Atletika Stará Boleslav

Honza Tesař halovým mistrem republiky!!!

Autor: vh, foto: Jiří Kottas, 2019,

Štítky: , , ,

Uplynulý víkend se konalo v atletické hale v Ostravě-Vítkovicích halové mistrovství ČR dospělých. Tentokrát se v dresu ASB představili pouze naši elitní čtvrtkaři. Honza Tesař potvrdil papírové předpoklady, když v sobotu jednoznačně postoupil do nedělního finále, které v dramatickém finiši ovládnul, a připsal si tak na své konto už druhý halový titul a hlavně si pojistil účast na březnovém HME v Glasgow! A doplníme i výborné vystoupení Kuby Veselého, který byl prvním nepostupujícím do nedělního finále čtvrtky. Už v sobotu Markéta Červenková potvrdila svou nadvládu nad ženskou koulí a halovou mistryní republiky se stala již pošesté, byť po druhé za sebou ne v dresu houšteckém, ale za to poprvé v dresu pražského USK! Markétě i Honzovi gratulujeme!!!

M CR hala Ostrava 516

V sobotu před půl třetí patřil ovál na republikovém šampionátu čtvrkařům a hned na start prvního rozběhu se postavil i náš Honza Tesař. Honza má letos formu jako hrom a nic jiného než vítězství a přímý postup do finále nemohlo být jeho jasným cílem. Honza si vítězství v rozběhu pohodlně pohlídal, když zvítězil v čase 47,23 a před druhým Janotkou z Bíliny měl více než vteřinový náskok (48,52).

M CR hala Ostrava 179

Nás samozřejmě enormně zajímal i následující druhý rozběh, kde ve čtvrté dráze do bloků zaklekl Kuba Veselý. Papírové předpoklady a roli favorita zde naplnil Michal Desenský ze Sokola Hradec Králové, který zvítězil v čase 47,95. Kuba se nikdy netajil, že halovou sezónu moc nemusí, ale v sobotu v Ostravě zaběhl výborně. Už na seběhu trochu pozlobil vedoucího Desenského a dokázal se natlačit i před svého reprezentačního kolegu z juniorské kategorie pardubického Ondřeje Holuba. Ten se sice na protilehlé rovince dostal před Kubu, ale Kuba mu nenechal nic zadarmo a na cílové pásce se protlačil o fous na druhou příčku v novém osobáku 48,50!!! Chvíli si mohl dělat naděje na postup časem, ale poté co ve zbývajících dvou rozbězích zaběhli lépe druzí Lukáš Hodboď a Martin Tuček, bylo jasné, že se jako první nepostupující do finále nepodívá. I tak je možné po loňském trápení konstatovat, že Kuba může být se sedmým místem a hlavně pěkným osobákem spokojený a může se těšit na venkovní sezónu!

M CR hala Ostrava 184

V neděli jsme tedy s netrpělivostí čekali na finále čtvrtkařů. Ve 13:25 se na start postavila nejlepší šestice a my doufali, že Honza Tesař vylepší své loňské stříbro a hlavně, že bez problémů udrží své postavení mezi první trojicí čtvrtkařů s ohledem na nominaci na HME v Glasgow. Soupeři byli skvělí, vždyť třeba Vítek Müller v sobotu zaběhl skvělý osobák 46,63 a odsunul z první trojice v průběžných republikových tabulkách Patrika Šorma. Ten tedy podle očekávání rozběhl závod velmi rychle a Honza v šesté dráze to poznal až v oblouku těsně před sbíháním, kdy uviděl Patrika Šorma před sebou. Chvíli to vypadalo, že bude po seběhu k mantinelu dokonce až čtvrtý, ale jak už jsme psali výše, Honza má formu jako hrom a rychle se probojoval k mantinelu na druhou příčku za Šorma, který první dvoustovku zvládl v čase 21,86. Na protilehlé rovince se Honza takticky držel na druhém místě a v oblouku při náběhu do cílové rovinky za to vzal a každým metrem se posouval do čela, zatímco Patrik Šorm pomalu uvadal. Honza si tedy doběhl pro vítězství ve skvělém čase 46,70 a navázal tak na svůj halový titul z roku 2014!!! Patrik Šorm bral poněkud hořké stříbro v čase 46,83, což znamenalo, že pro nominaci na HME mu zůstal v ruce černý Petr. Třetí finišoval loňský halový mistr Michal Desenský, který sice s časem 46,95 rovněž splnil nominační kritérium, ale ani pro něj to nic s ohledem na závěrečnou nominaci neznamená. Naopak Vítka Müllera nepopulární čtvrté místo (47,05) tak úplně mrzet nemuselo, protože o své nominaci rozhodl už svým sobotním výkonem. Pro úplnost dodejme, že pátý doběhl reprezentační půlkař Lukáš Hodboď v čase 47,71 a z nového halového osobáku se radoval pro změnu reprezentační překážkář Martin Tuček (47,84) na šestém místě.

Záznam finálového závodu a zhodnocení ze strany Honzy můžete shlédnout zde.

Kompletní foto od Jiřího Kottase zde.

M CR hala Ostrava 518