Atletika Stará Boleslav

Na MČR žactva stříbrná Klára Holcová a Adam Raška dvojnásobným finalistou!

Autor: vh, foto: Jiří Kottas, 2018 a Eduard Erben, zdroj: ČAS,

Štítky: , , , , , ,

O uplynulém víkendu se konalo Mistrovství České republiky žactva v Jablonci nad Nisou. Šestice atletů ze Staré Boleslavi se podařilo vylepšit výsledek z roku loňského, a zejména Klára Holcová mohla odjíždět z jablonecké Střelnice spokojená. Po bronzové medaili z březnového halového šampionátu, si totiž na dráze své postavení vylepšila a v kouli vydřela v neděli stříbro a navíc si tímto vysloužila i nominaci na mezistátní utkání žactva! A výborně se jí spalo i ze soboty na neděli, protože v disku si vylepšila osobák a obsadila pěkné páté místo. Mezi nejlepší české sprintery v žákovské kategorii patří Adam Raška, který to prokázal čtvrtým místem na šedesátce resp. pátým místem na stopadesátce!! Do finále na třístovce proklouzl i Kuba Holec a konečné sedmé místo je možné považovat také za velký úspěch! Další cenné zkušenosti posbírala na stopadesátce a třístovce Silva Koudelková. A premiéru na republikovém šampionátu si ve vrhačských disciplínách odbyli Ondra Novák a Michael Štefl.

M CR zaci Jablonec 728

V sobotu brambora pro Adama Rašku, pátá Klára Holcová v disku a postup Kuby Holce do finále třístovky

V sobotu se na stadionu v Jablonci představila kompletní šestice zástupců z řad ASB. Jako první se na start své disciplíny v sobotním dni postavil těsně před polednem Ondra Novák. V četném poli mladých kladivářů určitě nepatřil mezi největší favority, ale pro Ondru už byla samotná účast na republice velkým úspěchem. Prvním pokusem dokázal slušně založit, když čtyřkilové kladivo poslal do vzdálenosti 30,55 metru a při četných nezdarech svých soupeřů mu patřila po první sérii sedmá příčka. Bohužel další metry už Ondra nepřidal, protože zapsal dva křížky a postupně se propadnul na konečné třinácté místo.

M CR zaci Jablonec 019

Dvě hodiny po poledni patřila pozornost zejména mladým sprinterům, kteří měli na programu rozběhy na 60 metrů. Hned v prvním rozběhu zaklekl do bloků v páté dráze Adam Raška, který patřil k favoritům postupu. Sprinteři jsou letos vzácně vyrovnaní a tak musel hodně bojovat. Na první dvě přímá postupová místa Adam nedosáhl, když finišoval třetí v čase 7,32. Ale finiši třetího rozběhu mohl slavit, protože jako jeden ze dvou šťastných s nejlepším časem postoupil do finále, které bylo na programu už za hodinu a půl.

Mezitím se na jabloneckém stadionu představil další z našich vrhačů Michael Štefl. Michal měl raketový úvod sezóny, ale poté přišly zdravotní problémy a útlum, ze kterého se úplně nevzpamatoval ani na konci sezóny. Michal v prvním pokusu hodil kilový disk do vzdálenosti 33,05 metru a okupoval průběžnou devátou příčku. Po nezdařeném druhém pokusu klesl na jedenáctou příčku a bylo jasné, že pokud chce zabojovat o finále, musí zaútočit na svůj osobák. Zlepšení sice ve třetím pokusu přišlo, ale pouze na 34,98 metru a Michal tak při své premiéře na republikovém mistrovství obsadil čtrnáctou příčku.

M CR zaci Jablonec 144

Půl hodiny po třetí hodině odpolední si republikové finále na šedesátce po hale zopakoval Adam Raška. Ve finále Adam zaběhl skvěle, když se vypořádal i s opakovaným startem a hlavně se dokázal zlepšit na 7,29. V nesmírně vyrovnaném běhu nakonec Adam proběhl cílem jako čtvrtý jen tři setinky za stříbrem, dvě setinky za bronzem a o několik tisícinek před pátým v cíli! Krásný závod, který bohužel pro Adama skončil bramborou.

Těsně před půl pátou jsme se museli soustředit jak na start třístovky, tak na diskařský sektor. Na startu třístovky totiž v prvním rozběhu zaklekla do bloků Silva Koudelková. Silva běžela ve druhé dráze a věděla, že na postup do finále bude muset zaběhnout na úrovni svého červnového osobáku. To se sice Silvě nepodařilo, když cílem proběhla šestá v čase 43,70, ale celkově to byl třináctý nejlepší čas, což není vůbec špatný výsledek!

