Atletika Stará Boleslav

Skvělé oddílové rekordy a stříbrná žeň na Gigantu!!!

Autor: vh, foto: Eduard Erben, ČAS,

Štítky: , , , , , , ,

O uplynulém víkendu se konalo halové Mistrovství České republiky juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek v Ostravě-Vítkovicích. S účastí a výkony, které přinesly i úspěchy našich mladých atletů, můžeme být nadmíru spokojení. Právo startu na vrcholu halové sezóny si vybojovala osmička mladých atletů ze Staré Boleslavi. Ve vítkovické atletické hale se nakonec představila pouze sedmička z nich, protože Pavlovi Vinduškovi zmařila účast nemoc. Ta nezabránila v účasti Kláře Holcové, která i přes oslabení celkem jasně vylepšila své loňské sedmé místo na příčku druhou! Skvěle se dařilo o víkendu i Adamovi Raškovi, který si doběhl pro stříbro na hladké šedesátce, kde navíc opět posunul hranici oddílového rekordu o setinku níže!  Velký otazník visel nad formou Kristýny Korelové, která ale nakonec v novém absolutním oddílovém rekordu finišovala mezi juniorkami ve finálovém běhu na 800 metrů na skvělém druhém místě!! A asi to nejlepší nakonec. Oddílové tabulky už v sobotu na čtvrtce přepisoval Kuba Holec, aby k tomu v neděli mezi dorostenci ve finále přidal jak jinak než stříbro!! Kuba však díky svému skvělému času přepisoval i juniorské oddílové tabulky a v dorostenecké historické tabulce mu patří druhé místo za vítězným Tadeášem Plačkem a před Pavlem Maslákem!!! Všem medailistům moc a moc gratulujeme, protože konkurence na „Gigantu“ byla opravdu obrovská! Pozitivní je samozřejmě i návrat Lenky Čechové po loňských zdravotních patáliích, korunovaný šestým místem na půlce. Elišce Čechové chybělo necelých dvacet setin vteřiny k postupu do finále čtvrtky. A pro Zuzku Kubíčkovou znamenal start na premiérovém republikovém šampionátu zejména získání cenných zkušeností.

cpa64903

Stříbrná sobota Kláry Holcové a Adama Rašky!

Sobotní program začínal v 10 hodin a jako první se ze staroboleslavských atletů v ostravské hale představila Klára Holcová. Kláru v týdnu oslabila chřipka, ale ani ta jí nezastavila v cestě za další velkou medailí. Klára totiž už prvním pokusem poslala tříkilové závaží do vzdálenosti 14,16 metru a jak se později ukázalo, tak i tento pokus jí stačil na konečné druhé místo! Po první sérii však byla Klára chvíli ve vedení, protože favoritka největší a velký talent české koule Katryn Brzyszkowská zapsala křížek. Klára v druhé sérii zapsala 14,14 metru a protože favoritka zabrala na 15,37 metru spadla na druhou příčku. Vítězka nakonec ještě přidala ve třetí sérii rekord mistrovství, který má nyní hodnotu 16,37 metru. Ale i Klára, na to v jakém stavu do Ostravy odjela, neměla špatnou sérii. Třetím pokusem opět překonala čtrnáctimetrovou hranici (14,04 metru) a i výkony ve čtvrté (13,85 metru) a páté sérii (13,41 metru) by jí stačily na stříbro. Navíc v poslední šesté sérii ještě zabojovala a vylepšila svůj celkový dojem na konečných 14,32 metru, což je druhý nejdelší pokus v kariéře!

cpa54670

Půl hodiny před polednem zaklekl do bloků sprinter Adam Raška. Na programu totiž byly rozběhy dorostenců na 60 metrů a Adam do závodů vstupoval jako lídr průběžných republikových tabulek. Adam startoval hned v prvním ze tří rozběhů a hned hodil všem soupeřům rukavici. Cílem proběhl s obrovským náskokem v čase 6,97, což znamenalo nejen hladký postup do finále, ale vylepšení vlastního oddílového rekordu o jednu setinu a přiblížení se na pouhou jedinou setinu absolutnímu oddílovému rekordu Petra Ogouna!

