Atletika Stará Boleslav

Kíťa Korelová má (konečně) titul mistryně republiky!

Autor: vh, foto: Jiří Kottas, 2020, Adolf Horsinka a Roman Polášek, zdroj ČAS, atletika.cz, archiv ASB,

Štítky: , , , , , , , , , , ,

O uplynulém víkendu se konalo na vítkovickém mistrovství ČR dorostu a juniorů. Do Ostravy se vydala třináctka mladých atletů ASB a výsledkem jejich snažení jsou čtyři medaile a také pěkná řádka dalších pěkných umístění! Kíťa Korelová splnila roli favoritky na dlouhých překážkách a v dramatickém závodě poprvé v životě na MČR v individuálním závodě zvítězila! Klára Holcová navázala na halu a i pod širým nebem vybojovala v novém osobáku stříbro!!! Na třístovce s překážkami bojoval o obhajobu titulu Kuba Holec a i když dělal co mohl, tak v novém oddíláku tentokrát finišoval na stříbrné pozici!  Bronzovou tečku za šampionátem učinilo kvarteto Čechová Eliška, Kíťa Korelová, Zuzka Kubíčková a Lenka Čechová ve štafetě na 4x400 metrů!!! Gratulujeme!!!

118896775 3571816082831238 7620718644947018347 n

Sobota ve znamení premiérových účastí na MČR a postupů do finále

Uprostřed sobotního dopoledne se jako první z ASB v rámci gigantu přestavila na patnáctistovce dorostenek Sabina Strachová, která si start za zlepšení v posledním roce zasloužila a do startovní listiny proklouzla jako poslední dvanáctá. Pro Sabinu to byla obrovská premiéra, sbírání zkušeností a v atletickém svatostánku ve Vítkovicích se prala o co nejlepší umístění. Cílem sice svěřenkyně Tomáše Linharta a Terezy Veselé nakonec proběhla jako poslední dvanáctá v čase 5:20,91 (jen pár setin za svým osobákem), ale z Ostravy určitě mohla odjíždět spokojená.

O tom, že v Houštce vyrůstá po dlouhé době sprinter špičkové kvality, si už cvrlikají vrabci na střeše a Adam Raška chtěl na hladké stovce svoje kvality potvrdit. Byť mu zranění v přípravě nedovolilo odtrénovat tak jak chtěl, v poslední době mu šla forma rapidně na horu, což dokázal vyrovnáním letitého dorosteneckého oddílového rekordu. Hodinu po sobotním poledni zaklekl hned v prvním ze tří rozběhů jako spolufavorit postupu a svou roli na jedničku potvrdil. Cílem proběhl druhý za plzeňským Peterkou (10,92) a s časem 11,03 se mohl těšit na další republikové finále!

Gigant Ostrava 292

Sotva se Adam vydýchal začala soutěž dorosteneckých kladivářek s naší Klárou Holcovou, pro kterou tím začal víkendový vrhačský trojboj. Do soutěže nastupovala jako devátá z letošních průběžných republikových tabulek a bylo jasné, že k postupu do užšího finále bude muset atakovat svůj osobák. Klára nezahájila špatně a po první sérii se s výkonem 40,96 metru dělila o osmou příčku. Po druhém nezdařeném pokusu a zlepšení soupeřek se však propadla na dělenou třináctou příčku. Klára ještě zabojovala ve třetí sérii, když se dokázala zlepšit na 41,83 metru. Na lepší než jedenáctou příčku to však v konečném součtu nestačilo. Kláru to ale mrzet nemuselo, protože její hlavní disciplína ji čekala až druhý den dopoledne.

Adam Raška si po hodině a půl odpočinku a soustředění odbyl další velké finále v kariéře. Na hladké stovce se mezi dorostenci sešlo velmi vyrovnané pole a o tom třeba svědčil i boj o třetí příčku, do kterého se od začátku do konce zapojil i Adam. Mezi třetím a šestým v cíli byl nakonec rozdíl pouhých čtyř setin. Adam běžel opět skvěle, bohužel do cíle vpadl až jako pátý v čase 11,01. Adam ale opět ukázal, že patří mezi českou sprinterskou špičku!

