Deviza našich čtvrtkařek v podobě dvou bronzů na Mistrovství republiky dospělých

Mistrovství republiky mužů a žen se letos konalo v Hodoníně na památku loňského tornáda, datum byl tedy vybrán přesně tak, aby se shodoval s touto přírodní katastrofou. Na start mistrovství se postavila dlouhá řada staroboleslavských atletů, nejvíce radosti přinesla domácím jistě Barbora Veselá, která si v letošním nejlepším výkonu vysloužila bronzovou medaili. A Bára nejen že vybojovala vlastní medaili, navíc s dalšími skvělými děvčaty doběhla pro druhý houštecký bronz, a to z dlouhé štafety. Dalšími skvělými umístěními se blýskli Lenka a Eliška Čechové, Pavel Vinduška a Adam Raška.

Mistrovství probíhalo netradičně v pátek a v sobotu, proto naše atletky zahájili již v pátek  v tradičně velmi kvalitní boleslavské disciplíně, v běhu na 400m překážek. O kvalitě našich překážkářek vypovídá fakt, že v každém z rozběhů figuroval někdo ze Staré Boleslavi. V prvním běhu nastoupila Eliška Čechová, která letos stlačila svoje osobní maximum velkým dílem pod minutu, patřila tedy jednoznačně ke kandidátkám postupu, což i výborně potvrdila, když si doběhla pro přímý postup v čase 60.77. Ve druhém rozběhu nastoupila na start rozhodně ne mírná favoritka Bára Veselá. Rozběh zvládla naprosto s přehledem v čase 58.88 a mohla se soustředit na finále, kde pomýšlela pouze na ta nejvyšší umístění. Ve třetím běhu nastoupila Silva Koudelková, která zatím na dospěláckých akcích sbírá zkušenosti a přestože se jí nepodařilo proklouznout do velmi nabitého finále, zaběhla opět čas pod 64 sekund.

Až ve třetím rozběhu nastoupila na start osmistovky Lenka Čechová. Jakožto obhájkyně halového bronzu nastupovala do rozběhu s jasným cílem: postoupit do finále. To se jí podařilo v čase 2:11:47, kdy nestačila pouze na výbornou Kimberley Ficenec. Dalším závodníkem na dráze byl v druhém rozběhu na 100 m mistr republiky mezi juniory Adam Raška. Adam již v rozběhu předstihl mnohé výrazně zkušenější závodníky a do finále postoupil stejně jako Lenka z druhého místa. Jedna z největších Houšteckých hvězd se představila v rozbězích na 400 m mužů, a není jím nikdo jiný než Jan Tesař. Přestože musel o finále bojovat zuby nehty, podařilo se mu do finále proklouznout na čas, mohli jsme se tedy těšit na velké finále tohoto výborného čtvrtkaře, člena medailových štafet z mezinárodních akcí. Dalším naším mužem na startu čtvrtky byl Jakub Veselý. Kuba se v této sezóně zatím trápí, což věříme, že se zase obrátí a že Kuba bude opět běhat v plné síle, nadšení a elánu. V rozběhu skončil pátý a do finále nepostoupil. To, že má Houštka čím se pyšnit i v dospělých kategoriích, dokládají i naši bývalí atleti, k nimž patří i olympionička, finalistka mistrovství Evropy a mnohonásobná mistryně republiky ve vrhu koulí Markéta Červenková. Přestože Markéta již trénuje jinde, jsme na ni stále náležitě pyšní a držíme palce do příštích let.

Již v pátek se odehrálo i jedno běžecké finále, které naše příznivce vrcholně zajímalo, a to finále 100 m v podání mužů. K večeru se na stadionu začal točit vítr, a proto byly výborné výsledky bohužel znehodnoceny větrem, který ve chvili finále foukal opravdu silně. Adam Raška nakonec doběhl sedmý časem 10.52, což vzhledem k faktu, že je teprve junior, zavání velmi slibným pokračováním sezóny, potažmo kariéry.