Finále šedesátky bylo na programu o necelé dvě hodiny později a Adam Raška tedy patřil mezi největší favority. Adam hned po startu vypálil do čela a tam se držel prakticky až do konce. Ve druhé polovině ale mohutně zabral Matouš Budig z Nového Města na Moravě a každičkým metrem se posouval na úroveň Adama. Do cíle vpadli doslova bok po boku a dlouhou chvíli se čekalo na rozhodnutí cílového rozhodčího! Cílová kamera nakonec přisoudila o pár tisícinek vteřiny vítězství pro novoměstského závodníka. Adam finišoval ve stejném a opět skvělém čase 6,98 jako druhý! Možná, že byl Adam chvíli zklamaný, ale po chvíli si určitě uvědomil, že má první velkou medaili v životě a mohl právem slavit!

cpa54646

Po dvojí medailové radosti jsme měli chvíli čas na oddech, protože další dění se staroboleslavskou účastí bylo na programu až ve tři hodiny odpoledne. To se na start svých rozběhů postavily půlkařky. Nejprve si velkou premiéru na republice odbyla Zuzana Kubíčková mezi dorostenkami. Zuzka startovala ve třetím a tudíž posledním rozběhu, což byla nevýhoda, protože hned od začátku se běželo hodně svižně. Zuzka se od počátku držela na šestém místě, ale pětice favoritek se rychle vzdalovala. Zuzka běžela na úrovni svého osobáku a v závěru ještě neodolala náporu plzeňské soupeřky a cílem tak proběhla sedmá v čase 2:28,77. Zuzka si tak vyzkoušela vrcholnou akci a z Ostravy si odváží cenné zkušenosti.

Mezi juniorkami sice nebyla konkurence početná, běžely se jen dva rozběhy, ale o to kvalitnější. V prvním rozběhu jsme měli zastoupení díky Kristýně Korelové. S ohledem na tréninkový výpadek jsme měli trochu obavy o  její aktuální formu, ale Kíťa si vedla výborně a potvrdila svou roli jedné z favoritek na postup. Celý závod nechala odtáhnout obhájkyni titulu Denisu Folkovou z Liberce a skvěle takticky jako duch se jí držela po celou dobu závodu. Jako jediná se pak dokázala udržet za Folkovou při jejím nástupu v posledním kole. Obě si tak suverénně doběhly pro přímý postup. Kíťa ze druhého místa s časem 2:18,90 a obavy o její formu byly ty tam.

cpa54721

V pozornosti jsme ovšem nemohli polevit, protože ve druhém rozběhu startovala Lenka Čechová. Všichni si pamatujeme loňské zdravotní patálie a o to více máme radost, že Lenka je zpět a vybojovala si účast na republikovém šampionátu. A nejen to, ona se probila i do nedělního finále. Sice to měla o něco těžší, protože zlínská půlkařka Červinková rozběhla závod o dost rychleji než se běželo v rozběhu prvním, ale Lenka se takticky držela mantinelu ve skupině pronásledovatelek na čtvrtém místě. Při náběhu do posledního kola sice začínala až jako pátá, ale ve finiši se prosmýkla na místo čtvrté a dotírala i na přímý postup ze třetího místa. To se jí sice nepodařilo, ale díky času 2:19,19 se do finále v pohodě kvalifikovala a my se mohli těšit na další finále půlky s naším dvojnásobným zastoupením.

Po čtvrté hodině odpolední vystřídaly rozběhy na 800 metrů rozběhy na poloviční distanci. A i na čtvrtce jsme měli želízka v ohni, mezi juniorkami díky Elišce Čechové. V loňském roce se Eliška rozkoukávala, ale letos už měla jiné ambice a chtěla zabojovat o finále. Eliška se postavila až na start posledního ze čtyř rozběhů jako jedna z favoritek postupu, přičemž přímo postupovala pouze vítězka. Bohužel doplatila na pomalejší začátek, když na seběhu byla až třetí a ve třetí stovce musela hodně zabrat, aby se dostala na druhou příčku a zaútočila i na první Nikolu Bisovou. Při náběhu do cílové rovinky to ještě vypadalo dobře, pak už ale Elišce chyběly potřebné síly vynaložené v průběhu závodu a bohužel se před ní dostala ve finiši i  slávistka Barbora Navrátilová, která jako poslední postoupila časem 48,21 do nedělního finále. Eliška zaběhla na úrovni svého letošního maxima v čase 58,40 a v součtu všech časů jí patřila pěkná devátá příčka.

Juniorky na dráze nahradili dorostenci a my byli zvědaví na formu Jakuba Holce. A Kuba se na šampionátu představil ve skvělé formě. Ve třetím rozběhu patřil mezi jasného kandidáta postupu, ale i pro Kubu platil stejný postupový formát popsaný výše tzn. jen vítěz bere vše. A Kuba si šel pro postup s ledovým klidem. Na dvoustovce sice ještě vedl brněnský Lukáš Musil (23,87). Ale ve druhém okruhu Kuba nikoho nenechal na pochybách, kdo je králem rozběhu. Zatímco Musil úplně odpadl, tak Kuba se s obrovským náskokem a s vypuštěným závěrem „prohnal“ cílem v novém osobáku 49,38!! Vylepšil tak o více než šest desetin svůj vlastní oddílový rekord mezi dorostenci, přiblížil se na necelé dvě desetiny v tu chvíli platnému juniorskému rekordu Kuby Veselého! V historických republikových tabulkách pak poskočil mezi dorostenci na sedmou příčku! A mohl se těšit na nedělní souboj o medaile. To bylo ze strany atletů ASB v sobotu vše, protože jak už jsme psali, Pavel Vinduška místo aby se potil na trojce dorostenců, tak ležel doma v posteli.

