Atletika Stará Boleslav

Bezvadný, skvělý, fantastický, neuvěřitelný Eliáš Motl! Mistr republiky v pětiboji!!!

Autor: vh, foto: Luboš Nováček, Denisa Kisialová, zdroj: ČAS, atletika.cz,

Štítky: , ,

Nejtěžší bylo pro autora těchto řádků zvolit název, o to ostatní se postaral Eliáš Motl na dráze! Ode dneška totiž hostí pražský Eden Mistrovství republiky ve vícebojích všech věkových kategorií a hned první den si Eliáš dokázal fenomenálním způsobem podmanit pětiboj mladších žáků. V každé disciplíně si dokázal vylepšit osobák a v součtu posbíral přes 3000 bodů!!! Jeho výkon v hodu míčkem si budou přítomní na stadionu pamatovat ještě hodně dlouho! Po loňském vítězství v oštěpu na Letní olympiádě dětí a mládeže si připsal další cenný titul!! Eliášovi moc a moc gratulujeme!!! 

i 6fQRJsd X3

Jestli měl někde Eliáš rezervy v pětiboji před dnešním dnem, tak to byla hned první disciplína, kterou je tradičně šedesátka s překážkami. Eliáš do dnešního odpoledne nedokázal prolomit hranici deseti vteřin a tak nebylo divu, že byl nasazen až do druhého ze tří rozběhů. Jenže po proběhnutím cíle mohla z Eliáše i z jeho trenérky Nikoly Brejchové spadnout nervozita. Eliáš totiž druhý rozběh ovládl ve skvělém čase 9,35!! To byl celkově čtvrtý nejlepší čas a na nejlepšího Eliáš ztratil pouhých třicet bodů. Nervozita byla ta tam a pak přišel rozhodující moment celého desetiboje v hodu míčkem. Tam Eliáš hned první pokusem vylepšil svůj vlastní osobák a oddílový rekord v jednom o skoro třináct metrů na 93,27 metru!!! Na druhého v pořadí měl náskok 30 metrů, což v přepočtu činilo 270 bodů a jednoznačně se vyšvihl do čela průběžného pořadí pětiboje!

i tpzftb4 X2

To navíc podpořil vítězstvím v dalších dvou discplínách. Nejprve si dokázal vylepšit svůj osobák na hladké šedesátce už na 7,84 (desetinu za ručně měřeným oddílovým rekordem) a zvítězil v prvním nejrychlejším rozběhu. Aby pak v dálce dal zapomenout na slabší chvilku na Krajských přeborech ve vícebojích (459 centimetrů), když hned prvním pokusem skočil do vzdálenosti 563 centimetrů a i tento pokus by mu stačil na vítězství. Po nezdařeném druhém pokusu navíc přidal v závěrečné sérii dalších deset centimetrů a výkonem 573 centimetrů posunul svůj vlastní oddílový rekord o dalších 8 centimetrů dále!

i hFp7C4v X3

Před závěrečnou půlkou bylo prakticky jasné, že by se muselo stát něco mimořádného, aby Eliáš v republikovém víceboji nezvítězil, vždyž na druhého v pořadí měl náskok třista bodů. Ale Eliáš v závěrečném třetím rozběhu těch dosud nejlepších v průběžném pořadí neponechal nic náhodě a ve svém běhu zvítězil v novém výborném osobáku 2:21,17, čímž svůj náskok v konečném součtu ještě zvýraznil a své trenérce doslova vehnal slzy do očí!

578A9527 S

Eliáš Motl se stal mistrem republiky v pětiboji mladších žáků s celkovým bodovým ziskem 3088 bodů! Před druhým českobudějovickým Michalem Radou měl náskok více 367 bodů a třetí Tadeáš Bedrný z Jičína byl o 619 bodů za Eliášem. Eliáš samozřejmě pokořil svůj osobák, ale hlavně deset let starý oddílák Davida Matouška o více než pět set bodů! V kategorii mladších žáků se nepřekonávají české rekordy, ale upřímně Eliáš Motl je první mladším žákem, který překonal hranici 3000 bodů (dle statistiky zveřejněných Českým atletickým svazem)!!!

i gkbL9MD X3

Martin Buchta devátý v devítiboji starších žáků

Eliáš Motl, ale nebyl jediným v houšteckém dresu, kdo se činil na vícebojařském šampionátu. Velmi dobře se totiž v Edenu prezentoval Martin Buchta, i když po dvou prvních disciplínách mu nebylo moc do zpěvu, protože zde oproti propočtům dost ztratil. Na úvod na stovce s překážkami zaběhl osmý nejrychlejší čas 14,76, ale letos už dokázal běžet rychleji. Ještě výraznější ztrátu si připsal v disku, který dokázal nejdále poslat do vzdálenosti 27,01 metru, přičemž letos už dokázal házet daleko za třicetimetrovou hranici. Martin je ale bojovník a ve své nejsilnější disciplíně v tyčce ztrátu z obou disciplín mohutně dotahoval. Tentokrát překonal laťku na stojanech ve výšce 370 centimetrů a v průběžném pořadí si výrazně polepšil. Když si pak v oštěpu dokázal zlepšit osobák na 33,19 metru, mohl být nakonec s prvním dnem docela spokojený, protože přenocoval na pěkné šesté příčce se ziskem 2025 bodů.

image00045

Druhý den zahájil Martin v úplně opačném stylu. Na hladké šedesátce si vylepšil osobák na 7,84 a stejně se mu vedlo i v dálce, kde si osobní maximum výkonem 560 centimetrů vyrovnal. Jenže v dalších dvou disciplínách opět trochu ztratil. V kouli se všechny tři jeho pokusy vešly do kýble, resp. do 13 centimetrů a ten nejdelší z nich měřil 9,88 metru. Ve výšce nedávno dokázal přeskočit 166 centimetrů, ale v sobotu v Edenu se musel spokojit nakonec s výkonem 159 centimetrů. Před závěrečným kilometrem Martin okupoval výbornou osmou příčku, ale bylo jasné, že bude hodně těžké ji udržet. Martin bojoval a zaběhl čas 3:19,04, takže se před něj nakonec dostali jen dva soupeři a Martin naopak díky tomuto času vyhrál minisouboj se středočeským kolegou Vojtou Šaškem z Říčan. Celkově Martin v devíti disciplínách posbíral 4562 bodů a devátou příčkou tak vylepšil dvanáctou pozici z halového sedmiboje.

Kompletní výsledky z Edenu zde