Atletika Stará Boleslav

Žákyně na Mistrovství Čech šesté! Žáci sedmí!

Autor: vh, foto: tš, rv,

Štítky: , , , , , , , ,

V sobotu 26.9.2020 se vypravila družstva starších žáků a žákyň bojovat na Mistrovství Čech do Nového Města nad Metují o postup na Mistrovství ČR družstev. Bohužel v autobusu chybělo pár opor jak z řad kluků, tak holek. Když se k tomu přidal silný liják a zima a výpadek obou našich lídrů Martina Buchty a Elišky Tvrdé, byl z boje o postup spíše boj o vlastní zdraví. Za opravdu nevlídné počasí pořadatelé samozřejmě nemůžou, ale přeci jen stadion bez tribuny (pár stanů to nevytrhlo) a zmatky při organizaci udělaly z mistrovských závodů spíše „pouťák“ bez atmosféry a někteří naši trenéři se vyjádřili ve smyslu, že trénink v Houštce by dal našim atletům mnohem více. Bez ohledu na mírnou pachuť se ale vraťme k tomu nejdůležitějšímu a to k výsledkům. Starší žákyně skončily přímo uprostřed startovního pole čítajícího jedenáct družstev na šestém místě, žáci o příčku níže na místě sedmém. Na stupně vítězů se v nesmírně těžkých podmínkách a silné konkurenci dokázali prosadit Bára Vomastková, Adéla Zahrádková, Adam Chyba, Petr Špitálský a Michal Baloun. Potěšitelné je zapojení četného množství mladších žáků a žákyň, kteří pomáhali bojovat o každý bod pro své družstvo. Uvidíme, jak se bude dařit starším žákům a žákyním v roce příštím! Samotná účast na Mistrovství Čech obou družstev, je obrovským povzbuzením pro všechny členy družstva (i těch co zrovna v NMnM nebyli) a také velkým příslibem do budoucnosti ASB!

Metuje Celek

Holky se ctí šesté! Zářící Bára Vomastková a nešťastná hrdinka Eliška Tvrdá!  

Družstvo starších žákyň bohužel bylo oslabeno už při nástupu do autobusu, když mezi jeho osazenstvem chyběly zejména účastnice MČR jednotlivců Klára Kobková a Kája Černá.

Eliska a Bara po dobhu

Shrnutí sobotního snažení začneme nešťastnou bojovnicí Eliškou Tvrdou. Eliška byla po celou sezónu tahounem družstva, na obou překážkových tratích jsme prakticky vždy mohli počítat s výrazným bodovým ziskem. Výrazně zrychlila i na hladké šedesátce, kde právě v sobotu chtěla zahájit bodovým ziskem. Cílem, ale proběhla v podprůměrném čase 8,93 a bylo jasné, že něco není v pořádku. Elišku totiž začal tahat sval, i přesto srdnatě nastoupila jak na stovku s překážkami, tak na dvoustovku, kde ale přes silnou konkurenci neměla žádnou šanci na úspěch a skončila hluboko v poli „poražených“. I přesto si Eliška zaslouží obrovský respekt a obdiv, že nechtěla holky nechat ve štychu.

Metuje Bara Eliska kratke peky

Eliščiny role se bez rozpaků ujala Bára Vomastková, která s časem 8,38 postoupila na hladké šedesátce do finále B. Tam finišovala jako druhá v čase 8,45 a připsala tak družstvu body za celkovou osmou příčku. O místo si polepšila na stovce s překážkami, kterou zvládla za 15,86. A to nejlepší z jejího pohledu přišlo na dvojnásobné trati, kde si zaběhla osobák 30,59 a nestačila pouze na jedinou soupeřku. Obdobně si vedla v disku Adéla Zahrádková. Ta rovněž porazila s jedinou výjimkou celé startovní pole a s výkonem 29,03 metru získala pro družstvo devět bodů za druhé místo.

Na východ Čech jela i celá řádka našich mladších žákyň. Mezi nimi se činila zejména Mariana Langerová, která v tyčce dokázala překonat laťku na stojanech ve výšce rovné dva metry a s ohledem na svůj zápis skončila sedmá. Mariana ale dokázala zabojovat i na patnáctistovce, kde si zaběhla osobák 5:34,27 a mezi výrazně staršími soupeřkami se rovněž dokázala prosadit, když finišovala na sedmém místě. Ve dvou disciplínách bodovala rovněž Kristýna Stránská. V kladivu obsadila šesté místo s výkonem 28,92 metru a na prázdno nevyšla ani v disku, kde hodila nejdále do vzdálenosti 23,20 metru, za což jí patřila devátá příčka. Prakticky stejně si vedla Ema Blažková na třístovce a v dálce. V dálce dolétla nejdále na metu 465 centimetrů a obsadila devátou příčku. Na třístovce pak zaběhla šestý nejrychlejší čas 44,83.

