Ohlédnutí za 4. ligovým kolem – ženy čtvrté, muži nakonec zůstávají prvoligoví

V sobotu 23.8.2014 jela oslabená družstva mužů a žen na závěrečné čtvrté ligové kolo do pražského Edenu. Zatímco děvčata chtěla potvrdit své postavení v horní polovině ligové tabulky, družstvo mužů čekal boj o prvoligové bytí. Družstvo žen na Slavii skončilo čtvrté a stejné postavení jim patří i v konečné ligové tabulce. Muži bojovali o každý bod, v Edenu skončili šestí a v letošní ligové soutěži skončili sedmí a to jistotu stejné soutěže pro příští rok nepřineslo. Nezbývalo než čekat na výsledky na republikovém šampionátu družstev, který se konal tento víkend v Kolíně. Díky výkonům družstva Olympu, které si vybojovalo návrat do extraligy a díky domácímu družstvu, které naopak extraligu uhájilo, má naše družstvo mužů prvoligovou příslušnost i pro příští rok! Z výkonů jedinců je třeba vyzvednout skvělého Honzu Tesaře, který po návratu z mistrovství Evropy, ukázal svou extratřídu a také první start Báry Veselé na čtvrtce, hned vítězný a ve skvělém čase.
Děvčata i přes velké oslabení uhájila čtvrtou příčku
Děvčata odjela do Prahy velmi oslabená. Výčet absentujících – Jana Melichová, Jana Cocherová, Jana Čapková, Dana Lenerová, Radka Hejretová, Eliška Boháčová a Zuzka Šidlichovská, nebyl příliš příznivý pro splnění cíle, udržet celkové čtvrté místo před dotírajícím plzeňským družstvem. Zbývající děvčata však zabojovala a skončila jak v závěrečném kole, tak v celé soutěži na místě čtvrtém právě před děvčaty z Plzně!
Jednoznačným tahounem družstva byla letos Markéta Červenková, která i v kole čtvrtém získala nejvíce bodů. Markéta opět bezkonkurenčně zvítězila v kouli (14,19 metru). Skvěle si vedla v kladivu, když si vylepšila svoje osobní maximum na 47,05 metru. Tento výkon ji stějně jako v disku, kde Markéta předvedla solidních 40,43 metru, stačil na druhé místo. Velmi dobrou sprinterskou formu si do Edenu přivezla Monika Vomáčková. Na stovce si v rozběhu zajistila časem 12,81 postup do finále A, kde doběhla na výborném třetím místě (12,69). Bronzovou příčku obsadila i na dvojnásobné trati, když ji zvládla za 26,16. Velmi samozřejmě pomohla k pátému místu i naší krátké štafetě.
V závěrečném kole výrazně družstvu pomohla i Lucka Mojdlová. V oštěpu skončila na pěkném třetím místě s výkonem 40,92 metru. Příjemně pak překvapila v kladivářské soutěži, když dokázala s výkonem 36,37 metru obsadit výbornou čtvrtou příčku. V Praze děvčata dokázala zvítězit ve dvou běžeckých závodech. Bára Veselá šokovala celý stadion, ale hlavně své soupeřky na čtvrtce, když při svém premiérovém startu na této distanci zvítězila ve skvělém čase 57,18. Tento výkon je nyní oddílovým rekordem od kategorie juniorek níže!!!! Bára pak ještě pomohla naší druhé krátké štafefě k bodům za sedmé místo, a ke které se ještě níže dostaneme. Eliška Škaloudová si o víkendu musela plnit školní povinnosti, a tak si do Edenu pouze odskočila resp. přeletěla krátké překážky ve svém letošním maximu 14,54. A to nejrychleji ze všech.
Důležitým článkem družstva se pomalu, ale jistě stává Nikola Macháčková. V oštěpu tentokrát skončila šestá za výkon 36,22 metru. A vydařila se jí i soutěž diskařek, když dokázala projít do finále a s výkonem 30,13 metru brala místo sedmé. První body v indiviuálním startu získala Pavlína Slezáková. Čtvrtku zvládla v pátém nejlepším čase za 63,68 a rovněž pomohla svým výkonem i dlouhé štafetě k šesté příčce. Ve výšce nepřekročila svůj letošní stín Pavla Cabrnochová. V Edenu dokázala překonat laťku na 158 centrimetrech a skončila na děleném pátém místě. Ve všech čtyřech kolech bodovala Klára Příhodová. Patnáctistovku zvládla Klára tentokrát za 5:01,85 na osmém místě. Poslední bod z individuálních startů přidala Nikol Bafoe, která zvládla dvoustovku v desátém nejlepším čase (27,27).
Bohunka Váňová, Michala Budínová, Nikola Sládková, Karolína Barešová, Tereza Urbanová a Kateřina Kleinerová pomohly k bodovému umístění ve štafetách. V krátké štafetě pak naše druhá čtveřice ve složení Nikol Bafoe, Bára Veselá, Kája Barešová a Nikola Sládková útočila na oddílový dorostenecký rekord, což se jim bohužel o pouhé tři setiny nepodařilo.
