Atletika Stará Boleslav

Na Gigantu Kíťa Korelová stříbrná a Bára Veselá bronzová!!!

Autor: vh, foto: Denisa Kisialová, zdroj: jojka.cz,

Štítky: , , , , , , , , , ,

O uplynulém víkendu se konalo halové Mistrovství České republiky juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek v pražské Stromovce. S účastí i úspěchy u našich mladých atletů můžeme být spokojení. Zatímco před třemi roky na šampionátu startoval pouze jediný atlet ze Staré Boleslavi, tak v roce letošním si účast na vrcholu halové sezóny vybojovala rovná desítka našich mladých atletů. Po loňském nepopulárním čtvrtém místě mezi dorostenkami si spravila chuť Kristýna Korelová, která v osobním rekordu finišovala mezi juniorkami ve finálovém běhu na 800 metrů na skvělém druhém místě!! Oddílové tabulky už v sobotu na čtvrtce přepisovala Bára Veselá, aby k tomu v neděli mezi juniorkami ve finále přidala bronz!! Hned trojice našich mladých atletů skončila na nepopulárním čtvrtém místě. Finálové závody na patnáctistovce resp. na půlce nevyšly úplně podle představ Lence Čechové a Tomáši Martínkovi. Naopak čtvrté místo ve skvělém oddílovém rekordu na dorostenecké čtvrtce v podání Kuby Holce můžeme nazvat bez přehánění senzačním!

Kia stupn

Šesté místo obsadilo naše kvarteto Eliška Čechová, Kíťa Korelová, Lenka Čechová a Bára Veselá ve štafetě na 4x200 metrů. Mezi dorostenkami v koulařském sektoru skončila sedmá Klára Holcová. Dvojboj na patnáctistovce a trojce absolvovali o víkendu bratři Martínkové. Tomáš na trojce finišoval osmý a David Martínek k devátému místu z trojky v sobotu, přidal v neděli 12. příčku na poloviční distanci. V hale Otakara Jandery poznal tvrdou konkurenci mezi dorostenci i Adam Raška v rozbězích na 60 a200 metrů. Mezi juniorkami na čtvrtce bojovala kromě Báry i Eliška Čechová. A na trojce se mezi juniory prezentoval ještě Vašek Jisl.

Sobota ve znamení bojů o postup do finále ozdobených dvěma oddílovými rekordy na čtvrtce

Sobotní program začínal před 10 hodinou a jako první se ze staroboleslavských atletů v Praze-Holešovicích představil čtvrt hodinu před polednem sprinter Adam Raška. Na programu totiž byly rozběhy dorostenců na 60 metrů. Adam startovala ve druhém z rozběhů a bylo jasné, že na postup do finále bude potřeba zaběhnout nový oddílový rekord (ten stávající má hodnotu 7,26). A to se bohužel Adamovi nepovedlo. Adam sice jen o setinu vteřiny zaostal za vlastním osobákem, ale v nabité konkurenci skončil s časem 7,31 osmnáctý.

Po tomto rychlém úvodu jsme měli čas na oddech, protože další dění se staroboleslavskou účastí bylo na programu až těsně před třetí hodinou odpolední. To se na start svých rozběhů postavily juniorské půlkařky. Hned v prvním rozběhu jsme měli zastoupení díky Lence Čechové. A Lenka si vedla výborně a potvrdila svou roli jedné z favoritek na postup. Více než polovinu závodu nechala odtáhnout jednu ze soupeřek, pak se posunula do čela a jako první proběhla cílem (2:17,36) a společně s Annou Surákovou z Plzně (2:17,) si suverénně doběhly pro přímý postup. Ve třetím z rozběhů startovala Kristýna Korelová. Kíťa si vedla výborně takticky a dá se říct, že se opakoval scénář z prvního rozběhu a to bylo podle našeho gusta. Kíťa po půlce nastoupila do čela a v cílové rovince si už pohlídala pouze přímý postup z prvního místa. Kíťa proběhla cílem v čase 2:20,55 a my se mohli těšit na další finále půlky z dvojnásobným zastoupením.

Kia rozbh2

Po čtvrté hodině odpolední vystřídaly rozběhy na 800 metrů rozběhy na poloviční distanci. A i na čtvrtce jsme měli velmi důstojné zastoupení, mezi juniorkami díky Elišce Čechové a Báře Veselé dvojnásobné. Pro Elišku už byla samotná účast na letošním halovém šampionátu úspěchem, a tak jsme neočekávali žádné zázraky. Eliška se postavila hned na start prvního z rozběhů a snažila se seč mohla. Dokázala si vylepšit své letošní maximum na 59,77, v prvním rozběhu finišovala pátá a v součtu všech časů jí patřila čtrnáctá příčka.

