Atletika Stará Boleslav

Kilometr Pavla Vindušky a Kíti Korelové ozdobou 1. atletické středy v Houštce!

Autor: vh, ilustrační foto: Jiří Kottas, 2019,

Štítky: , , , ,

Včera jsme pořádali první z Atletických střed v tomto roce. Na ní sice nestartovali naši elitní čtvrkaři, ale jak Kuba Veselý, tak Honza Tesař nezahálejí a v uplynulém týdnu jsme je mohli vidět na mítincích v Ústí nad Orlicí, Chebu a v Praze. Na sedmých veřejných závodech v Praze si další korálek na šňůru svých četných startů Franta Doleček. Ozdobou 1. Atletické středy v Houštce byl jednoznačně kilometr, kde se jednak sešla slušná konkurence včetně výborných polských mílařů a kde hlavně Kíťa Korelová a Pavel Vinduška přepisovali oddílové tabulky! 

Sobota 17.8.2019 - Rieter atletický mítink - Ústí nad Orlicí

Do Ústí nad Orlicí se v sobotu vydal Kuba Veselý, aby si otestoval svou formu na třístovce. V nabité konkurenci obsadil Kuba s časem 34,82 dvanáctou příčku.

Úterý 20.8.2019 - Velká cena města Chebu 

Kuba Veselý si o prázdninách zjevně dopřává "výletů" po naší krásné vlasti a v úterý se jel "kochat" krásami Chebu a vyzkoušet si tamní zlatou dráhu na Velké ceně města Cheb. Pro poslední test před druhým sobotním extraligovým kolem zvolil opět třístovku. Na vítězného Romana Flašku (34,43) tentokrát neměl, do posledních metrů ale sváděl souboj o druhé místo s Ladislavem Töpfrem z Mladé Boleslavi. Ten nakonec finišoval v čase 34,89 o fous resp. o tři setinky dříve než Kuba, který si tak ze západních Čech odváží s časem 34,92 třetí místo.

MJO 2019 3

Úterý 20.8.2019 - 7. veřejné závody PAS - Praha-Juliska

Honza Tesař se původně také chystal do Chebu na svůj oblíbený dvojboj na třístovce. Ta s překážkami však pro malý počet přihlášených závodníků (pouze Honza) a tak se Honza nakonec vydal na bližší Julisku, aby před extraligou ukázal všem, že je na tom hodně dobře. Na dvoustovce totiž dokázal udolat ve finiši slávistického sprintera Michala Tlustého (21,78) a do cíle vpadl jako vítěz v čase 21,65 jen setinku za svým nedávno vylepšeným osobním rekordem!

V Dejvicích nebyl Honza sám, ale po odpočinku po perném Zátopkově zlatém týdnu se na start netradiční šestistovky postavil Franta Doleček. Jeden a půl oválu tentokrát zvládl Franta v čase 3:18,99.

Středa 21.8.2019 - 1. Atletická středa v Houštce

A nedbaje únavy dorazil Franta Doleček i do Houštky, kde podle svých vlastních slov nemohl chybět. Začneme tedy jeho soubojem s mladším oddílovým kolegou Jiřím Formanem na třístovce. A co rok, to vteřina, to doslova platilo v tomto souboji v samotném závodě. Jiří finišoval v čase 68,74 těsně před Frantou, který zaběhl čas 81,51. A Franta už hlásil, že jeho fanoušci si ho můžou užít i na 2. Atletické středě, kde by měl nastoupit na půlce.

Jinak na 1. Atletickou středu dorazilo opravdu hodně domácích i přespolních závodníků, takže třeba oštěp se musel rozdělit na mužskou a ženskou část. Po zkušenosti dejme slovo našim nejmladším závodníkům, pro které byla připravena zkouška v podobě sprintu na 50 metrů. Mezi holkami se nejlépe vedlo Aničce Smetanové, která zaběhla čas 8,31. Mezi kluky se skvěle předvedli kluci Motlovi, kteří cílem prolétli prakticky v jedné desetině vteřiny. Jediná setinka rozhodla o vítězství Jonáše (7,98) před druhým Filipem (7,99). A hned za nimi vpadl do cíle třetí Alex (8,09).

MJO 2019 4

Pro všechny starší závodníky pak byla připravena hladká šedesátka. Zde byl zajímavý souboj napříč jednotlivými kategoriemi mezi holkama. Potěšitelný je návrat Lenky Čechové na závodní dráhu a ta svůj první start ozdobila vítězstvím v oddílových přeborech s časem 8,35. Lenka svedla nádherný souboj se ségrou Eliškou (8,41), ale ve stejném běhu se mezi ně zvládla vmáčknout žákyně Andrea Žáková (8,39). A moc pěkně zaběhly i dorostenka Silva Koudelková (8,44) a další žákyně Eliška Šichová (8,52). V mužských kategoriích jsme byli zvědaví zejména na dorostence Adama Rašku, který ukázal své kvality a zaběhl vůbec nejrychlejší čas dne 7,26, čímž si vylepšil o 4 setiny své osobní maximum. Dobře se po prázdninách prezentoval i mladší žák Martin Buchta (8,27).

