Létající Martin Buchta bronzový na HMČR žactva!

O uplynulém víkendu se konalo halové Mistrovství České republiky žactva v Hale Otakara Jandery v pražských Holešovicích. Loni v Ostravě reprezentoval staroboleslavskou atletiku pouze jediný zástupce a tak jsme byli určitě spokojenější, že se letos na vrchol letošní halové sezóny nominovali čtyři starší žáci. Bohužel žákyně ani jediná. Velmi nás samozřejmě těší, že máme letos i jednu medaili, o kterou se zasloužil skvělým výkonem v tyčce Martin Buchta! Vůbec tyčka v Houštce začíná vypadat nadějně, protože sedmé místo obsadil v napínavé a dlouhé soutěži Adam Chyba. Adam se navíc probojoval do soutěže výškařů, kde společně s Petrem Špitálským úspěšně bojovali o vylepšení papírového postavení. Čtvrtým do party byl Marek Černý, který si premiérový start na republikovém šampionátu vybojoval jak na šedesátce s překážkami, tak na třístovce! S výjimkou Martina se pro všechny jednalo o premiéru na republikovém šampionátu a všichni si určitě domů odváží cenné zkušenosti a poznání, že je čeká ještě hodně tvrdé práce aby byli konkurenceschopní s těmi nejlepšími.
Sobota – Letecký den Martina Buchty zakončený bronzem!
Hned první technická disciplína celého mistrovství nás nad míru zajímala. Do soutěže totiž vstupoval Martin Buchta s výkonem 367 centimetrů jako druhý žák v průběžných republikových tabulkách a Adam Chyba s výkonem 327 centimetrů jako čtvrtý v pořadí. To znamenalo, že nastupovali ve startovním poli v tomto pořadí od konce. Adam jako čtrnáctý a Martin jako předposlední šestnáctý. Samozřejmě že oba kluci vynechali úvodní výšku 260 centimetrů a jako první do soutěže vstoupil Adam, když byla laťka na stojanech na 280 centimetrech. Adam překonal nervozitu a po první nezdařeném pokusu, podruhé bezpečně laťku s velkou rezervou překonal. Na další postupné výšce si Adam vedl výborně a 300 centimetrů dal hned na poprvé! Výšku 315 centimetrů překonal opět na podruhé, to už měl za sebou úspěšný vstup do soutěže i Martin, kterému se to podařilo hned prvním pokusem! Následná výška 330 centimetrů už znamenala pro Adama hodnotu nového osobního rekordu a Adamovi se vedlo úplně stejně jako na té předchozí a na podruhé zůstala laťka na stojanech! Svoje počínání z nižší výšky zopakoval i Martin a bylo moc hezké sledovat, že ve zbývající sedmičce tyčkařů figurují i dva mladí atleti ASB!
Soutěž se začala protahovat, protože si hodně mladých tyčkařů vylepšovalo osobáky až na 340 centimetrů. To už se bohužel nepodařilo Adamovi, ale ten mohl z Holešovic odjíždět nadmíru spokojený s konečným sedmým místem a novým osobákem! Martin sice na této výšce na poprvé zaváhal, ale ve druhém pokusu laťku přelétl s obrovskou rezervou a mohl pokračovat v soutěži dále. A průběžně byl na první pozici. O tu sice přišel na 350 centimetrech, které ale skočil na poprvé stejně jako největší favorit soutěže opavský Jan Krček. No a protože přes tuto výšku už se přenesl pouze další opavský borec Jakub Vajda, bylo jasné, že Martin si odveze z HMČR medaili! Teď už šlo jen o to, jakou hodnotu bude mít cenný kov na Martinově krku. A boj to byl velmi zajímavý. Jan Krček výšku 360 centimetrů vynechal. Martin ji skočil na poprvé a protože Jakub Vajda uspěl až na podruhé, tak se ujal vedení v soutěži. Na výšce 370 centimetrů si oba své postavení prohodili, když Vajda skočil hned úvodním pokusem a Martin na podruhé. Velké nervy svým fanouškům a trenérovi připravil Jan Krček, který se zachraňoval až třetím pokusem, nutno říct že s obrovskou rezervou. Výšku 380 centimetrů skočili oba opavští závodníci na poprvé a jen Martin musel opravovat. Po druhé mu ale pokus vyšel a všichni tři pokračovali na následnou výšku 390 centimetrů, která jak se ukázalo definitivně rozhodla o postavení na stupních vítězů. Jan Krček překonal laťku s přehledem hned úvodním pokusem. Jakub Vajda na podruhé a Martin bohužel na tuto výšku už nestačil. I tak mohl společně s trenérem Milošem Radou jásat nad bronzovou medailí a novým absolutním žákovským oddílovým rekordem! Dodejme, že apínavou soutěž talentovaných tyčkařů zakončil skvělým rekordem mistrovství (421 centimetrů) nový mistr republiky Jan Krček.
Ještě než vstoupil Martin do soutěže tyčkařů, měl za sebou svůj debut na mistrovské úrovni Marek Černý. Prvními běžeckou disciplínou totiž byla šedesátka překážek, kam se Marek jako patnáctý nejlepší žák nominoval. Marek startoval v posledním třetím rozběhu v sedmé dráze. V tomto běhu finišoval jako šestý v čase 9,12, tedy desetinku za svým osobákem. A do puntíku naplnil prognózy, protože to byl patnáctý nejlepší čas.
No a závěr prvního dne patří tradičně rozběhům na třístovku a i tam se probojoval tentokrát se sedmnáctým nejlepším časem Marek Černý. Díky tomu mohl Marek zapomenout na lepší než třetí dráhu, ale Marek se s tím popral statečně a i tentokrát potvrdil naprosto přesně své tabulkové postavení. V prvním ze čtyř rozběhů doběhl čtvrtý a s časem 39,81 (opět prakticky desetinku za svým osobákem) obsadil konečné sedmnácté místo.
Neděle – Dvojnásobné zastoupení ve výšce
Ve vertikálních skokanských disciplínách jsme mezi kluky měli vždy dvojí zastoupení a v obou se prezentoval Adam Chyba. Ten společně s Petrem Špitálským měl před soutěží skočeno 170 centimetrů a to je řadilo na průběžnou čtrnáctou příčku v republice. Nebylo tedy divu, že kluci zahájili hned na úvodní výšce, která byla stanovená na 156 centimetrech. Zatímco Adam na poprvé shodil, tak Petr celkem s jistotou základní výšku hned úvodním pokusem překonal. Adam naštěstí na podruhé opravil a tak mohli oba pokračovat na další výšku na 161 centimetrech. Tam se jako přes kopírák opakovala situace z úvodu, to znamená Petr prvním pokusem přes, Adam opravil pokusem druhým.
Po této výšce už bylo jasné, že obhájí své tabulkové postavení, ale zvyšovalo se na 166 centimetrů a kluci museli zabojovat. Oba se totiž v soutěži zachránili až třetím pokusem. Potěšitelné bylo, že na rozdíl od našich kluků, další dva ze soupeřů neuspěli a kluci se pomyslně blížili k boji o první desítku. To by však museli překonat laťku na výšce 170 centimetrů, což by u obou samozřejmě znamenalo vyrovnání osobního maxima. K tomu bohužel v neděli nedošlo a kluci se po třech neúspěšných pokusech se soutěží rozloučili. Petr díky lepšímu zápisu na příčce jedenácté, Adam hned za ním na místě dvanáctém.