Atletika Stará Boleslav

Luboš Nováček je evropským šampionem a Jana Čapková veze z Madridu bronz!!!

Autor: vh, foto: ln a jč,

Štítky: , ,

Uplynulý týden se pohledy fanoušků staroboleslavské atletiky zaměřily do španělské metropole, kde na halovém mistrovství Evropy veteránů v barvách České republiky startovali i dva atleti ASB. V Madridu dokázal ve své věkové kategorii získat evropský titul v hodu oštěpem Luboš Nováček, který návdavkem ke zlatu přidal i rekord mistrovství!! Jana Čapková v soutěži kladivářek zaútočila na medaili hned prvním pokusem, na bronzovou medaili si však díky chybě zapisovatele musela chvíli počkat. Jana ještě poslední den šampionátu přidala finálové umístění v hodu břemenem. Janě i Lubošovi moc gratulujeme!!!

Lubos Madrid medaile

Úterý 20.3.2018 – Jana Čapková vybojovala další ze svých medailí, tentokrát to byl bronz v hodu kladivem

Na halovém mistrovství Evropy Jana Čapková opět dokázala vybojovat cenný kov a navázala tak na své výborné představení z českého šampionátu. Medaile z Madridu má však mnohem větší cenu, protože Jana soutěžila už jen se stejně starými soupeřkami a se stejně těžkým náčiním a nedocházelo tak ke složitým přepočtům na závěr závodů.

Pod širým nebem se Jana nejprve představila ve úterý 20. března 2018 večer, kdy byla na pořadu soutěž žen nad 40 let v hodu čtyřkilovým kladivem. Jana hned prvním pokusem zaútočila na medaili, když přehodila o 32 centimetrů čtyřicetimetrovou hranici a měla se tak ujmout vedení v soutěži. Bohužel chybou zapisovatele jí bylo zapsáno o deset metrů méně a plně koncentrovaná Jana si toho nevšimla. Ve zbývajících pěti pokusech už se spíše trápila, posuďte sami – 2. 33,67 metru, 3. 27,35 metru, 4. 35,58 metru, 5. 36,18 metru a 6. pokus 34,18 metru. O vítězství si to rozdaly Finka Koro Kirsi, která rozhodla ve svůj prospěch pátým pokusem (45,17 metru), a Andrea Jenkins z Velké Británie, která si připsala nejdelší pokus 44,82 metru na úplný závěr závodu. Po skončení soutěže figurovala na třetím místě Antonella Chouchal z Malty (38,33 metru) a na místě čtvrtém Ukrajinka Natalia Radionovova (36,60 metru). Jana byla ve výsledkové listině až pátá, ale hned po závodech podala česká výprava protest, který nakonec jurry uznala a byť Jana přišla o slavnostní ceremoniál, bronzovou medaili si nakonec po zásluze veze domů!!!

Medaile JanaCapkova

Pátek 23.3.2018 – Luboš Nováček mistrem Evropy v novém rekordu mistrovství!!!

Podle papírových předpokladů patřil Luboš Nováček v kategorii mužů nad 40 let v hodu oštěpem k největším favoritům soutěže. A předpoklady Luboš v pátečním večeru více než naplnil, když všechny tři platné pokusy by mu zajistili zlato!! Kromě soupeřů se navíc výborně vypořádal i s nepříznivým počasím, protože byla velká zima, pršelo a navíc silně foukalo. Hned prvním pokusem však Luboš skvěle založil, když se oštěp vypuštěný z jeho ruky zabodl do vzdálenosti 58,13 metru a ujal se tak výrazného vedení, které už jen navyšoval. Ve druhé sérii totiž poslal oštěp ještě dále (poprvé za šedesátimetrovou hranici na 60,12 metru) a překonal tak rekord mistrovství. Na příštím šampionátu se pak bude skvět před závodníky tento nádherný zápis: WR Jan Železný, ER Jan Železný and MR Luboš Nováček!!! A aby toho nebylo málo, tak se Luboš ještě dokázal po neúspěšném třetím pokusu zlepšit ve čtvrté sérii na 60,25 metru. Ve zbylých dvou pokusech už zapisoval jen křížky, ale se svým výkonem a evropským titulem musel být naprosto spokojený!!! Pro úplnost dodejme, že druhý skončil Němec Jens Kresalek (55,33 metru) a třetí Fin Harri Leivonen (54,66 metru).

Lubos Madrid4

Sobota 24.3.2018 – V hodu břemenem Jana Čapková vydřela postup do finále

Poslední den evropského šampionátu vzala Jana do rukou břemeno o váze 9,08 kg a šla bojovat o další skvělý výsledek. V sobotu po obědě ji ale čekal daleko větší oříšek, protože tentokrát byla soutěž velmi silně obsazená. Jana nemohla být rozhodně spokojená se svým prvním pokusem, když si u něj zapsala křížek. Ve druhé sérii ale přece jen břemeno z jejích rukou letělo do vzdálenosti 10,33 metru a Jana se usadila na osmém místě, ze kterého se přes mírné zlepšení ve třetí sérii (10,44 metru) a nejlepší pokus ze čtvrté série (11,02 metru) už výše neposunula. Vyrovnané výkony Jana předvedla i v páté (10,93 metru) a šesté sérii (10,87 metru). O medailích se tentokrát ale rozhodovalo o dost dále. V nervydrásajícím závěru nakonec vydřela zlato Britka Andrea Jenkins, která s výkonem 15,07 metru z poslední série přehodila o pouhé dva centimetry po celou dobu vedoucí domácí závodnici Belen Mesu Fernandez (15,05 metru). Třetí skončila vítězka z kladiva Finka Koro Korsi (14,33 metru).

Lubos Madrid5Lubos Madrid1Lubos Madrid2Lubos Madrid3Lubos Madrid medaile a diplom