Ohlédnutí za posledním ligovým kolem

Třetí srpnový víkend patřil závěrečným ligovým kláním napříč celou republikou. Naše družstvo mužů a žen vyrazilo do Jablonce nad Nisou, přičemž obě uskupení vstupovala do 4. kola I. ligy s jinými ambicemi. Ženy měly za cíl upevnit své postavení v popředí soutěže a zajistit si tak účast v baráži o extraligu. Muži naopak do Jablonce odjížděli s rizikem baráže o udržení v I. lize. Jak se obě družstva na severu Čech počínala? Odpověď nabízí komentáře vedoucích družstev, které jsou uvedeny níže.

Komentář vedoucí družstva žen – Jindřišky Pluhařové

Viz Zpravodaj družstva žen č. 5 – Atletika Stará Boleslav (houstka.com)

Komentář vedoucího družstva mužů – Jaroslava Doubka

Jak již zaznělo v úvodu tohoto článku, naše družstvo odjíždělo do Jablonce s jasným cílem – odvrácení baráže o udržení v I. lize. Toto by nastalo, pokud by nás v posledním kole porazili muži Slovanu Liberec a AC Mladá Boleslav. Naši pánové se k závodům však postavili velice zodpovědně a poprvé v tomto ligovém ročníku jsme museli dokonce některé borce postavit mimo soutěž, abychom vyhověli regulím soutěžního řádu.

Na 100 m nás reprezentoval Adam Raška, host Tomáš Tláskal a Michal Baloun. Adam Raška ovládl časem 10,75 s finále A a inkasoval 11 bodů. Tomáš Tláskal pak zvítězil ve finále B časem 11,00 s (4 body). Michal Baloun zaběhl tuto trať za 12,01 s.

Sprint na 200 m byl opět ve znamení Adama Rašky, který bral časem 21,91 s 11 bodů. Dále ve druhém běhu obsadil sedmé místo Michal Baloun za výkon 24,58 s.

Na 400 m reprezentovalo černožluté barvy hned trio závodníků. Nejlépe si počínal host Marek Černý, kterému se podařilo doléčit zranění a vrátit se do ligových závodů ve velké formě. Marek obsadil druhé místo ve druhém běhu – za čas 51,54 s (5 bodů). Také třetí místo ve druhém běhu patřilo našemu atletovi – Pavlovi Benešovi (52,02 s, 2 body). Na čtvrtce se bohužel bodově neprosadil Oliver Serafin (52,58 s).

Startovní listina na 800 m čítala 17 závodníků, přičemž z toho 5 borců ve dresu ASB. hned v prvním běhu zazářil Pavel Vinduška, kterému se v takticky vedeném závodu podařilo vyhrát časem 1:56,47. Druhý běh ovládl také závodník ASB a tréninkový parťák Pavla – Lukáš Podolák (1:59,29, 3 body). Dále bodoval Ondřej Váchal (2:03,13 1 bod). Do závodu nastoupili také 2 naši závodníci mimo soutěž – Šimon Slavík (2:03,64) a Vratislav Machota (2:04,89).

V běhu na 1500 m jsme měli opět želízko v ohni, jménem Pavel Vinduška. Od závodu se opět očekávalo, že bude probíhat takticky – tzv. na body. Tento předpoklad se pokusil narušit Lukáš Podolák, který ve vedení probíhal metou 300 m časem 45 s. Následně na 350 m Lukáš ze závodu odstoupil a tempo výrazně zvolnilo. Ve finiši nám opět udělal obrovskou radost Pavel Vinduška, kterému se podařilo nechat za zády všechny soupeře a zvítězit časem 3:58,02 (11 bodů). Prvním nebodujícím závodníkem byl bohužel Ondřej Váchal v solidním čase 4:12,68. Dále nás na mílařské distanci reprezentoval František Schoval (4:38,91), který měl v nohách již 3000 m př.

