Atletika Stará Boleslav

Pět medailí z gigantu!!!

Autor: vh, foto: Jiří Kottas 2008 a Tvrďáci,

Štítky: , , , , , , , , , , ,

O uplynulém víkendu se konalo (nejen) na stadionu pražské Dukly na Julisce mistrovství ČR dorostu a juniorů. Do Prahy do Dejvic a také na Vinohrady se vydala dvanáctka mladých atletů ASB (a to ještě chyběly Eliška Čechová a Lucka Nedvědová, které si svými výkony určitě start zasloužily) a výsledkem jejich snažení je pět medailí a také pěkná řádka dalších pěkných umístění! Tereza Holcová navázala na svůj loňský bronz z klání dorostenek a při své premiéře mezi juniorkami vybojovala v novém osobáku stříbro!!! Hned dvojí zastoupení na stupních vítězů na třístovce s překážkami jsme měli díky stříbrné Kítě Korelové a bronzové Kačce Tvrdé!!!  Bronz vybojovala na čtvrtce s překážkami už jistá účastnice MS juniorů Bára Veselá!!! První velkou medaili získal Vojta Korel, který si veze z Julisky bronzovou medaili ze soutěže oštěpař!!! Gratulujeme!!!

DSC 0413

Sobota ve znamení skvělé Terezy Holcové, postupů do finále, ale také den „blbec“ Tomáše Martínka

Uprostřed sobotního dopoledne se jako první z ASB v rámci gigantu přestavily v kladivu juniorek Tereza Holcová a Veronika Procházková. Nepíšeme na Julisce, protože kladiváři a kladivářky na Dukle na vyhřívaný trávník házet nesmí a tak soutěžili ve „vyhnanství na Královských Vinihradech. Což o to, to by asi nevadilo tolik, jako že na mistrovství republiky nebyl měřen každý pokus a jednoduše se zabodávaly pouze značky. Nemáme tedy přehled o jednotlivých pokusech (nejen) našich holek, ale zato s určitostí víme, že Terka Holcová byla skvělá! Všech šest jejích pokusů dolétlo za hranici 50 metrů, v soutěži nestačila jen na loňskou evropskou juniorskou šampiónku Kateřinu Skypalovou (60,13 metru) z Pardubic a už od prvního pokusu byla jednoznačně druhá. Její nejdelší pokus měřil 53,33 metru a tím si vylepšila osobák skoro o celý jeden metr. Na třetí v pořadí měla náskok skoro pět metrů. Po přesunu na Julisku si tak Terka mohla užít slavnostní ceremoniál a vystoupat na stříbrný stupínek!! Špatně si nevedla ani Verča Procházková, protože i ona na sokolském vinohradském hřišti absolvovala šest pokusů. To znamená, že postoupila do finále a s výkonem 36,70 metru nakonec obsadila osmou příčku.

Terka Holcova stupn jun

V době, kdy na Vinohradech vrcholilo finále soutěže kladivářek, se na start postavili junioři na start patnáctistovky a jedním z adeptů na medaili byl před startem určitě i Tomáš Martínek. Bohužel se běžel absolutně taktický a velmi pomalý závod, kdy se prakticky až do náběhu do posledního kola drželo celé startovní pole pohromadě. Tomáš se v průběhu závodu dostal do několika strkanic a při náběhu do závěrečného kola přišla bohužel ta zásadní. V době, kdy René Sasyn nasadil k trháku Tomáš po postrčení vylétl do čtvrté dráhy, opřel se oběma rukama o dráhu a i když pád nakonec ustál, ocitl se na konci celého balíku a na nasazené tempo už neměl šanci reagovat a tak se není co divit, že v závodě nepokračoval.

