Atletika Stará Boleslav

Bára Veselá a Kíťa Korelová splnily na lize limit pro Mistrovství Evropy juniorů a juniorek!!!

Autor: vh, foto: Jiří Kottas, 2019,

Štítky: , , , , , ,

V sobotu 18. května 2019 jela naše družstva mužů a žen na 1. kolo 1. ligy skupiny A do Třebíče. Obě naše družstva nevstoupila do sezóny tou správnou nohou. Děvčata bez některých opor vybojovala v nebývale vyrovnané soutěži na úvod pouze sedmé místo. Muži, kteří se musejí letos obejít opět bez obou našich elitních čtvrtkařů, o jejichž účinkování v extralize také bude řeč, sice dřeli, ale i tak obsadili poslední osmou příčku. První kolo tak přineslo velkou radost snad jen pro Báru Veselou a Kíťu Korelovou, které na čtvrtce s překážkami dokázaly prakticky hned na začátku letošní venkovní sezóny splnit požadovaný limit na Mistrovství Evropy do 20 let, které se letos v červenci koná ve švédském Borås. Gratulujeme!!!!

Polabske zavody Kolin 5

Další čtvrtka s překážkami vejde do oddílové historie!!!

Na první kolo do Třebíče odjela tentokrát pouze čtrnáctičlenná výprava žen a tak se není co divit, že holky dokázaly porazit pouze jediné družstvo. Družstvo bylo zejména oslabené o loňskou nejúspěšnější závodnici Radku Kurkovou, o laborující Lenku Čechovou a výškařky, které snad nastoupí na už na příštím ligovém kole v Praze na Slavii.

I proto začneme netradičně hodnocením jednoho startu resp. závodu, který opět vejde do historie ASB, a jako by se opakoval přesný scénář z loňského prvního ligového kola. Už na prvním kole KP družstev mládeže minulou sobotu na Kladně, naznačila Kíťa Korelová, že limit pro ME do 20 let na 400 metrů překážek je jasně v jejích silách. V Třebíči se navíc na start postavila i její tréninková parťačka Bára Veselá, která na Kladně absentovala. A hned při svém prvním letošním startu v této disciplíně Bára požadovaných 59,97 vteřin pokořila!!! Na třebíčském stadionu finišovala na prvním místě v čase 59,10 a svůj vlastní absolutní oddílový rekord posunula o další více než půl vteřinu dolů. Obrovská gratulace pro Báru!!! A obrovská gratulace i pro Kristýnu Korelovou!!! Protože tyhle dlouhé překážky stály za to!! Kíťa totiž na Báru moc neztratila a zaběhla si vyrovnaný osobák 60,27, čímž i ona splnila mírnější B limit 60,33 a i ona zatím drží třetí nominovaný post pro  Mistrovství Evropy!!

Nejvíce bodů pro družstvo v prvním ligovém kole získala Tereza Holcová, která dokázala bodovat ve všech třech vrhačských disciplínách, do kterých nastoupila. Nejlépe se jí vedlo v kladivu, které ovládla výkonem 52,95 metru. Jedno místo ztratila na pomyslné stupně vítězů v disku, kde skončila čtvrtá (34,51 metru). A body pro družstvo připsala i v koulařském sektoru, kde vybojovala desátou příčku (9,98 metru). Druhý největší bodový příděl pro družstvo zajistila Bára Veselá, která kromě výše zmíněné snové čtvrtky s překážkami zabodovala i na dvoustovce, kde zaběhla devátý nejrychlejší čas 26,08. Bára byla stejně jako Kíťa a Eliška Čechová členkou úspěšných štafet. Na stovce se k nim přidala žákyně Andrea Žáková a společně mohly slavit páté místo za výborný čas 49,95. Ve dlouhé štafetě k nim přibyla Silva Koudelková a holky celkem s přehledem zvítězily v čase 3:58,82.