Metuje Ema dalka

Holky ve vrzích získávali cenné body a zasloužila se o to i čtveřice Ela Vostrá, Valerie Jáchimová, Valerie Brejchová a Ema Procházková. Ela si hodila v pravou chvíli osobák v disku a s výkonem 27,45 metru obsadila pěknou šestou příčku. Jeden bod za desáté místo přidala i v kouli za výkon 9,45 metru. V oštěpu se dokázaly prosadit obě naše Valerie. Mladší žákyně Jáchimová si nebrala žádné servítky se staršími soupeřkami a jako nejmladší ve startovní poli brala páté místo s výkonem 33,60 metru. Starší žákyně Brejchová hodila tentokrát 29,46 metru a skončila devátá. Stejně jako na dvoustovce s překážkami, kde zaběhla čas 33,04. A v kladivu se činila další mladší žákyně Ema Procházková, která s výkonem 25,33 metru brala osmou příčku.

Tyčka začíná být v Houštce velmi úspěšnou disciplínou a nejinak tomu bylo i na Mistrovství Čech, kdy byla naší druhou nejlépe bodovanou. Další mladší žákyní v naší sestavě pro mistrovský závod byla Rút Fijalová, která v klouzavém sektoru dokázala rovněž překonat rovné dva metry a díky svému čistšímu zápisu se dělila o pátou příčku. Na prázdno nevyšla ani devátá Markéta Fišerová, která skončila o výšku níže na 180 centimetrech. Dva body do celkového zisku družstva přidalo i kvarteto ve složení Linda Klabzubová, Elen Plíšková, Valerie Jáchimová a Valerie Brejchová ve štafetě na 4x60 metrů, které zaběhlo čas 33,29.

Metuje Stafle

Zkažený den Martina Buchty a statečný boj zbylých dvanácti!

Kluci byli zasažení snad ještě více než holky. O zlomené klíční kosti Marka Černého bylo jasno hned po republikovém šampionátu žactva. V týdnu ale onemocněl elitní a prakticky jediný vrhač našeho družstva Mirek Šajna a fit stále nebyl ani Eliáš Motl, který by družstvu také výrazně pomohl. A když se k tomu přidalo nešťastné entrée Martina Buchty, bylo prakticky po nadějích na postup.

Metuje Vojta Kratke peky

Martin byl oproti Elišce Tvrdé naprosto fit a ve formě, a těšil se jak pomůže celému družstvu v tyčce a také na dvoustovce s překážkami. Bohužel hned na úvod se nedopatřením neprezentoval na startu šedesátky a pak…už nic. Dle pravidel byl díky nenastoupení k závodu v soutěži družstev diskvalifikován i ze zbylých dvou startů a mohl tak jen se skřípěním zubů fandit zbývajícím klukům…. a říkat si počkejte, za rok uvidíte!

V individuálních disciplínách bodovalo sedm kluků, přičemž po výše uvedených peripetiích nejvíce bodů pro družstvo vybojoval Adam Chyba. Ten v tyčce dokázal překonat výšku 290 centimetrů a vybojoval velmi slušný bodový zisk za druhou příčku. Navíc dokázal bodovat i ve výšce, kde překonal laťku na 155 centimetrech a skončil osmý. Jen o bod méně pro družstvo získal Petr Špitálský. Před ním klobouk dolů, že si v těchto náročných podmínkách dokázal vyrovnat osobák ve výšce na 176 centimetrech a po zásluze obsadil třetí příčka. Petr byl ještě zařazen až do třetího rozběhu na třístovce a škoda, že nemohl běžet v jednom z těch předchozích. Svůj třetí jednoznačně ovládl v novém osobáku 40,19 a celkově skončil osmý. Se silnějšími soupeři by se možná vytáhl i výše.

Moc pěkně si vedl na patnáctistovce Michal Baloun, který si v Novém Městě nad Metují vylepšil osobák o deset vteřin na 5:18,95 a v nepočetném poli závodníků proběhl cílem na výborném třetím místě. Tu samou distanci jen s překážkami absolvovali i dva naši Šimonové. Na steeplu doběhli hned za sebou. Jako pátý finišoval Šimon Šmíd v čase 5:23,58. A hned za ním na příčce šesté proťal cílovou čáru Šimon Slavík v čase 5:30,96.

Na půlce se v září jasně ukazuje, jakou škodou bylo zranění Vráti Machoty, který díky němu objektivně přišel o republikový šampionát. Vráťa se po návratu na dráhu zlepšuje a i přes chlad a celkovou nepřízeň počasí si ve východních Čechách doběhl pro šesté místo v čase 2:18,96. Na stovce s překážkami chtěl navázat na své výborné vystoupení z před týdne z Třince Vojta Sadil. Bohužel nezopakoval výborný čas hluboko pod patnáct vteřin (ten by mu mimo jiné stačil tuto sobotu na vítězství) a v součtu všech časů znamenal ten jeho 15,29 sedmý nejlepší. Velmi dobře si na závěr vedla z poloviny obměněná úspěšná štafeta na 4x60 metrů. Kvartet ve složení Metoděj Tůma, Filip Vomastek, Petr Špitálský a Zdeněk Přibyl totiž zaběhl čtvrtý nejrychlejší čas 31,14!

 

Kompletní výsledky z Mistrovství Čech družstev žactva zde.

Více fotografií od Terezy Šprynarové zde.

Metuje Nikola a Bea