Prakticky vzápětí začala i soutěž diskařek, kde si Klára Holcová rozhodně chtěla vylepšit loňské čtrnácté místo. A to se Kláře vrchovatě podařilo. Hned prvním pokusem se mohla uklidnit, když tři čtvrtě kila těžký disk vypuštěný z její ruky doplachtil do vzdálenosti 33,84 metru a Kláře po první sérii patřila dokonce bronzová příčka. Tu průběžně okupovala i po druhé sérii pokusů, byť se nezlepšila (33,28 metru). Ve třetí sérii si Klára připsala křížek, a protože se výrazně zlepšila dvě děvčata do finále postupovala z pátého místa. Vstup do finálového klání se Kláře povedl, když si vylepšila osobák na 35,50 metru a na chvíli se posunula na průběžnou čtvrtou příčku. To ale platilo pouze pár minut a Kláře i po čtvrté sérii patřila pátá příčka. A protože Klára v posledních dvou pokusech neměla měřený pokus a žádná z jejích konkurentek už se nezlepšila, brala v konečném pořadí krásné páté místo a už se mohla těšit na nedělní bitvu o medaile v kouli.

M CR zaci Jablonec 396

Ještě v průběhu soutěže diskařek absolvovali své rozběhy na 300 metrů i starší žáci. Ve druhém rozběhu ve třetí dráze patřil mezi tři největší favority postupu i Kuba Holec. A Kuba se toho vůbec nebál, od startu do toho šlapal naplno a do cílové rovinky dokonce vbíhal na prvním místě. Ve finiši sice nestačil na dva největší favority, ale s novým osobákem 37,55 určitě nebyl bez šance na postup do finále časem, protože v poslední třetím rozběhu by ho musela předběhnout hned čtveřice soupeřů. A protože u vítěze rozběhu zasvítil čas 37,50, mohl Kuba slavit postup do nedělního finále, ještě než naskočily časy u zbývajících závodníků!

Skvělá Klára Holcová zvládla roli favoritky, další finále pro Adama Rašku a Kuba Holec sedmý na třístovce

V neděli dopoledne se jako první představila na jabloneckém stadionu naše největší medailová naděje Klára Holcová v koulařském sektoru. O vítězství vítkovické národní rekordmanky Brzyszkowské asi nikdo nepochyboval, ale adeptek na zbývající cenné kovy bylo více než dost. Klára patřila určitě mezi ně, a to potvrdila hned prvním pokusem, když si zapsala výkon 11,40 metru a usadila se na třetí příčce. Ta jí patřila i po druhé sérii, kde si zapsala výkon 10,35 metru. Ve třetí sérii pokusů Kláru tak trochu nečekaně dostala kolínská Olivová, ale Klára se prakticky vzápětí zlepšila na 12,48 metru a do finále tak postupovala ze druhého místa. A protože ostatní favoritky ve finále zklamaly a Klára naopak ve zbývajících pokusech dokázala výrazně překonat dvanáctimetrovou hranici (12,27 – 12,84 – 12,72 metru) mohla se Klára velmi radovat, když vylepšila o jedno umístění svůj výsledek z halového šampionátu a domů si z Jablonce odváží stříbro!!!

cpa34467

V průběhu soutěže koulařek proběhly také rozběhy na 150 metrů jak dívek, tak kluků, a v obou kategoriích jsme měli svá želízka v ohni. Nejprve se  ve třetím rozběhu dívek představila Silva Koudelková, které byla přidělená nevýhodná první dráha. I přesto, že Silva dělala co mohla, už při náběhu do cílové rovinky na všechny své soupeřky mírně ztrácela. A i přesto, že cílovou rovinku zvládla výborně, tak to na lepší než sedmé místo nestačilo. Celkově patřilo Silvě s časem 20,28 umístění v závěru druhé desítky.

M CR zaci Jablonec 727

Hned vzápětí se o postup do finále poprali i kluci a ve třetím rozběhu patřil mezi hlavní favority postupu náš Adam Raška. A Adam svou pozici potvrzoval od prvních metrů po parádním startu. O jeho vítězství nebylo pochyb a s časem 17,27 si zajistil přímý postup do finále, které ho čekalo už za necelou hodinu a půl.

Ještě před tím ale v pravé poledne čekalo finále běhu na 300 metrů na Kubu Holce. Kuba startoval v sedmé dráze a prakticky od startu musel čelit soupeřům, kteří rychle stahovali jeho handicap. Při náběhu do cílové rovinky byl Kuba na úplném chvostu, ale do cíle začal náskok svých soupeřů stahovat a nakonec proběhl na pěkném sedmém místě v čase 37,85 a připsal si tak po hale další velký úspěch mezi žáky.

M CR zaci Jablonec 787

Jako poslední se na jablonecké Střelnici představil Adam Raška ve finálovém běhu na 150 metrů. Adam patřil mezi okruh favoritů na medaile, ale finálový běh mu úplně nevyšel. Už start byl z jeho strany o něco málo pomalejší než jsme u něj zvyklí a ani výběh ze zatáčky nebyl to pravé ořechové. V cílové rovince Adam zabral naplno a dlouho se držel v boji o bronz. Ale ani druhou finálovou účast nakonec v cenný kov neproměnil. Nakonec finišoval v čase 17,41 na pátém místě. I přesto může Adam hodnotit republikový šampionát velmi pozitivně, protože čtvrté resp. páté místo je velkým úspěchem a potvrzením, že Adam patří mezi největší české sprinterské talenty!

Kompletní výsledky z MČR žactva zde.

Fotogalerie z MČR žactva zde.

M CR zaci Jablonec 817