HMČR dospělých 2024 v Ostravě

Na halovém MČR 2024 v Ostravě, které probíhalo uplynulý víkend 17. – 18.2. , reprezentovalo Houštku celkem šest atletů. Všichni naši atleti tentokrát startovali v běžeckých disciplínách.

Prvního dne šampionátu, v sobotu, se na 800 m dlouhé disciplíně představil nestárnoucí Jan Tesař. Honza letos zaměnil čtvrtku za půlku, a start na 800 m byl na mistrovství republiky jeho premiérovým. S jistým postupem si z třetího rozběhu hladce zajistil finále, když v závěru prokázal i své rychlostní schopnosti. Honza postoupil s časem 1:54,37.

V rozbězích bojovaly o postupy v závodě na 400m také naše dvě atletky. V prvním rozběhu startovala Bára Veselá, která v dráze pod sebou měla největší favoritku, Ladu Vondrovou. Lada vedla již od prvních metrů. V průběhu trati získávala značný náskok, a vítězstvím si zajistila jediné přímé postupové místo do finále. Bára tedy soupeřila především s časem. V rozběhu doběhla na druhém místě s časem 54,91 s. Ačkoli si tímto výkonem vytvořila nový osobní rekord, na postup do finále bohužel nedosáhla, a skončila tak na sedmém, a tím pádem prvním nepostupovém místě.

Naše nejmladší účastnice HMČR dospělých byla juniorka Klaudie Černá, kterou její vrchol halové sezóny teprve čeká. Kája se ale nenechala zastrašit silnou konkurencí ani mezi dospělými a zkušenými závodnicemi, a na seniorském šampionátu si ve svém rozběhu počínala srdnatě. První polovinu závodu držela krok se svými soupeřkami, ale na seběhu, do kterého sbíhaly všechny závodnice velmi vyrovnaně, se Kája musela zařadit až na konec běžícího vágonku. Přesto se ale Klaudie nevzdala, a tak si v závěru alespoň zapsala svůj prozatím druhý nejlepší čas této halové sezóny – 58,44 s.

I mezi muži se na startu 400 m mihl houštecký dres. Jakub Veselý, který se na MČR nominoval svým jediným halovým závodem teprve týden před samotným konáním šampionátu, vystartoval z bloků v prvním rozběhu. Také Jakub měl v rozběhu největšího favorita mužské čtvrtky, Matěje Krska. Závod byl rozběhnutý velice rychle, a na seběhu došlo k mírné kolizi mezi závodníky, která se týkala i Kuby. Kuba si ale dokázal poradit a nakonec ve svém rozběhu skončil třetí s časem 50,12 s.

Druhý den HMČR v 13 hodin, se na start boje o cenné kovy postavil v houšteckém dresu Jan Tesař, který postoupil do finále na 800 m. Závod byl napínavý od výstřelu až do posledního metru. Hned v začátku se Honza a jeho další dva nejsilnější soupeři, Filip Šnejdr a Daniel Kotyza, odtrhli od zbytku startovního pole když nasadili bleskové tempo. Téměř celý závod trojici odtáhl Filip Šnejdr, před kterého se na posledních 150ti metrech vyvezl vítězný Kotyza. Honza do posledního kolečka vbíhal s pár krokovým odstupem od svých soupeřů, a nástup pro stříbrnou medaili si šetřil až na cílovou rovinku, kde se také dostal před Šnejdra. Honza si tedy při své premiérové půlce na republikovém šampionátu vydobyl stříbrnou medaili a skvělý absolutní osobní rekord 1:47.59!

Posledním individuálním během celého šampionátu bylo 1500 m mužů, a i ve startovním poli této tratě zářily houštecké barvy. Ondřej Hofmann na této trati proběhl cílem na osmém místě v čase 4:02.59. Jen pár okamžiků po doběhu svého mílařského závodu, dokázal Ondra zmobilizovat síly, aby se postavil na start týmového závodu, a to sprinterské štafety 4x200m.

Ve štafetách mužů startovalo celkem deset týmů, takže konkurence v této spíše sprinterské disciplíně byla velká. Naši muži složili štafetu z členů specializujících se na různě dlouhé distance, ale i přes to se ukázali jako rovnocenní soupeři. Houšteckou štafetu, nasazenou v druhém běhu, velmi dobře odstartoval čtvrtkař Matěj Šabata, který se celý úsek držel se svými soupeři. Při předávce s dalším čtvrtkařským atletem, Jakubem Veselým, naši muži mírně zaostali. Kuba ale ztrátu při svém úseku opět smazal, a při seběhu se dlouhými kroky přehnal přes téměř všechny své soupeře. Kuba tak předával Ondřeji Hofmannovi, na druhém místě. Ondra se z role mílaře, kterou nám ukázal v závodu na 1500 m, dokázal velmi rychle vžít i do role sprintera, a svůj tým nenechal zaostat za rychlými soupeři. Předával štafetový kolík na třetí. Poslední úsek byl v rukách, resp. nohách Jana Tesaře. Ačkoli se Honza letos už řadí mezi osmistovkaře, rychlost mu ani nadále neschází, a tak se už v začátku posledního úseku probojoval opět na druhé místo. Na vedoucí štafetu Kladna, která od začátku závodu vedla se značným náskokem, se už nebylo možné dotáhnout, a tak muži z Houštky doběhli ve svém rozběhu druzí. V celkových výsledcích, při srovnání s prvním během, se houštecká štafeta mužů v silné konkurenci umístila na krásném 5. místě. Matěj, Kuba, Ondra a Honza navíc zaběhli časem 1:32.24 nový oddílový rekord!

Všem atletům gratulujeme ke skvělým výkonům a děkujeme za reprezentaci oddílu.