Atletika Stará Boleslav

Stříbro z domácího šampionátu pro Honzu Tesaře a Kubu Veselého!

Autor: vh, foto: Jiří Kottas, 2019,

Štítky: , , , , ,

Na vrchol domácí sezóny se netradičně koncem července do Brna vydala pětice atletů ze Staré Boleslavi, kteří si vybojovali účast na republikovém šampionátu dospělých svými kvalitními výkony v průběhu dosavadní sezóny. Na brněnském stadionu jsme byli zvědaví zejména na naše elitní čtvrtkaře Honzu Tesaře a Kubu Veselého, kterým před „Mistrákem jak Brno“ patřila průběžná druhá příčka v disciplínách mezi přihlášenými atlety. A oba kluci papírové předpoklady potvrdili, když si doběhli pro stříbro! Honza navíc posunul o pár setin vteřinek svůj vlastní oddílový rekord na čtvrtce s překážkami. Oběma klukům gratulujeme!! Do finále se probojovala na čtvrtce s překážkami i Eliška Čechová. To se bohužel nepodařilo na půlce Kítě Korelové, která doplatila na náročný program posledních dnů. Velmi pěkný závod zaběhl a v elitní osmičce doběhl na patnáctistovce Jarda Doubek! A velká gratulace míří i k „naší“ Markétě Červenkové, která k dalšímu titulu z koule, tentokrát přidala i stříbro z disku!

MCR Brno 641 

V pátek se dařilo elitním čtvrkařům ASB, když tedy běželi čtvrtku

Jako první se z boleslavských atletů ve výhni na modré brněnské dráze představila Kíťa Korelová, která tentokrát dala přednost půlce před čtvrtkou s překážkami. Kíťa se postavila na start prvního ze tří rozběhů a musela se přizpůsobit spíše pomalejšímu tempu, které udávala slávistka Anna Šimková, a která si nakonec pohlídala druhé postupové místo za jednoznačnou favoritkou Dianou Mezulianikovou. Na Kítě byla znát únava z náročného programu a na rozhodující nástup této dvojice dvě stě metrů nedokázala reagovat. Cílem proběhla na třetím místě osamoceně v čase 2:14,91 a už po druhém rozběhu bylo jasné, že se Kíťa do finále tentokrát nepodívá. Celkově obsadila ale velmi slušné 11. místo a konečně si může v klidu dopřát chvíli odpočinku.

MCR Brno 028

Časový pořad kvapil i na dále, ale houštecké barvy byly vidět i v další běžecké disciplíně, kterou nebylo nic jiného než čtvrtka s překážkami. Nejprve se na svůj start chystaly ženské závodnice. Hned v první rozběhu ve druhé dráze do bloků zaklekla Eliška Čechová. Eliška šla do rozběhu se třetím nejlepším časem a své postavení potvrdila i v samotném závodě kde finišovala na třetí příčce v čase 63,26 a zajistila si tak přímý postup do sobotního finále!

O necelou půl hodinu později se na start druhého rozběhu čtvrtky s překážkami řadili závodníci v čele s naším Honzou Tesařem. Honza si poradil se všemi nástrahami trati bezvadně. Cílem proběhl bezpečně první ve velmi dobrém čase 51,07 s výrazným náskokem před Erikem Jelínkem z pražského Olympu (52,95) a mohl se v klidu připravovat na sobotní finále, kde chtěl určitě zaútočit na medaili a na svůj vlastní osobák.

MCR Brno 164

Hned po překážkářích nastoupili na svůj start i čtvrtkařky a čtvrtkaři a ve druhém rozběhu mezi muži startoval jako největší favorit v páté dráze i náš Kuba Veselý. A Kuba si celkem s přehledem uhlídal postup, když finišoval jako první v čase 48,59 před druhým Romanem Flaškou z pražského Olympu (48,87) a třetím Davidem Richterem z Chebu (49,11), který se nakonec také kvalifikoval do sobotního finále časem. To bylo ze strany našich atletů v pátek vše a my se mohli těšit na trojí finále v sobotu.

MCR Brno 246

Určitě však ještě stojí za zmínku vystoupení „naší“ Markéty Červenkové, která v Brně řádila v dresu pražského USK. Markéta je poslední léta jasnou českou koulařskou jedničkou, což předvedla i v pátek, kdy se postupně zlepšovala až na 17,28 metru ze šesté série a připsala si tak už čtvrtý mistrovský titul s obrovským náskokem více než dva metry. No a hned po získání zlata v kouli se Markéta přesunula do diskařského sektoru, kde s výkonem 48,82 metru vybojovala skvělé stříbro. I Markétě samozřejmě moc gratulujeme!