Stříbrná neděle Kíti Korelové a Kuby Holce ozdobená skvělými oddílovými rekordy!

Stejně jako v roce loňském se v neděli dopoledne nejprve představil v rozbězích dvoustovky Adam Raška. Zatímco loni z druhé dráhy nemohl počítat s žádným zázrakem, letos byl jako jeden z favoritů a čtvrtý v průběžných v republikových tabulkách nasazený do páté dráhy. A Adam splnil svou roli beze zbytku, když ovládl poslední ze čtyř rozběhů a to navíc v novém osobním resp. oddílovém rekordu až po kategorii juniorů! Ten má od neděle hodnotu 22,31!!!

Pak už jsme netrpělivě čekali na start finále půlky, kde se deset minut po jedenácté postavily Kristýna Korelová a Lenka Čechová. Finálová sestava byla našlapaná a hned po startu ho rozeběhla hodně svižně loňská dorostenecká šampiónka Denisa Folková z Liberce. Kíťa se zařadila k mantinelu na druhou příčku, Lenka hned za ní. Pak to zkusila stejně jako v rozběhu zlínská Červinková, ale Kíťa ani Lenka se tím nenechali rozhodit a na čtvrtce běžely u mantinelu na třetím resp. pátém místě, přičemž balík všech závodnic se držel stále pohromadě. Tři sta metrů do cíle za to vzala Folková a bohužel Kíťu na malou chvíli zablokovala vadnoucí Červinková a než se Kíťa z pátého místa probojovala zpět na druhou pozici při průběhu cílem třetího kola, musela se hodně vydat. Lenka už zvýšené tempo nedokázala akceptovat a zůstala ve skupince bojující o páté místo. Folková stále zvyšovala tempo a jediná závodnice, která se jí dokázala udržet byla Kíťa. Při náběhu do cílové rovinky to chvíli vypadalo, že by se Kíťa mohla i dotáhnout, ale Denisa Folková byla přeci jen v cílové rovince silnější a vítězství nakonec celkem přesvědčivě uhájila (2:13,02). Kíťa proběhla cílem jako druhá v čase 2:13,52, se kterým mohla být naprosto spokojená. Tímto novým osobákem totiž vymazala nejen tři roky starý oddílový rekord Lenky Čechové mezi juniorkami (2:14,80), ale vylepšila i deset let starý absolutní oddílový rekord Hanky Sládkové Kavínové (2:14,40)!!! Lenka nakonec finišovala jako šestá v čase 2:17,59 a my jsme moc rádi, že je zpět.

cpa 6863

O hodinu poté se na start finále dorostenců na čtvrtce v šesté dráze připravoval Kuba Holec. A Kuba si za finále zaslouží absolutorium, byť úvodním kole si musel připadat, jako když stojí. Tak rychle se kolem něj přehnal Tadeáš Plaček v dráze páté. Ten si prakticky běžel svůj vlastní závod s časem, jenže i za ním se děly věci. Kuba seběhl s výraznou ztrátou jako druhý, ale druhé kolo v jeho podání byl doslova koncert. Náskok vedoucího Tadeáše Plačka se začínal tenčit a Kuba se hnal k cíli jako dravec za svou kořistí. Tadeáš Plaček tempo udržel a výsledkem byl nový famózní národní rekord 47,90! Jenže hned za ním do cíle vpadl Kuba a i u něho se objevil neuvěřitelný čas 48,64!!! Nový osobák, nový oddílový rekord v kategorii juniorů (o dorostu ani nemluvě) a nakonec druhý čas v historii v kategorii dorostenců před třetím Pavlem Maslákem!!! Naprostá senzace!!!

cpa 7068

Poslední slovo ale patřilo Adamovi Raškovi, který zaklekl do třetí dráhy ve finále dvoustovky. Dvoustovka v hale není úplně spravedlivá a závodníci ve vnitřních dráhách jsou hodně znevýhodněni. Adam si na svůj úděl ale nestěžoval a běžel opět skvěle. Od začátku se tlačil na medailovou pozici, ale v cílové rovince ho prostě tři soupeři předběhli. Finišoval tak na nepopulárním čtvrtém místě, ale čas 22,37 ze třetí dráhy je výborný. Moc pěkná tečka za vydařeným halovým šampionátem ze strany mladých a talentovaných atletů ASB!!!

Kompletní výsledky z HMČR naleznete zde.