Famózní desetiboj Vojty Korela!

O víkendu se v Plzni konal poslední z mikromítinků Českého atletického svazu a na Mistrovství Plzeňského kraje ve vícebojích všech věkových kategorií s výjimkou mladšího žactva. Nás může těšit, že se mezi elitními vícebojaři neztratili ani borci v barvách ASB, kteří se kromě soupeřů museli poprat i s nepřízní počastí a to hlavně v sobotu. Do mužského desetiboje nastoupili Vojta Korel a Adam Zach a oba se výrazně zapsali do oddílové historie. Vojtovi chybělo na pátém místě pouhých deset bodů k překonání letitého rekordu Josefa Strnada. Navíc přidal festival osobáků včetně vítězství v hodu oštěpem s prvním šedesátimetrovým pokusem. Adam Zach se rovněž činil a desetiboj dokončil jako sedmý a i on se rovněž probil vysoko v desetibojařském žebříčku ASB na jedenácté místo. Aby toho nebylo málo, tak po oba dva dny byl na plzeňském stadionu k vidění i Martin Buchta, který mezi staršími žáky vybojoval skvělé druhé místo.
Muži začali klasicky hladkou stovkou a Adam Zach ji zvládl v čase 11,73 a Vojta Korel poprvé pod dvanáct za 11,82. Následovala dálka, kde Vojta zaútočil prvním pokusem dlouhým 621 centimetrů. Bohužel zbývající dva pokusy byly neplatné. Adam si v Plzni skoro vyrovnal osobák s výkonem 575 centimetrů. V kouli se zaskvěl Vojta, ale byly to nervy, protože mu vyšel až třetí pokus dlouhý 14,35 metru a nový osobák mu stačil i na druhé místo v disciplíně. Adam opět atakoval svůj osobák hned prvním pokusem 11,83. Ve výšce Vojta opět zabojoval a na třetí pokus překonal laťku na 186 centimetrech, což mu vyneslo pěkné čtvrté místo. Adam s přesmyčkou v číslech skončil na výšce 168 centimetrů. Závěrečná čtvrtka nepatří mezi oblíbené disciplíny, ale Vojta si zaběhl osobák 55,49 a Adam zakončil první den s časem 56,60. S prvním dnem mohli být oba borci celkem spokojení.
Druhý den tradičně zahajují muži na překážkách a Vojta si hned v první disciplíně opět mohl zvednout sebevědomí, když si vylepšil osobní maximum na 15,93. Adam zvládl ploty v čase 19,02. V disku to byly opět velké nervy u Vojty. První pokus nezdařený, druhý pak měřil pouhých 24,95 metru. Naštěstí ve třetím pokusu Vojta atakoval svůj osobák a s výkonem 35,31 metru mohl dál pomýšlet na výborný výsledek. Adam si zapsal výkon 28,92 metru. V tyči se Adam dokázal přehoupnout přes laťku na rovných čtyřech metrech. Vojta skončil se zápisem 340 centimetrů, ale mohl odcházet do oštěpařského sektoru poměrně spokojený, zejména když se zachraňoval třetím pokusem na úvodní výšce. Po oštěpu už ale byl opět hodně vysoko. Jako jediný dokázal překonat šedesátimetrovou hranici a jeho nový osobák činí 60,43 metru! Adam Zach hodil nejdále do vzdálenosti 37,44 metru. Před závěrečnou patnáctistovkou Vojta hájil skvělé čtvrté místo a hlavně útočil na oddílový rekord Josefa Strnada z roku 1982, který měl hodnotu 6395 bodů. Vojta ve spolupráci s Adamem dřel a cíl proťal v novém osobním rekordu 5:02,32 jako čtvrtý před Adamem (5:02,81). Čtvrtou příčku nakonec neuhájil a skončil ve skvělé konkurenci na pátém místě a oddílový rekord mu prozatím unikl o deset bodů, když posbíral dohromady 6385 bodů! Adamův součet činil 5361 bodů a to znamenalo vyrovnání dalšího výkonu z roku 1982 v podání Miloše Krejzy, se kterým se tak v oddílových dlouhodobých tabulkách dělí o 11. příčku.
Zastoupení jsme měli i v devítiboji starších žáků. Mezi necelou dvacítkou se na start první disciplíny postavil i Martin Buchta. A stovka s překážkami mu vyšla velmi pěkně, když si vylepšil osobák na 14,63 a v disciplíně obsadil druhé místo. Dobře si vedl i ve druhé disciplíně v disku, kde dokázal přehodit třicetimetrovou hranici a s výkonem 31,78 metru obsadil čtvrté místo. Pak přišla nejsilnější Martinova disciplína tyčka, ale deštivé počasí a dlouhá soutěž mu na výkonu určitě nepřidala. Začínal až když všichni soupeři skončili na výšce 325 centimetrů a byl moc rád, že ji překonal hned na poprvé. S následnou výškou 345 centimetrů už si totiž neporadil. Na závěr prvního dne čekal Martina oštěp a tam si zapsal výkon 31,38 metru a mohl být po sobotě nadmíru spokojen.
Když k tomu pak přidal v neděli jeden osobní rekord za druhým, tak z toho bylo skvělé umístění. Na hladké šedesátce zaběhl pátý nejrychlejší čas 7,84 a skvěle mu vyšla i následná dálka, kde si posledním třetím pokusem vylepšil osobák na 550 centimetrů. Obdobně mu vyšel i třetí pokus v kouli, kde si vylepšil své osobní maximum skoro o metr na 10,40 metru. Následně se zaskvěl i ve výšce, kde pokračoval ve svém zlepšování a s výkonem 166 centimetrů obsadil pěknou druhou příčku. A tu celkově uhájil i na závěrečném kilometru, kde vydřel čas 3:17,47. V součtu devíti disciplín Martin posbíral úctyhodných 4606 bodu a republikový šampionát ve vícebojích by mu tak neměl uniknout.
Výsledky z Plzně zde.