Úvodní kolo I. ligy mužů úspěšně za námi, aneb návrat ztraceného syna

První kolo letošní prvoligové soutěže proběhlo v sobotu 13.5. ve středočeském Kolíně. V mužské kategorii došlo k mírné změně ve složení ligové skupiny. Atleti z Hradce Králové se posunuli do extraligy a do naší skupiny přešla pražská Jeseniova, která v minulém roce startovala ve skupině A. Úpravu doznal také systém bodování, kdy aktuálně vítěz disciplíny inkasuje 13 bodů (oproti původním 11 bodům), druhý pak 11 bodů a následně 10-9-8-…-1. Do sestavy ASB se také po delší době vrátil jeden z odchovanců ASB.

V rozbězích na 100 m se představil Adam Raška, Tomáš Tláskal, Lukáš Šebík a Adam Podolák. Do finále A zamířil Adam Raška, kde zaběhl SB 10,78 s a bral 11 bodů. Finále B ovládl Tomáš Tláskal a získal tak 6 bodů.

Taktéž v běhu na 200 m jsme měli silnou účast – Adam Raška, Tomáš Tláskal, Lukáš Šebík a Šimon Procházka. O vítězi bylo rozhodnuto již prvním během, který vyhrál náš Adam Raška – Adamův výkon 21,77 s nedokázal nikdo z ostatních závodníků překonat a pro nás to tedy znamenalo 13 bodů.

Početné zastoupení černožlutých dresů bylo vidět také v běhu na 400 m, kde se představil NÁŠ Jakub Veselý, který se vrátil do staroboleslavského mančaftu po delším angažmá v Dukle Praha. Kuba byl nasazen do prvního běhu, kde se statečně pokoušel držet silných soupeřů – výsledný čas 51,2 s a 6 bodů. Dále bodoval svěřenec Honzy Tesaře, Lukáš Šebík – 7 bodů (51,03 s).

Na půlce jsme měli pouze 1 želízko v ohni a tím byl Lukáš Podolák, který zůstává po odchodu Pavla Vindušky jednou z nejvýraznějších osobností běžecké skupiny Flákačenko team (kouč Tomáš Linhart). Lukáš se závodu nezalekl, avšak bylo znát, že ještě ladí formu po náročné přípravě. Čas 2:00,86 a zisk 6 bodů.

Mílařská distance vypadala počtem přihlášených atletů ASB jako oddílový přebor. Z 11 atletů byli 4 muži v barvách Staré Boleslavi. O překvapení se pokusil David Martínek, který se ihned po výstřelu probojoval do čela závodu. V průběhu se před Davida však dostávali borci, kteří naběhali přes přípravu o něco málo kilometrů více. Davidovo snažení nám však vyneslo 3 body. Dále pak bodoval Lukáš Podolák (5 bodů), Ondra Hofmann (6 bodů) a Ondra Váchal (8 bodů).

Nejdelší běžeckou tratí byl běh na 5000 m. I zde jsme měli svého zástupce – zkušeného Fandu Schovala. Fanda zvládl 12,5 okruhů v čase 17:30,46 a přispěl do bodové kasičky celkem osmi body.

Na krátkých překážkách se již tradičně objevuje pouze jediný závodník ASB. Je jím Adam Zach, který i tentokrát zvládl ve zdraví přejít překážky časem 19,09 s a získal 3 body. Oproti tomu dlouhé překážky jsou v posledních letech jednou z domén našich atletů. Ani v Kolíně se toto pravidlo nezměnilo. Naše silná sestava získala v této disciplíně dohromady 22 bodů – Šimon Procházka (11 bodů), Tomáš Vrzák (6 bodů) a Václav Jisl (5 bodů).

Ve vrhu koulí, hodu kladivem a hodu diskem nás reprezentoval Kuba Čížek, který neztrácí optimismus ani při pohledu na velmi kvalitní startovky těchto tří disciplín. Kubovo snažení ve vrhačském kruhu nám zajistilo celkem 8 bodů – 4 body za hod diskem a 4 body za hod kladivem.

V hodu oštěpem jsme již měli početnější účast – dva borce, kteří atakovali 50metrovou hranici. Vojta Korel (2 body) a Matěj Špicl (1 bod). Toto duo také zápolilo ve skoku vysokém, kde se prosadili výrazněji – Vojta získal 7 bodů a Matěj 9 bodů (zároveň nový PB 1,84 m).

Také skok daleký a trojskok patří mezi disciplíny s velkou kvalitou startovního pole. V dálce jsme měli Fandu Slabu, který bohužel těsně nepostoupil do finále a výkonem 6,09 m bral 4 body. V trojskoku se jedním platným pokusem představil Matěj Špicl, výkonem 12,11 m získal pro ASB 1 bod.

Naší nejsilnější disciplínou se stal skok o tyči, ve kterém se podařilo nashromáždit 22,5 bodů. Závod opanoval Adam Podolák, pro kterého se navíc výkon 4,60 m stal novým osobním rekordem. Sdílené sedmé místo osadil Adam Zach (5,5 bodů). Dále pak k bodovému výnosu přispěl Martin Buchta (4 body), který bohužel nebyl po prodělané nemoci plně ve formě.

Na závěr musím vyzdvihnout ochotu kluků při účasti ve štafetách. Konečně už nemusíme řešit, že někdo pospíchá domů, jiný na fotbal apod., za což jsem srdečně rád. V Kolíně se nám podařilo složit 4 krátké a 3 dlouhé štafety. Naše krátká „A“ štafeta brala 7 bodů, ostatní bohužel bez bodového zisku (přičemž štafeta „C“ diskvalifikována). Dlouhá štafeta „A“ brala obdobně 7 bodů. Strhující boj předváděla štafeta „B“ a „C“, která se ve třetím běhu utkala s Mladou Boleslaví, se kterou jsme byli v těsném souboji o celkové 4. místo. V cíli jsme se mohli radovat z vítězství naší štafety „B“ a zároveň ze druhého místa štafety „C“, kdy Adam Zach v cílové rovince předvedl ohromný finiš. V tu chvíli jsme téměř slavili čtvrté místo. S vyhlášením oficiálních výsledků však přišla „studená sprcha“, kdy jsme se dozvěděli, že naše „B“ štafeta byla diskvalifikována vzhledem k „vyšlápnutí z dráhy“. Vzhledem k jistým okolnostem se můžeme domnívat, že k tomuto verdiktu nedošlo de iure, avšak vzhledem k tomu, že jsme nedisponovali důkazním materiálem, který by prokazoval naše nepochybení, museli jsme rozhodnutí přijmout.

Poslední disciplínou, která ve výčtu výše chybí, je chůze na 10000 m. Tato disciplína se uskutečnila již 2.4. v Rumburku, kde se v nepříznivých klimatických podmínkách představil Jarda Doubek (8 bodů).

Děkuji všem za účast a těším se na viděnou na dalším ligovém kole.