Jarda Doubek pátý na HMČR!

Uplynulý víkend se konalo v atletické hale v Ostravě-Vítkovicích halové mistrovství ČR dospělých. Tentokrát se v dresu ASB z důvodu mnohých zdravotních peripetií ostatních představil pouze jediný závodník. Jarda Doubek jel do Ostravy jako náš černý kůň, který měl po oba dny prohánět naše nejlepší mílaře. Jardovi tak úplně nesedl tvrdý boj na trojce, kde nakonec finišoval jako dvanáctý. Náladu si ale spravil v neděli umístěním na poloviční trati!!! O víkendu a v tomto týdnu se toho samozřejmě událo mnohem více. Pětiboj na Přeborech Jihočeského kraje mladšího žactva v hale si úspěšně vyzkoušely Valerie Jáchimová a Mariana Langerová. Na dalších závodech si testovali formu před svým halovým vrcholem jak veteráni, tak naši žáci. Na Severočesko-Saské veteraniádě se dařilo Janě Čapkové, Frantovi Dolečkovi a Petru Pekařovi. No a v pondělí v Nehvizdech váleli naši tyčkaři a zejména pozitivní je forma Martina Buchty a Adama Chyby před nadcházejícím HMČR žactva! A svěřenci Libora Veselého Adam Axon a Maruška Kundrátová zvítězili na třístovce na 8. halové středě v Jablonci.
Sobota 22.2. – Neděle 23.2.2020 – Mistrovství ČR mužů a žen v hale – Ostrava-Vítkovice
Celá řada nemocí a zranění znemožnila našim elitním atletům jak kvalitní přípravu, tak boj o účast a v konečném případě i samotnou účast na halovém šampionátu dospělých. Jediným účastníkem vrcholu halové sezóny z atletů ASB byl tedy pouze Jarda Doubek. Jarda se nominoval díky výborným oddílovým rekordům ke startu jak na patnáctistovce, tak na dvojnásobné distanci. Ta byla na programu na závěr sobotního programu v půl šesté. Jarda měl na začátku roku výbornou formu a my doufali, že ji prodá i ve vítkovické hale a naváže na loňskou pátou příčku. Na mistrovskou trojku ale tentokrát Jarda nebude vzpomínat úplně v dobrém. Během závodu se držel v balíku kolem desátého místa, ale dostal se do několika kolizí a poté co se po jedné z nich ocitl na všech čtyřech a čelo balíku bylo pryč. Nakonec finišoval jako dvanáctý v čase 8:37,56. Spokojený tedy moc nemohl být ani Jarda, ani trenér Tomáš Linhart, ale důležité bylo „olízat“ si rány a dobře se vyspat před nedělní patnáctistovkou.
Ta byla na programu jako poslední individuální běžecký závod v neděli před půl třetí a my doufali, že Jarda Doubek si zlepší náladu a hlavně umístění po sobotní trojce. Na přemýšlení neměl moc času, protože za tempo vzal od začátku vítěz trojky Damián Vích, který chtěl pro ostatní od počátku rozjet závod ve vysokém tempu. Po jeho odstoupení se závod rozdrolil na souboj dvojiček. O vítězstí si to rozdali Jan Friš s Danielem Kotyzou, o třetí místo Jan Sýkora s Davidem Follerem a za nimi nakonec úspěšně o páté místo Jarda se Štěpánem Kurišem. Jarda nakonec v cílové rovince Kuriše udolal a v čase 3:57,52 vpadl do cíle o třináct setin vteřiny dříve než on a polepšil si o tři místa oproti loňskému závodu.
Sobota 22.2.2020 – Přebor Jihočeského kraje ve vícebojích mladšího žactva a přípravky – Praha-Strahov
V sobotu se na pražský Strahov vydaly Valerie Jáchimová a Mariana Langerová, aby se zde utkaly s padesátkou soupeřek v pětiboji mladších žákyň v rámci Přeboru Jihočeského kraje ve vícebojích. Začínalo se klasicky na šedesátce s překážkami, které zvládly obě holky výborně. Valerie si zaběhla halový osobák 11,20, což byl devátý nejrychlejší čas. Mariana nezůstala o mnoho pozadu a s časem 12,03 obsadila sedmnáctou příčku. Následně si obě holky odbyly premiéru v koulařském sektoru s dvoukilovým náčiním. Valerie si díky závěrečnému třetímu pokusu 9,11 metru připsala šestou příčku. I Mariana se zlepšovala a v závěrečném pokuse si zapsala 7,07 metru, což byl třiadvacátý nejlepší výkon. Na hladké šedesátce pokračovala ve festivalu osobáku Valerie, která s časem 8,93 obsadila šestnáctou příčku. Mariana s časem 9,43 obsadila jedenatřicáté místo. V dálce uzavírala Valerie s výkonem 391 centimetrů druhou desítku. Mariana figurovala uprostřed desítky čtvrté za 346 centimetrů. V závěrečné osmistovce své kvality ukázala Mariana, která zaběhla výborných 2:49,17, což byl sedmý nejrychlejší čas. Valerie se trápila, ale nakonec i ona se vzchopila k závěrečnému sprintu a doběhla ve třicátém čase 3:11,39. V součtu všech pěti disciplín posbírala Valerie celkem 2113 bodů, což stačilo na pěkné třinácté místo. Do první dvacítky by se dostala i devatenáctá Mariana se součtem 1845 bodů.
