Atletika Stará Boleslav

Skončila doba brambor, Klára Holcová vydřela svou velkou první medaili!!!

Autor: vh, foto: Jiří Kottas, 2018, David a Eliška Linhartovi,

Štítky: , , , ,

O uplynulém víkendu se tak trochu ve stínu probíhajícího HMS konalo halové Mistrovství České republiky žactva ve vítkovické atletické. Republikovému šampionátu bohužel předcházely zmatky v podobě četných škrtů ve startovních listinách. ASB se jednoznačně postavila za všechny atlety, kterých se tato restrikce měla dotknout, ostatně i individuální starty našich dvou mladých atletů byly v ohrožení. Nakonec se tedy udělala značná řádka kompromisů a drtivá většina atletů na HMČR startovala, byť třeba ne v takovém rozsahu v jakém plánovali.  Třešničkou na dortu byla z našeho pohledu bitva v soutěži koulařek, kde dokázala posledním pokusem vybojovat svou první velkou medaili Klára Holcová. Šestí při své premiéře na tak velké akci skončili na šedesátce Adam Raška a Jakub Holec ve výšce. Jakub navíc přidal jako první nepostupující do finále sedmou příčku na 300 metrech a Adam devátou příčku na poloviční distanci v novém oddílovém rekordu!!  Andrea Žáková si vylepšila osobák na hladké šedesátce a nezklamala ani obě kvarteta ve štafetě na 4x200 metrů, zejména když kluci vylepšili oddílový rekord o 8 vteřin!

DSC2

Sobota ve znamení sprintů

Letos se v Ostravě představila na republikovém šampionátu devítka mladých atletů ASB a z šesti startů v individuálních disciplínách vezou jednu medaili a čtyři další umístění do devátého místa!!! A to ještě chyběl Pavel Vinduška na trojce, kterému bohužel vystavila stopku v účasti nemoc.

DSC01717

Jako první se na start své disciplíny v sobotním odpoledne postavily sprinterky. Ve druhém z rozběhů zaklekla do bloků Andrea Žáková a po proběhnutí cílem sice nemohla jásat z postupu, ale s časem 8,19 svým novým osobním maximem mohla být spokojena. V součtu všech čtyřech běhů pak obsadila svěřenkyně Ladislava Jedličky pěkné 16 místo.

Hala Ostrava MCR zaci 077

Hned po holkách se na start hladké šedesátky postavili i kluci. Ve druhém rozběhu patřil k největším favoritům na dvě postupová místa do finále náš Adam Raška. A svěřenec Davida Linharta svou roli do puntíku splnil, když cílem proběhl v čase 7,47 na druhém místě za radotínským Ondřejem Lenghartem a monhl se tak připravovat na finále, které bylo na programu za hodinu a půl.

Hala Ostrava MCR zaci 174

Na start finále zaklekla osmička výtečných sprinterů a mezi nimi Adam Raška. Adamovi vyšel opět skvěle start, ale na trati tentokrát nejlepším nestačil. Do cíle vpadl na šestém místě, když nachlup zopakoval čas z rozběhu 7,47. V takto nabité konkurenci už je ale samotná účast ve finále velkým úspěchem a určitě bude Adamovi dobrou motivací do dalších závodů. Adam tak měl v sobotu splněno a mohl si jít odpočinout před nedělním programem.

A třeba také mohl fandit svému tréninkovému parťákovi a tudiž dalšímu ze svěřenců Davida Linharta Jakubovi Holcovi, protože sobotní podvečer a úplný závěr prvního dne patřil třístovce. Jakub udělal v posledních dvou měsících obrovský výkonnostní skok a další zlepšení přišlo i v Ostravě. Ve druhém rozběhu totiž doběhl druhý v čase 38,78 a o další čtyři desetiny tak vylepšil své osobní maximum. Navíc to byl první nepostupový čas do finále a Jakub tak obsadil výbornou sedmou příčku!!!

DSC01503

Klára Holcová v nervydrásajícím boji vydřela bronz

V neděli se z našeho pohledu začaly dít zajímavé věci nejprve ve výškařském sektoru. Před desátou hodinou se mezi šestnáctkou vybraných výškařů snažil překonat základní výšku na 155 centimetrech i Jakub Holec. A to se mu podařilo hned na poprvé a čistý zápis držel i na dvou následujících výškách 160 a164 centimetrů. První nezdařený pokus si zapsal až na 168 centimetrech, ale hned první oprava byla úspěšná. A na Kubu čekala výzva v podobě další postupné výšky na 172 centimetrech, což by byl i jeho nový osobní rekord. Bohužel však zapsal jen tři křížky, ale na druhou stranu hned bylo jasné, že skončí na skvělém děleném šestém místě!!!

DSC01574

V průběhu soutěže výškařů se ke svým rozběhům nachystali i sprinteři na 150 metrů včetně dodatečně nominovaného náhradníka Adama Rašky. Adam v prvním rozběhu využil beze zbytku výhodné páté dráhy a až do cíle bojoval o druhou příčku. To se mu nakonec o setinu vteřiny nepodařilo, ale s dosaženým časem 17,82 musel být naprosto spokojen, vždyť opět vylepšil svůj vlastní oddílový rekord!!!

