Atletika Stará Boleslav

Tento způsob léta zdá se nám poněkud nešťastný

Autor: vh, foto: Kája Barešová,

Štítky:

Poslední červnovou sobotu 30. dubna 2018 jela naše družstva mužů a žen na 3. kolo 1. ligy skupiny A na jih k nováčkovi do Pacova. Zatím co holky se vrátily do horních pater ligové tabulky a mohou být před závěrečným kolem v klidu, mužům se situace po třetím kole dost zkomplikovala. Bez několika opor bojovali všichni velmi statečně a po skončení závěrečných štafet sice figurovali na sedmém místě, což by bylo s ohledem na citelné oslabení výtečné, ale díky administrativní chybě v přihláškách a následnému zásahu řídícího soutěže, byly družstvu odebrány všechny body, které na dráze vybojoval Tomáš Martínek. Družstvo tak skončilo poslední a ještě mu byl odebrán za trest i ten jediný hlavní bod a to znamená, že kluci jsou před závěrečným domácím kolem o bod sedmí za Pacovem. Z individuálních výkonů stojí za to představení kvarteta Lenka Čechová, Bára Veselá, Kíťa Korelová a Kačka Tvrdá. Holky totiž pokořily absolutní oddílový rekord ve štafetě na 4x100 metrů!!!

DSC 0062

Nečekaně rychlá štafeta

Na třetí kolo do Pacova odjela tentokrát sedmnáctičlenná výprava žen a tak není divu, že holky nestačily jen na silné družstvo pražské Slávie a také dva celky z jihu – z Tábora a docela překvapivě i z domácího Pacova.

Nejvíce bodů pro družstvo ve třetím ligovém kole opět získala Radka Kurková, která si zaslouží velký respekt, že do všech tří vrhačských disciplín nastoupila i s poraněným kotníkem. Nejlépe se jí jako vždy vedlo v kladivu, kde nestačila na jedinou závodnici (o tom ještě bude řeč:-)) a s výkonem 47,19 metru obsadila druhou příčku. Jen těsně zůstala pod stupni vítězů vystoupala v koulařském sektoru, kde skončila čtvrtá (11,75 metru). A body pro družstvo připsala i v disku, kde vybojovala šestou příčku (31,57 metru).

DSC 02052

Druhý největší bodový příděl zajistila družstvu tentokrát Bára Veselá. Bára si v Pacově dala odpočinek od plotů, ale hladká čtvrtka také pro ni není problém, protože Bára zvítězila v sobotu nejen v prvním rozběhu, ale i v součtu všech časů a navíc si o desetinu vylepšila osobák na 56,13! Svižně běžela i na dvoustovce, kde zaběhla šestý nejrychlejší čas 25,70. A Bára pak ještě na závěr společně s Lenkou Čechovou, Kíťou Korelovou a Kačkou Tvrdou zaběhly tak trochu nečekaně absolutní oddílový rekord ve štafetě 4x100 metrů. Ten má nyní hodnotu 49,29 a holky deset let starý rekord vylepšily o více než šest desetin, v juniorské kategorii dokonce skoro o vteřinu a půl. A holky hodně podpořily i celkový bodový součet družstva, když nový oddílový rekord byl třetím časem dne.

DSC 0363

Do Pacova obětavě odjela i čerstvá medailistka z gigantu Tereza Holcová, která pak rodinu na dovolené musela nahánět autobusem. A Terka má kladivářskou formu jako hrom, když v kladivu zvítězila s velkým náskokem s výkonem 52,44 metru. A tři body družstvu vybojovala i v disku, kde hodila 29,50 metru a skončila osmá. Ve vyrovnaném poli koulařek tentokrát Terka skončila dvanáctá (9,52 metru). Po nevydařeném druhém kole se výrazně zlepšila naše jediná hostující závodnice Radka Hambergerová. Radka totiž obsadila třetí místo v soutěži diskařek (36,37 metru) a dokázala bodovat jak v kouli, kde brala deváté místo za 9,90 metru, tak v oštěpu, kde skončila s nejdelším měřeným pokusem 33,27 metru rovněž devátá!

DSC 0261

Nikola Macháčková potvrdila vysokou výkonnost v oštěpu, kde zvítězila s výkonem 45,13 metru a potvrdila tak rovněž svou oprávněnou nominaci na mezistátní utkání do 22 let, které proběhne tuto neděli v Polsku. V kouli pak Nikole scházel pouhý centimetr k bodované desítce (9,63 metru). Nové jméno ve výsledkové listině, ale známá tvář nás reprezentovala v oštěpu a kladivu. Lucka Zázvorková (Mojdlová) v oštěpu dokázala hodit 38,59 metru a obsadila pěknou čtvrtou příčku. V kladivu už se jí tolik nedařilo, když si nezapsala jediný platný pokus.