Čtvrt hodiny po třetí hodině odpolední se na startu seřadily juniorské účastnice prvního rozběhu na 800 metrů a mezi nimi na nechyběla Lenka Čechová. A taky skvělá čtvrtkařka Bára Malíková, která si jasně doběhla pro postup z prvního místa v čase 2:15,71. Za ní jistila postup Dufková z Atletiky Jižní Město (2:16,28) a protože do nedělního finále postupovaly na přímo první tři nemusela do cíle pospíchat ani Lenka, která tak mohla s časem 2:17,04 ušetřit síly na neděli.

Gigant Ostrava 421

Za další půlhodinu už byl na startu další půlkař ve staroboleslavském dresu. Mezi juniory si právo startu po zásluze vybojoval Lukáš Podolák, který letos prošel velkým progresem. Na nejlepší to tentokrát ještě nestačilo, ale pokud bude Lukáš pokračovat v tomto duchu můžeme se od něj dočkat v budoucnu ledasčeho. Ve druhém rozběhu Lukáš finišoval jako sedmý v čase 2:01,94 a celkově mu patřila osmnáctá příčka.

A pak už přišel na řadu více než hodinový blok dlouhých překážek, kde nás reprezentovala hned šestice našich atletů. Nejprve do bloků zaklekly dorostenky na trati dlouhé tři sta metrů. V prvním rozběhu se prezentovala Silva Koudelková pátým nejrychlejším časem 46,57, což nakonec stačilo na pěkné čtrnácté místo. Ve druhém rozběhu se činila Zuzka Kubíčková, která si v Ostravě vylepšila osobák a s časem 47,36 brala konečnou osmnáctou příčku.Gigant Ostrava 534

Po holkách nastoupili na stejně dlouhou trať s překážkami i dorostenci a mezi nimi i úřadující mistr České republiky Kuba Holec. Kuba v posledním třetím rozběhu nenechal nikoho na pochybách, kdo že zvítězí a ve velmi svižném kvapíku, když mu časomíra stopla čas 38,18, jednoznačně postoupil s vůbec nejrychlejším časem do nedělního finále.Gigant Ostrava 552

Pak se začaly přidávat překážky a na čtvrtce juniorek jsme opět měli dvojí zastoupení a opět jsme doufali v dvojnásobné finálové zastoupení. V prvním rozběhu naplnila jednoznačně roli favoritky Kíťa Korelová, která proběhla cílem na první místě v čase 61,48 s více než vteřinovým náskokem a mohla tak pošetřit spoustu sil na neděli. Ve třetím rozběhu měla stejný úkol Eliška Čechová, která sice nepředvedla úplně nejlepší závod, ale z druhého místa s časem 63,08 rovněž jistě postoupila napřímo a bylo jasné, že v neděli bude na startu finálového běhu hned dvojice našich holek.

Gigant Ostrava 538

Velký progres letos na čtvrtce s překážkami prodělal i Tomáš Vrzák a už jen samotná účast na republikovém šampionátu pro něj byla velkou odměnou. Při své premiéře na vrcholné akci proběhl v prvním rozběhu cílem jako sedmý v čase 61,87 a v celkovém pořadí uzavíral druhou desítku. Zkušenost a motivace to však pro Tomáše byla více než dobrá.

Na překážkách resp. na steeplu se představila i dvojice našich kluků. Mezi dorosteneckými steeplaři se na start dvoukilometrové trati postavil loňský medailista z žákovského šampionátu Pavel Vinduška a měl na něm sedmnáct soupeřů. Pavel zaběhl skvěle, když jako jediný z ročníku 2002 držel krok se staršími soupeři a odměnou mu bylo výborné páté místo, v novém osobním a to znamená i novém oddílovém rekordu 6:13,67!

200905 hor atletika mcr 140

No a obdobně si vedl o chvíli později i David Martínek mezi juniory, kteří měli trať o 1000 metrů delší. Konkurence na každý rok roste a na medaili bylo potřeba zaběhnout čas hluboko pod deset minut, ale David se v sobotu této hranici hodně přiblížil, cílem proběhl jako jedenáctý v čase 10:09,21. A to znamenalo, že o více jak dvacetpět vteřin si rovněž vylepšil svůj osobák.

