Štěstí i neštěstí houšteckých atletů na Gigantu

O právě uplynulém víkendu se na vítkovickém stadionu v Ostravě konalo Mistrovství republiky kategorií juniorů a dorostenců a naši atleti reprezentovali v celkovém počtu osmi závodníků a závodnic. O nejkvalitnější výkony naší výpravy se postaral Adam Raška, který si nejen výrazně vylepšil osobní rekord v běhu na 200 metrů, ale vybojoval hlavně titul na poloviční distanci. Druhou medaili přivezla Klára Holcová z vrhu koulí. Výpravě bohužel chyběl zraněný Kuba Holec, kterému přejeme brzké uzdravení a mnoho sil a štěstí do dalšího tréninku. Do první pětky se ještě vešli smolní Martin Buchta a Pavel Vinduška.

Sobotní snažení staroboleslavských atletů zahájil Martin Buchta v tyči. Martin, který je dorostencem teprve prvním rokem, hájil třetí místo v průběžných republikových tabulkách a své postavení favorita hrdě hájil až do výšky 420 cm a procházel soutěží se zcela čistým zápisem. Bohužel na výšce 435, která je pouze centimetr pod Martinovým osobákem, již nezapsal úspěšný pokus. Ovšem každému fanouškovi Martina a Staré Boleslavi se musel zatajit dech u jeho třetího pokusu, který byl velmi nadějný, a proto není pochyb o tom, že příští rok ukáže Martin soupeřům co proto. V soutěži skončil Martin Buchta na krásném pátém místě a navíc mohl sledovat rekordní zápis čejkovického Sedláčka, který vylepšil národní rekord na neuvěřitelných 520 cm.

Další bojovnicí sobotního dopoledne byla Zuzana Kubíčková na své první distanci dne, a to na běhu na 1500 m. Zuzka při vstupu do soutěže věděla, že má natrénováno na to, aby výrazně stlačila svůj osobák, proto se ničeho nebála a odvážně běžela zcela na čele závodu. Svoje předchozí osobní maximum nakonec stáhla o skvělé čtyři sekundy a skončila na osmém místě. Ovšem Zuzku čekala v odpoledním programu nemalá výzva v podobě běhu na 800 m. Přestože se jí nakonec závod nevyvedl úplně podle jejích představ, skončila Zuzka v druhé disciplíně svého náročného dvojboje pátá v rozběhu časem 2.21.72 a celkově zaujala šestnácté místo.

V sobotním poledni se započal skvělý sprinterský příběh Adama Rašky, kdy hladce postoupil do finále stovky časem 10.67 a zaostal za svým osobákem pouhé tři setiny. Finále následovalo poměrně záhy. Na Adamovi bylo nepochybně mnoho tlaku, aby potvrdil roli jednoho z favoritů, navíc měl v běhu i velmi vyrovnaného soupeře Filipa Jarolímka, který má o setinu kvalitnější čas na 100 m než Adam. Avšak Adam se vyrovnal se situací naprosto s přehledem, kdy přesprintoval pražského závodníka o tři setiny a vyhrál svůj první titul z MČR! Tímto během navíc potvrdil svou neuvěřitelnou vyrovnanost, zaběhl totiž čas 10.66, tedy téměř identicky jako v rozběhu.

V hodu kladivem soutěžila na vedlejším stadionu Klára Holcová, podařilo se jí postoupit do finále a obhájit loňské páté místo z kladenského sletiště. Krátce po zahájení kladiva se představil na dráze Pavel Vinduška. Pavel neběžel na mistrovství republiky svou hlavní trať – 1500m, na které má dokonce splněný limit pro start na mistrovství světa v Cali! Ze svého rozběhu na 800 m postoupil bez problému z prvního místa v čase 1.55.73 a patřil tedy mezi horké favority nedělního finále. Nutno ještě zmínit, že Pavel je též juniorem teprve prvním rokem, je tedy jasné, že Houštka má v zásobě velké přísliby do nadcházejících let.

Na trať čtyř set metrů s překážkami se kolem páté hodiny připravila juniorka Silvie Koudelková. V případě Silvy bylo opravdu na co koukat, nejen že svým časem postoupila do finále, navíc prolomila bariéru 64 sekund o obrovský kus a malé q zářilo u hodnoty nového osobního maxima 63.16. Na nyní již hladkou čtvrtku nastoupila mezi dorostenkami Klaudie Černá. Ta sice bohužel skončila před branami finále, ovšem jistě nasbírala cenné zkušenosti do příštího roku a čtvrté místo v rozběhu je potvrzením jejího neuvěřitelného výkonnostního růstu v poslední době.

Poslední atletkou, která se postavila na start sobotního programu mistrovství republiky, byla trojskokanka Eliška Šichová. Ta sice zaostala za svým osobním maximem asi čtvrt metru, prokázala ale neuvěřitelnou vyrovnanost pokusů, kdy se všechny její pokusy vešly do sedmi centimetrů.  Její nejdelší pokus měřil 11.03m a Eliščina stabilita jí jistě umožní posunout v dohledné době osobní maximum ještě dále. V nabité soutěži nakonec obsadila třináctou příčku.

