Třikrát zlatý Eliáš Motl!!!

V sobotu 1.2.2020 zakončily letošní středočeské krajské halové přebory závody mladšího žactva v nafukovací hale v Praze na Strahově. Termín to s ohledem na pololetní prázdniny a narůstající chřipkovou epidemií nebyl vskutku šťastný, ale počet pěti našich kluků a šesti děvčat je přeci jen hodně alarmující!!! Počet medailí byl letos oproti loňsku poloviční, když naši mladí atleti vybojovali celkem šest cenných kovů. Nejúspěšnějším závodníkem celých závodů byl bezesporu Eliáš Motl! Eliáš totiž vybojoval tři přebornické tituly a na stopadesátce a v dálce navíc přepisoval oddílové tabulky!! Ve velmi dobrém světle se představil i Filip Vomastek, který si z Prahy odváží bronz z dálky a brambory ze stopadesátky! Bez medaile, ač si ji stříbrnou zasloužil, ale díky dřívějšímu odjezdu, se vracel Adam Podolák. Mladší žákyně měly i trochu smůly a tak z přeborů vezou pouze jedinou medaili a to v odstínu bronzu. Zasloužila se o ní Nikol Špinková na šedesátce s překážkami. Tak pěkně po pořádku, děvčata mají přednost.
Nikol Špinková jedinou medailistkou
Na hladké šedesátce se představila trojice našich děvčat, ale žádná se neprobojovala do finálového běhu. Pod devět vteřin se v rozbězích dostala jen Nikol Špinková, která mezi necelou stovkou závodnic zaběhla patnáctý nejlepší čas (8,92). Tereza Rubešová si při své premiéře mezi mladšími žákyněmi dosprintovala pro třiatřicáté místo (9,32). Tereza Matulová zaběhla čas 10,04, který ji řadil do osmé desítky.
V rozbězích na 150 metrů jsme mohli rovněž vidět výše uvedenou dvojičku našich holek. Nikol Špinková si časem 22,56 vylepšila absolutní osobák a obsadila dvaadvacátou příčku. Na stejném místě jako na šedesátce tzn. na třiatřicátém byla k nalezení Tereza Rubešová (23,17).
Na půlce už to vypadalo hodnou chvíli nadějněji minimálně na umístění v první šestici, když Nela Křížková po tři okruhy běžela na čele svého rozběhu. Bohužel svůj první start na této distanci nakonec nedokončila, ale i to jsou zkušenosti k nezaplacení. Stejné si odváží po doslova sprintersky rozběhnuté patnáctistovce i Tereza Matulová. Tady se v lepším světle ve druhém rozběhu představila Klára Kobková, která 1500 metrů zvládla za 5:56,21 a v součtu všech časů skončila na pěkném šestém místě.
V závodě na 60 metrů překážek jsme doufali v medailový zisk, vždyť jako jedna z favoritek nastupovala Nikol Špinková. A Nikol s časem 10,54 papírové předpoklady splnila a stejně jako v rozběhu prvním obsadila i celkově třetí příčku. Druhá z našich závodnic Valerie Jáchimová po kolizi s překážkou uzavírala startovní pole (16,20).
O účasti ve štafetě jsme si mohli jen nechat zdát a houštecký dres chyběl i ve výšce. V dálce jsme měli dvojí zastoupení a obě děvčata dokázala překonat hranici čtyř metrů. V nabité konkurenci stačil výkon 407 centimetrů Valerii Jáchimové na osmnáctou příčku. Tereza Rubešová skočila nejdále na metu 401 centimetrů a obsadila devatenácté místo.
Do soutěže koulařek nastoupila pouze Klára Kobková, ale ta až do posledního pokusu bojovala o medaili. Dvoukilové náčiní totiž poslala Klára do vzdálenosti 10,38 metru, což je hodnota jejího nového absolutního maxima a k bronzu jí chybělo pouhých 8 centimetrů.
V hlavní roli Eliáš Motl!!