Na čtvrtém místě v pomyslném oddílovém žebříčku skončila dorostenka Klára Holcová, která se skvěle vypořádala s těžším náčiním než má normálně k dispozici. Klára totiž se čtyřkilovou koulí skončila s výkonem 11,43 metru na skvělém čtvrtém místě. A slušný bodový příděl zajistila našemu družstvu i v disku, kde s výkonem 32,64 metru vybojovala šestou příčku. Moc pěknou čtvrtku zaběhla Eliška Čechová, když finišovala v pátém nejrychlejším čase 58,41. A ve svém nabitém sobotním programu dokázala Eliška bodovat i v oštěpu, který poslala do vzdálenosti 34,44 metru, a kde uzavírala první desítku.

I letos je jedinou hostující závodnicí Radka Hambergerová. Radka opět ukázala, že může být velkou posilou našeho družstva, i když koule a disk nedopadly tak úplně podle jejích představ. Výrazně se Radka dokázala tentokrát prosadit v soutěži diskařek, kde vybojovala pěknou třetí příčku za 34,88 metru. Další z velkých návratů předvedla Hanka Sládková, která s minimálním tréninkem jen tak tak, že nebodovala na krátkých překážkách. Za to ve výšce už získala slušnou porci bodů za čtvrté místo, které vybojovala překonáním laťky na 160 centimetrech.

Vrhačské disciplíny jsou jednoznačně oporou našeho stávajícího družstva. V oštěpu zabojovala maturující Valentina Wenigová, která toho letos ani moc nenatrénovala, ani moc nezávodila. Při své letošní premiéře sice první pokus nezvládla, ale hned tím druhým hodila do solidní vzdálenosti 37,59 metru a obsadila pěkné šesté místo. V kladivu jsme zvyklí na velký bodový zisk a ne jinak tomu bylo i v Třebíči. Zasloužila se o to Jana Čapková, která tentokrát kladivo poslala nejdále do vzdálenosti 38,31 metru, za což brala sedmé místo.

Skvěle si ale vedly i nejmladší členky našeho družstva, byť na body nedosáhly. Na stovce si zaběhla pěkný osobák 13,56 Andrea Žáková. Silvě Koudelkové se totéž povedlo na čtvrtce (63,40). Aneta Ruttová skončila se solidním výkonem 477 centimetrů na šestnáctém místě. Natálie Levá si vyzkoušela ligovou atmosféru na hladké stovce (14,68).

Komentář od vedoucí družstva Jindry Pluhařové bude zde.

Muži skončili poslední přes veškerou snahu

Družstvo mužů se i letos musí obejít bez Honzy Tesaře a Kuby Veselého, kteří opět hostují v extraligových týmech pražského Olympu, resp. Dukly. Letos spoléháme už jen na naše závodníky bez jediného hosta. Ve dvanácti lidech se ale bude těžko konkurovat ostatním družstvům, zejména když dojde k nečekaným výpadkům. První kolo to vše jednoznačně ukázalo.

Polabske zavody Kolin 466

Lídrem družstva je bude opět beze sporu Adam Holeček, ale v Třebíči ho zastínil Jarda Doubek, který si pomalu ale jistě říká o přezdívku „Vítězný Jára“, protože věřte tomu nebo ne, ale od přestupu do ASB Jarda ve všech závodech, které dokončil, zvítězil! Takže i na Vysočině si Jarda poradil se všemi soupeři. Nejprve si nelámal hlavu s tím, že ho zařadili až do druhého rozběhu na půlku. Ten vyhrál s výrazným náskokem a navíc v novém osobáku 1:56,87 a v součtu všech časů byl rovněž nejrychlejší. Na patnáctistovce Jarda proběhl cílem jako první s náskokem skoro tří vteřin. A Jarda navíc pomohl i ve dlouhé štafetě, kde společně Davidem Martínkem, Lukášem Podolákem a Vaškem Jislem vydřeli devátou příčku za čas 3:39,73.

