Výborný vstup našich družstev do nové ligové sezóny

V sobotu 17.5.2014 družstva mužů a žen bojovala v 1. kole 1. ligy, které pořádal oddíl Vodní stavby Tábor. Slovo vodní v názvu domácího oddílu bylo trefné, závodům totiž nepřálo počasí. Jinak bylo první kolo ve znamení úspěšného comebacku Jany Melichové a Michala Víta a rovněž v dalším úspěšném zapracovávání mladých atletů do obou našich družstev. Děvčata letos vyhlásila útok na medailové příčky a v Táboře to třetím místem potvrdila. Muži zase jasně ukázali, že i přes loňský nepovedený ročník, do první ligy patří. Do poslední disciplíny bojovali o čtvrté místo. Nakonec jim patří výborné páté místo. Jaký rozdíl oproti loňskému nepovedenému startu! Tak jen tak dál!
Družstvo žen prakticky v plném počtu překvapilo soupeřky
Děvčata přijela do Tábora skoro v plném počtu (23 ze 24 závodnic, které mohou za družstvo v kole nastoupit) a dobrý výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Po loňském neslaném nemastném šestém místě v úvodním kole se děvčata vyšvihla na třetí místo a za sebou nechala například velmi silná družstva Spartaku Praha 4 a plzeňského Sokola. Potěšitelné je, že k výkonům a bodům zkušených závodnic, se přidávají i mladé závodnice mnohdy ještě žákovského věku.
Nejvíce bodů pro družstvo v prvním ligovém kole získala Markéta Červenková. Markéta zvítězila v kouli s výkonem 14,64 metru. Druhé místo přidala v disku (42,97 metru) a body přidala za čtvrté místo v kladivu (46,09 metru). Skvělou zprávou pro naše družstvo je návrat Jany Melichové na dráhu. Jana shodně skončila na třetím místě na půlce (2:21,63 a jasné vítězství ve druhém rozběhu) a na čtvrtce s překážkami (65,32). Pro páté místo si doskočila v dálce (5,31 metru) a výrazně pomohla dlouhé štafetě k vítězství.
Skvěle si vedla i přes nepřízeň počasí Jana Cocherová. Na dvoustovce (třetí místo za 25,58) i čtvrtce (zvítězila drtivým závěrem v čase 57,58) atakovala svá osobní maxima. O tom, že opět byla důležitým článkem obou “áčkových” štafet, není třeba ani na chvíli pochybovat. Družstvo v Táboře posílila i Radka Hejretová, která skončila na druhém místě v kladivu (49,32 metru) a v kouli (11,27 metru). Navíc družstvu přispěla i osmým místem v disku (32,22 metru).
Jako velká bojovnice se v sobotu ukázala stálice našeho družstva Eliška Škaloudová. Eliška i přes zdravotní problémy, dokázala na 100 m. př. doběhnout druhá ve svém letošním maximu 14,83. Body získala v trojskoku za sedmé místo (10,85 metru) a v krátké štafetě pomohla k druhému místu. Na čtvrtce s překážkami se Eliška protrápila do cíle v jedenáctém čase (68,25). Velmi rychle do letošní sezóny “vlétla” Monika Vomáčková. Ve finále stovky doběhla čtvrtá (12,68) a body přidala i na dvojnásobné trati za deváté místo (26,37). Monika byla rovněž velmi platnou členkou obou štafet.
Fantastickou sezónu zatím prožívá Bára Veselá, která v Táboře překvapila asi nejvíce. Na stovce se díky výtečnému osobáku 12,78 dostala do finále A, kde doběhla na šestém místě (12,90). Osobní rekord si rovněž vylepšila na dvojnásobné trati (25,98) a družstvu přispěla body rovněž za šesté místo. Po loňském tápání se konečně pořádně prosadila Nikola Macháčková v oštěpu, když skončila čtvrtá s výkonem 37,60 metru. Bohuslava Váňová se sice neprosadila v individuálních startech (100 m za 13,53 a 200 m za 27,61), ale výborným výkonem pomohla oběma štafetám. Pavla Cabrnochová se letos rozjíždí pomaleji. Ve výšce dokázala v sobotu přeskočit pouze 1,52 metru, což tentokrát stačilo na sedmé místo. Daniela Lenerová možná doplatila na zmatek rozhodčích v kladivu, když ji “okradli” o tři finálové pokusy. Dana tak rovněž skončila sedmá s výkonem 40,43 metru. V individuálních startech ještě bodovaly Klára Příhodová (osmá na 1500 metrů za 4:58,50) a při své premiéře brala bod Růžena Tůmová ve výšce za místo desáté (1,46 metru).
