Atletika Stará Boleslav

Terka Holcová je mistryní republiky do 22 let!!!

Autor: vh, foto: archiv th, houskah zdroj: houskah.rajce.idnes.cz,

Štítky: , , , , , , , , , , ,

O minulém víkendu hostil jablonecký stadion na Střelnici Mistrovství ČR mužů a žen do 22 let na dráze a do Jablonce se  se po týdnu po ligovém vystoupení vydala jedenáctka našich nadějných atletů. Sice jsme mohli zapomenout na obhajobu loňského zlata Kuby Veselého či útok na medaili ze strany Kíti Korelové a Lenky Čechové, které v neděli oblékly reprezentační dres v mezistátním utkání v Polsku, ale v zisk nějakého cenného kovu jsme určitě doufali. V týdnu jsme psali, že jednou jsi dole, jednou nahoře a tento šampionát to do puntíku potvrdil. Nahoře byla jednoznačně Terka Holcová, která si v kladivu ve skvělém novém osobáku vyházela titul mistryně republiky!!! Výtečně si vedla i Klára Holcová, která při své premiérové účasti na dvaadvacítkách vybojovala pátou příčku mezi koulařkami. Do finálových bojů se rovněž probili Eliška Čechová a Vojta Korel. Do elitní osmičky se na steeplu vešel David Martínek a Adamovi Raškovi uniklo jen těsně finále jak na stovce tak, na dvoustovce. Potěšitelné je i vystoupení obou našich mužských štafet! Naopak smutnými hrdiny byli v sobotních rozbězích Bára Veselá a Kuba Holec. Všem našim atletům ke skvělým výsledkům gratulujeme!!!

119974403 10220974275085354 4043141742469939716 n

Sobota 19.9.2020 – Zlatá Tereza Holcová!!!

V sobotu odpoledne se z našich atletů nejprve prezentoval Adam Raška v rozbězích na 100 metrů. Adam chtěl miminálně zaútočit na hranici jedenácti vteřin a v lepším případě i na postup do finále. V tom prvním mu bránil i dost silný protivítr a Adam finišoval ve třetím rozběhu jako třetí v čase 11,14. V tom druhém mu zabránila jury šampionátu, když uznala protest Jiřího Poláka proti vyloučení za předčasný start (ve stejném rozběhu s Adamem) a nechala ho v průběhu odpoledne zaběhnout sólo závod. Do té doby byl Adam na poslední osmé postupové příčce, ale nutno uznat, že forma Jiřího Poláka byla famózní, což ostatně korunoval pozdějším vítězstvím ve finále. Adam se tedy při své premiéře na dvaadvacítkách musel spokojit s devátou příčkou.

Hned vzápětí se na start chystaly čtvrtkařky a my byli moc zvědaví na to jak si povede Bára Veselá, zejména s ohledem na její výkon v dlouhé štafetě na republice dospělých. Bára měla určitě patřit k adeptkám na postup, moc chtěla…..až tak moc chtěla, že ulila start a byla diskvalifikována. Na Bářinu obranu můžeme uvést, že jedním z nejslabších článků celého šampionátu byl startér, který i v jejím případě dlouhou váhal s výstřelem. V tomhle případě bylo to dole úplně nejníže.

Na dvě předchozí pátá místa navázala letos na dvadvacítkách v kladivu nejlepším možným výsledkem loni ještě juniorka Tereza Holcová. Soutěž kladivářek se sice neodehrávala přímo na stadionu, ale na zprávy z areálu v Srnčím dole jsme čekali netrpělivě. Terka do soutěže tentokrát vstoupila dobře, když při prvním pokusu hodila 52,02 metru a mohla se tak uklidnit, protože jí patřilo průběžné čtvrté místo. Ve druhé sérii si sice zapsala křížek, ale v té třetí se dokázala zlepšit na 54,74 metru a dostala se do čela soutěže! Bylo tedy jasné, že jí bude patřit i úplně závěrečný pokus ze všech. Ve čtvrté sérii ještě více vzala soupeřkám vítr z plachet, když se výkonem 57,57 metru přiblížila na dohled svému osobáku. No a ten vzal za své hned vzápětí, když v pátém kole pokusů Terka hodila čtyřkilové kladivo do  vzdálenosti 59,25 metru! Na to už žádná ze soupeřek nedokázala odpovědět a svěřenkyně Standy Pluhaře mohla vstupovat do kruhu k závěrečnému pokusu už jako čerstvá mistryně republiky!!! Šestý pokus byl rovněž hodný královny, když měřil 57,47 metru. A Terka mohla v klidu dojet na stadion na Střelnici a vystoupat si na nejvyšší stupínek pro zlatou medaili! Terce moc gratulujeme!!!

kladivo

Sobota nám tedy běžela moc pěkně a my se těšili na rozběhy na 400 metrů překážek. Do toho prvního ženského totiž nastoupila Silva Koudelková a do druhého Eliška Čechová. Silva proběhla cílem jako pátá v čase 66,56 a ten jí stačil celkově na pěkné dvanácté místo. Eliška potvrdila svou roli jedné z favoritek na postup. Ve druhém rozběhu finišovala jako druhá v čase 62,80 a mohla se tak těšit z přímého postupu do nedělního finále.