Na Adama Holečka letos budeme hodně spoléhat a první kolo to hned potvrdilo. Škoda jen, že Adam nezapsal jediný platný pokus v disku, kde to pro nás bohužel bylo Waterloo, když si stejně vedl i Vojta Korel. Jinak je Adamův celkový výsledek s ohledem na jeho prakticky nulový trénink techniky hodný obdivu. V kladivu zahájil sezónu solidním výkonem 57,31 metru a jednoznačným vítězstvím. A naprázdno nevyšel Adam ani v koulařském kruhu. S výkonem 14,38 metru z páté série skončil pátý. Výrazný bodový přísun zajistil v sobotu našemu družstvu i druhý Adam Adam Zach. Adam bodoval ve všech třech disciplínách, do kterých nastoupil. Nejprve v kladivu za účast a výkon 19,32 metru z prvního pokusu vybojoval deváté místo. Poté si o příčku polepšil na stodesítce s překážkami, které zvládl v čase 18,91. No a jeden jediný platný pokus na výšce 390 centimetrů po jedné opravě mu přinesl dělené třetí místo v tyčce.

Velmi spokojený odjížděl z Třebíče po zranění z loňské ligy Luboš Nováček s výkonem 58,74 metru. Navíc družstvu připsal cenné body za třetí příčku. Velmi dobré dlouhé překážky zaběhl Vašek Jisl, který obsadil čtvrté místo za čas 59,57. První ligové body vybojoval dorostenec Adam Raška, který se prosadil při své premiéře v trojskoku, kde mu patřila šestá příčka za výkon 12,91 metru. Další maturant v našem družstvu Vojta Korel bodoval jak v dálce (desátý za 628 centimetrů), tak ve své parádní disciplíně v oštěpu (sedmý za 53,34 metru). O výpadku v disku už byla řeč.

Své družstvu odvedl Petr Ogoun, který se ale dokázal tentokrát prosadit do první desítky pouze v trojskoku, kde s výkonem 12,37 metru obsadil sedmou příčku. V dálce mu jen o chlup unikla první desítka (622 centimetrů). Poslední individuální bodový příspěvek zařídili ne zcela fit Tomáš Martínek, který cílem proběhl cílem patnáctistovky jako devátý v čase 4:18,14 a dorostenec Kuba Holec, který si připsal první ligové body za deváté místo ve výšce (178 centimetrů).

Kompletní výsledky závodů prvního kola 1. ligy družstev mužů i žen naleznete zde

Honza Tesař a Kuba Veselý na extralize

Ve stejný den se v Plzni konalo i první kolo Extraligy družstev mužů a žen a v dresu pražského Olympu nechyběl jako host náš Honza Tesař a v pro nás nezvyklém červenožlutém dresu Dukly poprvé i Kuba Veselý.

Extraliga Plzen 376

Nejprve se oba kluci představili na individuální čtvrtce, kde nastoupili do prvního z běhů. A fanouškům ASB se na závod dívalo velmi pěkně, protože Honza i přesto, že se stále srovnával s časovým posunem po příjezdu z Jokohamy jednoznačně zvítězil navíc ve skvělém čase 46,86!!! No a Kuba, který v osmé dráze v průběhu závodu moc nevyčníval, najednou vyplaval v cílové rovince na druhé příčce, kterou s přehledem udržel a navíc si při své letošní premiéře vylepšil svůj osobák o dvě setiny vteřiny na 47,52!!  

Extraliga Plzen 373

Poté přišla na řadu čtvrtka s ploty a zde se v nabitém prvním rozběhu představil Honza. A i když se závod pro Honzu nevyvíjel úplně nejlépe a zejména náskok vedoucího Vítka Müllera na dvoustovce vypadal hrozivě, koncovka jako prakticky vždy patřila Honzovi. Na vítězného Müllera (50,65) Honzův pověstný finiš sice nestačil vteřiny, ale druhé místo a hlavně čas 50,94 jsou velmi povzbudivé pro případné splnění limitu pro MS v Dauhá.

Extraliga Plzen 512

Na dvoustovce se pak zase představil Kuba, který zde doběhl na devátém bodovaném místě v čase 22,48. A na Kubu v prvním kole čekala ještě dlouhá štafeta, kde rozbíhal štafetu Dukly. A vydařené první kolo Kuba s parťáky Müllerem, Salehem a Kučerou opentlil vítězstvím v čase 3:14,80.

Extraliga Plzen 595