V nejkratším překážkovém běhu na 110 m př. nás potěšil ziskem dvou bodů Adam Zach.

Na 400 m př. se po zranění blýskl Václav Jisl (58,51 s, 4 body) a Tomáš Vrzák, který si časem 58,56 s odvezl z Jablonce nový osobní rekord a 3 body.

Dlouho běžeckou distancí pro závěrečné kolo bylo 3000 m př. Naše tradiční vytrvalecké duo ve složení František Schoval a David Martínek doplnila hvězda tyčkařského sektoru Adam Zach. Franta doběhl šestý v čase 10:55,65 (5 bodů), David pak 11:40,13 (3 body). Adam předvedl neuvěřitelně bojovný výkon, bohužel však uzavřel startovní pole a zároveň byl prvním nebodujícím závodníkem.

Krátké štafety na 4×100 m celkem přispěly 11 body. V „A“ sestavě běžel Tomáš Tláskal, Adam Raška, Oliver Serafin a Michal Baloun (43,58 s, 9 bodů). „B“ Pavel Vinduška, Tomáš Vrzák, Lukáš Podolák, Pavel Beneš (46,84 2 body). „C“ Adam Podolák, Martin Buchta, Václav Jisl, Adam Zach (47,79).

Na dlouhé štafety 4×400 m se podařilo taktéž dát dohromady 12 borců, což nám umožnilo vytvořit „A“, „B“ i „C“. Za povšimnutí stojí fakt, že všechny naše dlouhé štafety bodovaly! „A“ ve složení Lukáš Podolák, Pavel Beneš, Marek Černý a Pavel Vinduška získali 7 bodů (3:30,49) „B“ Václav Jisl, Tomáš Vrzák, Oliver Serafin, Ondřej Váchal (3:37,42 5 bodů). „C“ František Schoval, David Martínek, Adam Zach, Martin Buchta (4:07,15 1 bod).

Ve skoku vysokém se představili Vojta Korel a Petr Špitálský. Vojta skočil 1,77 m a připsal si 2,50 bodů. Petr se vrátil po delším závodním výpadku výkonem 1,72 m (1 bod).

Skok o tyči je jednou z našich nejsilnějších disciplín. Také tentokrát jsme se mohli spolehnout na Adama Zacha (4,21 m), Martina Buchtu (4,01 m) a Adama Podoláka (4,01 m), kteří celkem na tyčce získali 17 bodů.

Ve skoku dalekém nám v letošní sezóně velmi výrazně pomáhá František Slaba, který se připravuje v atletickém klubu Líbeznice. Frantovi se podařilo probojovat do finále a získat pro ASB 5 bodů.

Trojskok je disciplínou, ve které se spoléháme na matadora Petra Ogouna. Petr přes letní přestávku doléčil zdravotní neduhy a bral 1 bod za výkon 12,63 m.

Do závodu ve vrhu koulí nastoupil za ASB Vojta Korel, který výkonem 12,29 m obsadil první nebodující příčku.

V hodu diskem jsme měli 2 bojovníky – Adama Holečka a Jakuba Čížka. Pánové bohužel zůstali jen těsně za posledním bodujícím závodníkem. Oba závodníci se představili ještě v hodu kladivem, kde Kuba v silné konkurenci hodil 47,45 m a získal 1 bod. Adama doprovázela smůla a nepodařilo se mu založit měřený výkon do soutěže.

Dvojice závodníků Vojta Korel a Luboš Nováček obsadili 3.-4. místo v hodu oštěpem. Nutno na tomto místě zmínit, že Luboš nastoupil k poslednímu kolu navzdory přetrvávajícím bolestem nohy a hodem 51,46 m získal 7 bodů!

V předtermínu dne 8.6.2022 se uskutečnila chůze na 10 km pro 4. kolo ligových soutěží. Závod pořádala AC Moravská Slavia Brno v prostorách Veletrhů Brno. Jaroslav Doubek z Brna dovezl 7 bodů (57:41).