Bára Veselá zaklekla do bloků hned v následujícím druhém rozběhu a byla si dobře vědoma skutečnosti, že do finále postupuje přímo pouze vítěz rozběhu a pak už jen dva další časem. Bára totiž vládla rozběhu hned po seběhu, když na dvoustovce jí zaznamenali čas 26,51 a do cíle vpadla jako první těsně před druhou karlovarskou Kateřinou Machalcovou (57,21). A její čas nám už napovídá, že Bára dokázala překonat dva roky starý absolutní oddílový rekord Lenky Čechové a dokonce jako první žena v barvách ASB pokořila hranici 57 vteřin!! Nový oddílový rekord má hodnotu 56,90 a Báře zajistil jasný postup do nedělního finále!!!

Juniorky na dráze nahradili dorostenci a my byli zvědaví na formu Jakuba Holce. A Kuba se na šampionátu představil ve skvělé formě. Ve druhém rozběhu patřil sice mezi papírové favority, ale i pro Kubu platil stejný postupový formát popsaný výše. A Kuba šel do boje bez bázně a hany a dokázal seběhnout z šesté dráhy na první pozici a na dvoustovce vedl (24,45). V cíli se sice musel nakonec sklonit před znojemským Davidem Bixem (50,27), ale s druhým místem a hlavně se skvělým novým osobákem 50,36 musel být Kuba nadmíru spokojený. Aby také ne, když dokázal vylepšit oddílový rekord v dorostenecké kategorii, který do soboty držel Kuba Veselý!! A aby také ne, když vítěz prvního rozběhu měl čas 51 rovných, vítěz třetího běhu 50,50 a posledního čtvrtého rozběhu 51,57!!! To přeci znamenalo, že Kuba postoupil s druhým nejrychlejším časem do nedělního finále!!!

Takže na nedělní finálový program jsme se už mohli těšit, ale my se těšili i na závěr programu sobotního, kdy jsou na pořadu závody v běhu na 3000 metrů. A i tady jsme stejně jako na čtvrtce měli hned trojí zastoupení. Mezi dorostenci se na start díky novému osobáku z jabloneckého Memoriálu Karla Líbala postavil David Martínek. A David si nevedl vůbec špatně, když si vylepšil osobní maximum o více než deset vteřin a také své papírové postavení na úplném konci posunul o jednu pozici. Jinými slovy zaběhl devátý nejrychlejší čas 9:26,42!

Hned vzápětí na úplný závěr se na start trojky juniorů postavila dvojice v našich dresech Tomáš Martínek a Vašek Jisl. Poměrně svižné tempo udával prakticky celý závod René Sasyn než ho v závěru přejel největší favorit Daniel Kotyza. Tomáš nezaběhl vůbec špatný závod, ale v závěru přeci jen trochu zaostával. Cílem proběhl osmý v čase 8:53,78. Vaškovi tentokrát rychlý závod vůbec nechutnal a cílem proběhl na třináctém místě v čase 9:29,32.

Stříbro Kíti, bronz Báry a opět skvělí, ale bohužel čtvrtí Kuba a Tomáš

Původně měl být jako první v permanenci v neděli Kuba Holec v soutěži výškařů, ale po sobotním postupu do čtvrtkařského finále a po dohodě s trenérem Davidem Linhartem se Kuba rozhodl soutěž vypustit. A tak se v neděli dopoledne stejně jako v sobotu nejprve představil v rozbězích dvoustovky Adam Raška. Z druhé dráhy se zázraky často nedějí a nejinak tomu bylo v Adamově případě, který v čase 23,79 proběhl cílem čtvrtého rozběhu jako pátý a do puntíku zopakoval umístění z hladké šedesátky, tedy osmnáctou příčku.

Adam rozbh 2002

Pak už jsme netrpělivě čekali na start finále půlky, kde se za pět minut dvanáct postavily Kristýna Korelová a Lenka Čechová. Svěřenkyně Terezy Veselé a Tomáše Linharta ve finále předvedly další pěkný výkon, byť si jeho průběh a asi i výsledek představovaly trošku jinak. Finále hned po startu totiž rozeběhla hodně svižně loňská dorostenecká šampiónka Denisa Folková z Jablonce, která nakonec tempo udávala od startu až do cíle. Kíťa s Lenkou se bohužel držely od počátku na čtvrtém a pátém místě zavřené za první trojicí. Zatímco Kíťa, ale včas nastoupila, Lence závěr trochu utekl a závěrečný finiš z její strany přišel o chlup později. Obě holky finišovaly skvěle, Kíťa dokázala předběhnou berounskou Žákovou a o chlup i plzeňskou Surákovou, jen na vítěznou Denisu Folkovou (2:14,46) byla krátká. Po loňském čtvrtém místě však Kíťa mohla slavit v novém halovém osobáku 2:15,08 stříbro!!! Třetí Surákovou porazila o pouhé čtyři setiny vteřiny (2:15,12). A teprve poté se do cíle přiřítila čtvrtá Lenka v čase 2:15,82, pro kterou to bohužel bylo další ze čtvrtých míst, ale snad si Lenka spraví náladu po širým nebem.