Neděle 23.2.2020 – 3. Otevřená Severočesko-Saská veteraniáda – Jablonec nad Nisou
V neděli se zase pro změnu vydali do Jablonce naši nejzkušenější, aby si zde na 3. Otevřené Severočesko-Saské veteraniádě otestovali svou formu před blížícím se republikovým šampionátem. Na třístovce se činil Petr Pekař, který zde zaběhl čas 46,76, což byl třetí nejrychlejší čas. Franta Doleček zase startoval na kilometru, kde cílem proběhl jako osmý v čase 6:05,67. Jana Čapková si vyzkoušela svůj klasický vrhačský dvojboj. Čtyřkilové kladivo poslala do vzdálenosti 38,53 metru a zvítězila. S devítikilovým břemenem dosáhla rovněž nejlepšího výkonu 9,70 metru.
Pondělí 24.2.2020 – Kontrolní závody tyčkařů – Nehvizdy
V pondělí zase svůj test absolvovali naši tyčkaři, kteří v Nehvizdech naznačili rostoucí formu, což je velmi dobře zejména před halovým šampionátem žactva. Martin Buchta totiž v pondělí dokázal přelétnout laťku na stojanech už na výšce 367 centimetrů a o sedmnáct centimetrů tak vylepšil svůj vlastní oddílový rekord! V průběžných republikových tabulkách tak poskočil na druhou příčku. Velmi dobře si vedl i Adam Chyba, který si vylepšil osobák na 327 centimetrů a i on se v republikových tabulkách posunul směrem vzhůru na čtvrtou příčku a pomalu získává v tyčkařském sektoru jistotu. Pozitivní je i výkon Adama Zacha, který ze tříčtvrtečního rozběhu dokázal skočit letošní maximum 407 centimetrů. Halové osobáky si vylepšovali Vojta Korel (347 centimetrů), Lukáš Tahotný (267 centimetrů) a Adam Podolák (227 centimetrů). Cenné zkušenosti v tyčkařském sektoru získává i Mariana Langerová, která tentokrát překonala 217 centimetrů.
Středa 26.2.2020 – 8. Halová středa – Jablonec nad Nisou
Trojice mladších žákyň a trojice kluků z přípravky (všichni z tréninkové skupinky Libora Veselého) se rozjela poměřit své síly na 8. Halovou středu do Jablonce a i z jejich strany se jednalo o vydařený výjezd. Kluci startovali na hladké padesátce a na druhém místě z dvaadvaceti závodníků skončil Adam Axon, který si výrazně vylepšil osobák na 7,75! Do první desítky se dostali i sedmý Matouš Koláček (8,37) a desátý Lukáš Dašek (8,51). Na holky, mladší žákyně čekala šedesátka. A i zde se mezi šestadvacítkou soupeřek dokázala prosadit na stupně vítězů Maruška Kundrátová, která s časem 9,06 skončila třetí. Kateřina Kopáčová obsadila s osobákem 9,56 patnácté místo a osobní maximum si vylepšila i sedmnáctá Tereza Matulová (9,68).
Všech šest našich mladých atletů se představilo na třístovce, kde patřili k tomu nejlepšímu. Mezi kluky z přípravky totiž zvítězil Adam Axon s časem 49,89. A na stupně vítězů ho doprovodil třetí Lukáš Dašek (52,76). A na pěkném pátém místě se umístil Matouš Koláček (56,56). Vítězku jsme měli i mezi mladšími žákyněmi díky Marušce Kundrátové, která zvládla bravurně i ostré klopené jablonecké zatáčky a vylepšila si osobák na 48,99. Tereza Matulová ve vyrovnané konkurenci obsadila s časem 54,15 desátou příčku. Kateřina Kopáčová pak skončila dvanáctá s časem 56,65.
Z technických disciplín si holky vyzkoušely dálku a kluci se prali s kilovým medicinbalem. Všechny tři holky se probojovaly do první desítky přičemž nejdále doletěla pátá Maruška Kundrátová (384 centimetrů). Kateřina Kopáčová skočila nejdále do vzdálenosti 366 centimetrů a obsadila sedmou příčku. Hned místo za ní skončila Tereza Matulová s 359 centimetry. Kluci s kilovým plným míčem dělali co mohli, ale na nejlepší to nestačilo. Osmý Adam Axon hodil 6,65 metru a za to bral osmou příčku. Matouš Koláček se dělil o deváté místo s výkonem 6,30 metru. A nejmenší Lukáš Dašek obsadil třináctou příčku (5,80 metru).