Gigant Juliska 313

O hodinu později přišli na řadu půlkaři, konkrétně nejprve půlka dorostenek a v posledním ze tří rozběhů dorostenek nastoupila Lenka Čechová. Lenka byla určitě jednou z favoritek a svou roli zvládla bezvadně, když si takticky celý závod hlídala druhou přímou postupovou pozici a v cílové rovince si pro jistotu zasprintovala a proběhla cílem první v čase 2:19,24. Druhé místo obsadila další limitářka pro ME do 18 let Zuzana Porubčanová (2:19,44) a protože se jednalo o nejrychlejší rozběh do nedělního finále se probojovaly i závodnice na třetím a čtvrtém místě.

Gigant Juliska 356

Za dvacet minut jsme doufali v něco podobného od Tomáše Martínka, který si určitě chtěl spravit hořkou chuť po patnáctistovce. Bohužel tato sobota byla doslova černá a vrchol jarní sezóny Tomášovi vůbec nevyšel. Ve druhém ze tří rozběhů se pohyboval spíše na chvostu a i když v cílové rovince doslova cedil krev nestačil na čtveřici soupeřů. Bylo tedy jasné, že nedělní finále je passé. Pro úplnost doplňme Tomášův čas 2:01,08. Škoda Tomáš je na tom letos velmi dobře, ale takový je prostě sport a Tomáš nám určitě ještě letos předvede pár parádních představení, třeba už zítra na lize v Pacově.

Gigant Juliska 450

Kolem půl druhé byly připravené v cílové rovince překážky a hned v prvním rozběhu dorostenek na 100 metrů překážek startovala Veronika Nedvědová. Z osmé dráhy se na Julisce neběhá moc dobře a Verča zaběhla celkem průměrný čas 15,36, se kterým obsadila celkovou dvacátou příčku. Účast na krátkých překážkách na republikovém šampionátu si svými výkony vybojovala i Kačka Tvrdá.  Kačka si sice ve třetím rozběhu vedla podstatně lépe než Verča, když cílem proběhla čtvrtá v čase 14,80, ale na postup časem by musela výrazně posunout oddílový rekord. Kačka se tak sice do finále nepodívala, ale při své premiéře mezi dorostenkami obsadila celkově pěknou dvanácté místo.

Gigant Juliska 1369

Pak si mohli příznivci staroboleslavské atletiky odběhnout domů zdřímnout protože až po více než třech hodinách se na start některé z disciplín Gigantu postavil atlet v barvách ASB. Respektive nejdříve to byly atletky a shodou okolností opět Kačka Tvrdá, která startovala v prvním ze tří rozběhů na tři sta metrů překážek jako hlavní favoritka. A Kačka svou roli zvládla bravurně, když cílem proběhla první v čase 44,03 a jasně si zajistila postup do nedělního finále. A ve třetím běhu si úplně stejně vedla i další favoritka v houšteckých barvách Kíťa Korelová. Když Kíťa proběhla cílem na první místě v čase 44,11 bylo jasné, že v neděli bude na startu finálového běhu hned dvojice našich holek.

Gigant Juliska 1397

V tu chvíli výbornou náladu ještě více podpořila i Bára Veselá na čtvrtce s překážkami. Bára byla před šampionátem prozatím jedinou limitářkou a v prvním rozběhu jednoznačnou favoritkou, pro kterou měl být postup povinností. To potvrdil samotný závod, když Bára zvítězila v solidním čase 61,45 s náskokem dvou a půl vteřiny.

Gigant Juliska 521

Na překážkách resp. na steeplu se představila i dvojice kluků z tréninkové skupinky Jardy Urbana. Mezi dorosteneckými steeplaři se na start dvoukilometrové trati postavil David Martínek a měl na něm čtrnáct soupeřů. David zaběhl výborně, po závodě si liboval, že mu pokaždé vyšel náběh silnější nohou na vodní příkop a odměnou mu bylo výborné sedmé místo, které vydřel před osmým vítkovickým Bužgou v novém osobním a to znamená i novém oddílovém rekordu 6:37,56.

