Atletika Stará Boleslav

KÍŤA VEZE z BUENOS AIRES MÍSTO v ELITNÍ OSMIČCE!!!

Autor: vh, foto: Petr Šarapatka,

Štítky: ,

V loňském roce startovala Kristýna Korelová na svém prvním Mistrovství světa v Keni a mezi světovou elitou obsadila na čtvrtce s překážkami pěknou čtrnáctou příčku!!! Včera odpoledne argentinského času se Kíťa postavila na start druhého kola své disciplíny a dokázala mezi nejlepšími světovými překážkářkami vylepšit své postavení z kola prvního a poskočit na skvělou osmou příčku!!! Kítě gratulujeme a přejeme šťastnou cestu z Buenos Aires domů!!!

Kia Sarapatka7

Jak určitě všichni víte z předchozího článku atletické disciplíny se na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires netradičně konaly dvoukolově a výsledky obou kol se sčítaly. Všichni rovněž víte, že Kíťa se představila v prvním kole v posledním třetím rozběhu na 400 metrů překážek, kde doběhla ve svém rozběhu čtvrtá v čase 1:01,84, celkově devátá a pro úplnost dodejme, že byla nejlepší závodnicí startující z druhé dráhy a čtvrtou nejlepší Evropankou.

Do závěrečného běhu postoupilo prvních osm s nejlepším časem z prvního kola a tak bylo jasné, že Kíťa bude startovat v tom druhém, prostředním a rozhodně ve výhodnější dráze. Na startu se tedy sešly závodnice, kterým patřila průběžně devátá až čtrnáctá pozice a Kítě patřila šestá dráha (jak sama říká tzv. Warholmka). Kíťa si musela dávat pozor zejména na dvě nejbližší soupeřky, průběžně desátou Rakušanku Lenu Pressler (o pouhou setinu vteřiny zpět) a jedenáctou Juishsuan Yang z Taiwanu. A také věděla, že v prvním úterním běhu zaběhla skvěle (pod jednu minutu) Jihoafričanka Morake, takže nesmí zaběhnout hůře než v kole prvním.  

Kia Sarapatka8

Do druhého běhu nakonec nastoupila pouze pětice překážkářek, když na startu chyběla Finka Kia Laisi. Celé startovní pole bylo nesmírně vyrovnané a to prakticky po celou dobu závodu s výjimkou taiwanské závodnice, která šla od první překážky jasně do čela. Kíťa tentokrát vyrazila o poznání lépe než v první fázi a držela se na úrovni všech dalších soupeřek. Rozhodovat se začalo ve druhé polovině závodu, kdy byla stále jasně ve vedení Taiwanka Yang. K té se ovšem začala přibližovat Kíťa s Lenou Pressler. Na osmé překážce přišlo drobné zaváhání a Lena Pressler Kítě odskočila. Obě se však blížili vedoucí závodnici, protože Yang začala uvadat. Na deváté překážce stále Kítě patřilo třetí místo, ale závěr už byl v jejím podání jako z partesu. Desátou překážku přelétla vskutku ukázkově a rázem se přehnala kolem Rakušanky a blížila se každým krokem i k vítězství v rozběhu, ale…..

Kia Sarapatka9

....Juishsuan Yang nakonec Kítin nápor odrazila a zvítězila v čase 1:01,04. Hned za ní ale vpadla do cíle Kíťa (1:01,13) a třetí Lena Pressler (1:01,33). A hned tedy bylo jasné i to, že Kíťa neodjede z Buenos Aires hůře než s devátým místem. Lena Pressler nakonec uhájila umístění v elitní desítce právě před vítězkou tohoto rozběhu Juishsuan Yang. O konečném pořadí se ale rozhodovalo v závěrečném třetím rozběhu, který měl opravdu výtečnou úroveň, když hned pět děvčat pokořilo hranici šedesáti vteřin. Suverénní vítězkou se nakonec stala Venezuelanka Cabezas Caracas, která až do cílové rovinky bojovala se spolufavoritkou po prvním kole vedoucí Brazilkou Jessicou Vitoriou de Oliveira Moreira. Ta však zaváhala na poslední překážce a skončila na zemi a cílem pak následně proklusala jako poslední. To znamenalo i posun Kíti o příčku výše na konečnou osmou pozici na dohled od sedmé Němky Gisele Wender, úřadující evropské šampionky!!!

Kia Sarapatka10

Na závěr je třeba opět zopakovat, že osmé místo na Olympijských hrách mládeže je obrovským úspěchem!!! Je třeba si rovněž uvědomit, že Olympijské hry mládeže se konají prakticky po atletické sezóně a jednotliví závodníci už musí být velmi utahaní. Na samotných výsledcích a čase je to hodně vidět. Zatímco se drtivá většina atletů chystá na podzimní soustředění, kde budou nabírat základ pro další sezónu, na účastníky olympiády čeká zasloužený odpočinek. A Kíťa si ho určitě zaslouží. Tak ještě jednou díky za krásné letošní zážitky a těšíme se na příští sezónu!

Konečné pořadí 400 metrů překážek na Olympiádě mládeže zde.