Gigant Ostrava 901

Čtyři medaile ozdobily neděli ve Vítkovicích!!!

V neděli dopoledne se v nabitém programu jako první z atletů ASB představil Adam Raška, který po sobotní stovce zkoušel štěstí i v rozběhu na dvojnásobné distanci.  Na dvoustovce bylo už více vidět, že Adamovi chybí plný trénink a ve druhém rozběhu finišoval jako třetí v čase 22,70, přičemž víme už z haly, že umí daleko lépe a hlavně rychleji. Ještě chvíli mohl živit naději na postup časem, ale po skončení třetího rozběhu bylo jasné, že se tentokrát do finále nedostane. I tak je desáté místo moc pěkným počinem.

Hned poté začala disciplína, která nás díky tabulkovému postavení Kláry Holcové enormně zajímala. A Klára potvrdila svou pozici mezi dorostenkami, když hned prvním pokusem poslala tříkilovou kouli do vzdálenosti 14,37 metru a tím si vylepšila svůj venkovní osobák! A protože se hlavní favoritka domácí Katrin Brzyzskowská v prvních dvou pokusech trápila, tak Klára vedla soutěž i po druhé sérii, kdy zaznamenala další dlouhý pokus 14,30 metru. Ve třetí sérii Klára zapsala výkon 13,75 metru a s napětím čekala, jak si povede největší konkurentka. Ta se zachránila v soutěži pokusem dlouhým 14,31 metru a tak bylo jisté, že Klára postoupí do finále z prvního místa a bude jí patřit poslední pokus v soutěži! Hned ve čtvrté sérii se současná královna dorostenecké koule Brzyzskowská vzpamatovala a výkonem přes šestnáct metrů rozhodla o svém vítězství. Kláře ve stejné sérii změřili pokus dlouhý 13,50 metru a v páté sérii si zapsala křížek. Posledním pokusem v soutěži, ale udělala výtečnou stříbrnou tečku, když koule vypuštěná z její ruky dopadla do vzdálenosti nového osobáku 14,70 metru! Klára tak po zásluze obhájila stříbro z letošní haly a vylepšila loňský bronz z Olomouce.

IMG 20200906 134517

Pak už nás čekal blok běžeckých finále a každý z atletů ASB mohl (alespoň ve skrytu duše) pomýšlet na medaile. Nejprve se deset minut po poledni na start finále běhu na 800 metrů postavily juniorky. Lenka Čechová určitě nebyla bez šancí, ale o zlatu si nejen ona mohla nechat zdát. Od startu totiž vypálila dopředu Bára Malíková z Opavy, která stylem start cíl navíc k národnímu rekordu na čtvrtce, který drží od republiky dospělých, přidala v neděli i nový národní rekord na půlce. Ten má nyní hodnotu 2:03,14! Lenka mohla promluvit do souboje o další medaile, když správně zareagovala na dvoustovce a dotáhla si ztrátu na pronásledující dvojici, ale po průběhu cílem prvního kola bylo jasné že na duo Sádlová-Folková tentokrát nemá. Svedla tedy alespoň úspěšný souboj o čtvrté místo, ve kterém vrátila porážku z rozběhu Dufkové. S časem 2:14,14 si tak Lenka (prozatím) odvážela z Ostravy nepopulární brambory.

Gigant Ostrava 1250

Pak už přišly běhy s překážkami, kde jsme upřímně nic jiného než medaile neočekávali. Nejprve se k obhajobě svého loňského titulu mezi dorostenci postavil na třístovce Kuba Holec. Finále bylo nabité a všichni ze sebe vydávali maximum. Kuba na první stovce výrazně zaostával, ale pak začal soupeře mohutně dotahovat. Ještě při náběhu do cílové rovince byl sice Kuba mimo medailové posty, opět ale ukázal svůj skvělý finiš. Předbíhal soupeře za soupeřem a nestačil pouze na fantastického Šimona Weisera z pražské Jeseniovky (37,48). Navíc svým vystoupením opět posunul oddílový rekord na 37,90 a přidal do sbírky další cenný kov tentokrát stříbrné hodnoty!

