Atletika Stará Boleslav

Eliáš Motl veze zlato z Letní olympiády dětí a mládeže!!!

Autor: vh, foto: ČOV, zdroj: odm.olympic.cz,

Štítky: , , , , , ,

V Liberci a Jablonci se od soboty 23.6.2019 do pátku 28.6.2019 konal IX. ročník her Letní olympiády dětí a mládeže. V atletických disciplínách se do výběru Středočeského kraje svými výkony nominovaly i šest mladých atletů ze Staré Boleslavi. Mezi více než třemi tisícovkami sportovců z celé republiky se se svými výkony určitě neztratili. Eliáš Motl totiž odjíždí z jablonecké Střelnice ověnčený zlatou medailí a novým oddílovým rekordem ze soutěže oštěpařů!! Martin Buchta si ze severu Čech veze nový osobák jak ze šedesátky hladké, tak z té s překážkami. Zatímco mu finále na hladké šedesátce uteklo, tak do finále na překážkách se dostal a tam bohužel skončil na nejvíce nepopulárním čtvrtém místě. Hned za ním ve finále překážek doběhl na pátém místě rovněž v novém osobním rekordu Vojta Sadil. Ten se navíc probojoval i do finále dálky, kde obsadil pěknou šestou příčku.  Osobák na půlce si vylepšil Šimon Slavík a byl bohužel prvním nepostupujícím do finálového běhu. Elen Plíšková pokračuje v tradici výborných překážkářek z Houštky, byť v Jablonci jí to úplně nevyšlo, jen těsně se nedostala do finále, ale  pro středočeský výběr připsala cenné body za desáté místo. Zdeněk Přibyl pak při svém prvním startu na vrcholné akci sbíral cenné zkušenosti a četné dojmy z velké sportovní akce. A jak šly atletické soutěže den po dni?

48121744008 db06cece88 k

Pondělí 24.6.2019 – Zlatý oštěp Eliáše Motla

V pondělí se na jablonecké Střelnici představili jako první Eliáš Motl v oštěpu a Martin Buchta se Zdeňkem Přibylem, kteří se v půli dopoledne postavili na start rozběhů na 60 metrů. Ve druhém rozběhu dokázal Martin v mírném protivětru o setinu vteřiny vylepšit svůj osobák na 7,95 a ze druhého místa si zajistil hladký postup do odpoledního semifinále s šestým nejlepším časem. Ve stejném rozběhu jsme ale měli dvojí zastoupení a Zdeněk v něm finišoval jako čtvrtý v čase 8,35. Tento čas na postup nestačil a Zdeněk obsadil konečnou 18. příčku, ale ty zkušenosti z vrcholné akce jsou k nezaplacení.

48121779368 75f3a68aac k

Martinův postup i Zdeňkovu snahu už mohl na vlastní oči sledovat na stadionu i Eliáš Motl, protože soutěž oštěpařů už byla v plném proudu. Mezi mladšími žáky patřil Eliáš rozhodně mezi širší okruh favoritů, ale první pokus to nenapověděl a hlavně ani na klidu nepřidal, protože byl nezdařený. Ten druhý už byl ale o ničem jiném! Eliáš poslal pětisetgramový oštěp do vzdálenosti 39,97 metru, čímž nejenže vylepšil svůj osobák z dubna, ale vymazal z rekordních tabulek bezmála čtyřicetiletý oddílový rekord Tondy Slamínky (nebudeme cimprlich a řešit starý a nový typ oštěpu, že ano?) a také se v průběžném pořadí vyhoupl na druhou příčku! Ve třetím pokusu hodil Eliáš 38.96 metru a protože se před něj dostal ještě jeden ze soupeřů, tak do finále postupoval ze třetího místa. No a pak to přišlo. Pokus, který vzal soupeřům vítr z plachet. Ve čtvrté sérii Eliáš pokus nádherně trefil a oštěp se zapíchl až do vzdálenosti 42,05 metru a to znamenalo celkem jasné vedení v soutěži. I pokus z páté série dlouhý 41,62 metru by Eliášovi stačil v pondělí na vítězství v soutěži. Posledním pokusem hodil Eliáš 39,42 metru, ale to už bylo jasné, že bude mít medaili! No a protože jeho dva největší soupeři nedokázali na závěr odpovědět, získal Eliáš svůj zatím největší atletický vavřín! Zlato z Letní olympiády dětí a mládeže! Obrovská gratulace Eliáši!

48121817067 bfc1db8630 k

Necelou hodinu před polednem nastoupili ke svým rozběhům na půlce mladší žáci. Ve středočeském dresu v posledním třetím rozběhu nechyběl Šimon Slavík. Šimon běžel výborně na dvojici největších favoritů sice nestačil, ale zvládl skvěle souboj o třetí místo a navíc finišoval v novém osobáku 2:19,16. Bohužel hned bylo jasné, že na Šimona zbyl stejně jako na Martina na hladké šedesátce Černý Petr, když byl prvním nepostupujícím do finále. Za své vystoupení a konečné deváté místo se Šimon, ale vůbec nemusí stydět.

Odpoledne za začal foukat svěží vítr a před čtvrtou hodinou už zase byl v permanenci Martin Buchta, na kterého čekalo semifinále hladké šedesátky. Martin v silném protivětru dělal, co mohl, ale zaspání na startu už nedohonil a finišoval jako pátý v čase 8,22. Bohužel o pouhé dvě setiny vteřiny mu chyběly na postup do finále časem a v konečném pořadí tak Martinovi patřilo deváté místo.