Druhý závodní den zahájili ráno kladivářky, které jistě velmi doufali, že utržené lanko v kleci, které zpozdilo soutěž mužů o hodinu, je již v plném provozu a opravené. A skutečně, přestože byl tento závod pro většinu závodnic spíše nepovedený, polední pauza se již nekonala. V kladivu nás reprezentovala mnohonásobná medailistka z mistrovství republiky juniorů a dvaadvacítek Tereza Holcová. Přestože se Terka zatím nenavrátila do toho správného závodního rytmu, podává velmi stabilní a solidní výkony, které jí na mistrovství republiky vynesly účast ve finále. Finále si v dopoledním programu vysloužil i Adam Raška, kdy doběhl druhý v rozběhu na 200 m.

Kolem druhé hodiny započal velký boj, který nenechal v klidu jakéhokoliv fanouška Staré Boleslavi. Ve finále na 400 m překážek se totiž poslavila ne jedna, ale rovnou dvě naše závodnice. Palce jsme drželi i další skvělé běžkyni, která byla dlouhé roky spjata s Boleslaví, Kristýně Korelové. Hlavní dvě favoritky, a také mistryně Evropy v dlouhé štafetě z minulého roku, byly Nikoleta Jíchová a Bára Veselá. Ale i pohled na Elišku Čechovou, která zaznamenala velký výkonnostní růst, byl velmi potěšující. Přestože to byl velký boj a Bára potřebovala dokonce letošní nejlepší výkon, doběhla si pro druhou medaili z dospělých, tentokrát pro bronzovou. O jedno místo za Bárou (58.47) skončila Kíťa (59.04) a Eliška (59.88) skončila na skvělém šestém místě v čase opět dost pod minutu.

Hned po čtvrtce s překážkami se na té hladké představil Jan Tesař, přestože obsadil “až” osmé místo, mohl přihlížet skvělému výkonu Matěje Krska, který posunul rekord mítinku na 45.55, což je i čas, kterým se zařadí na třetí místo v historických tabulkách, pouze jedno místo nad výborného Honzu Tesaře. Další atletkou na startu byla Lenka Čechová. A přestože Lenka jistě v příštích sezónách zaútočí i na medaili pod otevřeným nebem, bystří pozorovatelé jistě zaznamenali, že šestým místem vyrovnala výkon své sestry Elišky. Obě navíc budou ještě usilovat o medaile na šampionátu žen do 23 let. Šestá místa jako by se nalepila na naše závodníky, když Adam Raška ještě vylepšil své představení na stovce, když skončil na dvoustovce šestý v ohromném čase 21.35. Něco nevídaného nám předvedl Pavel Vinduška, nyní již na své hlavní distanci, v běhu na 1500 m. Jelikož má Pavel již splněný limit, jediné, co by mu mohlo zabránit ve startu v Kolumbii, by byli dva závodníci, kteří by překonali jeho osobní rekord. Ovšem na republice mužů se Pavel postaral o to, aby tento výkon k překonání byl opravdu hodně náročný. Zlepšil si totiž osobní rekord na neuvěřitelných 3:42:86 a obsadil páté místo.

Disciplíny zakončující druhý závodní den jsou dlouhé štafety. A naše ženské štafety jsou vždy velmi napínavé a obvykle také potěšující. Ani tentokrát tomu nebylo jinak. Štafeta začínala nejspíš nejmladší účastnicí v celém startovním poli, Klaudií Černou. Ta rozeběhla skvěle, ovšem starším a zkušenějším závodnicím úplně nestačila, proto měla Lenka Čechová a Eliška Čechová co dotahovat. Již tradiční Houštecká finišmanka Bára Veselá se dokázala prodrat na medailovou příčku a získala pro sebe již druhou bronzovou medaili mistrovství. Děvčata časem 3:44:02 prokázala obrovsky vysokou úroveň a konkurenceschopnost, když se vyrovnala těm největším a nejúspěšnějším klubům republiky. Ovšem tím představení našich štafet nekončilo, na start se totiž postavili i muži ve složení Vinduška, Doubek, Jisl a Podolák. A přestože konkurenci neodolali, je tato štafeta výborným příslibem vysokého bodového ohodnocení v ligové soutěži. Zajímavostí například je, že Pavel, který celou štafetu startoval, měl druhou nejlepší startovní reakci z celého pole, což v běhu na 1500m jistě notně využije.

Mistrovství republiky mužů a žen v Hodoníně nám nakonec vyneslo velkou spoustu finálových účastí, smršť osobních rekordů a zejména dvě medaile. Všem závodníkům i trenérům patří velká gratulace a přání mnoha úspěchů do zbytku sezóny.