Atletika Stará Boleslav

Na Gigantu sice tentokrát medaile necinkaly, ale mladí atleti ASB se za své výkony rozhodně stydět nemusí!!!

Autor: vh, foto: Jiří Kottas, 2018, L. Čech,

Štítky: , , , , ,

O uplynulém víkendu se konalo halové Mistrovství České republiky juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek v Ostravě. S účastí a úspěchy je to u našich mladých atletů jako na houpačce. Zatímco na předloňském halovém šampionátu startoval pouze jediný atlet ze Staré Boleslavi, loni jich prošlo kvalifikačním sítem opravňujícím ke startu na vrcholu halové sezóny hned šest. Po loňském zisku pěti medailí jsme byli dost namlsaní i účast měla být o mnoho vyšší, ale zdravotní problémy nepustily několik opor na start halového šampionátu. Citelně na severu Moravy chyběl loňský dvojnásobný dorostenecký medailista Tomáš Martínek a jeho tréninkový parťák Vašek Jisl. Na obhajobu loňského stříbra mohla zapomenout Lenka Čechová, která alespoň přijela podpořit ve svém snažení ostatní a do Ostravy nevyrazily oproti původním předpokladům ani výškařky Lucka a Veronika Nedvědovy. Nejlepšího výsledku z naší pětice dosáhla Kristýna Korelová, která v osobním rekordu finišovala mezi dorostenkami ve finálovém běhu na 800 metrů na nepopulárním čtvrtém místě. Moc pěkný výkon jak v rozběhu, tak ve finále předvedla na čtvrtce Eliška Čechová, která v novém osobáku vybojovala pěkné páté místo. Sedmé místo obsadila na půlce juniorek Bára Veselá a mezi juniorskými koulaři se stejně vedlo i Vojtovi Korelovi. V severomoravské metropoli okusila tvrdou konkurenci mezi dorostenkami na překážkách i Kačka Tvrdá.

Hala Ostrava Gigant 509

Sobota ve znamení bojů o postup do finále s výsledkem tři ku jedné ve prospěch našich atletů

Sobotní program začínal v 10 hodin a hned první disciplína v kategorii dorostenek přitáhla naší pozornost. Čerstvá oddílová rekordmanka Kačka Tvrdá se totiž postavila na start rozběhů na 60 metrů překážek. Kačka startovala ve druhém z rozběhů a bylo jasné, že na postup do finále bude potřeba zaběhnout hluboko pod devět vteřin a minimálně atakovat svůj vlastní oddílový rekord 8,93. A to se bohužel Kačce nepovedlo. Nad překážkami zaběhla na svoje poměry průměrný čas 9,07, cílem proběhla jako šestá a celkově v součtu všech časů skončila v nabité konkurenci patnáctá.

Hala Ostrava Gigant 008

Po tomto rychlém úvodu jsme měli čas na oddech, protože další dění se staroboleslavskou účastí bylo na programu až ve tři odpoledne. To se na start svých rozběhů postavily půlkařky. Ve třetím z rozběhů startovala obhájkyně loňského stříbra mezi dorostenkami Kristýna Korelová. Kíťa si vedla výborně takticky, když odtáhla celý závod podle svých potřeb a v cílové rovince si už pohlídala pouze přímý postup ze druhého místa. Kíťa proběhla cílem v čase 2:20,16, přičemž zajistila rychlým tempem postup i závodnici na třetím místě.

Hala Ostrava Gigant 415

Velmi obdobně si vedla mezi juniorkami ve třetím rozběhu i Bára Veselá s tím rozdílem, že se pro rozhodující útok na přímý postup rozhodla kolo před cílem. Doslova se přehnala kolem do té doby vedoucí závodnice a v závěrečné rovince si už rovněž pohlídala postup ze druhého místa s časem 2:18,19. A protože se jednalo o rozběh nejrychlejší, tak do finále na čas postupovaly i třetí a čtvrtá v pořadí.

Hala Ostrava Gigant 454

Po čtvrté hodině odpolední vystřídaly rozběhy na 800 metrů rozběhy na poloviční distanci. A i na čtvrtce jsme díky Elišce Čechové měli zastoupení. Eliška se postavila hned na start prvního z rozběhů a měla za soupeřku jednu z největších favoritek čáslavskou sprinterku a obhájkyni stříbra Annu Kozlovou. Kozlová rozběh bezpečně ovládla a Eliška s Terezou Husákovou z pražské Jeseniovky bojovala o naději na postup časem. Eliška nakonec vydřela druhou příčku ve svém novém maximu 58,58 a musela čekat, jak si povedou soupeřky v dalších rozbězích. A její naděje nezhasla ani po posledním čtvrtém rozběhu, když se sice před ní dostala časem další čáslavská závodnice Jitka Novosadová, ale třetí v cíli berounská Anežka Voříšková už s časem hodně přes minutu nemohla Elišku ohrozit. A Eliška si tak po roce na stejném místě zopakovala postup do nedělního finále!!!