A to ještě nemělo být ze strany dlouhopřekážkářské velmoci ASB vše. Do druhého rozběhu totiž ještě nastoupil Kuba Holec, kterého jsme tajně tipovali na černého koně soutěže a na postup do finále. I Kuba ale skončil dole, a to doslova, když padl hned v úvodu závodu a do cíle rozběhu se tak ani nepodíval.

Už dlouho jsme nepostavili na MČR štafetu na 4x100 metrů. Zásluhou čtveřice Jan Havel, Kuba Holec, Adam Raška a David Dvořák se to letos změnilo a kluci na závěr sobotního programu nezaběhli vůbec špatně. S časem 42,94 obsadili moc pěknou pátou příčku a k oddíláku (42,61) už jim toho taky moc nechybí!

Neděle 20.9.2020 – Páté místo Kláry Holcové a na závěr dlouhá štafeta mužů!

Nedělní program šampionátu z našeho pohledu otevřel stejně jako v sobotu Adam Raška. Na toho čekaly rozběhy na dvoustovce a Adam se chtěl pokusit i zde o postup do finále. V první rozběhu bojoval s libereckým Kryštofem Jelínkem až do samotné cílové pásky o čtvrté místo. Dlouho jsme čekali na verdikt cílové kamery, která nakonec určila pořadí 4. Jelínek 22,50, 5. Adam 22,51. A právě ta jedna setina vteřiny dělila Adama opět od postupu do pozdějšího finále. I ve druhém startu tedy Adam obsadil devátou příčku.

Těsně po poledni začala soutěž koulařek a mezi nejmladší ve startovním poli patřila Klára Holcová. Klára sice patřila mezi nejmladší, ale v průběhu soutěže na soupeřky nakonec moc nehleděla a jen po prvním pokusu, který měřil 11,22 metru mohla být trochu nervózní, protože jí patřilo průběžné deváté místo. Ve druhé sérii se do toho ale Klára řádně opřela a s výkonem 12,72 metru se rázem vyšvihla na příčku třetí! Ve třetí poslala čtyřkilovou kouli do vzdálenosti 12,37 metru a protože dvě soupeřky se zlepšily, do finále postupovala z páté příčky! Ve čtvrté sérii se Klára s výkonem 12,85 metru přiblížila na 6 centimetrů svému osobáku a poskočila na čtvrtou příčku. Krásný vyrovnaný souboj mezi finalistkami pokračoval i v páté sérii a Klára (12,58 metru) se po ní opět vrátila na pátou příčku. V poslední sérii se Klára snažila zabojovat o zlepšení, ale pokus byl nezdařený a tak Klára napodobila svou sestru Terku, která ve své premiéře na dvaadvacítkách (v kladivu) rovněž obsadila páté místo! Kdyby šla v jejích šlépějích doslova, tak bychom se určitě nezlobili….

V průběhu Klářiny soutěže se na startu ženského finále čtvrtky s překážkami postavila Eliška Čechová. Eliška zaklekla do osmé dráhy a protože za sebe neviděla snažila se rozběhnout závod, co možná nejrychleji. V závěru jí bohužel opět chyběly potřebné síly a cílem proběhla jako sedmá v čase 63,42.

Hned po doběhu zahájila soutěž oštěpařů a my byli moc zvědaví, jak si povede po návratu po zranění Vojta Korel. Podle průběžných tabulek by měl být postup do finále samozřejmostí, ale tréninkový výpadek mohl udělat své. Vojta naštěstí veškeré obavy rozptýlil hned prvním hodem, kdy se jeho oštěp zapíchl do vzdálenosti 57,27 metru a Vojta se po první sérii usadil na šesté příčce. Ve druhé sérii přidal pokus dlouhý 53,19 metru a poklesl na sedmou příčku. Ta mu patřila i po třetích pokusech, kdy Vojta hodil 55,51 metru a mohl tedy hlásit, že úkol je splněn. Ve čtvrté sérii si připsal nezdařený pokus a opět o příčku sestoupil. Smířit se s tím rozhodně nechtěl, když v páté sérii hodil 56,64 metru a hlavně v poslední šesté sérii opět přehodil sedmapadesát metrů (57,11 metru přesně). Po zdravotních peripetiích, kdy vůbec nebylo jisté, že se Vojta na start závodu postaví, je osmé místo pěkným zakončením sezóny.

Jako poslední svůj individuální závod absolvoval David Martínek. Do Jablonce neodjížděl v optimálním rozpoložení, když ho limitoval bolavý sval a na závodu to bylo vidět. Na osobák si David mohl nechat zajít chuť a nakonec byl rád, že má závod za sebou. Cílem proběhl jako osmý v průměrném času 10:42,65.

Na úplný závěr republikových šampionátů se vždy těšíme, většinou proto, aby že se zde skví naše dívčí štafeta na 4x400 metrů. Holky letos ale z objektivních důvodů (jednak byly tři a Kíťa s Lenkou byly v Polsku) nestartovaly a potěšitelné bylo, že jsme dokázali postavit mužskou štafetu. Kvarteto ve složení Jan Havel, Tomáš Vrzák, Adam Raška a Kuba Holec určitě neaspirovalo na medaile, ale zkušenosti je třeba někde nabrat a kluci se tedy na rozloučenou se šampionátem činili.  Cílem proběhli v šestém nejrychlejším čase 3:31,97.

Kompletní výsledky z MČR do 22 let zde

terka 2