Mladí atleti Slavoje vezou z Gigantu kompletní sadu medailí!!!

O uplynulém víkendu se konalo na stadionu ve Vítkovicích mistrovství ČR dorostu a juniorů. Na Moravu se vydala hned osmička mladých atletů Slavoje a výsledkem jejich snažení je kompletní medailová sbírka! Jakub Veselý obhájil mistrovský titul, když opět srazil své maximum na čtvrtce! Nikola Macháčková si veze z Ostravy stříbrnou medaili, kterou získala v soutěži oštěpařek, když si rovněž výrazným způsobem vylepšila svůj osobák. A obhájit bronz se po roce podařilo Petrovi Tomanovi, který o stříbro přišel až v poslední sérii pokusů. Gratulujeme!!!
Sobota patřila vrhačům, jasný postup Jakuba Veselého do finále
V sobotním dopoledni se nejprve na stadionu ve Vítkovicích přestavily dorostenečtí kladiváři a mezi nimi hned dvojice atletů z Houštky. A hned první disciplína nám přinesla medailovou radost. Petr Toman totiž potvrdil své letošní tabulkové postavení a kvalitním výkonem získal bronzovou medaili. Mohlo být, ale ještě lépe, když v Petr od první série do páté figuroval na druhém místě. Posledním pokusem se před něj však dostal Jan Balát z Kolína a i když Petr zbraně nesložil a i on si nejlepší pokus nechal na závěr (55,27 metru), o čtvrt metru mu nakonec stříbro uniklo. S výkonem Petra musel být spokojen i trenér Stanislav Pluhař, který do stejného závodu vyslal i dalšího svého svěřence. Jiří Kubeš se před republikou pohyboval v průběžných tabulkách na začátku druhé desítky a tak by pro Jirku byl úspěchem i postup do užšího finále. To se Jirkovi bohužel nepovedlo, když v soutěži skončil jedenáctý s jediným platným pokusem z druhé série, dlouhým 40,36 metru. Na postup by potřeboval vyrovnat své letošní maximum.
Druhý start atleta Slavoje = druhá medaile. Fantastický vstup do mládežnického šampionátu zvaného Gigant ještě umocnila Nikola Macháčková. V soutěži oštěpařek se prvním pokusem usadila na druhém místě, o které ale přišla ve čtvrté sérii a pak to přišlo. Svěřenkyně Jiřího Kreutera v páté sérii vylepšila výrazně svůj osobák na 44,46 metru a tím si definitivně zajistila stříbrnou medaili. Nikola se tak na necelý metr přiblížila oddílovému rekordu Lucky Mojdlové a je asi jen otázkou času, kdy tento překoná. Za svůj výkon by si Nikola bezesporu zasloužila nominaci do reprezentačního výběru. Bohužel mezistátní utkání juniorů bylo pro letošní rok zrušeno. Nikola si ale na druhou řekla o premiérový start na šampionátu dospělých, když se posunula v průběžných tabulkách na 12-tou pozici a to by mohlo být vhodnou náplastí za zrušený reprezentační start.
Po poledni se v oštěpařském sektoru představil další svěřenec Jiřího Kreutera Vojtěch Korel. Vojta už letos dokázal se 700 g těžkým oštěpem atakovat padesátimetrovou hranici a s takovým výkonem by bezpečně postoupil do užšího finále. Bohužel v sobotu mu soutěž vůbec nevyšla, deštivé počasí, které ji provázelo, mu rovněž na pohodě nepřidalo. Nejdále hodil v první sérii do vzdálenosti 42,73 metru, což mu sice průběžně na první osmičku stačilo. Po třech pokusech však bylo jasné, že se od užšího finále nepodívá a skončí celkově až čtrnáctý.
Odpoledne se na vítkovické dráze pokusila o postup do osmičlenného finále Eliška Boháčová. Postupový klíč byl jasný, ze třech běhů do finále postupovaly vždy první dvě závodnice + dvě s nejlepším časem. Eliška se postavila na start hned prvního rozběhu, ve kterém dokázala zaběhnout velmi slušný čas 2:23,61, ale nestačila hned na tři soupeřky. Bohužel už po druhém z rozběhů bylo jasné, že se svěřenkyně Tomáše Linharta a Terezy Veselé do finále nepodívá.
