Atletika Stará Boleslav

Létající a už čtyřmetrový Martin Buchta má stříbro z MČR žactva!!!

Autor: vh, foto: Jiří Kottas, 2020,

Štítky: , , , ,

O uplynulém víkendu se kromě dvaadvacítek konalo přeci jen tradičnější Mistrovství České republiky žactva v Třinci. Naše výprava ze Staré Boleslavi se oproti loňsku více než zdvojnásobila a třináctka atletů se na severu Moravy určitě se neztratila, ba právě naopak. Zejména Martin Buchta mohl odjíždět z třineckého stadionu spokojený. Po bronzu z haly vybojoval v sobotu stříbro v tyčce a navíc v novém oddílovém rekordu, když poprvé překonal čtyřmetrovou hranici! Gratulujeme!!! Martinovi kryl záda v novém osobáku šestý Adam Chyba. Do finále na stovce s překážkami se dokázala probít Eliška Tvrdá a to samé se podařilo dvoustovce překážek Markovi Černému a Petru Špitálskému ve výšce. A na závěr obou dní patřilo absolutorium čtveřici Zdeněk Přibyl, Vojta Sadil, Petr Špitálský a Marek Černý, která jak ve štafetě na 4x60 metrů, tak ve štafetě na 4x300 metrů skončila v nabité konkurenci do osmého místa a v obou případech výrazně posouvali rekordní zápisy v oddílových tabulkách.

MCR Zaci Trinec 741

V sobotu si vyskákal Martin Buchta bronz a mezi osmičku nejlepších se probojovali i Adam Chyba, Eliška Tvrdá a krátká štafeta!

Jednou z komet letošní sezóny je Miroslav Šajna, který si hned v prvním roce svého trénování vybojoval účast na MČR žactva hned ve dvou vrhačských disciplínách. Tou první byla hned ta na úvod celého šampionátu a to byla soutěž mladých kladivářů. Míra už letos hodil hodně přes čtyřicet metrů a jeho osobák by mu určitě stačil na postup do finále, jenže nervozita při premiéře na vrcholném podniku zaúřadovala. První dva pokusy totiž v Mírově podání skončily nezdarem a Míra měl poslední, kterým se mohl zachránit. Pokus to byl sice zdařený, ale ještě před změřením bylo jasné, že to Mírovi k postupu do elitní osmičky stačit nebude. S výkonem 37,81 metru nakonec uzavíral první desítku.

MCR Zaci Trinec 028

Po obědě se začaly v cílové rovince stavět překážky a my hodně zbystřeli, protože v rozbězích na stovce s překážkami jsme měli hned trojí zastoupení. Nejprve se v prvním rozběhu žákyň představila Bára Vomastková, která v novém osobáku 15,31 proběhla cílem sedmá a celkově brala při své premiéře na MČR jedenadvacáté místo. U Elišky Tvrdé jsme už tak trochu doufali k postupu do finále a Eliška roli spolufavoritky naplnila beze zbytku, když cílem prolétla druhá na přímém postupovém místě v čase 14,73, přičemž jí nový osobák trošku hatil silný vítr v zádech. Ale finále ve tři odpoledne už bylo jisté! Po holkách se překážky zvyšovaly a ve druhém rozběhu žáků měla na sobě houštecký dres dvojice Vojta SadilMarek Černý. Vojta si v Třinci vylepšil osobák na 14,46, cílem proběhl pátý a celkově mu patřila patnáctá příčka. Marek se bohužel nepřiblížil svému maximu, cílem proběhl v čase 14,74 a jako by přesně kopíroval Báru, obsadil rovněž celkovou jedenadvacátou pozici.

MCR Zaci Trinec 129

V té době už se rozjížděla soutěž tyčkařů, která slibovala zajímavou podívanou a stejně jako v hale jsme drželi palce dvojici Adam Chyba a Martin Buchta. Jako první z našich borců vstoupil do soutěže Adam, který od úvodní výšky 280 centimetrů až po 340 centimetrů zdolával vše na první pokus a tím posledním si už vylepšil vlastní osobák. Na této výšce vstoupil bezchybně mezi soutěžící i Martin. Na další postupnou výšku 360 centimetrů už šlo pouze osm tyčkařů. Bohužel Adam a další dva mladí tyčkaři už tuto výšku nezdolali a podělili si s totožným zápisem šesté příčku. Martin stejně jako největší favorit Jan Krček z Opavy zdolali tuto výšku bez problémů na první dobrou. Na další postupné výšce 375 centimetrů už se rozhodovalo o medailích! Zatímco Krček tuto výšku vynechal Martin ji překonal na poprvé a dostal se tak do vedení v soutěži. Navíc už bylo jisté, že bude mít minimálně bronzovou medaili, když v soutěži už kromě obou favoritů zbyl jen Sedláček z Čejkovic. Na toho už bylo 390 centimetrů mnoho, zatímco Martin i Krček zdolali tuto výšku na proprvé. A pak už se zvyšovalo na 405 centimetrů a přes čtyři metry se zatím Martin nikdy před tím nedostal. Někdy to ale muselo přijít a Martin laťku zdolal hned na poprvé a dostal tak Krčka pod lehký tlak. Ten ale kontroval zároveň rovněž prvním čistým pokusem. Navíc se mu totéž podařilo i na další postupné výšce 415 centimetrů, zatímco pro Martina už byla tato výška na jeho síly! Medaile byly rozdány a Martin mohl slavit zatím nejcennější kov své kariéry navíc ve skvělém oddílovém rekordu!

