Atletika Stará Boleslav

Kíťa Korelová a Kuba Veselý vezou z vrcholu sezóny bronz!

Autor: vh, foto: Jiří Kottas, 2020,

Štítky: , , , , , ,

Na vrchol domácí sezóny jsme čekali díky koronavirové pandemii až do druhého srpnového víkendu. To se do Plzně vydala šestice atletů ze Staré Boleslavi, která si vybojovala účast na republikovém šampionátu dospělých svými kvalitními výkony v průběhu dosavadní sezóny. Na plzeňském stadionu jsme byli zvědaví zejména na úřadujícího mistra ČR do 22 let na čtvrtce Kubu Veselého, kterému před víkendem dokonce patřila průběžná první příčka mezi přihlášenými čtvrtkaři. A také na premiéru Kíti Korelové na čtvrtce s překážkami mezi dospělými, protože i ona průběžně figurovala v republikových tabulkách na druhém místě. A oba dva papírové předpoklady potvrdili, když si doběhli pro bronz! Kíťa navíc posunula o pár setin vteřinek svůj vlastní oddílový rekord na čtvrtce s překážkami. A Kuba zase poprvé v životě prolomil hranici 47 vteřin!!! Oběma k medailím gratulujeme!! Do finále se probojovala na čtvrtce s překážkami i Bára Veselá. To se bohužel nepodařilo Elišce Čechové a na hladké čtvrtce Lence Čechové. Na úvod celého šampionátu se podařilo do finále kladiva proklouznout Terce Holcové! A na úplný závěr „afrického“ šampionátu zažilo velké zklamání kvarteto ve složení Eliška, Kíťa, Bára a Lenka ve štafetě na 4x400 metr, když z medailově rozběhnuté štafety zbyla hořká příchuť páté příčky!

MCR Plzen 1041

V sobotu byla v akci celá šestice a čtyři z ní postoupili do finále!

Jako první se z boleslavských atletů ve výhni na plzeňské dráze představila kladivářka Tereza Holcová. Ta do soutěže nastupovala jako průběžně sedmá kladivářka v republice, a tak bylo jejím hlavním cílem postup do užšího finále. Terka zahájila velmi solidně výkonem  52,92 metru a po první sérii jí patřilo pěkné páté místo. Na druhý pokus raději honem rychle zapomněla, protože se jí vůbec technicky nevydařil a v průběžném pořadí klesla na poslední osmou postupovou příčku. Když se ve třetí sérii Terka nezlepšila (51,80 metru), tak toho naštěstí soupeřky za ní nevyužily a proklouzla tak jako osmá do finále, kde tedy zahajovala každou další sérii. V té čtvrté sérii se Terka díky zlepšení na 53,67 metru posunula na sedmou příčku a v následující se dokonce na chvíli radovala z posunu i na příčku šestou díky výkonu 54,83 metru, než ji vzápětí další soupeřka z pořadí vrátila na sedmé místo. No a tam už Terka zůstala do konce soutěže, když v poslední sérii zapsala nezdařený pokus. Sedmé místo při premiéře na šampionátu dospělých však určitě není k zahození.  

MCR Plzen 021

Časový pořad kvapil i na dále a houštecké barvy byly výrazně vidět hned v první běžecké disciplíně, kterou nebylo nic jiného než čtvrtka s překážkami. Atletika Stará Boleslav měla v disciplíně jako jediná tři zástupkyně a hned dvě z nich se postavily na start prvního ze dvou rozběhů. Všichni samozřejmě byli zvědavi na první start v sezóně v podání české rekordmanky Zuzany Hejnové, která jednoznačně rozběh ovládla v čase 56,49. Na startu trochu opominutá Kíťa Korelová měla ve třetí dráze všechny největší soupeřky před sebou a tak si mohla v klidu svou hlídat svou pozici. Na dvoustovce za to pořádně vzala a při náběhu do cílové rovinky nebylo pochyb, kdo bude druhým přímým postupujícím. Kíťa navíc s časem 59,85 letos poprvé prolomila hranici šedesáti vteřin. Eliška Čechová startovala v sedmé dráze a i když dělala, co mohla, tak cílem proběhla až šestá v čase 62,57, a bylo tak jasné, že na postup do finále může letos zapomenout. Na to by potřebovala zlepšit svůj osobák, který má hodnotu 62,05 a z Plzně tak odjížděla jako desátá nejlepší v republice.  

MCR Plzen 069

Ve druhém rozběhu startovala letos ne tolik výrazná Bára Veselá. A my byli moc zvědaví, jak jí nakopne republikový šampionát. A Bára se rvala jak s druhou dráhou, tak se soupeřkami. V cíli sice byla až jako čtvrtá, ale díky výraznému zlepšení letošního maxima na 61,96 proklouzla i ona do finále jako poslední na s časem! V neděli jsme se tedy mohli těšit na finále s dvojím zastoupením našich barev!

MCR Plzen 077

V sobotu už nás, co se týká našich barev, zajímalo dění na dráze okolo čtvrté hodiny, do kdy na svůj start čekali čtvrtkařky a čtvrtkaři.  Ve třetím rozběhu zaklekla do bloků v šesté dráze Lenka Čechová. Lenka kromě soupeřek musela bojovat i s obrovským vedrem a výsledkem byl čas 58,17. Lenka proběhla v rozběhu cílem na pátém místě, celkově skončila třináctá. Na postup do finále by i ona stejně jako Eliška na překážkách musela atakovat svůj osobák pod sedmapadesát vteřin.