Hala Ostrava MCR zaci 368

V neděli před polednem se naplno rozjela soutěž koulařek. Mezi nimi nechyběla ani Klára Holcová, která byla považována za jednu z favoritek soutěže. Do závodu svěřenkyně Jiřího Kreutera vstoupila zajišťovacím pokusem, který měřil 11,09 metru a po první sérii jí patřilo páté místo. Druhým pokusem se mohla ještě více uklidnit, když koule z její ruky dopadla do vzdálenosti 11,76 metru a Klára se posunula na čtvrtou pozici, na třetí příčku jí scházely pouhé 4 centimetry, ale hlavně měla prakticky jisté finále. Klidu jí však nedopřály soupeřky. Ve třetí sérii se Klára opět zlepšila na 11,97 metru, ale protože před ní se rovněž zlepšila Sára Dočekalová z Jablonce, na posun vzhůru k medaili to ještě nestačilo. Finále začala Klára jak z partesu, když se dokázala zlepšit už 12,31 metru, což bylo mimochodem jen dva centimetry za Klářiným osobákem. Ale co je hlavní, posunula se na třetí příčku. Radost jí však nevydržela dlouho protože jablonecká závodnice hned vzápětí kontrovala pokusem o osm centimetrů delším.  Pátý pokus se Kláře nevydařil, když zapsala pouhých 10,68 metru. Poslední série nebyla pro slabé povahy. Nejprve do té doby šestá Michaela Vlčková zaútočila na Kláru životním hodem dlouhým 12,23 metrů. Když Klára vstupovala do kruhu měla už jistotu, že nebude hůře než čtvrtá. Medaile ale nebyla zas až tak daleko a Klára je velká bojovnice. Do posledního pokusu se pořádně opřela a byl z toho osobák jak hrom 12,72 metru!!! A co víc, Klára nejenže přeskočila jabloneckou rivalku, ale dostala se o deset centimetrů i před do té doby druhou Barboru Štejfovou z TJ Desná!!!! Životní závod však absolvovala i jablonecká Dočekalová, která i po druhé dokázala za reagovat a s výkonem 12,86 metru se ze čtvrtého místa propracovala na druhou příčku a Klára byla rázem třetí. O tom jestli zůstane na stupních vítězů měl rozhodnout závěrečný pokus Štejfové. Ta však svůj pokus nezvládla, když přešlápla břevno a Klára tak zaslouženě mohla slavit svou první velkou medaili s příchutí bronzu!!!

Hala Ostrava MCR zaci 590

Na závěr republikového šampionátu se běhají štafety na 4x200 metrů a ani v Ostravě to samozřejmě nebylo výjimkou. Výjimečná však z našeho pohledu byla skutečnost, že jsme po dlouhé době postavili jak štafetu kluků a holek. A holky šli na řadu jako první. Do závodu se přihlásilo celkem 33 kvartet a pořadatelé tak museli připravit šest rozběhů. V tom třetím zaklekla do startovních bloků i Silva Koudelková z ASB. Silva závod rozběhla poněkud opatrněji, ale před předávkou se dotáhla na úplné čelo a Andreu Žákovou vyslala vpřed v kontaktu s nejlepšími. Andrea vybíhala na třetím místě a hned po předávce zvládla i pernou chvilku, kdy po kontaktu s jinou soupeřkou, málem lehla na zem. Andrea sice klesla na čtvrtou příčku, ale těsný kontakt se špičkou udržela. Větší problém přišel na druhé a třetí předávce, kde si snad holky mysleli, že jsou někde na pralesce. Absolutní nepřipravenost na předávku stála cenné vteřiny a byť Tereza Landová a Aneta Ruttová nakonec neběžely vůbec špatně, tak čelo už bylo dávno jinde. Nakonec Aneta proběhla cílem v čase 1:53,22 a naše kvarteto skončilo přesně uprostřed výsledkové listiny na sedmnáctém místě.

DSC01683

To klukům to šlapalo jinak, byť Pavel Rejzl před startem rovněž připravil trenérům pevné chvilky. Zatím co soupeři zaklekávali do bloků, tak Pavel se obouval. Nakonce to dobře dopadlo a Pavel mohl ve druhém rozběhu ukázat, co v něm je. Prakticky od začátku rozběhu vykrystalizovalo pořadí, které se po celou dobu neměnilo. Naši kluci neběželi vůbec špatně a Adam Raška na druhém úseku se dokonce přiblížil k čelu. Michael Štefl a Jakub Holec, už ale síly na doběhnutí malého náskoku neměli, na druhou stranu ten se už nezvyšoval. Jakub proběhl cílem v čase 1:41,58 a kluci tak vylepšili oddílový rekord o osm vteřin!! Celkově jim tento čas stačil na devátou pozici.

Kompletní výsledky z HMČR žactva zde.

Fotografie od Jiřího Kottase a od Elišky a Davida Linhartových naleznete zde.

Hala Ostrava MCR zaci 146