MCR Zaci Trinec 228

Po půldruhé se na třineckém stadionu představil opět Miroslav Šajna, na kterého čekala další bitva, tentokrát v disku. Zde sice neměl Míra tak velké ambice jako v disku a na postup do finále by si musel hodně vylepšit osobák, ale do souboje s nejlepšími diskaři vstoupil o dost lépe než v kladivu, když prvním pokusem hodil 36,57 metru a po první sérii byl na třinácté příčce. Bohužel pro Míru to byl jediný platný pokus a pak už jen se dvěma křížky klesal na konečné šestnácté místo. Pro Míru byla ale účast na republikovém šampionátu velmi cennou zkušeností a navíc reparát může složit za rok a nebo už tento víkend na Mistrovství Čech družstev.

Ostatně každý start na mistrovství republiky je cennou zkušeností pro každého. V půl třetí se o tom přesvědčila na půlce i Kája Černá. Ta startovala v posledním třetím rozběhu a v Třinci si vylepšila osobák na 2:28,03. Ve svém běhu finišovala třetí a celkově rozšířila sbírku jedenadvacátých míst. Ale i Kája bude moct startovat za rok a bojovat o postup do finále.

MCR Zaci Trinec 201

Přesně ve tři hodiny startovalo finále žákyň na stovce s překážkami. Eliška Tvrdá si ve svém prvním roce mezi starším žactvem vedla velmi dobře a výrazné zlepšení v průběhu celé sezóny jí dostalo na republikový šampionát. Eliška jela do Třince s cílem probojovat se do finále a to se jí podařilo. Ve finále byla už obrovská konkurence a Eliška startovala v první dráze.  Zaběhla si osobák 14,75 a v nabitém startovním poli proběhla cílem jako sedmá. Ale stejně jako v předchozích citovaných případech může Eliška tento svůj zatím nejlepší životní výsledek vylepšit za rok. 

Ve stejnou dobu zahájila i soutěž výškařů mezi nimiž stejně jako v hale nechyběl ani Petr Špitálský. Ten si vedl velmi dobře, když první tři výšky od 165 do 175 centimetrů zvládl na první pokus. Další postupná výška 178 centimetrů už by znamenala v Petrově případě hodnotu nového osobáku a spolu s ním na ní postoupila ještě jedenáctka soupeřů. Petr bohužel už tuto výšku nepřekonal a spolu s ním i další tři výškaři. Ke konečnému osmému místu tak Petrovi pomohl nejčistší zápis a Petr si tak vylepšil jedenáctou příčku z halového šampionátu.

Dalším z řady premiantů na vrcholném mítinku byl mílař Šimon Šmíd, který se postavil do řady na start patnáctistovky. Ani Šimon nebude na svůj debut vzpomínat úplně v dobrém, když u něj evidujeme ve výsledkové listině DNF, což znamená že závod nedokončil. Svět se ale nezboří, a i Šimon patří mezi ty věkově mladší a může se zúčastnit republikových šampionátů i v roce příštím.

Po čtvrté hodině odpolední přišla další velká premiéra, tentokrát ještě věkem mladší žákyně Kláry Kobkové, která se na poslední chvíli díky velkému zlepšení svého osobáku nominovala do soutěže tyčkařek. Klára byla v soutěži prakticky nejmladší a rozhodně nezklamala, když se výtečně porvala s nervozitou a po dvou nezdařených pokusech na základní výšce 250 centimetrů, kterou mimochodem překonala před tím jen jednou v životě, laťku na potřetí překonala. Bylo tedy jasné že Klára na rozdíl od dvou soupeřek neodjede bez zapsaného výkonu. Pak se šlo na 270 centimetrů, což by znamenalo hodnotu nového Klářina osobáku. Klára už se bohužel přes tuto výšku nedostala, ale mohla z blízkosti sledovat skvělé výkony o mnoho starších soupeřek a nabírat tak další cenné zkušenosti pro další roky.