48121664581 ca3a71c6a0 k

Úterý 25.6.2019 – Postupy Vojty Sadila a Martina Buchty do finále

Hned na úvod úterního programu v atletice se konala kvalifikace v dálce mladších žáků. Do ní nastoupil Vojta Sadil a svým prvním pokusem dal zapomenout na nepovedené první pokusy ve vícebojích. Vojta totiž dolétl do vzdálenosti 522 centimetrů a to znamenalo, že o 2 centimetry překonal kvalifikační limit a mohl se tak těšit na středeční finále. Rovněž to bylo důležité i z toho důvodu, že se mohl hned začít připravovat na rozběh na šedesátce s překážkami, které začínaly jen chvíli po té.

Nejprve se na šedesátce s překážkami představily mladší žákyně. Ve druhém rozběhu zaklekla do bloků v páté dráze Elen Plíšková, jako jedna z favoritek postupu. Elen se ale bohužel závod příliš nevyvedl, když doběhla až jako čtvrtá v čase 10,08. To znamenalo, že Elen v tu chvíli patřilo poslední páté postupové místo časem. Ještě byl na řadě ale poslední třetí rozběh a bylo jasné, že by muselo přijít zaváhání minimálně dvou závodnic. To se bohužel nestalo a Elen obsadila konečnou desátou příčku.

Hned poté vystřídali žákyně mladší žáci. V prvním rozběhu si spravil chuť po zklamání z hladké šedesátky Martin Buchta. Martin sice finišoval až druhý, ale v novém výtečném osobáku 9,44 a bylo celkem jasné, že tento čas by mohl na finále pohodlně stačit. Musel ovšem tedy počkat, jak dopadnou zbývající dva běhy. Po druhém rozběhu mohl být už klidnější. V něm totiž startoval i Vojta Sadil, který proběhl cílem jako třetí v čase 9,59. Nervózní před posledním rozběhem tak byl spíše Vojta. Bylo jasné, že se před něj časem nesmí dostat čtvrtý z rozběhu. A protože ten si zapsal čas 9,83 mohli oba naši kluci slavit postup do středečního finále! Martin z místa šestého a Vojta z posledního osmého.

V úmorném tropickém odpoledni pak na třístovce bojoval se staršími soupeři Eliáš Motl. Eliáš v prvním rozběhu dělal, co mohl. Vylepšil si osobák na 43,24, ale na lepší než pátou příčku to nestačilo. Bylo celkem jisté, že tento čas na postup dle postupového klíče vítěz přímo + 5 nejlepších časem stačit nebude. Eliášovi pak v konečném pořadí patřilo výborné třinácté místo a i on tímto výkonem přispěl dvěma body do celkového zisku středočeského výběru.

Středa 26.6.2019 – Brambory Martina Buchty a páté a šesté místo Vojty Sadila

Ve středu odpoledne, kdy teploty šplhaly (alespoň v Houštce) ke čtyřicítce, se nejvíce zpotil Vojta Sadil. V půl třetí bylo zahájeno finále dálkařů a Vojta zahájil solidním pokusem dlouhým 487 centimetrů a po první sérii mu patřilo osmé místo. Ve druhém se zlepšil na 499 centimetrů a poskočil na šesté místo o centimetr před sedmého. I ve třetí sérii se dokázal Vojta posunout na 506 centimetrů a tím si pojistil šesté místo, ze kterého postoupil do finále! A tam už se na Vojtově postavení nic nezměnilo. Vojta ve čtvrtém pokusu zapsal 493 centimetrů a i když se v pátém pokusu zlepšil na 512 centimetrů na posun výše už to nestačilo. Zejména, když poslední pokus přešlápl. Ale šesté místo v obrovské konkurenci je určitě velkým úspěchem.

Vojtu navíc v průběhu dálkařského finále čekal rychlý přesun na start šedesátky s překážkami. Tam zaklekl do bloků v osmé dráze po boku Martina Buchty v sedmé. Finálový běh byl velmi rychlý a nás může těšit, že se v něm prosadili i oba naši kluci. Medaile byla sice daleko, pod úrovní oddílového rekordu 9,13, který drží nikdo jiný než Vojta Hájek, ale kluci si zaběhli skvělé osobáky. Martin s časem 9,22 obsadil nepopulární čtvrté místo a Vojta finišoval hned za ním v čase 9,42 na místě pátém, které uhájil o dvě setiny vteřiny!

Závěr vždy patří štafetám a v obou (nově se běhá) smíšených štafetách byly výrazně vidět mladí atleti z ASB. Nejprve Martin Buchta zakončil svůj náročný program jako člen celkově sedmé štafety Středočeského kraje na 4x60 metrů mezi mladšími žáky. Ta ve složení Nevrlá, Jordán, Ottlová, Martin Buchta ovládla svůj rozběh v čase 30,63. Druhé kvarteto bylo díky složení Elen Plíšková, Zdeněk Přibyl, Nováková a Vojta Sadil prakticky oddílové.  Ve čtvrtém rozběhu doběhlo čtvrté v čase 32,67 a obsadilo konečné dvaadvacáté místo.

Atleti ASB tak výrazně přispěli ke konečnému čtvrtému místu Středočeského kraje v celkovém hodnocení atletické části LODM jak mezi kluky, tak mezi holkami.

Kompletní výsledky.

48115552142 96fbd1aee6 k