Netradičně na patnáctistovce nastoupila Lenka Čechová a nevedla si vůbec špatně. Ba naopak! Při svém startu totiž možná nevědomky dokonce útočila na oddílový rekord, který s časem 4:48,30 drží přes deset let Tereza Dubská. Lenka totiž cílem proběhla jako pátá v čase 4:49,81. Trojice dorostenek vybojovala ve svých disciplínách shodně šesté místo. Do dálky si tentokrát odskočila Kačka Tvrdá. A v Pacově si Kačka vylepšila o dva centimetry svůj letošní osobák na 524 centimetrů a v silné konkurenci tedy brala pět bodů. Ve výšce se stejně dařilo Lucce Nedvědové, která v sobotu dokázala překonat 160 centimetrů. A pouze na hladké čtvrtce z pochopitelných důvodů startovala Kíťa Korelová, na kterou čeká již tento týden start na ME do 17 let. A s posledním testem mohla být spokojená, když zaběhla čas 58,46.

V kladivařském sektoru nás neudivuje letos pouze Tereza Holcová. Verča Procházková se totiž dokáže letos prosazovat prakticky s nulovým tréninkem a nejinak tomu bylo i v Pacově, kde hodila kladivo do vzdálenosti 37,10 metru a obsadila osmou příčku. Poslední body vybojovala druhá štafeta holek na 4x100 metru. Kvarteto ve složení Eliška Šichová, Veronika Nedvědová, Lucka Nedvědová a Silva Koudelková zaběhla devátý nejrychlejší čas 54,10. Verču Nedvědovou určitě mrzela zpackaná výška, kde si neskočila základ. Eliška Šichová zažila premiéru na lize na stovce (14,06) a Silva Koudelková si zase odbyla svou premiéru na čtvrtce (63,80). A nesmíme zapomenout ani na Elišku Linhartovou a Káju Barešovou. Obě holky startovaly v kouli a v oštěpu a v obou skončily jen těsně za bodovanou desítkou. Káje pak děkujeme za pěkné fotografie ze třetího ligového kola.

Komentář od vedoucí družstva Jindry Pluhařové bude zde.

DSC 0016

Torzo družsva mužů dřelo, bojovalo a………………

Klukům se do Pacova určitě nejelo moc dobře s vědomím, že chybí hned čtyři opory družstva, které ve druhém kole vybojovali přes čtyřicet bodů. Rovněž vědomí výrazného bodového zisku Pacova a Klatov v chůzi na náladě určitě nepřidávalo. Na dráze kluci dřeli, bojovali a nedopadlo to nakonec vůbec špatně, když kluci o pár bodů odrazili družstvo Klatov a jen tři bodíky chyběly na domácí družstvo Pacova, které na dráhu poslalo oproti nám vše, co mělo ruce a nohy. Na zpáteční cestu tedy mohli nastupovat do autobusu celkem spokojení, jenže to už nad konečnými výsledky třetího kola visela hrozba disciplinárního postihu, která se nakonec skutečně potvrdila. „Závažné“ porušení pravidel připravilo naše družstvo o 13 bodů, které na dráze vybojoval Tomáš Martínek, tím se kluci propadli na poslední místo a protože to bylo opravdu „závažné“ porušení pravidel (Tomáš byl přihlášen na tři běhy nad 800 metrů, byť na trojku nenastoupil), tak ještě přišlo družstvo mužů i o jeden hlavní bod. Tím se kluci dostali v průběžné ligové tabulce na předposlední sedmé místo a hrozba baráže se tak přiblížila. No odvolávat se nebudeme, ale kluci si budou muset na posledním domácím kole pořádně máknout.

DSC 0348

Lídrem družstva byl při neúčasti Adama Holečka tentokrát náš jediný host Jarda Doubek. Na patnáctistovce závod kontroloval a v cílové rovince dokázal odolat ataku kladenského Šmída a zvítězil v čase 4:05,30. Už před tím, ale nenašel přemožitele ani na dvojnásobné distanci. Trojku Jarda zvládl v čase 8:48,56 a v cíli před druhým budějovickým Havlíčkem měl bezpečný náskok více než čtyř vteřin. A na úplný závěr byl ještě členem štafety na 4x400 metrů, kde společně s Vaškem Jislem, Tomášem Martínkem a Adamem Zachem vydřeli čtyři body za sedmou příčku (3:43,40).