MCR Plzen 329

V prvním rozběhu mezi muži startoval papírově podle letošních tabulek jako největší favorit ve čtvrté dráze i náš Kuba Veselý. Ve třetí dráze ovšem zaklekl do bloků reprezentant Michal Desenský a právě on s Kubou si jasně kontrolovali hladký postup do finále. Kuba nakonec v rozběhu díky Desenského vypuštění závěru zvítězil v čase 47,79 a mohl se tak v klidu připravovat na obhajobu loňského stříbra, i když bylo jasné, že to bude velmi těžké. To tedy bylo ze strany našich atletů v sobotu vše a my se mohli těšit na trojí zastoupení ve finále v neděli a také závěrečnou štafetovou tečku.

MCR Plzen 773

Loni dvě stříbra, letos „jen“ dva bronzy, ale ve skvělých časech!

I v neděli se plzeňský stadion utápěl ve výhni a teplé počasí dávalo všem hodně zabrat. Velkou část nedělního programu republikového šampionátu jsme si mohli užít u televizních obrazovek (pokud jste nebyli přímo v Plzni) a do přímého přenosu České televize se vešla všechna tři běžecká finále, která nás díky účasti našich atletů zajímala.

Nejprve se na start svého finále postavily Kíťa Korelová a Bára Veselá na čtvrtce s překážkami, kterou prakticky přímý přenos České televize začínal. Hlavními favoritkami byly závodnice pražské Dukly Zuzana Hejnová a Nicoleta Jíchová, což nakonec v cíli jasně potvrdily. Zvítězila Hejnová v čase 55,71 a Jíchová finišovala v čase 57,76. My doufali, že v boji o třetí místo bude bodovat díky výborné formě Kíťa a to se také stalo. Do dvoustovky byla na úrovni čtvrtého místa, ale stejně jako v sobotu se v oblouku jasně začala posouvat před soupeřky a do cílové rovinky nabíhala už na třetím místě. To nakonec udržela do cíle a navíc si vylepšila osobák a tím pádem i vlastní oddílový rekord na 58,72!!! Kíťa si tak doběhla pro první medaili mezi dospělými a beze sporu se jedná o jeden z největších úspěchů její kariéry! Bára Veselá startovala v první dráze a i ona ze sebe vydala všechno. Zahájila o dost rychleji než v sobotu a až do náběhu cílové rovinky držela šestou příčku na dohled od pátého místa. Ve finiši jí trošku došlo a nakonec proběhla cílem v těsném doběhu jako osmá v letošním maximu 61,23!

MCR Plzen 068

Poté, co se z dráhy odstranily překážky a na pořad přišla hladká čtvrtka a po skvělém souboji Barbory Malíkové a Lady Vondrové, kdy první jmenovaná výrazně vylepšila svůj vlastní národní juniorský rekord, zaklekli do bloků muži. Mezi adepty na medaili určitě patřil i Kuba Veselý, kterému pro finálový běh patřila čtvrtá dráha. Kuba začal dost opatrně a největší soupeři Matěj Krsek a Michal Desenský se mu dost vzdalovali a navíc se na něj začal dotahovat i Tomáš Nevole ze pražského Spartaku. Jenže čtvrtka měří čtyřista metrů a je dlouhá a Kuba si tentokrát rozložil síly velmi dobře do cílové rovinky už nabíhal na druhém třetím místě za Krskem a Nevolem po boku, na Desenského v tu chvíli medaile nezbývala. Matěj Krsek svůj náskok už udržel a zvítězil v čase 46,27 před skvěle finišujícím Desenským (46,61). Ale i Kuba udržel v cílové rovince skvělé tempo a poprvé v životě prolomil hranici sedmačtyřiceti vteřin a v novém osobáku 46,82 si doběhl pro bronz!!!

MCR Plzen 774

Na úplný závěr jsme postavili naší další chloubu a tou je medailemi z mládežnických šampionátů ověnčené kvarteto Eliška Čechová, Kíťa Korelová, Bára Veselá a Lenka Čechová ve štafetě na 4x400 metrů. Eliška rozeběhla závod velmi solidně a předávala Kíťě s malým odstupem za bronzem na čtvrtém místě. Kíťa se dotáhla na třetí místo a navíc se přiblížila i vedoucí plzeňsko-slávistické dvojici. Fantastický výkon předvedla na třetím úseku Bára, která se doslova vyždímala a přehnala se nakonec přes všechny soupeřky a zcela nečekaně předávala Lence na prvním místě! Naše „výkladní skříň“ se však během pár metrů rozsypala. Na Lenku se hned začala tlačit domácí elitní čtvrtkařka Tereza Petržílková a při kontaktu naší Lence letěl kolík z ruky! A vidina medaile a s největší pravděpodobností i nového oddílového rekordu byla pryč! Než se Lenka pár kroků vrátila a zvedla kolík ze země, Petržílková byla v nedohlednu, kolem se přehnala slávistická finišmanka a vzápětí i čtvrtá závodnice USK Praha. Lenka sice statečně pokračovala, ale když se kolem ní přehnala i čerstvá mistryně republiky Malíková, tak končila "v slzách" jako pátá v čase 3:53,86. Obrovská škoda, ale na druhou stranu i obrovská motivace do budoucna, kdy holky ukázaly, že se jednou můžou prát i o titul!

Kompletní výsledky z MČR zde.

MCR Plzen 995