Atletika Stará Boleslav

JOKOHAMA: PEŠEK, PEŠEK, ŠTĚSTÍ, DO DAUHÁ SE JEDE!!!

Autor: vh, foto: Aleš Gräf, zdroj: atletika.cz,

Štítky: ,

Po dvou letech se opět konalo Mistrovství světa ve štafetách, které se přesunulo z tradičního dějiště bahamského Nassau do Japonska. Do Jokohamy se opět vydala i česká mužská čtvrtkařská reprezentace, kterou tentokrát doprovázely i obě naše krátké štafety. Není třeba dodávat, že náš Honza Tesař v nominaci díky svým letošním výsledkům z haly nemohl chybět. A v Japonsku se děly věci. Nejprve naše kvarteto jen o 19 setin vteřiny přišlo o start ve finále A! Poté ve finále B dlouho drželo postupové druhé místo pro letošní MS v Dauhá, aby nakonec skončilo o jedno nepostupové místo zpět! A nakonec zklamání mohla vystřídat radost, kdy po diskvalifikaci americké čtveřice ve finále A nakonec skončili naši kluci na konečném desátém místě a to znamená, že v létě se budou nejlepší čeští čtvrtkaři prát o místo ve štafetě, která se zúčastní podzimního MS v katarském Dauhá! Velká gratulace klukům, za předvedené výkony po oba dva dny si to zasloužili!

japn 5341

Sobota 11.5.2019 - Rozběhy

Zatímco na MS ve štafetách před dvěma lety odjížděla na Bahamy bez největší opory, protože Pavel Maslák upřednostnil individuální přípravu, tak letos bohužel kvůli svalovému zranění pro změnu chyběl další tradiční člen naší štafety Patrik Šorm. Na štafetovém šampionátu bylo oč bojovat. Prvních osm štafet automaticky získalo účast na olympijských hrách, které pořádá rovněž Japonsko v roce příštím. A další dvě štafety tzn. deset prvních celkem mohlo ze země vycházejícího slunce odjíždět s letenkami na letošní MS v kapse. Cílem tedy bylo postoupit ze sobotních rozběhů, ideálně do finále A a minimálně do finále B. Klíč k postupu byl jednoduchý první dvě štafety měly jistý přímý postup do finále A a další dvě štafety z poražených pak postupovaly do Áčka s nejlepším časem. Do finále B pak postupovaly štafety na 9. až 16. místě.

japn 5200 2

Do Jokohamy odjelo naše reprezentační kvarteto ve složení Honza Tesař, Pavel Maslák, Vít Müller a Michal Desenský, tedy oproti předlonsku jen Pavel Maslák nahradil Patrika Šorma. Přesně v tomto složení kluci nastoupili i do prvního a teď už můžeme říct že i do nejtěžšího z rozběhů. Honza dostal důvěru na prvním úseku a nutno podotknout, že svůj part zvládl skvěle, když mu naměřili čas 46,20 a Pavlovi Maslákovi předával na úrovni čtvrtého místa. Pavel Maslák se sice chvíli propadl na pátou příčku, ale takticky si počkal na cílovou rovinku a Vítkovi Müllerovi předával na úrovni třetího místa. Před Vítka se sice okamžitě dostal britský čtvrtkař, ale Vítek se držel jako klíště a v závěru měl více sil a Michalovi Desenskému předával dokonce už na třetí příčce, ale ze zadu se blížily i zbylé dvě štafety Italů a Australanů. O prvních dvou příčkách USA (3:02,06) a Jamajky (3:02,67) nebylo pochyb a o třetí a další příčky se strhl velký boj. Michal Desenský měl velmi obtížnou úlohu a na dvoustovce se před něj dostal Brit Martin Rooney, který už s přehledem třetí místo udržel (3:03,11). Michal v náběhu do poslední zatáčky musel hodně zpomalit a vzápětí ho začali předbíhat i Australan a Ital. Naštěstí se v cílové rovince ještě dokázal zmátořit a až do cíle bojoval o čtvrtou příčku. Tu nakonec šťastně uhájili Australané (3:03,53) před naším kvartetem (3:03,72) a šestými Italy (3:03,97).  Z času z před dvou let, tedy kluci stáhli prakticky čtyři vteřiny. A jak se ukázalo, tak na postup do finále A jim chybělo jen těch devatenáct setin vteřiny, které ztratili na Austrálii, protože první rozběh byl opravdu jednoznačně nejrychlejší. Naše reprezentační kvarteto tedy splnilo minimální plán, když postoupilo z devátého místa do nedělního finále B, kde na něj ale rovněž nečekali lehcí soupeři.

Záznam rozběhu zde v čase 1:15:30.

japn 5214 2japn 5312

Neděle 12.5.2019 – Finále B

Před nedělním finále trenéři, mezi kterými nechyběl Honza Tesař starší, pozměnili složení a jen Honza zůstal na svém prvním úseku. A nutno dodat, že i v neděli podal skvělý výkon, když to sice zase chvíli vypadalo, že soupeřům nestačí, ale díky skvělému finiši předával Vítu Müllerovi na druhém místě za Francií! A Honzovi byl opět změřen skvělý čas 46,20!!! Vítek Müller si přivezl do Jokohamy rovněž skvělou formu a výborným výkonem dokázal naši štafetu přiblížit Francii na první místě na dostřel a Michalovi Desenskému předával i se slušným náskokem na zbytek startovního pole. A Michal tentokrát zvládl kritickou chvíli v náběhu do zatáčky před cílovou rovinkou, nenechal se předběhnout Nizozemcem Bonevaciou a udržel skvělou druhou příčku v závěsu za francouzskou štafetou s mírným náskokem na třetí Italy. Zbytek startovního pole už měl výraznější ztrátu. Vše vypadalo velmi nadějně s ohledem na to, že finišoval Pavel Maslák, který navíc po sto metrech šel před Francouze do čela. V cílové rovince však došlo k černému scénaři resp. k u Pavla Masláka k nevídanému vytuhnutí, kdy se před něj dostal jak Ital Re, tak Francouz Saidy. Zatímco tedy mohli Italové a Francouzi slavit postup na MS, na našich borcích bylo znát viditelné zklamání. Ale jak se nakonec ukázalo, důležité bylo i finálový běh dokončit, což se tak úplně nepodařilo ve finále A americkému kvartetu, které bylo diskvalifikováno za vyšlápnutí z dráhy. A tak se naši kluci posunuli na konečné desáté místo a zklamání mohlo vystřídat nadšení. Do Dauhá se jede!!!

Záznam finále B můžete vidět zde v čase 1:00:00.

japn 8048japn 8191