K nadpisu není třeba nic moc dodávat, pojďme rychle na jednotlivé výsledky, protože už v té první se děly věci!
Na hladké šedesátce se v početném startovním poli mladších žáků představila čtveřice našich atletů, z nichž dva se probojovali do finálových běhů. Podle očekávání se dařilo Eliášovi Motlovi, který se probojoval do finálového běhu s nejrychlejším časem 8,10, což byl v tu chvíli i nový Eliášův osobák. Ve finále se Eliášovi slibný čas ještě podařilo o sedm setin vteřiny vylepšit a cílem proběhl s velkým náskokem jako vítěz v čase 8,03!!! Filip Vomastek zaběhl v rozbězích čas 8,64, čímž se nominoval do finále B. Tam napodobil Eliáše, když se dokázal o desetinu vteřiny zlepšit, finále B opanovat a s časem 8,54 tak obsadil konečné výborné sedmé místo. Mezi sedmdesátkou startujících se ale neztratili ani stále věkem člen přípravky Adam Axon, který obsadil sedmadvacátou příčku (9,09) a dvaačtyřicátý Max Blažek (9,48).
Na distanci 150 metrů se mezi mladšími žáky konalo celkem patnáct rozběhů, ale stejně jako loni bylo hned na začátku jasno, protože bral krajský titul vítěz prvního rozběhu. A nás může těšit, že jím nebyl nikdo jiný než obhájce titulu Eliáš Motl, který si v sobotu na Strahově zaběhl další skvělý osobák 19,10, čímž vylepšil loňský oddílový rekord Martina Buchty o 23 setin vteřiny. Oproti loňsku se zlepšil o více než vteřinu a půl a ještě větší náskok měl před druhým v pořadí!! Pro nepopulární čtvrté místo si doběhl vítěz pátého z rozběhů Filip Vomastek, který za bronzem zaostal o pouhých sedm setin vteřiny (21,15)!!
Na půlce se mezi mladšími žáky představil ve velmi dobrém světle Adam Podolák, který pomalu ale jistě začíná kráčet ve šlépějích oddílového rekordmana staršího bratra Lukáše. Adam si při vítězství ve druhém rozběhu zlepšil absolutní osobák a doběhl mezi atlety ze středních Čech v čase 2:35,64 na celkovém druhém místě! Velmi slušně se vedlo i Adamovi Axonovi. Druhému z našich Adamů patřilo s časem 2:55,79 pěkné patnácté místo a znovu si připomeňme, že Adam bude ještě letos určitě oporou naší přípravky.
V závodě na 60 metrů překážek zažil svou žákovskou velkou premiéru Max Blažek. Ve druhém rozběhu proťal cílovou pásku jako třetí v čase 12,69 a to v součtu všech sobotních časů stačilo na desátou příčku a v příštím roce už Maxe určitě uvidíme v bitvě o medaile.
Štafetu na 4×200 metrů, výšku i kouli jsme neobsadili, ale s dálkou jsme museli být naprosto spokojeni. Zlatý hattrick zde zkompletoval Eliáš Motl a to opět fantastickým způsobem. Eliáš totiž nejdále dolétl do vzdálenosti 546 centimetrů, čímž o 7 centimetrů vylepšil svůj vlastní oddílový rekord z loňského roku. Stejně jako na stopadesátce, tak i v dálce Eliáš vévodí průběžným republikovým tabulkám mladšího žactva. Druhého v pořadí středočeského přeboru porazil o více než sedmdesát centimetrů. Potěšitelné je, že na stupně vítězů doprovodil Eliáše i Filip Vomastek! Filip atakoval svůj osobák, když dolétl do vzdálenosti 455 centimetrů. Tentokrát byla sedmička na jeho straně, když ho dělilo sedm centimetrů od čtvrtého v pořadí. Pro úplnost dodejme i čtyřiadvacáté místo Maxe Blažka (385 centimetrů).
Kompletní výsledky z KP žactva naleznete zde.