Lenka finale 800

Půl hodiny po doběhu finále půlky se postavily na start finálového běhu i juniorky čtvrtkařky. A zde byla jednou z favoritek naše Bára Veselá. Báře nelze nic moc vytknout, snad že jen rozběhla finálový běh o něco málo rychleji než byla zvyklá a do finiše jí tak nezbylo tolik sil. Ve vyrovnané koncovce nakonec nestačila na dvě karlovarská děvčata. Zvítězila Anna Korbová v čase 56,50 a druhá finišovala v čase 56,80 Kateřina Michalcová. No a třetí a další skvělou medaili si vybojovala Bára, která i tentokrát atakovala hranici sedm a padesáti vteřin a nakonec ji přesně „orazítkovala“!!!

Bara finale 4004

Hned poté se na start finále dorostenců ve druhé dráze připravoval Kuba Holec. A Kuba si za finále zaslouží absolutorium. Možná že nakonec může být trošku zklamán, protože medaile nebyla zas tak daleko, ale jestli Kuba bude pokračovat ve svém výkonnostním vzestupu takovým tempem, tak je to jen otázkou času, kdy se prvního cenného kovu z republiky dočká. Ale pěkně po pořádku. Finále rozběhl dle očekávání nejrychleji největší favorit Tadeáš Plaček a za ním se vezli ostatní finalisté. Mohlo by se zdát, že Kuba rozběhl finále pomalu, ale rozběhl ho na úrovni svého osobáku a hlavně tak, že mohl ve finiši dotahovat. A to mohutně činil. Z úplného chvostu se v cílové rovince probojoval na skvělou čtvrtou pozici a medailová umístění byla rovněž na dohled! Nakonec zvítězil znojemský David Bix v čase 49,51, Tadeáš Plaček vytuhnul a byl rád za stříbro za 50 vteřin rovných. Třetí finišoval vítkovický Milan Ščibráni a hned za ním vpadl do cíle  v novém výborném osobáku resp. ve vylepšeném oddílovém rekordu 50,22 Kuba!!!

Kubajs finale 4005

V době, kdy probíhala čtvrkařská finále s našimi nadějemi se pozvolna rozbíhala soutěž dorosteneckých koulařek a mezi nimi si svou premiéru odbyla Klára Holcová. Klára vloni na žákovském šampionátu vybojovala bronz a bez šancí na medaili nemusela být ani letos. S prvním pokusem dlouhým 12,32 metru mohla být Klára spokojená, protože jí po první sérii patřilo pěkné čtvrté místo. Na něm setrvala i po druhé sérii pokusů, kdy zapsala výkon 11,76 metru. Ve třetí sérii sice zapsala Klára křížek a celá řada soupeřek se výrazně zlepšila, ale Klára nakonec se štěstím proklouzla z osmého místa do užšího finále, když ji od devátého místa dělily pouhé čtyři centimetry. V něm zahájila čtvrtým pokusem dlouhým 11,39 metru. Nejlépe se jí vydařil pokus pátý, kdy se zlepšila na 12,61 metru a to znamenalo posun na sedmou příčku. A na té už zůstala i po poslední sérii, kdy sama zaznamenala pokus dlouhý 12,36 metru.

Poslední individuální běžeckou disciplínou šampionátu byla tradičně patnáctistovka a zde nejprve mezi dorostenci startoval David Martínek. Proto něj už samotná účast znamenala velký úspěch, když se na start kvalifikoval jako poslední, ale David v samotném závodě ukázal, že to nic neznamená. Na nejlepší tedy upřímně neměl, ale o co nejlepší umístění se porval statečně. Nakonec finišoval jako dvanáctý v čase 4:20,48.

David 15003

Mezi juniory opět nechybělo na startu jméno Martínek a Tomáš se tu snažil zapomenout na ne úplně vydařenou trojku. V takticky vedeném závodě se dlouho držel v čelní skupince. Dvě kola před cílem za to vzal v neskutečné pohodě běhající Daniel Kotyza a Tomáš se držel v kontaktu v první čtveřici. Bohužel v závěrečném kole už tempu vedoucí trojice nedokázal konkurovat a nakonec proběhl cílem v čase 4:09,37. I tak se dá říct, že přes neúplně optimální zimní přípravu je tento výsledek úspěchem, i když jak známe Tomáše se čtvrtým místem spokojený určitě nebude.

Tomas 1500

Na úplný závěr všech halových šampionátů se běhají netradiční štafety na 4x200 metrů. Kdyby se běželo 4x400 metrů, byli bychom zklamáni, že naše dívčí kvarteto mezi juniorkami neveze žádnou medaili. Ve štafetě spíše sprinterské ale muselo naše juniorské kvarteto ve složení Eliška Čechová, Kíťa Korelová, Lenka Čechová a Bára Veselá čelit jak silným soupeřkám, tak narůstající únavě….no a zkrátka to tentokrát nebylo ono. Holky ve druhém rozběhu doběhly až třetí v čase 1:45,27 (tedy o vteřinu za svým vlastním oddílovým rekordem) a už bylo jasné, že na medaili to tentokrát stačit nebude. V součtu všech běhu nakonec holky braly šesté místo, ale na dráze a na tradiční čtvrtkařské štafetě to bude určitě o něčem jiném.

Kompletní výsledky z HMČR naleznete zde.