První, kdo nastoupil do sobotního programu, byla juniorka Klára Holcová, nyní již ve své hlavní disciplíně – ve vrhu koulí. Zde sice začala opravdu slabě, ovšem ve třetím pokusu se srovnala natolik, že vrhla do vzdálenosti 12.80, což byl nakonec i výsledek, který jí vynesl stříbrnou medaili. Přestože se dále v soutěži již nezlepšila, potvrdila v Ostravě svou tabulkovou pozici. Dále se na dráze opět představila Silvie Koudelková, nyní v rozbězích na 200m. Silva věděla, že postoupila do finále na překážkách, a proto tento start na dvou stovce brala spíše jako rozehřátí na čtvrtku a vypuštěně finišovala v čase 26.93.

Po juniorkách se na start 200 metrů postavili chlapci, což všechny příznivce boleslavské atletiky jistě zvedlo ze židle, protože se na start hned prvního rozběhu postavil mistr republiky na nejkratším sprintu – Adam Raška. A Adam všem skutečně vytřel zrak, když si vylepšil osobní maximum o téměř třicet setin, a to dokonce v mírném protivětru! Tímto výkonem nejen že vede juniorské tabulky, zařadil se též na sedmé místo mezi muži, čímž se stal horkým kandidátem na postup do finále mistrovství republiky mužů v Hodoníně. Adam se též zařadí na patnácté místo v historických tabulkách na 200 m mezi juniory a odsune za sebe taková jména, jako je Matěj Krsek či Jan Jirka. Přestože Adam tento velevýkon ve finále nezopakoval, dalo by se tedy říci, že se zařadil k houšteckým smolařům svým bramborovým umístěním (21.54 s), jednoznačně ale ukázal své možnosti a skvěle načasovanou formu směrem k mistrovství. Navíc mu určitě budeme držet palce, aby foukl dobrý vítr, sešla se forma a aby padl i ten limit na mistrovství světa, pokud ne individuálně, tak se štafetou.

Dalším velkým jménem naší atletiky na startu byl již zmíněný Pavel Vinduška. Pavel to ale neměl na půlce vůbec lehké, na startu totiž byl mimo jiné Jiří Pavel Češka, který má dokonce již na této distanci splněn limit na MS. V prvním kole se Pavel zařadil do skupiny běžců, až na poslední třístovce za to vzal favorit Češka, pronásledovaný naším Pavlem. V náběhu do rovinky byl ještě na druhém místě, bohužel ve finiši ho přesprintovali dva závodníci a Pavel bral nakonec smolné čtvrté místo v čase 1.56.15. Přesto je čtvrté místo mezi specialisty na 800 metrů velkým úspěchem a velmi se budeme těšit na Pavlův start nejen na mistrovství republiky mužů (stejně jako Adam Raška je mezi muži průběžně sedmý), ale zejména na jeho kolumbijský start v Cali.

Dále se představila na dlouhých překážkách Silva Koudelková. Přestože nestlačila svoje osobní maximum ještě níže, jak to předvedla v rozběhu, čas opět pod 64 sekund (ještě s drobným škobrtnutím na druhé překážce) poukazuje na skvělou formu a na to, že oproti minulé sezóně, kdy se Silva protrápila s nemocemi, je opět připravena bojovat o ta nejvyšší umístění.

Houštečtí atleté, lépe řečeno atletky, zakončily víkendový šampionát v disku. Mezi juniorkami závodila v disku Klára Holcová, a i přes poměrně nabitou soutěž a ne zrovna příznivé technické naladění se jí podařilo proklouznout do finále, kde se posledním pokusem vyšvihla na 37.21.  Diskem zakončila svůj vrhačský trojboj, a to i relativně úspěšně, když se jí konečně podařilo obstát ve všech vrhačských disciplínách a postoupit v nich do finále. Nepochybně napínavější boj předvedla dorostenka Adéla Zahrádková se stejným náčiním. Kvůli nezdařenému prvnímu pokusu musela Áďa zajišťovat až druhým pokusem, který byl velmi slušný (33.03), ovšem stačil pouze na nepopulární devátou příčku. Ádě tedy bylo jasné, že musí ještě přitlačit, pokud se chce podívat do finále. Její třetí pokus byl velmi nadějný, bohužel jej v odhodové fázi podhodila, disk neměl ideální dráhu letu a spadl k zemi na necelých jedna třiceti metrech. Áďu nakonec již nikdo nepřehodil, skončila tedy na devátém místě.

Kvůli tomu, že štafeta nakonec nebyla postavena na start, byl disk poslední disciplínou obsazenou našimi atlety. Celkově je nutno pochválit všechny atlety, kteří se mistrovství zúčastnili, jelikož reprezentovali více než dobře. Nutné je vyzdvihnout i ty šikovné šťastlivce – zlatého Adama, finalistku Silvu, osmou na disku Kláru, i ty, kterým tentokrát štěstí nepřálo, bramborové Pavla a Adama, těsně pátého Martina, i devátou Áďu. A ať už atletům přálo štěstí, či nepřálo, je nutné poděkovat jejich trenérům, protože bez nich by závodníci jistě nepředvedli takové výkony a dost možná by se ani nemohli postavit na start Mistrovství.

Za ASB, Klára Holcová