Gigant Juliska 559

No a obdobně, tedy výborně si vedl o chvíli později i Vašek Jisl mezi juniory, kteří měli trať o 1000 metrů delší. Vašek je výborným překážkářem a na Julisce to dokázal prodat. Na medaili bylo sice třeba zaběhnout pod deset minut, ale Vašek se v sobotu už této hranici hodně přiblížil. V průběhu celého závodu si celkem jistě hlídal pátou pozici a rovněž cílem proběhl jako pátý v čase 10:10,25. A o více jak osm vteřin si rovněž vylepšil svůj osobák a protože je rovněž držitelem oddílového rekordu, tak i ten vypadá hned lépe.

Čtyři medaile ozdobily neděli na Julisce!!!

V neděli dopoledne se v nabitém programu jako první z atletů ASB představila Valentina Wenigová, která v oštěpu zaznamenala v poslední době růst formy a určitě v něm chtěla pokračovat i na Julisce. To s jí tak úplně nepodařilo, když založila prvním pokusem dlouhým 35,50 metru a po první sérii byla devátá. Bylo však jasné, že proto, aby se dostala mezi juniorkami do užšího finále, bude muset určitě pár metrů přidat. To ostatně potvrdila druhá série, kde si Valentina zapsala křížek a rázem ji přeskočily tři soupeřky. Do posledního pokusu naděje se Valentina řádně opřela a oštěp dolétl do vzdálenosti 37,31 metru, to ale bohužel nestačilo na lepší než jedenáctou příčku. Na postup mezi osmičku nejlepších by si Valentiny musela vylepšit letošní osobák a hodit o více než metr a půl dále.

Gigant Juliska 741

Deset minut po poledni se na start finále běhu na 300 metrů s překážkami postavily dorostenky. Mezi nimi nechyběly ani vítězky rozběhů Kačka Tvrdá a Kíťa Korelová, které tak byly pasovány do rolí favoritek. Závod rozběhla velmi rychle spolufavoritka Zuzana Cymbálová z pražské Slávie, ale nás těšilo, že na druhém a třetím místě prakticky shodně překonávaly překážky i obě naše holky. Do cílové rovinky vbíhala jasně včele slávistická závodnice, ale Kíťa se jí začala výrazně přibližovat, Kačka na místě třetím už začala trochu zaostávat. A byť se Kíťa (43,26) snažila sebevíc tak na vítěznou Cymbálovou (42,90) už se nedotáhla. Škoda, že se u nás běhá třístovka, zatímco ve světě čtvrtka. Ale co, my jsme se mohli radovat z dvojnásobné medailové sbírky z této disciplíny, protože jako třetí finišovala Kačka v čase 44 vteřin rovných!!!

Gigant Juliska 957

A o dvacet minut později jsme měli na dráze další želízko v ohni. Na start finále čtvrtky s překážkami mezi nejlepšími osmi juniorkami se totiž postavila Bára Veselá jako jedna ze tří největších favoritek. A ty potvrdily papírové předpoklady. Nejlépe se s finálovým závodem vypořádala brněnská Lucie Krupařová, která od startu a až do cíle celkem jasně vedla a zvítězila v  ty potvrdily papírové předpoklady. Nejlépe se s finálovým závodem vypořádala brněnská Lucie Krupařová, která od startu a až do cíle celkem jasně vedla a zvítězila v čase 59,66, čímž splnila limit pro MS juniorů. O druhé místo svedly krásný souboj naše Bára a jihlavská Lucie Pertlíková. V úplném závěru zbylo přece jen více sil jihlavské závodnici (60,34) a Bára finišovala na skvělém třetím místě v čase 60,45!!! A tento výsledek rovněž znamenal, že jihlavská Pertlíková sice Báru porazila na republice, ale protože nezaběhla ani B limit, tak na MS do Tampere doprovodí Lucii Krupařovou právě Bára!!!

