Atletika Stará Boleslav

Martin Buchta a Vojta Sadil na MČR ve vícebojích v první desítce!!!

Autor: vh, foto: Jiří Kottas, 2019,

Štítky: , , ,

O uplynulém prodlouženém víkendu se ve Zlíně konalo mistrovství ČR ve vícebojích všech věkových kategorií. Z boleslavské líhně talentů se na MČR probojovala svými výkony hned čtveřice žáků. Bohužel Michael Štefl se v pondělí před šampionátem ošklivě potloukl a na start devítiboje starších žáků nenastoupil. Takže jsme mohli na dráze poslední květnový pátek sledovat „pouze“ trojici našich skvělých mladších žáků!  Martin Buchta po třech disciplínách okupoval bronzovou příčku a nakonec ve skvělém osobáku obsadil výborné páté místo! Jen o padesát bodů méně nasbíral a rovněž náramné osobní maximum a hlavně osmou příčku vybojoval Vojta Sadil! No a třetí do party vytrvalec Šimon Slavík prakticky vyrovnal svůj nečekaný osobák z krajáků v pětiboji a uzavíral první dvacítku!

MCR viceboje Zlin 467

Na úvod čekala mladší žáky jako první disciplína šedesátka s překážkami. Na nich měla být naše dvojice Martin a Vojta mezi favority, pro Šimona to měl být prubířský kámen, jak se jeho pětiboj bude vyvíjet. Šimon startoval v prvním rozběhu a mohl být se svým vystoupením celkem spokojen, protože zaběhl čas 10,65 jen desetinu za svým osobákem. MartinVojtou oprávněně startovali v nejsilnějším třetím rozběhu a rovněž si mohli po premiérové disciplíně oddechnout. Martin finišoval ve čtvrtém nejrychlejším čase 9,51 jen dvě setiny vteřiny za svým osobákem. To Vojta si ho dokonce dokázal vylepšit, když do cíle vpadl hned za Martinem na pátém místě v čase 9,55! Toto umístění patřilo tedy klukům po první disciplíně, Šimon byl po překážkách jedenadvacátý.

MCR viceboje Zlin 144

I druhá disciplína hod míčkem měla našim klukům vyhovovat. A kluci to ve Zlíně potvrdili. Vojta se dokázal druhým pokusem přiblížit šedesátimetrové hranici a s výkonem 59,71 metru obsadil třetí příčku. Martin možná trochu zůstal za očekáváním, ale i on hodil solidních 55,37 metru, což byl šestý nejlepší výkon. I Šimon bojoval, když dokázal ve druhé sérii hodit nejdále do vzdálenosti 41,46 metru a bral devatenáctou příčku. S ohledem na ne příliš bodovaný míček, to však Šimonovi k postupu výše nepomohlo a naopak Vojta se probojoval pouze na čtvrtou příčku a na sedmého Martina měl jen nepatrný náskok.

Třetí disciplína bezvadně vyšla Martinovi. V nejkratším sprintu na 60 metrů totiž ve třetím rozběhu Martin poprvé v životě pokořil hranici 8 vteřin, když do cíle vpadl v čase 7,96 a obsadil celkovou šestou příčku a posunul se průběžně na bronzový stupínek. Už před tím se ale ve druhém běhu činil Vojta Sadil, který si rovněž vylepšil osobák na 8,33 a to celkově stačilo na čtrnácté místo. Protože je ale šedesátka honorována nejvíce, tak poměrně dost ztratil na úplné čelo a klesl na sedmou příčku! A do třetice i Šimon v prvním rozběhu si vylepšil na šedesátce osobák na 8,60, což mu opět stačilo na devatenáctou příčku a po třech disciplínách mu stále patřila jedenadvacátá příčka.

Čtvrtá disciplína zmařila na krajských přeborech Vojtovi šanci na vyrovnaný souboj o středočeský titul a i ve Zlíně nás trochu potrápil, když v první sérii přešlápl. Ve druhé sérii už se ale měřilo a výkon 9 centimetrů přes pětimetrovou hranici přinesl v nesmírně vyrovnaném startovním poli pěknou šestou příčku a udržení průběžné sedmé pozice. Martin skončil hned za ním na sedmé příčce s výkonem 507 centimetrů a se ztrátou necelých třiceti bodů okupoval po dálce čtvrtou příčku. I Šimon se v dálce pochlapil, když nejdále dolétl do vzdálenosti 465 centimetrů, obsadil čtrnáctou příčku a v průběžném pořadí se posunul na dvacáté místo.

MCR viceboje Zlin 442

Na půlce jak se dalo očekávat byl nejlepší z našich v prvním rozběhu Šimon, který běžel ve vysilujícím vedru na úrovni svého osobáku čas 2:24,63 a v závěrečné disciplíně obsadil sedmou příčku. Na krev ale doslova „jeli“ naši kluci i v závěrečném druhém běhu. Vojta finišoval v novém osobáku 2:32,91 jako sedmý a na půlce mu patřila celková čtrnáctá příčka. Velkou vůli prokázal i Martin, který na krajských přeborech dostal od Vojty nadílku 10 vteřin a mezi startujícími mladými pětibojaři měl před startem vůbec nejhorší osobák. Ale po Zlíně už to neplatí, protože Martin zaběhl skvěle a s časem 2:34,88 musel být naprosto spokojený. Kluci svým výkonem velmi dojali i doprovázející trenérku Nikolu Brejchovou.

MCR viceboje Zlin 462

Kluci pak mohli ze Zlína odjíždět spokojení i s celkovým umístěním. Martin Buchta vylepšil svůj bodový součet z krajských přeborů o více než 150 bodů a s celkovým součtem 2399 bodů obsadil nádhernou pátou příčku! Ještě výraznější skok výše udělal Vojta Sadil, který posbíral jen o padesát bodů méně a se součtem 2349 bodů ve vyrovnané soutěži skončil na výtečném osmém místě! Šimon Slavík zaostal za svým osobákem první poloviny května o pouhé tři body a se součtem 1927 bodů skončil dvacátý. Všem klukům k umístění a výkonům gratulujeme a už se těšíme na jejich další představení například už tento pátek na 2. kole Krajského přeboru družstev mladšího žactva a zejména pak na Letní olympiádě dětí a mládeže na konci června!

Kompletní výsledky z MČR zde.