MCR Brno 131

V sobotu čtyři běžecká finále se stříbrnou příchutí

V sobotu se počasí změnilo jako mávnutím kouzelného proutku a některé z disciplín skrápěl vydatný déšť. Velkou část sobotnío programu republikového šampionátu jsme si mohli užít u televizních obrazovek (pokud jste nebyli přímo v Brně) a do přímého přenosu České televize se vešla všechna čtyři běžecká finále, která nás díky účasti našich atletů zajímala.

Nejprve se na start svého finále postavila Eliška Čechová na čtvrtce s překážkami, kterou přímý přenos České televize začínal. Eliška navíc díky tomu, že startovala v osmé dráze, byla vůbec první atletkou či atletem, kterého televizní kamera představila. Přesně ve čtyři odpoledne zaklekla do bloků v osmé dráze. Je fakt, že ve finále dospělých už není slabších soupeřů a Eliška se prakticky od počátku držela někde kolem 6. místa. Její handicap navíc silnější soupeřky stáhly poměrně brzy a tak Eliška bojovala hlavně sama se sebou. V cílové rovince bohužel neudržela šestou příčku a nakonec finišovala na místě sedmém v čase 64,09. Sedmé místo v republice určitě není pro Elišku zklamáním a je povzbuzením do dalšího tréninku a závodů.

 MCR Brno 642

Hned v zápětí se na start čtvrtky s překážkami jako jeden ze spolufavoritů postavil do čtvrté dráhy Honza Tesař. Finálový závod nebyl vrcholem jen pro nás, ale byl ozdobou celých závodů. Od začátku za to totiž vzal zostra hradecký Vítek Müller a i když se mu Honza a další soupeři postupně přibližovali, zvítězil ve skvělém novém osobáku 49,59, čímž splnil svazový limit pro MS v Dauhá. Honza v sobotu opět ukázal, že je velkým bojovníkem a v cílové rovince jednoznačně odrazil nápor domácího Martina Tučka a finišoval rovněž v novém osobáku a to znamená i v oddílovém rekordu 50,50! Třetí v cíli Martin Tuček (50,93) navíc musel odrážet velký nápor slávisty Martina Růžičky, který si výrazně vylepšil osobák o více než vteřinu na 50,97.

 MCR Brno 726

Poté se z dráhy odstranily překážky a na pořad přišla hladká čtvrtka a po skvělém představení Lady Vondrové, která splnila ostrý limit IAAF pro start na MS v Dauhá, zaklekli do bloků muži. Mezi adepty na medaili určitě patřil i Kuba Veselý, kterému pro finálový běh patřila pátá dráha. Kuba od startu vyrazil velmi rychle a dlouho běžel na úrovni největšího favorita běžícího za ním ve třetí dráze Patrika Šorma z pražské Dukly. Ten o svém vítězství rozhodl při náběhu do cílové rovinky, kde svůj náskok navíc navýšil a zvítězil v letošním maximu 46,73. O druhé místo ale Kuba sváděl tuhý boj s Lukášem Hodboděm, který měl při náběhu do cílové rovinky trochu navrch. Kuba ale zatnul zuby a každým metrem se pomalu posouval na jeho úroveň a nakonec i před něj! Cílem proběhl jako druhý v čase 47,49 před třetím hradeckým závodníkem 47,61 a ASB tak měla jistotu dvou stříbrných medailí!

MCR Brno 2

Jako poslední z atletů ze Staré Boleslavi nastoupil ke svému finálovému závodu Jarda Doubek. Jarda si mohl vybrat, zda nastoupí na patnáctistovku nebo na pětku, přičemž se nakonec rozhodl pro tu první možnost. A Jarda běžel výborně, při úvodních taktických manévrech se držel na příjemném sedmém místě za všemi největšími favority. Pak za to vzal Viktor Šinágl z pražského Olympu a nejlepší čeští mílaři v čele s pozdějším mistrem Jakubem Holušou (3:44,96) se začali vzdalovat. Ale s ostatními se Jarda pral statečně a v cílové rovince v boji o osmé místo udolal slávistu Martina Timka. A pro úplnost dodejme i Jardův výsledný čas v cíli 3:56,73.

Výsledky z Brna zde.

Fotografie od Jiřího Kottase zde.