Holky nás na překážkách velmi navnadily a my zmlsaní třemi medailemi v rychlém sledu pomýšleli na další. A naše přání vyslyšel Vojta Korel v oštěpu juniorů. V loňském roce skončil Vojta na výborném pátém místě a letos pomýšlel ještě výše. Vítr oštěpařům na Julisce přál a Vojta mohl být celkem spokojený se svým prvním pokusem dlouhým 54,99 metru, protože po první sérii mu patřilo druhé místo za hlavním favoritem soutěže Kryštofem Kozačem z pražské Jeseniovky. Ve druhé sérii do toho Vojta „praštil“ ještě více a posunul svůj výkon o rovné dva metry dále na 56,99 metru. Paradoxně se však posunul o jednu příčku níže na třetí místo, protože ho o pouhých 11 centimetrů přehodil klatovský Radek Jůda. Ve třetí sérii hodil Vojta opět daleko na metu 56,30 metru a postup do finále měl ze třetího místa s přehledem jistý. Bohužel ve finále už Vojta nezapsal stejně jako v loňském roce jediný platný pokus, ale smutnit rozhodně nemusel. Vybojoval totiž svou první velkou medaili z republikového šampionátu v barvě bronzu!!!

Poté už čekala finálová účast na půlce Lenku Čechovou a závod to byl pro Lenku nesmírně složitý. V letošním roce splnila limit na ME dorostu hned pětice závodnic a na startu z nich chyběla z pochopitelných důvodů pouze Kíťa Korelová. Navíc skvělá Bára Malíková z Opavy rozběhla závod neuvěřitelně rychle a ve velkém sólu zvítězila v novém národním rekordu 2:03,51! Za ní se však odehrával zajímavý souboj o zbývající dvě medaile mezi Lenkou, Denisou Folkovou z Jablonce a Zuzanou Porubčanovou z Počerad. Lenka se usadila na druhém místě, ale obě rivalky se jí držely jako klíště. Na pětistovce nastoupila Folková a Lenka s Porubčanovou nedokázaly zareagovat. No a dvě stě metrů před cílem se rozhodlo i o bronzu, když Lenka bohužel neměla sílu čelit ataku Porubčanové.  Lenka tedy nakonec finišovala na nepopulárním čtvrtém místě v čase 2:14,13. Po loňském roce, kterým se Lenka doslova protrápila, zažívá letos skvělou sezónu, prozatím však s tak trochu hořkým koncem. Dokázala stlačit absolutní oddílový rekord na hranici 2:10, dokázala pokořit limit pro Mistrovství Evropy do 18 let, ale bohužel z republiky odjíždí bez medaile a na Evropu jedou dvě jiné závodnice. Budeme přát Lence pevné zdraví a pokud bude pokračovat ve zlepšování stejným tempem, tak se úspěch určitě brzy dostaví!!!

Pokud by byla zdravá Eliška Čechová, tak by závěrečné vystoupení patřilo určitě naší skvělé čtvrtkařské štafetě, která by patřila mezi horké adepty na medaile. Takhle ouvertura patřila Vojtovi Korelovi. Vojta se tentokrát s juniorskými konkurenty popasoval ve vrhu koulí a po životním výsledku v oštěpu mohl být spokojen i s výkonem a výsledkem v soutěži koulařů, mezi které jako vždy svou vysokou štíhlou postavou moc nezapadal. Vojta hned čtyřikrát překonal patnáctimetrovou hranici, nerozhodil ho ani dlouhý sprint na slavnostní vyhlášení oštěpu a zpět a připsal si třeba cenný skalp Jakuba Forejta z Plzně. Zahájil křížkem, ale s výkonem 15,35 metru, se posunul na šestou příčku. No a na té už Vojta zůstal až do konce, byť se ještě v šesté sérii dokázal zlepšit na výborných 15,76 metru!

Kompletní výsledky z Jablonce naleznete zde

Fotografie od Jiřího Kottase a Dany Tvrdé zde.