Atletika Stará Boleslav

77. ročník Jarního běhu se navzdory koronaviru po všech stránkách vydařil!!!

Autor: vh, foto: yourself,

Štítky: , , , , , ,

Druhý dubnový víkend patří pravidelně (pokud nejsou Velikonoce) zahájení venkovní atletické sezóny, a to v našem případu znamená Jarnímu Běhu. Letos jeho 77. ročník proběhl úplně jinak díky světové koronavirové pandemii. Organizátorům bylo líto přetrhnout nepřetržitou šňůru korálků jednotlivých ročníků od 1944, a tak vymysleli výzvu, že si na náhradní trati cca stejně dlouhé jako klasická trať Jarního běhu uvnitř lesoparku Houštka, zaběhne závod každý sám a sám sobě bude i rozhodčím! A krásný sedmičkový ročník se po všech stránkách vydařil. Na start výzvy se nakonec postavila více než šedesátka závodníků! Staří, mladí, sprinteři, vytrvalci, vrhači, tyčkaři, překážkáři, vícebojaři i neregistrovaní běžci! Výzvě se postavili jak vlci samotáři, tak celé tréninkové skupinky nebo dokonce celé početné rodiny, přičemž je těžké trumfnout Motlovic rodinku! Už po osmapadesáté v řadě si Jarní běh nenechal ujít Franta Doleček, který v dubnu oslavil stejné výročí jako Jarní běh!  Na startu sice letos chyběli obhájci loňských titulů, ale svou účastí tuto událost podpořil Fanda Schoval, který už po osmé nenašel na Jarním běhu přemožitele. Mezi ženami pak zvítězila nadějná mladší žákyně Klára Kobková!

Fanda start

Kvůli bezpečnosti a jasným regulím se organizátoři rozhodli využít nově značeného červeného okruhu uvnitř lesoparku Houštka. Ten by měl měřit cca 1400 metrů a podle časů byl i celkem podobně dlouhý jako tradiční trať vedoucí od staroboleslavské baziliky Lázeňskou ulicí do cíle na stadionu v Houštce. Jenže, zatímco běh Lázeňskou ulicí už někteří borci můžou pomalu běhat po slepu, na náhradní trati na ně čekala spousta zvratů v prudkých zatáčkách. Sice po rovině, ale žádný lážo plážo! J Trať si pochvaloval další z několikanásobných vítězů Tomáš Hatka, který po závodě prohlásil: „Trasy jsou super a je tu krásně! Letošní ročník jste připravili perfektně, díky! I my děkujeme za slova chvály, které od tohoto borce potěší. Fanda Schoval si svůj start nechal na poslední možný den a svoje pocity shrnul následujícím způsobem: „Tak určitě, byl jsem rád, že jsem si vybral ideální dobu, neděle, 15:30, sluníčko. A trať byla celkem přesná, jen to GPS v lese nestíhalo a odpovídala i klasickému Jarnímu běhu.“ No a slovo na závěr patří nestorovi staroboleslavské běžecké líhně Frantovi Dolečkovi, který se na trať vydal jako jeden z prvních na Velikonoční pondělí: Udělali jste mi moc velkou radost a Jarní běh byl vyvrcholením mých oslav Velikonoc. Trasa odpovídá té klasické, oproti loňsku jsem měl rozdíl pouhé tři vteřiny!

Libor Vesely Company

Na „otevírák“ venkovní sezóny se dostavila mezi zveřejněním výzvy ve čtvrtek 8. dubna a uzavřením registrace výsledků v neděli 26. dubna celkem 64 běžců všech věkových kategorií, což značilo více než poloviční nárůst oproti loňsku. Na startu sice chyběl obhájce loňského vítězství Jarda Doubek, který už ale rychle přislíbil start na ročníku příštím (bereme ho za slovo), ale kvalitních borců se na trať okruhu vydalo více než dost.

Tyckai

Několikrát si okruh zaběhl Fanda Schoval a všechny pokusy by mu stačily na vítězství! Nejrychleji si s nástrahami trati poradil v čase 4:09! O druhé místo si to rozdali členové PVC (Pole Vault Crew) a ve výborném čase finišoval s druhým časem Adam Zach (4:27) a pro třetí místo si doběhl Vojta Korel (4:32).

Fanda cil

Mezi holkami chyběla (nejen) obhájkyně vítězství Silva Koudelková, a tak jsme byli zvědaví, která z dívek či žen si letos připíše premiérové vítězství. Nejrychleji se nakonec s tratí vypořádala nadějná mladší žákyně Klára Kobková, která cílem proběhla v čase 5:07. Pro druhé místo si doběhla první neregistrovaná běžkyně Veronika Olšová v čase 5:11. Jako třetí žena cílem proběhla další mladší žákyně Mariana Langerová, u které se stopky zastavily na čase 5:26.

Klara Kobkova

Po osmapadesáté v řadě se Jarního běhu zúčastnil nestor staroboleslavské atletiky František Doleček, který tentokrát zvládl trať vonící novotou v čase 8:42.

Kompletní výsledky včetně rozdělení dle věkových kategorií naleznete zde.

Přehled prvních tří v cíli v celé historii naleznete zde.

Kompletní fotogalerie od jednotlivých běžců zde.

Na úplný závěr patří poděkování všem zúčastněným závodníkům, díky jejichž účasti se můžeme v roce 2021 těšit na již 78. ročník Jarního běhu!

MotloviKindovi