Atletika Stará Boleslav

Slavnostní otevření stadionu v Houštce po rekonstrukci ozdobila Velká cena v běhu na 1500 metrů!

Autor: vh, foto: Jiří Kottas, 2020,

Štítky: , , , , , , ,

V neděli 30. srpna 2020 odpoledne se na stadionu v Houštce začala psát další velká kapitola staroboleslavské atletiky. Díky finančnímu přispění Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a také města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav jsme na stadionu v Houštce slavnostně otevřeli zrekonstruovaný stadion, který má nyní parametry pro mítinky Světové atletiky!! Tím skončila další investiční etapa navazující na rekonstrukci zázemí. Po slavnostním přestřižení pásky se konaly i krátké zahajovací závody. V jejich rámci jsme pořádali první ročník Velké ceny v běhu na 1500 metrů, které ozdobil zejména český reprezentační mílař Jan Friš. V dílčích závodech obsazených mladými talentovanými závodníky ASB se blýskla zejména Bára Veselá na třístovce.

Zahajovaci zavody Houstka 010

Předseda ASB Tomáš Linhart a další členové (nejen) výboru ASB mohli na slavnostním otevření přivítat ministra vnitra Jana Hamáčka, jako zástupce české vlády. Dále pak četné zástupce z řad vedení města v čele s panem starostou Vlastimilem Pickem a také předsedu Českého atletického svazu Libora Varhaníka a ředitele ČAS Tomáš Janků. Nechyběl ani zástupce z MŠMT, které reprezentoval náměstek pro řízení sekce vzdělávání, sportu a mládeže Karel Kovář. Pásku společně se všemi výše uvedenými přestřihli i dva nejrychlejší čeští čtvrtkaři historie Pavel Maslák a náš Honza Tesař. Celým příjemným odpoledne, kdy nakonec i počasí se těsně před zahájením umoudřilo, prováděli skvělí Štěpán Škorpil a náš Jirka Sládek. Ceremoniál i závody provázela kapela New Banjo Trio Miloše Rady. Organizačně vše bezvadně zvládl Radek Vopršálek a spol. za což jim patří velký dík.

Zahajovaci zavody Houstka 021

Pak se dostali ke slovu naši talentovaní atleti, kteří při této historické události slavnostně pokřtili novou dráhu s propustným povrchem. Úvod obstarali členové naší přípravky na hladké šedesátce. Mezi holkami si nejlépe vedla Jana Pecková (9,56). Mezi kluky svedli krásný souboj o vítězství dva Adamové. Rychleji v cíli byl nakonec Adam Axon (9,05) před druhý Adamem Terschem (9,07).

Zahajovaci zavody Houstka 026

Stadion v Houštce má nově dvě cílové rovinky a tu novou směrem ke vchodu poprvé pokřtily naše starší žákyně v závodě na 100 metrů. Jako první proběhla cílem Linda Klabzubová v čase 13,85. O další místa na stupních vítězů si to rozdala trojice, která doběhla ve velmi těsném časovém intervalu. Druhá nakonec finišovala Aurora Tlamichová (14,11), třetí Valerie Jáchimová (14,12) a černý Petr zbyl tentokrát na čtvrtou Elen Plíškovou (14,17).

Zahajovaci zavody Houstka 041

Na třístovce od začátku nedávala šanci nikomu Bára Veselá, která si při premiéře na nové dráze vylepšila letošní osobák na 40,71. Spokojené ale mohly být i druhá Kíťa Korelová, která s časem 42,01 nebyla daleko za svým osobákem, a třetí Silva Koudelková, která se za Kíťou vyvezla k novému osobáku 42,10.

Zahajovaci zavody Houstka 054

Vrcholem zahajovacích závodů byla bezesporu Velká cena v běhu na 1500 metrů, kde se sešla skvělá konkurence v čele se stříbrným medailistou z loňské světové univerziády Janem Frišem z pražské Dukly. Ten nakonec suverénně potvrdil roli favorita a pokřtil zbrusu nový povrch houštecké dráhy kvalitním časem 3:50,99. Druhý finišoval jeho oddílový kolega Jan Sýkora v čase 3:52,96. A pod čtyři minuty se ještě vešel třetí Ondřej Hodboď z Nymburka (3:59,08). Všichni tři si mohli vyzkoušet i nové kamenné stupně vítězů. Houštecké barvy srdnatě hájil vytrvalec Fanda Schoval, který po sobotních triatlonových závodech uzavíral desítku s časem 4:24,22. 

Zahajovaci zavody Houstka 081

V rámci rekonstrukce došlo i ke změně dispozic jednotlivých sektorů na stadionu. Tyčkařské sektory a vodní příkop se přemístily do zadní části stadionu (vodní příkop dokonce mimo ovál) a vrhačské sektory budou nově všechny v přední části stadionu (a samozřejmě budeme i na dále využívat vrhačskou louku a další sektory mimo ovál). Další investiční etapa v Houštce je za námi a nám nezbývá než doufat, že výbor ASB najde dostatek sil a financí na třetí etapu přestavby zázemí, kdyby mělo dojít k prodloužení tunelu o dalších 20 metrů, tak aby se krytá běžecká dráha prodloužila na šedesátku a také se zde mohla skákat tyčka a výška. Současně budeme doufat, že se do Houštky začnou vracet i velké závody, jako například MČR ve vícebojích, které jsme v nedávné minulosti často pořádali.

Za pěkné fotky děkujeme jako vždy skvělému Jiřímu Kottasovi. Kompletní fotogalerie zde.

Další pěkné fotky od Lukáše Podoláka najdete zde.

A fotografie od Eduarda Erbena naleznete na stránkách ČASu.

Kompletní výsledky zahajovacích závodů zde.

Zahajovaci zavody Houstka 119Zahajovaci zavody Houstka 004Zahajovaci zavody Houstka 007Zahajovaci zavody Houstka 114