Pohled na závěrečné kolo od vedoucí družstva Jindry Pluhařové zde.
Družstvo mužů muselo dva týdny čekat na konečný ortel
Družstvo mužů se po třetím nevydařeném domácí kole vrátilo zpět do reality a do Prahy jelo opět bojovat o záchranu v první lize. Vzpruhou byl určitě návrat Honzy Tesaře a Petra Ogouna do sestavy. Bohužel i muži počítali své ztráty, když se v Edenu nepředstavili Michal Jursa, Miroslav Bodnár, David Linhart a Pavel Gocala. Pro čtvrté kolo citelně chyběl i pravidelný bodový příspěvek od zraněného chodce Jiřího Malysy. V závěrečném kole si muži dokázali vybojovat šestou příčku, před již jistým sestupujícím pražskou Spartou a družstvem plzeňské Škody. Naši největší soupeři v boji o záchranu – družstva Bíliny a Domažlic, však dali dohromady opravdu vše nejlepší, co se dalo u nich v kraji posbírat a zásluhou druhého resp. třetího místa v závěrečném kole se přes nás v konečné tabulce dostali. Konečné sedmé místo nám však ještě nedávalo definitivu sestupu. Pořadí na zářijovém mistrovství ČR družstev totiž rozhodlo o tom, že z naší skupiny A bude letos sestupovat pouze jeden účastník a tak nakonec družstvo mužů bude v roce příštím jezdit stejným směrem a autobusem jako družstvo žen.
V Edenu byla opět k vidění vrcholová atletika v podání Honzy Tesaře, který zvítězil ve svém obvyklém čtvrtkařském dvojboji. Navíc obětavě nastoupil na půlku, kterou díky skvělému závěru rovněž opanoval a na závěr dokázal na třetí místo posunout i dlouhou štafetu. Navíc všechny jeho dosažené časy (hladká čtvrtka za 48,08, dlouhé překážky 52,57 a půlka za skvělých 1:52,39) by mu stačily na první patnáctku v republikových tabulkách!!! Honza získal v závěrečném kole rekordních 35 bodů a mohlo jich být i víc nebýt krachu dobře rozjeté krátké štafety na poslední předávce. Honzovi patří velký obdiv a vděk, za to jak k soutěži družstev i přes náročný reprezentační program v tomto roce přistupoval!V předchozích dvou kolech nám citelně chyběl Petr Ogoun. V Praze pak platilo přišel, viděl, zvítězil, když v dálkařské soutěži s výkonem 6,79 metru nenašel přemožitele. Pomoci chtěl i v krátké štafetě, která ale jak už bylo psáno, cílem neproběhla.
Posledním naším vítězem se v Edenu stal Adam Holeček. Adam zvládl přechod na těžší náčiní skvěle a tvrdá tréninková práce nese své ovoce. V soutěži kladivářů nenašel přemožitele a vylepšil svůj osobní rekord na 53,54 metru. Stálici byl v letošním roce Pavel Honal. Pavel v koulařském sektoru skončil na pátém místě ve velmi vyrovnané soutěži s výkonem 14,09 metru. V disku dokázal hodit nejdále do vzdálenosti 44,86 metru a skončil o místo hůře, šestý.
Nejúspěšnějšími disciplínami byly v závěrečném kole kladivo a čtvrtka. V soutěži kladivářů skončil na třetím místě Jakub Čížek, s výkonem 51,84 metru. A Jakub přidal body ještě za deváté místo v disku (39,84 metru). Jakub Veselý zase doběhl třetí na čtvrtce, kde potvrdil svou letošní vysokou výkonnost, když se opět dostal pod padesát vteřin (49,62 metru). Jaku byl samozřejmě členem bronzové čtvrtkařské štafety.
Svou formu si před odletem na evropský šampionát veteránů v Turecku otestoval Luboše Nováček. V Edenu skončil na pátém místě, když dokázal oštěp poslat do vzdálenosti 56,90 metru. Jakub Zadák bodoval v obou dálkařských disciplínách. V dálce skončil osmý za 6,12 metru a v trojskoku na místě desátém s výkonem 11,90 metru. V soutěži diskařů dokázali ještě bodovat osmý Jaroslav Fic (44,45 metru) a v kouli sedmý Milan Syrovátka (13,73 metru). Bod za desáté místo získal Lukáš Beneš, který zvládl patnáctistovku za 4:17,8. Lukáš byl společně s Tomášem Hatkou členem dlouhé štafety.
Zpravodaj Ladislava Pytlouna ke čtvrtému ligovému kolu zde.
Kompletní výsledky závodů čtvrtého kola 1. ligy družstev mužů i žen naleznete zde.
Fotogalerie s fotkami od Luboše Nováčka zde.