Kromě souboje našich zkušených atletů nabídla třístovka i další zajímavé souboje. Jedním z vrcholů byl souboj Báry Veselé s Lenkou a Eliškou Čechovými. Ze začátku to vypadalo na jasnou záležitost pro Báru, ale v cílové rovince se ukázalo, že Bára po tréninkové pauze toho má plné zuby a nakonec finišovala jako třetí (42,55). V sesterském souboji vrátila Lence porážku z šedesátky Eliška, která zvítězila v čase 42,01. Ale ani Lenka nemusela truchlit, protože si časem 42,11 vylepšila svůj osobák. Pěkný souboj na dálku byl vidět i mezi žákyněmi, kde Zuzana Kubíčková zvládla třičtvrtě oválu za 45,18, aby jí pak vzápětí o dvě setinky porazila Andrea Žáková (45,16). Moc pěkný závod zaběhla i mladší žákyně Aurora Tlamichová, která ovládla svůj rozběh ve výborném čase 45,61 jen těsně za svým osobákem. Ten se naopak podařilo vylepšit Eliášovi Motlovi, který se přiblížil k hranici 43 vteřin na 11 setin vteřiny.

Na kilometru se předvedli ve skvělém světle závodníci a závodnice z polské Szklarske Poreby, ale také naši atleti se nenechali zahanbit. Kluci z tréninkové skupinky Jardy Urbana mají za sebou tvrdou letní přípravu, což bylo vidět zejména na dvojici Vašek Jisl a David Martínek. Ale Lukáš Podolák si prakticky přesně po roce vylepšil osobák o více než dvě vteřiny na 2:46,45. A skvěle se jich držel žák Pavel Vinduška, který dokázal zaběhnout nový oddílový rekord 2:50,53, vylepšit tak o 14 setin vteřiny šest let starý oddílový rekord Adama Pecky a po kategorii mladších žáků, si tak podmanit i tabulky starších žáků. Další návrat na dráhu jsme mohli vidět v podání dorostence Tomáše Vrzáka (2:56,63). Mezi ženami zaběhla skvělý závod Kíťa Korelová, která se statečně prala s trojicí polských soupeřek. Na ně sice nakonec nestačila, když finišovala těsně čtvrtá v čase 2:56,67. Ale tímto čase rovněž i Kíťa ustanovila nový oddílový rekord mezi juniorkami. A za zmínku stojí i nový osobák mladší žákyně Káji Černé (3:30,21).

MJO 2019 5

Překážky se včera stavěly pouze na stovce a pro malý zájem ze strany žáků jen pro starší žákyně. Na start se postavily i Zuzka Kubíčková, která cílem proběhla jako třetí v novém osobáku 17,12. A obdobně se dařilo i páté Adéle Zahrádkové (18,38).

Ze skokanských disciplín byly na pořadu tyčka a dálka. V tyčce se Adam Zach tentokrát marně pokoušel o rovné čtyři metry a skončil se zapsaným výkonem 380 centimetrů. Junior Kryštof Novotný dokázal překonat po prázdninách laťku na stojanech ve výšce 330 centimetrů. A zdařilou premiéru si odbyl mladší žák Martin Buchta, když dokázal překonat 240 centimetrů.

V dálce se otestoval "letní správce" Vojta Korel, který nejdále dolétl do vzdálenosti 574 centimetru. Co se nepovedlo Vojtovi, povedlo se Adamovi Raškovi, který pátým a šestým pokusem dokázal překonat šestimetrovou hranici. A nejdelší šestý pokus měřil 606 centimetrů. Potěšitelná je i forma lídra naší letošní přípravky Filipa Vomastka, který si zapsal nejdelší měřený pokus 434 centimetrů. Mezi děvčaty se trojice našich závodnic dokázala vměstnat do rozpětí 22 centimetrů. Nejdále včera na domácím stadionu skočila žákyně Eliška Šichová (492 centimetrů). Druhá skončila rovněž žákyně Aneta Ruttová (480 centimetrů) před třetí dorostenkou Silvou Koudelkovou (470 centimetrů).

Ve vrzích byly na programu tři disciplíny. V koulařském sektoru se v solidní formě prezentovala jak mladší žákyně Ela Vostrá (10,43 metru), tak dorostenka Klára Holcová (12,96 metru). Další  test si zde připsal i Vojta Korel mezi muži (13,53 metru). V oštěpu dominovala se čtyřsetgramovým náčiním Valerie Jáchimová s výkonem 27,35 metru. Mezi našimi žákyněmi s o sto gramů těžším oštěpem byla nejlepší její jmenovkyně Valerie Brejchová (29,20 metru). Vítěz Letní olympiády dětí a mládeže Eliáš Motl nemusí o svých oštěpařských kvalitách nikoho přesvědčovat a včera se přiblížil na dohled svému oddílovému rekordu s výkonem 41,72 metru. A včera došlo k naprosto unikátní premiéře, když se v rámci jednoho mítinku představili všichni muži z rodiny Motlových. Svou premiéru v oštěpu si totiž odházel i tatínek Tomáš Motl, a vedoucí družstva mužů Jarda Veselý by měl zpozornět, protože si připsal velmi slušný výkon 29,56 metru. Jako poslední vůbec včera skončila soutěž kladivářů, kde jsme měli zastoupení pouze v ženských kategoriích. Se čtyřkilovým kladivem Jana Čapková dohodila nejdále do vzdálenosti 40,57 metru. Klára Holcová si vylepšila svůj osobák se tříkilovým náčiním na 36,74 metru. Prázdninová pauza byla vidět na žákyni Tereze Landové (26,58 metru).

Kompletní výsledky naleznete zde