Hala Ostrava Gigant 519

Holky běžely, co mohly a Vojta Korel se díky novému osobáku probojoval do finále koule juniorů

V neděli dopoledne se na start finále půlky jako první postavila Kristýna Korelová. Svěřenkyně Terezy Veselé a Tomáše Linharta ve finále předvedla další pěkný výkon, byť to tentokrát na medaili nestačilo. Finále hned po startu rozeběhla hodně svižně Zuzana Porubčanová z Počerad, která nakonec tempo udávala celé tři okruhy. Kíťa se držela od počátku na čtvrtém místě, ale kolo a půl před koncem bohužel tempu vedoucí trojice nedokázala konkurovat a navíc se propadla na pátou pozici za Annu Zemaníkovou z Frýdku-Místku. Nesložila však ruce do klína a nepozorovala jen z povzdálí fantastický finiš obhájkyně titulu Denisy Folkové z Jablonce a boj o druhé místo v podání Porubčanové a Lucie Zvolánkové z pražské Aritmy. V cílové rovince se opět prodrala na čtvrtou příčku a cílem proběhla v novém halovém osobním maximu 2:16,02. Stejně jako loni byl v cíli prvním gratulantem a utěšitelem zároveň Josef Hanykýř, který nemohl rovněž v Ostravě chybět.

Hala Ostrava Gigant 887

Pár minut po doběhu finále dorostenek se postavily na start finálového běhu půlky i juniorky. A zde to bylo už od počátku daleko větší „maso“, ve kterém se ocitla i Bára Veselá. Hned po seběhu se Bára dobře natlačila na třetí místo, ale ještě v prvním okruhu se před ní dostala Anna Suráková z Plzně. Velmi dobře rozběhnutý závod Janou Matějkovou z pražské Slavie dostal pro nás nový náboj, když se Bára na třístovce opět dostala před plzeňskou závodnici a až na pětistovku se držela na bronzové příčce. V cílové rovince třetího z okruhů zaútočila pozdější mistryně republiky Anita Žáková z Berouna, ale Bára se nechtěla nechat a rovněž se drala dopředu. Bohužel při průběhu cílem třetího kola se Bára dostala do kolize s Matějkovou, úplně vypadla z tempa a čelo závodu jí nedostižně odskočilo. Do cíle pak Bára doběhla už jen setrvačností a s časem 2:20,72 obsadila konečnou sedmou příčku.

Hala Ostrava Gigant 924

Před polednem byly na programu finálové běhy na 400 metrů a na start finále dorostenek se stejně jako před rokem v první dráze připravovala Eliška Čechová. Zatímco loni byla Eliška ještě padesát metrů před cílem ve hře o cenné kovy, tak letos za to její soupeřky vzaly tak, že společně s Denisou Folkovou z Jablonce vlála na konci startovního pole. Poté co Folková z finálového závodu odstoupila, zůstala na chvostu Eliška osamocena, ale opět ukázala, že je velká bojovnice a od trenérského dua Tereza Veselá-Tomáš Linhart určitě vyslechla pochvalu, protože náskok první čtveřice dokázala trochu stáhnout a cílem proběhla pátá v novém výborném osobáku 58,22!!!

Piprava finale 400m

Posledním atletem ze Staré Boleslavi, který ale z ostravské haly odcházel, byl opět Vojta Korel. Vojta se loni při své premiéře probojoval do finále koulařských juniorů a letos se mu podařilo to samé, byť úroveň soutěže byla o hodný kus výše. Vojta s prvním pokusem dlouhým 13,34 metru nemohl být úplně spokojen, když letos už dokázal poslat šestikilové náčiní o necelý metr a půl dále, a navíc mu po první sérii patřilo až jedenácté místo. Ve druhém pokusu se zlepšil na 14,20 a posunul se na devátou příčku o pouhý centimetr za osmé místo vlašimského Gročka. Vojta tedy věděl, že se musí zlepšit a po svém třetím pokusu a také třetím pokusu Tupého z Bechyně se mohl radovat. Vojta se do třetího pokusu pořádně opřel a výsledkem bylo vylepšení osobního maxima na 14,90 metru!!! Díky tomu se posunul na sedmou příčku a po pokusu bechyňského závodníka už bylo jasné, že mu finále neunikne! O patnáctimetrovou hranici se pokoušel ve všech dalších třech pokusech, ale měřený už byl jen ten čtvrtý (14,58 metru). Letošní soutěž koulařů měla neuvěřitelnou úroveň, vždyť v loňském roce by Vojtův nejdelší pokus stačil na bronzovou příčku!!! Oštěpařský „střízlík“ a svěřenec Nikoly Brejchové tak mohl být se svým vystoupením mezi ostatními hromotluky nadmíru spokojen.

Kompletní výsledky z HMČR naleznete zde.

Kompletní fotogalerie od Jiřího Kottase (tímto mu moc děkujeme) zde.

Lenka podpora Elisky

Hala Ostrava Gigant 1340