Mladí atleti na Gigantu nezklamali

O uplynulém víkendu proběhl první z halových republikových šampionátů. Po oba dny v hale Otakara Jandery v pražské Stromovce bojovala o své republikové tituly mládež. „Gigantu“ se zúčastnila i pětice mladých atletů Slavoje, která prošla tvrdým kvalifikačním sítem. Po loňské účasti jednoho juniora a jedné dorostenky se tak začíná blýskat na lepší časy. Zejména, když celá pětice podala velmi dobré výkony. V sobotu Eliška Boháčová navíc opět vylepšila svůj resp. oddílový rekord na půlce, jak ve své dorostenecké kategorii, tak v juniorské. V neděli se velmi dobře prezentoval Pavel Zolman v soutěži juniorských koulařů, když vyrovnal loňské úspěšné umístění Adama Holečka. Škoda pak byla nedokončené štafety „dorostenek“.
Sobota patřila boleslavským děvčatům….
V sobotním odpoledni se v rychlém sledu představila všechna tři naše děvčata. Nejprve se na start druhého rozběhu půlky dorostenek postavila Eliška Boháčová. Svěřenkyně Tomáše Linharta a Terezy Veselé začala výtečně takticky, když se od začátku zařadila dopředu na druhé místo. To si držela prakticky až do závěru, kde se přes ní ve vyrovnaném závodě dokázaly dostat pouze dvě ze soupeřek. Jak se ukázalo, byl to nejrychlejší rozběh ze všech a Eliška tak až do konce bojovala o postup do finále s Janou Matějkovou z pražské Slavie. Nakonec tedy Eliška doběhla na čtvrtém místě ve skvělém oddílovém rekordu, který vylepšila o 2,5 vteřiny!! Elišce postup do finále uniknul o necelou půl vteřinku, její čas byl v rozbězích osmý a celkově se Eliška umístila v závěru první desítky. Velmi vydařená premiéra mezi dorostenkami i přesto, že Eliška po loňském laborování s bolavým kotníkem neměla ideální přípravu!
Na poloviční trati se o chvíli později představila Karolína Barešová. Kája ve třetím rozběhu i přes nachlazení, které její výkon hodně ovlivnil, zaběhla na úrovni svého osobáku, ale její čas 62,88 na soupeřky nestačil. Při své premiéře mezi dorostenkami Kája bohužel zahájila vlažněji a přes veškerou snahu už velkou ztrátu smazat nedokázala. Nakonec skončila v součtu všech časů na 18. místě.
Jako poslední se v sobotu do soutěže výškařek zapojila Pavla Cabrnochová. Pavle se halový vrchol sezóny povedl, když postupně od výšky 1,48 metru do výšky 1,65 metru překonala laťku vždy napoprvé. Na následné výšce, kde se začínalo bojovat o medaile, si bohužel Pavla připsala už jen tři křížky. Ve vyrovnaném poli Pavla obsadila sedmou příčku a zdá se, že by mohla letos zapomenout na loňskou nepříliš vydařenou sezónu. Vždyť přes laťku ve výšce 1,65 metru se v závodě přenesla poprvé od loňského ledna. Tak jen tak dále.
….neděle pak klukům a nešťastné štafetě
V neděli po poledni jsme měli dvě želízka v ohni v koulařském sektoru. Nejprve se v soutěži dorostenců představil Vojtěch Korel. Svěřenec Jiřího Kreutera vstoupil do závodu velmi dobře, když prvním pokusem dokázal poslat kouli do vzdálenosti 13,37 metru a dělil se o čtvrté místo. Druhý pokus už tak vydařený nebyl, když koule z Vojtovy ruky dopadla do vzdálenosti 12,25 metru. Přes Vojtu se ve druhé sérii dokázali dostat hned dva soupeři a ten tak klesnul na sedmé místo. Navíc se vůbec nedařilo dvěma papírovým favoritům a tak se Vojta musel snažit přidat nějaké centimetry navíc. To se bohužel nepodařilo, Vojta posledním pokusem zapsal opět velmi slušných 13.35 metru, ale dva ze soupeřů ho v poslední sérii přehodili. Vojta tak zaostal za finále o pouhé dva centimetry a skončil na devátém místě.
Nejlepší výsledek z boleslavský atletů zaznamenal v soutěži juniorů koulař Pavel Zolman, pro kterého je konečné šesté místo i prozatímním životním úspěchem. Další ze svěřenců Jiřího Kreutera zaznamenal za poslední rok podobně jako Vojta Korel velký výkonnostní skok a na republikovém šampionátu svou dobrou formu prodal naplno. Hned prvním pokusem zaostal za svým osobákem o pouhé dva centimetry a s výkonem 13,99 se vyhoupl na čtvrté místo. Druhý pokus byl o něco kratší (13,86 metru) a Pavel se v pořadí o příčku propadnul. Ve třetí sérii se do koule Pavel pořádně opřel, hodil si výborný osobák 14,29 metru a pojistil si tak postup do finále z pátého místa! Po postupu mezi osmičku nejlepších už Pavel neměl co ztratit a hodně riskoval, o čemž svědčí zápis tří křížků z posledních tří pokusů. Ze zbývajících soupeřů už se přes Pavla dostal pouze jediný a tak si Pavel při své premiéře na republikových šampionátech připsal skvělé šesté místo!
Na závěr programu se tradičně běhají štafety na 4×200 metrů a trenérské duo Tereza Veselá – Tomáš Linhart se rozhodlo postavit štafetu dorostenek sestávající se z Kájy Barešové a Elišky Boháčové, doplněných o žákyně Kristýnu Korelovou a Báru Veselou. Děvčata běžela výborně, zejména Eliška na třetím úseku dotáhla malou ztrátu na vedoucí štafetu. Bohužel na třetí předávce se seběhly všechny tři zúčastněné štafety najednou a byla mela. Bára Veselá se hned tlačila na první místo před štafetu SŠK Jeseniova, ale pak ze zadu přišel kontakt od finišmanky Kladna Pondělíčkové. Obě děvčata skončila v kotrmelcích a pro obě středočeské štafety tak závod skončil. Věříme, že se Báře nestalo nic važného a přejeme jí brzké zotavení, aby na HMČR žactva byla v pořádku! Nedokončené štafety byla velká škoda. Na medaili by to asi nebylo, ale útok na čtvrté místo a na oddílový rekord byl reálný.
Nejen na „gigantu byli k vidění naši atleti
V sobotu se v Jablonci nad Nisou konal tradiční memoriál Karla Líbala v běhu na 3000 metrů. V závodě mužů se jako už tradičně postavil na start i nestor boleslavské atletiky František Doleček, který tři kilometry v hale na Střelnici zvládnul za 16:53,58. Mezi ženami se na startu objevila Klára Příhodová, které se opět podařilo pokořit jedenáctiminutovou hranici a její čas 10:58,71 byl pátým nejlepším.