Závěr sobotního programu patřil štafetám na 4x60 metrů a mezi šestnáctkou štafet nechyběla ani naše čtveřice kluků ve složení Zdeněk Přibyl, Vojta Sadil, Petr Špitálský a Marek Černý. Kluci resp. finišmen Marek Černý bojovali až do cíle druhého rozběhu o druhou příčku. Nakonec o setinu vteřiny podlehli královéhradecké štafetě a obsadili třetí místo. V součtu obou běhů v neuvěřitelně vyrovnaném poli nakonec obsadili „až“ osmé místo, ale na čtvrtou příčku jim chybělo pouhých 9 setin vteřiny. S časem 28,18 navíc vylepšili o více než sedm desetin vteřin svůj vlastní oddílový rekord (oproti původní čtveřici nahradil Vojta Martina Buchtu). Skvělý počin na závěr dlouhého prvního dne.

MCR Zaci Trinec 2

Finále Marka Černého na dlouhých překážkách a dlouhá štafeta kluků kousek od medaile!

V neděli dopoledne nás zajímaly už pouze dvě disciplíny a to závěrečná štafeta na 4x300 metrů a také dvoustovka s překážkami, se kterou začneme. Jako první se tedy v neděli představila na stadionu v Třinci ve druhém rozběhu Bára Vomastková na dvoustovce s překážkami. A Bára vůbec neběžela špatně, ale i když finišovala v solidním čase 31,06 na lepší než sedmé místo a celkově na osmnácté místo celkově to nestačilo. Ve třetím rozběhu pak do bloků zaklekla Eliška Tvrdá, která opět rozeběhla závod velice svižně, bohužel na poslední padesátce jí došly síly a cílem proběhla jako šestá v čase 32,00 a celkově brala dvadvacátou příčku.

Dvojí zastoupení jsme měli i mezi klukama a to díky Marku Černému a Martinovi Buchtovi. Oba kluci běželi ve třetím rozběhu a jejich výsledky byli jako noc a den. Zatímco Martin se do cíle vůbec nepodíval, tak Marek, který podle průběžných republikových tabulek mohl určitě patřit k favoritům na postup, proběhl cílem jako třetí v čase 27,40. A protože to byl běh poslední, hned věděl, že se sedmým nejrychlejším časem se do poledního finále podívá!

Finále bylo na programu pět minut po poledni a Marek Černý vybíhal z bloků ve druhé dráze. Oproti rozběhů ubral skoro půl vteřiny a do cíle vpadl jako šestý v čase 26,97, což lze určitě hodnotit jako úspěch, vždyť za svým osobákem moc nezaostal a ze druhé dráhy se rozhodně moc dobře neběhá. Marek ale neměl moc času na přemýšlení a oddechu protože se blížily závěrečné dlouhé štafety.

MCR Zaci Trinec 755

Na závěr šampionátu vždy čekají s mírnou nervozitou i držitelky národního rekordu ve štafetě na 4x300 metrů. Od roku 2016 ho drží kvarteto ASB, které ve složení Kíťa Korelová, Kačka Tvrdá, Eliška Čechová a Lenka Čechová zaběhla výborný čas 2:46,39!!! A holky si zase na rok mohly oddychnout, vždyť vítězná štafeta z Poruby za jejich národním rekordem zaostala skoro o vteřinu!!! Mezi obrovskou konkurencí devětadvaceti štafet startovala i naše čtveřice ve složení Bára VomastkováValerie Brejchová, Eliška Tvrdá a Ema Blažková. Holky ve druhém rozběhu proběhly cílem jako páté v čase 2:58,15. Celkově v součtu všech čtyřech běhů to v neděli stačilo na devatenáctou pozici.

U kluků sice tak velká konkurence nebyla, ale přeci jen si to o medaile rozdalo celkem dvacet kvartet ve třech rozbězích. V tom druhém se v závodě sešla úplně stejná čtveřice v barvách ASB jako v té sobotní krátké, tedy ve složení Zdeněk Přibyl, Vojta Sadil, Petr Špitálský a Marek Černý. Kluci dokonce chvíli v rozběhu vedli, ale na závěrečném úseku se to začalo mlít a opět to bylo ve znamení velmi těsného doběhu, kdy Marek nestačil  v souboji o třetí místo na finišmena z Mladé Boleslavi o pouhé dvě setiny vteřiny a navíc si při snaze o přetlačení soupeře při vpádu do cíle narazil klíční kost. Bohužel rentgen odhalil zlomeninu, což je obrovská škoda s ohledem na Mistrovství Čech družstev, které je doslova za dveřmi. Kluci tedy ve druhém rozběhu byli nakonec čtvrtí, ale protože ve zbývajících dvou rozbězích bylo už jen jedno kvarteto rychlejší obsadili výborné páté místo! Navíc díky času 2:35,46 vylepšili oddílový rekord skoro o sedm vteřin! Velmi vydařená tečka za pěkným žákovským šampionátem.

Kompletní výsledky z MČR žactva zde

Více fotografií od Jiřího Kottase zde.

MCR Zaci Trinec 799