Atletika Stará Boleslav

Pavel Vinduška veze z MČR žactva bronzovou medaili!

Autor: vh, foto: Eduard Erben, zdroj: ČAS, atletika.cz, rv, mš,

Štítky: , , , , , ,

O uplynulém prodlouženém víkendu se konalo Mistrovství České republiky žactva v Kolíně. Naše výprava čítající šestici mladých atletů ze Staré Boleslavi sice nebyla z nejpočetnějších, ale určitě se neztratila. Zejména Pavel Vinduška mohl odjíždět z kolínského stadionu Mirka Tučka spokojený. Po zdravotních peripetiích z posledních dvou let vydřel v sobotu bronz na steeplu navíc v novém oddílovém rekordu! Gratulujeme!!! Mezi nejlepší české vrhače v žákovské kategorii patří po víkendu Michael Štefl, který nejprve zvládl na jedničku kvalifikaci a následně to prokázal čtvrtým místem v disku resp. devátým místem v koulařském sektoru!! Do finále na dvoustovce překážek se neprobojovala Andrea Žáková, kterou bohužel letos také brzdily zdravotní potíže. A na závěr ve štafetě na 4x300 metrů posbíraly cenné zkušenosti Aneta Ruttová, Eliška Šichová a Ema Blažková.

cpa11067

V pátek postup Michaela Štefla do finále koule

Letošní Mistrovství České republiky žáků a žákyň byl pilotním třídenním projektem, kde si mnozí ze závodníků poprvé vyzkoušeli i kvalifikační boje o postup do finále. Mezi dvanáctku finalistů v kouli se chtěl v pátek po poledni probojovat i náš Michael Štefl. Michal se v hale dokázal probojovat zejména svými rychlými nohami do finálové osmičky a dalo by se tak říct, že už je zkušeným závodníkem. To ostatně prokázal i po prvním nezdařeném pokusu, když ve druhém poslal čtyřkilovou kouli do vzdálenosti 12,69 metru, což znamenalo vylepšení osobáku o dva centimetry a hlavně posun na průběžnou pátou pozici v první kvalifikační skupině. Z ní ho sice vzápětí odsunul na šestou pozici čáslavský Němeček, ale Michal na ní zůstal i po třetím pokusech, kdy zaznamenal 12,60 metru, byť se na něj dotahoval i sedmý Šašek z Říčan, který zaznamenal 12,64 metru. To se ukázalo jako dostatečná vzdálenost na postup do finále a Michal se tak mohl těšit na další finálové klání.

V sobotu si Pavel Vinduška doběhl pro bronz na steeplu a Michal Štefl absolvoval úspěšný vrhačský dvojboj

Hned na úvod sobotního programu byly úvodními běžeckými disciplínami běh na 1500 metrů s překážkami, nejprve děvčat a pak kluků. Mezi kluky patřil určitě mezi favority Pavel Vinduška, který chtěl zapomenout na zdravotní trable s posledních dvou sezón a zaútočit na medaili. Pavlovi totiž patřil před startem průběžně třetí nejrychlejší čas, který zaběhl na 2. Atletické středě v Houštce na konci prázdnin. Pavel se od začátku držel kolem pátého místa dvě kola do cíle, už bylo jasné, že první pětice si to rozdá o vítězství. Dopředu se začal drát další z favoritů třinecký Nikodém Mitrenga, který odtáhl předposlední kolo. V tom posledním se ale dopředu vydal největší favorit Alois Hřebíček ze Šternberka, který své tempo vystupňoval a cílem proběhl jasně první v čase 4:39,87. Za ním se vyvezl ke druhému místu Marián Dražan z Příbrami (4:41,50) a k naší radosti skvělý finiš předvedl i Pavel, který celkem jasně utekl uvadajícímu Mitrengovi a v novém osobním resp. oddílovém rekordu 4:45,12 si doběhl za mohutného povzbuzování trenéra Jardy Urbana staršího pro třetí místo!!! Pro Pavla je to parádní náplast za promarněné období, kdy laboroval se zlomeninou, skvělá motivace pro další závody a také jasné gesto vůči soupeřům, že je zpět!!

cpa 0997

Před půldruhou se na kolínském stadionu představil opět Michael Štefl, na kterého čekala další kvalifikační bitva tentokrát v disku. Také Michal na druhé atletické středě v Houštce předvedl dobrou formu, když si vylepšil osobák na 43,63 metru a tím mu v průběžných tabulkách před šampionátem patřila sedmá příčka. V první kvalifikační skupině pouze tři borci přehodili čtyřicetimetrovou hranici a tak bylo skoro jasné, že tento výkon by měl pohodlně stačit na nedělní finále. Michal stejně jako v kouli v prvním pokusu zapsal křížek, ale v tom druhém kilový disk vypuštěný z jeho ruky dopadl do vzdálenosti 40,84 metru. Tímto pokusem se posunul ve druhé kvalifikační skupině na čtvrtou příčku. A na ní zůstal i po nezdařeném třetím pokusu a bylo jasné, že potvrdil žebříčkové postavení a postoupil do nedělního finále se sedmým nejlepším výkonem.

