Martin Buchta první letošní vlaštovkou na republikových šampionátech!

O víkendu probíhal v pražské Stromovce první letošní republikový šampionát v atletice, a to ve vícebojích. Mezi vybranou společností šestnácti starších žáků nechyběl ani Martin Buchta, který si účast vybojoval na Přeboru Libereckého kraje ve vícebojích. Martin se před šampionátem potýkal s nemocí, ale do závodu nakonec nastoupil. Tréninkový výpadek se projevil zejména na závěrečném kilometru, kde Martina přeskočila hned sedmička závodníků. Martin nakonec obsadil dvanáctou příčku, ale pokud bude zdravý, tak se určitě může příští rok poprat i o medaile. Do daleké Ostravy se vydala dvojice kluků z naší přípravky, aby se porvala o co nejlepší umístění na prestižním mítinku Kids Athletics Poruba 2020! A Lukáš Dašek si domů dokonce přivezl medaili díky skvělému výkonu na šestistovce! V neděli pak na Přeborech Ústeckého kraje otestovaly svou formu Kíťa Korelová a Zuzka Kubíčková.
7.-8.2.2020 – Mistrovství ČR ve vícebojích – Praha-Stromovka
Právo startu na halovém republikovém šampionátu ve vícebojích si z atletů ASB vybojoval letos pouze Martin Buchta, i když slovíčko pouze je zavádějící, protože v loňském roce se nikdo ze Staré Boleslavi šampionátu nezúčastnil. Martin nastoupil do závodu po prodělané nemoci a na jeho výkonu to nakonec bylo i znát. Ale rval se statečně, tak si pojďme jeho dvoudenní pouť soutěží připomenout od začátku.
V pátek zahájili žáci svou dvoudenní pouť sedmibojem na hladké šedesátce. Martin běžel ve druhém z běhů, kde s časem 7,86 vybojoval třetí místo. V součtu všech časů mu pak patřila devátá příčka, což nebyl vůbec špatný start do soutěže. Pak přišla na řadu dálka a Martin nemohl sektoru odcházet úplně spokojený s výkonem 514 centimetrů, což byl čtrnáctý nejdelší pokus dne. V kouli Martin zažil slabší chvilku v prvním pokusu, který měřil pouze 7,11 metru. Ve druhém se už Martin zlepšil na 8,79 metru a jako správný vícebojař v posledním třetím pokusu zabojoval a vylepšil své kariérní maximum na 9,26 metru. To byl třináctý nejlepší výkon a je tedy jisté, že v kouli má Martin ještě velké rezervy. Ty má i ve výšce, kde tentokrát na závěr prvního dne překonal 153 centimetrů, což stačilo na deváté místo a celkově přenocoval na čtrnáctém místě.
Pevně jsme doufali, že se Martin dobře vyspal a že mu dvě silné disciplíny pomůžou ve výsledkové listině vzhůru. Druhý den odstartovala šedesátka s překážkami a Martin začal skvěle, když ovládl druhý z rozběhů v novém osobáku 9,10, což byl čtvrtý nejrychlejší čas. Na tyčku se Martin určitě těšil, protože papírově patřil k favoritům. A tento předpoklad jednoznačně naplnil. Martin začínal na třech metrech, kdy už většina jeho soupeřů v soutěži naopak skončila. Hned na poprvé je překonal, stejně jako hodnotu svého osobáku 350 centimetrů. O deset centimetrů více skočil jen jeden z jeho soupeřů a tak tyčka doslova katapultovala Martina pořadím vzhůru na průběžnou pátou pozici. Velké rezervy má Martin v jediné vytrvalostní disciplíně, což se jednoznačně ukázalo na závěr sobotního programu na kilometru. Byť si vylepšil osobák o tři vteřiny na 3:31,31, na většinu startovního pole přeci jen hodně ztratil, v přepočtu více než 200 bodů. Celkově v sedmi disciplínách posbíral součet 3458 bodů, čímž si měsíc starý osobák vylepšil o padesát bodů a při své premiéře v hale obsadil dvanácté místo. Už teď se těšíme na rok příští, kde Martin bude patřit mezi zkušené borce, ale ještě před tím na halový šampionát žactva, kde bude Martin patřit mezi to nejlepší v tyčkařském sektoru!
8.2.2020 – Kids Athletics Poruba 2020 – Ostrava-Vítkovice
Na dlouhou cestu do Ostravy se v sobotu vydali svěřenci trenéra Libora Veselého, aby se zde zúčastnili početně obsazeného mítinku Kids Athletics Poruba 2020. Lukáš Dašek a Matouš Koláček zde shodně startovali ve sprintu na 60 metrů, v běhu na 600 metrů a ve skoku do dálky. A kluci se mezi svými vrstevníky ročníku 2009 a 2010 (patřili k těm mladším) rozhodně neztratili. Na šedesátce si zaběhl Matouš osobák 9,98 a mezi 90 závodníky na 37. místě a Lukáš si osobák prakticky vyrovnal a byl s časem 10,32 pětapadesátý! A i v dálce se kluci činili, když Matouš s výkonem 308 centimetrů uzavíral čtyřicítku a Lukáš s výkonem rovných 300 centimetrů bral 47. místo. Skvěle se zejména Lukášovi dařilo na šestistovce. Lukáš totiž vybojoval mezi více než šedesátkou soupeřů se skvělým časem 1:57,72 druhé místo! Matouš je přeci jen více sprinter a s časem 2:23,72 obsadil šestačtyřicáté místo!
Neděle 9. února 2020 – Přebor Ústeckého kraje mužů a žen – Praha-Strahov
Na Strahov vyrazila dvojice našich děvčat, aby si zde v rámci Přeboru Ústeckého kraje mužů a žen otestovala formu na čtvrtce. Hodně jsme byli zvědaví na návrat Kristýny Korelové po zdravotní pauze. A Kíťa se do závodního rytmu dostává pomaleji, než by si s ohledem na blížící se republikový šampionát dorostu a juniorů přála. Zaběhla totiž na sebe průměrný čas 59,49 a nad její účastí na halovém vrcholu sezóny tak visí otazník. Zvědaví jsme byli samosebou i na premiérový start na této distanci v podání Zuzky Kubíčkové. A Zuzka mohla být velmi spokojená, protože dva ovály ve strahovské nafukovačce zvládla za 63,26.