Zbylá děvčata v individuálních startech sice nebodovala, ale bojovala a v řadě případů si vylepšovala osobní maxima a velmi dobře se předvedla v rámci krátké a dlouhé štafety. Nikol Bafoe předvedla na stovce svůj sprinterský potenciál a příjemně překvapila postupem do finále B (13,18, ve finále 13,20). Kája Barešová si výrazně vylepšila svůj osobák na dvoustovce (27,31). Michala Budínová se zlepšila na obou sprinterských tratích (13,18 a 27,52). Pavlína Slezáková si vylepšila osobní maximum na čtvrtce (64,66). Stejně se dařilo Elišce Boháčové na půlce, když si o setinu vylepšila osobní rekord venku na dráze (2:27,61). Tereza Urbanová si vylepšila osobák na hladké stovce (13,43). Nikola Sládková bohužel přešlápla dva nadějné pokusy a výkon 4,87 metru tentokrát na postup do finále a body nestačil. Michaela Matoušková si zaběhla poprvé čtvrtku (68,62) a Kateřina Kleinerová si vylepšila o pár setin osobák na dvoustovce (29,02). V kladivu bojovala nejzkušenější boleslavská závodnice Jana Čapková, která tentokrát skončila třináctá s výkonem 35,16 metru.
Komentář od vedoucí družstva Jindry Pluhařové zde.
Muži skončili pátí a dávají zapomenout na loňský nevydařený start
V loňském roce družstvo mužů skončilo v Táboře na předposledním místě a zadělalo si tak na problematický boj o záchranu. S touto zkušeností naši atleti přistoupili k prvnímu kolu velmi odpovědně a výsledkem bylo výborné páté místo, když do poslední disciplíny jsme dokonce okupovali místo čtvrté.
Nejúspěšnějším závodníkem kola byl Jan Tesař, který si připsal vítězství jak na hladké čtvrtce (47,82), tak na té s překážkami (53,49). K oběma kvalitním čtvrtkařským časům, také přidal skvělý osobák na stovce, když ve finále doběhl na skvělém třetím místě v čase 11,01 (v rozběhu 11,11). Honza byl nakonec vytížen stoprocentně, když pomohl oběma ačkovým štafetám k dobrým výsledkům. Výborně si vedl v dálkařském sektoru Petr Ogoun. V dálce dlouho vedl, ale nakonec skončil s výkonem 7,08 metru druhý. V trojskoku předvedl solidních 13,25 metru a to stačilo na páté místo. Petr rovněž přispěl svým dílem k druhému místu v krátké štafetě.
Skvěle vyšlo první kolo Jakubovi Čížkovi, který si i přes nepřízeň počasí vylepšil osobní rekord jak v kladivu, tak v disku. Kladivo poslal do vzdálenosti 51,77 metru a skončil na třetím místě. V disku bral páté místo za výkon 43,22 metru. Velmi dobře si vedl Pavel Gocala, který ač věkem dorostenec, proháněl zdatně starší závodníky. Na stovce se ještě do finálových běhů nedostal (11,29). Na dvojnásobné distanci ale zaběhl pátý nejlepší čas (22,63) a byl rovněž členem naší první krátké štafety, která skončila na výborném druhém místě.
V trojskoku tradičně počítáme s bodovým příspěvkam od Michala Jursy. Ten v Táboře skončil na třetím místě s výkonem 13,41 metru. V dálce už se mu tolik nevedlo, když skončil patnáctý (5,75 metru). Michal ještě pomohl k bodům naší druhé krátké štafetě. Úspěšný návrat do naší sestavy prožil v sobotu Michal Vít. V koulařském sektoru dokázal vybojovat v napínavé soutěži třetí místo za výkon 14,39 metru.
S velkým napětím jsme čekali na start Jakuba Veselého ve čtvrtce, pro kterého to byla poslední možnost splnit velmi těžký kvalifikační limit na Olympiádu mládeže. Jakubovi se to bohužel nepodařilo, když za limitem zaostal o půl vteřiny. V prvním nabitém rozběhu si však vedl výborně, když doběhl pátý (49,67). A navíc pomohl našemu kvartetu k pátému místu ve dlouhé štafetě. V oštěpu vybojoval cenné body za páté místo Luboš Nováček, když dokázal poslat oštěp do vzdálenosti 58,67 metru a ukázal všem, jak bude letos pro družstvo důležitým členem.
Ve steeplu jsme měli dvojnásobné zastoupení. Bohužel Milan Michálek závod nedokončil a tak body připisoval pouze na osmém místě doběhnuvší František Schoval (10:18,41). Po dvou bodech za deváté místo přidali do celkového zisku družstva naši nejzkušenější závodníci, Milan Syrovátka v kouli (13,11 metru) a Jaroslav Fic v disku (39,98). Devátý rovněž skončil v dálce Jakub Zadák, když doskočil do vzdálenosti 6,27 metru. V trojskoku bohužel skončil těsně za bodovanou desítkou s výkonem 12,08 metru.
Tomáš Hatka, Radek Vopršálek, Lukáš Beneš a Jan Moravec sice v individuálních startech nebodovali, ale byli členy úspěšných štafet. Dorostenci Václav Veselý a Marek Zeman na středních tratích a v dlouhé štafetě sbírali cenné zkušenosti.
A nesmíme zapomenout na důležité body za druhé místo, kterými družstvu přispěl chodec Jiří Malysa svým výkonem na Olomoucké dvacítce, která se konala už koncem dubna.
Zpravodaj Ladislava Pytlouna k prvnímu ligovému kolu zde.
Kompletní výsledky závodů prvního kola 1. ligy družstev mužů i žen naleznete zde.