IMG 3661b

Na oddech ale mohl Michael Štefl zapomenout, protože pět minut před šestnáctou hodinou na něj čekalo první finále na tomto šampionátu v kouli. Michal měl být podle předpokladů úplným otloukánkem na konci startovního pole, ale nakonec mu jen o fous utekla finálová osmička. S prvním pokusem dlouhým 11,63 metru spokojený být nemohl a skutečně mu patřila poslední dvanácté místo mezi finalisty. Hned na úvod druhé série ale Michal zabral a čtyřkilová koule dopadla do vzdálenosti nového výborného osobáku 13,20 metru a Michal se rázem vyšvihl na průběžnou postupovou osmou příčku! Ve třetí sérii zaznamenal výkon 12,64 metru a netrpělivě čekal na pokusy dalších borců, kteří ho mohli připravit o finálovou osmičku. A bohužel až ten poslední z nich Adam Fliegl z Baníku Stříbro Michala o pouhé čtyři centimetry přehodil! Pro Michala to však bylo nadmíru úspěšné vystoupení a mohl se těšit na nedělní finále ve svojí silnější disciplíně!

Nečekané brambory Michala Štefla, překážky a dlouhá štafeta

V neděli dopoledne se jako první představila na stadionu v Kolíně Andrea Žáková na dvoustovce s překážkami. Andrea bohužel letos netrénovala ze zdravotních důvodů optimálně a na MČR se nominovala jen tak tak. Postupový klíč do finále byl krutý, když z každého rozběhu postupovala pouze vítězka a pak dalších pět dívek časem do malého finále B. Andrea startovala ve čtvrtém z pěti rozběhů. Andrea vůbec neběžela špatně, ale ve finální padesátce jí opět docházely síly a i když finišovala ve svém osobáku 31,04 na třetím místě, na lepší než jedenadvacáté místo celkově. Pro Andreu to byl s největší pravděpodobností poslední start v houšteckém dresu a přejeme jí aby se jí i v novém oddíle dařilo a hlavně jí drželo zdraví!

IMG 3666b

Před polednem vrcholila soutěž mladých diskařů a mezi jejich výkvětem nechyběl ani Michael Štefl. Ten se tentokrát mohl spolehnout i na radu své trenérky Nikoly Brejchové a pod jejím dohledem vstoupil do soutěže nanejvýš výborně, když o centimetr přehodil hranici 42 metrů. Tím se po první sérii usadil na skvělém čtvrtém místě a v tu chvíli nikdo netušil, že tento výkon mu bude na čtvrtou příčku stačit i na konci soutěže. Michal totiž v dalších dvou pokusech nezapsal platný pokus, ale soupeři byli nervózní a sami hodně chybovali. Navíc se Michal ve čtvrté sérii zlepšil na 43,55 metru a v páté sérii si hodil skvělý osobák 45,23 metru, čímž si definitivně čtvrté místo pojistil!!! Nic na tom nezměnil ani poslední nezdařený pokus. Další skvělý úspěch pro Michala, který v silné konkurenci vybojoval v tomto případě výbornou bramborovou medaili!!

70945236 2388050578076285 110593131539333120 n

Na závěr šampionátu vždy čekají s mírnou nervozitou i držitelky národního rekordu ve štafetě na 4x300 metrů. Od roku 2016 ho drží kvarteto ASB, které ve složení Kíťa Korelová, Kačka Tvrdá, Eliška Čechová a Lenka Čechová zaběhla výborný čas 2:46,39!!! A holky si zase na rok mohly oddychnout, vždyť vítězná štafeta z Poruby za jejich národním rekordem zaostala o tři vteřiny!!! Mezi obrovskou konkurencí pětatřiceti štafet startovala i naše čtveřice ve složení Aneta Ruttová, Ema Blažková, Eliška Šichová a Andrea Žáková. A pro holky to bylo zejména o sbírání zkušeností, když ve druhém rozběhu proběhly cílem jako čtvrté v čase 2:59,93. Celkově v součtu všech šesti běhů to v neděli stačilo na čtyřiadvacátou pozici.

Kompletní výsledky z MČR žactva zde.

Více fotografií zde.