Gigant Ostrava 1317

O deset minut později se postavily překážky na čtvrtce pro juniorky. Mezi nimi nechyběly ani Kíťa Korelová a Eliška Čechová a my tajně doufali v opakování loňského zlatostříbrného úspěchu. Jenže sport je sport a dokud závodnice neproběhnou cílem nic není jisté. O tom se přesvědčila i Kíťa v roli největší favoritky, kterou sice splnila, ale práce měla nad hlavu až do cíle, když musela odrážet atak hned dvou závodnic. Kíťa nakonec doběhla pro svůj individuální premiérový titul mistryně republiky v čase 59,88! Na záda jí dýchaly v osobácích druhá Magdaléna Menčíková z Jičína (59,99) a třetí Zuzana Cymbálová z pražské Slávie (60,11). Eliška v Ostravě vsadila na rychlý začátek a na první stovce chvíli vedla a na dvoustovce byla ještě na stupních vítězů. Pak jí bohužel trochu došlo a prakticky v totožném čase jako v rozběhu 63,09 finišovala jako šestá.

dsc0020

Medailí a skvělým osobákem v kouli povzbuzenou Kláru Holcovou těsně před třetí odpolední čekal závěr ve vrhačském trojboji. Do disku nastupovala jako průběžně šestá v republikových tabulkách a tak minimálním cílem byl postup do užšího finále. Po dvou sériích pokusů a po dvou nezdarech, ale Kláře do zpěvu moc nebylo. Naštěstí ve třetí sérii hodila kilovým náčiním do vzdálenosti 33,34 metru a do finále se protáhla právě ze šestého místa. To si vylepšila hned v následující sérii, která přinesla zlepšení na 36,75 metru a Klára díky tomu poskočila na příčku čtvrtou. V páté (36,23 metru) ani v šesté sérii (35,96 metru) se už Klára nezlepšila a poklesla o jednu příčku na konečné páté místo. Se svým trojnásobným vystoupením v Ostravě tak mohla být nadmíru spokojená.

Gigant Ostrava 1506

Závěrečnou tečku jako vždy obstarala štafeta na 4x400 metru. Už léta holky vozí z dlouhých štafet medaile, i když se sestava vždy trochu obmění. Nejinak tomu bylo i v neděli v Ostravě, když si křest ohněm prožila Zuzka Kubíčková. Zuzka svou roli zvládla bezvadně, zejména když jí holky na prvních dvou úsecích připravili skvělou výchozí pozici. Eliška Čechová  rozeběhla štafetu výborně, když se nenechala strhnout plzeňskou závodnicí, udržela vysoké tempo celý úsek a Kítě Korelové předávala na druhé pozici. Kíťa předvedla na svém úseku úžasnou vyzrálost, když se při seběhu nehnala jako plzeňská soupeřka hned k mantinelu, ale vzala to nejkratší možnou cestou a na konci protilehlé rovinky se probojovala do čela. Zhruba dvoumetrový náskok jí vydržel až do předávky. Zuzka na třetím úseku dvě stě metrů držela první pozici, v oblouku se však třetí plzeňská závodnice probojovala do čela a Zuzce mírně poodběhla. Ta však vydržela bojovat až do konce a předávala Lence Čechové na druhém místě s výrazným náskokem na třetí štafetu pražské Slavie. Bohužel holkám se předávka moc nepovedla a náskok se ztenčil hned na začátku posledního úseku. O vítězství plzeňského kvarteta (3:53,12), ale za Lenkou se vynořila Zuzana Cymbálová ze Slavie a těsně před cílem pro Pražanky zajistila stříbro (3:55,04). Lenka tedy nakonec finišovala jako třetí v čase 3:55,70. Kíťa si tak z Ostravy odváží medaile dvě, Eliška a Lenka Čechovy také nakonec neodjely z prázdnou a Zuzka Kubíčková si došla na stupně vítězů pro nejcennější medaili v životě!

Kompletní výsledky z Vítkovic zde

118795059 958946067849988 2758148112385443598 n