MČR ZLÍN 2024

Poslední červnový víkend 29. – 30. 6. proběhlo Mistrovství České republiky dospělých ve Zlíně. Do Zlína se seniorský národní šampionát opět vrátil po třech letech. Starou Boleslav reprezentovala početná skupina atletů startujících na rozličných disciplínách. Svůj oddíl reprezentovali velmi úspěšně. Houštečtí atleti získali dva mistrovské tituly a jeden bronz.

První den šampionátu jsme sledovali kvalifikační rozběhy našich sprinterů a běžců.

Adam Raška o postup soupeřil hned v prvním rozběhu na 100 m. Jeho čas 10.68 s na finále tentokrát bohužel nestačil.

Také na nejdelší sprinterské trati, tedy 400 m, jsme měli reprezentantku v houšteckém dresu. Juniorka Klaudie Černá, která si na svém juniorském šampionátu zaběhla osobní maximum hluboko pod 57 s, startovala i ve Zlíně na MČR dospělých. V tomto závodě se jí ke svému maximu přiblížit už nepovedlo, ale zaběhla hezký čas 57.26 s.

Zuzana Kubíčková vyběhla na jednu z nejnáročnějších disciplín, 3000 m překážek, která byla závodnicím tentokrát ještě ztížená omylným nastavením vyšších překážek. Zuzka měla závod hezky rozběhlý, ale ve dvou třetinách závodu zaškobrtla při překonávání vodního příkopu a ze závodu odstoupila.

Na trati 800 m, která by se mnohdy v podání mužů dala považovat za sprint, nastoupil Jan Tesař. S přehledem se z třetího rozběhu kvalifikoval do nedělního finále, když doběhl první v čase 1:52.60 s.  Ve finále Honza nakonec doběhl těsně za medailovými příčkami. Pole běžců se hned po odstartování finále roztrhlo v podstatě na dva samostatné závody. Jakub Dudycha soupeřil sám s časem o limit na Olympijské hry, na který nakonec bohužel nedosáhl. Skupinka dalších nejrychlejších běžců bojovala mezi sebou v několikametrovém odstupu za Jakubem.  Ačkoli se většinu trati Honza držel na druhé pozici a vezl si za sebou vagón svých soupeřů, v cílové rovince nedokázal zareagovat na finiš dvou svých soupeřů. S časem 1:51.01 s doběhl na čtvrté pozici. Věříme ale, že náš nejzkušenější staroboleslavský závodník se v nové disciplíně ještě dokáže prosadit.

Hned v dalším startu po osmistovkách se v prvním běhu na 400 m překážek do finále kvalifikovala také Barbora Veselá. Na prvním místě v rozběhu si s časem 58.60 s zajistila jistou účast v nedělním boji o medaile. Ve finálovém běhu se Báře podařilo zaběhnout její druhý nejrychlejší čas sezóny, 57.43 s. Tímto výkonem si doběhla pro svůj první seniorský titul mistryně republiky.

foto: ČAS – Soňa Maléterová

Nedělní program začínal hodem kladivem žen. Mezi závodnice této disciplíny nastoupila naše Tereza Holcová, která obhajovala titul nejlepší kladivářky z předešlého roku. Terka titul úspěšně obhájila i letos. Svým předposledním hodem za hranici 63 m se dostala na první místo a posledním hodem svůj výkon ještě zlepšila na 63.97 m. Tímto skvělým závěrem soutěže se Tereza stala nejen mistryní ČR, ale také vedoucí závodnicí letošních tabulek. Blahopřejeme!

foto: ČAS – Soňa Maléterová

Ve skoku do dálky mužů jsme měli také zastoupení. Patrik Medáček si ve Zlíně ve velké konkurenci skočil sezónní maximum 7.27 m. Tímto výkonem dosáhl na celkové 6. místo na šampionátu.

Ondřej Hofmann měl v neděli nabitý program. Nejprve nastoupil ke startu individuálního závodu na 1500 m, kde doběhl v taktickém závodě na sedmém místě v čase 3:55.62 s. Hned v následujících minutách po doběhu patnáctky bojoval Ondra za tým ve štafetě 4×400 m.

Houštka sestavila na Mistrovství ČR rovnou dvě mužské štafety. Štafeta A ve složení Jan Tesař, Jakub Veselý, Lukáš Podolák a Matěj Šabata, kteří si z loňského mistrovství odvezli bronz, měli letos větší konkurenci, poněvadž nastoupilo více štafet z velkých klubů. Medailové naděje staroboleslavské štafety tedy nebyly letos příliš velké. Naši kluci se v tomto závodě projevili jako bojovníci se lvím srdcem. Po skvěle rozběhnutém začátku, kdy Honza Tesař předával na prvním místě, předvedli Kuba, Lukáš i Matěj krásný souboj o třetí místo. Až do posledních metrů to byl velmi napínavý závod. Matěj zvládl na finiši odrazit nápor závodníka z Mladé Boleslavi a štafetě se podařilo obhájit bronz! Naši bojovníci si nakonec domů odvezli nejen bronz, ale i nový oddílový rekord 3:16.65 s . Štafeta B ve složení Vašek Jisl, Ondřej Hofmann, David Martínek a Jára Doubek sice doběhli až na osmém místě, ale důležité pro nás je, že chlapci hrdě bojovali za svůj oddíl.

Závěr MČR byl pro houštku díky štafetám velmi napínavým a radostným představením. Děkujeme a gratulujeme!

foto: ČAS – Soňa Maléterová