DSC 0119

Velký respekt zaslouží David Linhart, který obětavě nastoupil na oboje překážky a také do trojskoku a všude se dokázal výrazně prosadit. Nejprve na krátkých překážkách zaběhl čas 16,18 a obsadil šestou příčku. Poté se mu to samé povedlo v trojskoku, kde mu k šestému místu pomohl nejdelší měřený výkon 12,40 metru. A na závěr si dal David čtvrtku s překážkami a bez pořádného tréninku zaběhl výborný čas 58,40 a skončil jen těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce. Jen napůl spokojený odjížděl z Pacova Vojta Korel. V oštěpařském sektoru zůstal totiž hodně za očekáváním, když tentokrát nepřehodil padesátimetrovou hranici a s výkonem 49,39 metru ale obsadil solidní čtvrté místo. Naopak naprosto spokojený mohl být po skončení koulařů, kde skvěle zastoupil chybějícího Adama Holečka. Při své premiéře totiž Vojta vrhl více než sedmikilovou kouli do vzdálenosti 14,22 metru a skončil na výborném pátém místě! Stejný počet bodů vybojoval i Tomáš Martínek, ale jak jsme již psali výše, jeho snažení nakonec tentokrát přišlo vniveč. Ze tří přihlášených startů se nakonec Tomáš rozhodl pro půlku a patnáctistovku. Na půlce nejprve proběhl cílem na pátém místě v čase 2:03,26. A poté na patnáctistovce své umístění o příčku vylepšil, když cílem proběhl čtvrtý v čase 4:07,53.

DSC 0044

Větrný Pacov příliš nepřál kvalitním výkonům v tyčce, kde Adam Zach tentokrát překonal laťku na výšce 370 centimetrů a obsadil dělenou třetí příčku a Kryštof Novotný bohužel vůbec nezaložil. Adam ještě vybojoval jeden bodík na stodesítce překážek, kde zaběhl desátý čas 18,91.

V dalších disciplínách už se tolik bodů neurodilo, ale díky za ně! Na čtvrtce s překážkami startovala kromě Davida Linharta ještě trojice našich borců a Vašek Jisl s časem 60,04 obsadil pěknou osmou příčku. Osmá skončila i naše druhá či chcete-li mladá štafeta na 4x400 metrů. Kvarteto ve složení Vojta Bouřil, Diviš Vekrbauer, Lukáš Podolák a David Martínek finišovalo v čase 3:53,96. Vojtovi Bouřilovi velmi pomohla k devátému místu v oštěpu malá účast, když hodil průměrných 24,62 metru. Na trojce se snažil družstvu pomoct Fanda Schoval, který finišoval jako desátý v čase 9:20,68 a vybojoval pro družstvo jeden bod. A jeden bod a tentokrát už změřený čas pod 2:10 vydřel na půlce Lukáš Podolák. Lukáš zaběhl čas 2:08,32 a v cíli uzavíral první desítku. A na závěr zmíníme premiéru žáka Kuby Holce na hladké čtvrtce, kde zaběhl výborný čas 54,17.

Kompletní výsledky závodů třetího kola 1. ligy družstev mužů i žen naleznete zde.

Fotky, za které děkujeme Káje Barešové, zde.

DSC 0045

Honza Tesař a Kuba Veselý na extralize

O den později se na stadionu v Ostravě-Vítkovicích konalo druhé kolo Extraligy družstev mužů a žen a v modrém dresu pražského Olympu nechyběl jako host náš Honza Tesař a v  červeném dresu olomouckého AK podruhé i Kuba Veselý.

Nejprve se Kuba představil na individuální čtvrtce, kde nastoupil do prvního rozběhu v první dráze. V něm dokázal porazit pouze jediného závodníka loňského reprezentačního kolegu z juniorů pardubického Ondřeje Holuba a v čase 48,49 finišoval jako sedmý. A protože ve druhém běhu byli ještě dva rychlejší závodníci, připsal Kuba družstvu Olomouce dva body za celkové deváté místo.  

Poté přišla na řadu čtvrtka s ploty a zde se v nabitém prvním rozběhu představil Honza. Honza se letos stále hledá, protože cílem proběhl jako pátý v čase 52,05, ale zase měl po soustředění a pevně doufáme, že na republice ukáže to nejlepší.

Na Kubu stejně jako v kole prvním nečekala jen dlouhá štafeta, ale byl členem i olomouckého Áčka ve štafetě na 4x100 metrů, které proběhlo cílem v celkově šestém nejrychlejším čase 42,79.

Ve dlouhé štafetě se kluci představili v áčkových štafetách svých družstev a oba se tak opět potkali na dráze v jednom běhu. Honza Tesař mohl s kolegy Desenským, Procházkou a Flaškou jásat, když stejně jako v kole prvním dokázali těsně porazit rivaly z Dukly a zvítězili ve velmi kvalitním čase 3:12,61. Kuba Veselý zase s parťáky Pavlíčkem, Sadilem a Pospíšilem finišovali jako pátí v čase 3:17,82.