Krátce poté se už po druhé na plochu podíval Vojta Korel, který tentokrát nastoupil k soutěži koulařů. Zde si vedl o mnoho lépe a ve vyrovnané soutěži koulařů mohl Vojta mluvit o smůle. Hned prvním pokusem dokázal překonat třináctimetrovou hranici a s výkonem 13,26 se zařadil na šesté místo. Bohužel další centimetry už nepřidal a to ho stálo postup do užšího finále. Od něj Vojtu dělilo pouhých sedm centimetrů, a nebyl sám, kdo byl zklamaný, protože Vojta nakonec skončil až jedenáctý.
Krátce před půl šestou byly na programu šampionátu rozběhy na 400 metrů a nás zajímalo, jak si povede Jakub Veselý mezi dorostenci. A vedl si velmi dobře. Kuba si v prvním rozběhu takticky pohlídal první postupovou pozici a s časem 50,33 postoupil do finále.
Ve stejný čas se rozeběhla i soutěž v kouli juniorů. A mezi nimi nechyběla ani letošní kometa z Houštky Pavel Zolman. Další ze svěřenců Jiřího Kreutera, chtěl určitě navázat na svou šestou příčku z halového šampionátu, což se mu v Ostravě určitě podařilo. Do užšího finále se probojoval s výkonem 13,89 metru ze třetí série na sedmé pozici. Tam předvedl už jen jediný měřený pokus, kterým se ale zlepšil na 14,10 metru. Tento výkon byl nakonec shodný s šestým pořadím, ale díky druhému horšímu pokusu Pavel nakonec skončil sedmý.
Neděle zakončená mistrovskou obhajobou Jakuba Veselého
V neděli se v nabitém programu jako první z atletů Slavoje představil Pavel Zolman. Pavel se tentokrát s juniorskými konkurenty popasoval v hodu diskem a po výsledku v kouli mohl být spokojen i s výkonem a výsledkem v soutěži diskařů. Po první sérii sice chvíli figuroval na třetím místě, ale od série třetí, kdy dokázal hodit nejdále, a to do vzdálenosti 40,22 metru, okupoval šestou příčku, která mu nakonec zůstala až do konce soutěže. Z Ostravy tedy Pavel mohl odjíždět spokojený s dvojnásobnou finálovou účastí.
Stejně jako v loňském roce na šampionátu žactva se Vojta Korel i na Gigantu zúčastnil tří vrhačských soutěží. A bohužel stejně jako vloni se ani jednou nepodíval do užšího finále, byť na to výkonnostně má. I v soutěži diskařů mu k postupu chyběl malinký kousek, když nejdále hodil disk do vzdálenosti 37,97 metru. To bylo v první sérii a Vojtovi chybělo k postupu čtyřicet centimetrů. Vojta už letos dokázal výrazně přehodit hranici čtyřiceti metrů. V Ostravě to nedokázal a tak nakonec skončil desátý.
Velký výkonnostní vzestup letos prožívá i Radek Stránský. Svěřenec Květy Hájkové a Jiřího Kreutera se díky svému zlepšení ve výšce poprvé podíval do výběru Středočeského kraje a ve Vítkovicích se poprvé podíval i na republikový šampionát. Jen tak tak, že pro Radka nedopadla republika fiaskem, bez platného pokusu. Na základní výšce soutěže 1,75 metrů se zachránil až posledním pokusem. Bohužel to byl jediný úspěšný pokus v soutěži, protože na následné výšce už se totéž Radkovi nepodařilo. I tak to byla pro Radka určitě cenná zkušenost.
No a zlatým hřebem byla v závěru programu celého šampionátu čtvrtka v podání Jakuba Veselého. Svěřenec trenérského dua Tomáš Linhart-Tereza Veselá do finále vstupoval jako obhájce vítězství a hlavní favorit. To Jakub potvrdil stoprocentně, když finálový běh se zúžil pouze na jeho boj s časem a souboj o další cenné kovy. Kuba vyhrál o parník (více než o 1,5 vteřiny) a zaběhl si nový skvělý osobák, a to znamená, že posunul i oddílový rekord (včetně juniorů) na 48,23!! To je jen pouhé dvacet setin vteřiny od limitu B Českého atletického svazu pro dorostenecké mistrovství světa v kolumbijském Cali. O ten se Kuba může ještě pokusit v rámci republikového mistrovství dospělých, kam se určitě jako osmý muž průběžných tabulek podívá. Dočkáme se v Plzni dvojnásobného zastoupení ve finále čtvrtky???
Kompletní výsledky z Ostravy naleznete zde.