Atletika Stará Boleslav

Kíťa Korelová veze z Evropy šesté místo a letenky do Buenos Aires!!!

Autor: vh, foto: archiv kk,

Štítky: ,

Kristýna Korelová má za sebou poměrně náročnou jarní část atletické sezóny, se kterou ale může být nadmíru spokojená. Po zisku stříbrné medaile na Mistrovství ČR dorostu a třetím ligovém kole si totiž zabalila reprezentační výbavu a odcestovala na evropský šampionát do 18 let. Ten se konal od čtvrtka 5. července do neděle 8. července v maďarském Györu. Velmi dobrou zprávou byl při zveřejnění nominace i fakt, že se do doprovodu dostala i Tereza Veselá. A Kíťa na čtvrtce s překážkami dokázala v Maďarsku navázat na loňské skvělé čtvrté místo z Evropského olympijského festivalu mládeže a v nabité konkurenci i letos pronikla náročným kvalifikačním sítem až do finále!!! V něm doběhla na skvělém šestém místě a toto umístění jí rovněž zaručuje účast na Letních olympijských hrách v Buenos Aires!!! Gratulujeme a přejeme ať se dál daří!!!

Gyor 2018 Kia a Tereza2

Pátek 6.7.2018 – Nečekané drama v rozběhu

Oproti loňskému roku, kde na MS do 17 let i na Evropském olympijském festivalu mládeže Kíťa nastoupila rovnou do semifinálového běhu, tak na letošním evropském šampionátu vedla cesta do finále přes dvě kvalifikační kola a také se jednalo o dost náročný program třech závodů ve třech dnech. Nejprve se ale Kíťa musela v pátek popasovat s rolí jedné z favoritek na postup ve čtvrtém rozběhu na 400 metrů překážek a podle časů uvedených ve startovní listině nepatřila k největším favoritkám na postup do finále. Postupový klíč byl celkem příznivý, do semifinále postupovala první tři děvčata v cíli přímo a další čtyři s nejlepšími časy. Kíťa měla před startem zaběhnutý druhý nejlepší čas (1:00,27) a mezi největší spolufavoritky rozběhu patřily Giséle Wender z Německa a stará dobrá známá z finále EYOF Lena Pressler z Rakouska, které letos běžely podstatně stejný čas jako Kíťa.

Kíťa startovala v nepříliš oblíbené osmé dráze a měla tudíž všechny soupeřky za sebou. A zatímco rakouská závodnice (v cíli 1:00,72) a Němka (1:00,75) si celkem v klidu běžely pro hladký postup, tak Kíťa musela v cílové rovince hodně zatáhnout, aby se prodrala na třetí přímé postupové místo. Nakonec se jí to podařilo a cílem proběhla třetí v čase 1:01,50, těsně před čtvrtou Irkou Miriam Daly (1:01,66) a pátou maďarskou závodnicí Zsofií Kiszel (1:01,76). Ani ty však nemusely smutnit, protože hned věděly, že obě postupují do semifinále na čas. Na úvod to, tedy trochu byly nervy (a jak se ukázalo ne naposled), ale hlavní cíl se podařil a Kíťa tak napodobila reprezentační kolegyni Kateřinu Dlabajovou, která rovněž postoupila do sobotního semifinále.

Gyor 2018 Kia a Dlabaj

Sobota 7.7.2018 – Dlouhé čekání s radostným koncem

V rozběhu se, jak se říká, oddělila zrna od plev a v semifinále už byla děvčata hodně vyrovnaná a bylo jasné, že na postup do finále bude muset Kíťa přidat. Postupový klíč zůstal prakticky stejný. Do finále postupovala první tři děvčata v cíli přímo a další dvě s nejlepšími časy. Kíťa v prvním semifinálovém běhu měla tři soupeřky z rozběhu (Wender, Daly a Kiszel), dále pak další soupeřky z loňského finále EYOF vítěznou Španělku Carlu Garcia a nešťastnou Italku Emmu Silvestri (letošní průběžný nejlepší čas). A osmičku doplňovala ještě Finka Kia Laisi a Portugalka Juliana Guerreiro. Na Kíťu tedy čekal nelehký úkol, když hned tři soupeřky už letos zaběhly lepší čas a další dvě jen těsně zaostávaly.

Gyor 2018 Kia semi1

Kíťa opět startovala v nepříliš oblíbené osmé dráze a měla tudíž opět všechny soupeřky za sebou. A běžela skvěle! Při náběhu do cílové rovinky byla ještě na postupové pozici, bohužel závěr jí tak úplně nevyšel. Na první čtveřici, která se v pořadí Giséle Wender (59,33), Emma Silvestri (59,64), Carla Garcia (59,67) a Kia Laisi (59,90) dostala pod šedesátivteřinovou hranici, Kíťa díky zaváhání nestačila, ale celkem s velkým náskokem si doběhla pro páté místo ve výborném čase 1:00,49. To sice znamenalo, že přímý postup je passé, ale naděje na postup časem stále žila. Pro Kíťu nastaly dlouhé minuty netrpělivého čekání na výsledek druhého semifinálového běhu. A po proběhnutí první Leny Pressler (1:00,20), bylo jasné, že druhý běh byl o dost pomalejší a ohýnek naděje rostl. A když se u druhé a třetí závodnice (Italka Angelica Ghergo a Britka Jasmine Jolly) v cíli objevil čas 1:00,58 mohl Kíťa slavit postup do finále a také jistotu startu na Letních olympijských hrách mládeže, které bude pořádat v říjnu argentinské Buenos Aires a kam se nominuje sedm nejlepších z tohoto šampionátu!!! A protože může startovat z jedné země pouze jedna závodnice, tak díky postupu dvou Italek do finálového běhu, nebylo co řešit!

Neděle 8.7.2018 – Velké finále a krásné šesté místo

V nedělním finále se představila opravdu osmička těch nejlepších a nás hřálo u srdce, že je mezi nimi i Kíťa. Kíťa tentokrát startovala v první dráze a měla tedy poprvé na šampionátu přehled o svých soupeřkách. Jak ale po závodě řekla, na soupeřky se moc nesoustředila a hlavně se soustředila na svůj výkon a dobře udělala. Po celý závod sice tahala za kratší konec do cílové rovinky sice vbíhala na posledním místě, ale pak se začala její ztráta zkracovat a Kíťa se cílem prohnala na krásném šestém místě, když ještě dokázala o setinu vylepšit svůj čas ze semifinále na 1:00,48 a hlavně porazit Finku Laisi (1:00,50) a Italku Ghergo (1:00,77). Kíťa po závodě přiznala velkou únavu a také neuvěřitelný posun výkonnosti všech soupeřek oproti loňskému roku. Všech prvních pět závodnic si ve finále vylepšilo osobák a pro úplnost dodejme, že evropskou šampiónkou se po velkém boji stala Němka Giséle Wender (58,88) před druhou Emmou Silvestri z Itálie (59,04) a třetí Lenou Presslerovou, která dokonce zaběhla národní rekord Rakouska (59,11). Na loňsku vítězku EOYF Španělku Carlu Garcia zbyla nepopulární brambora (59,62) a pátá Britka Jasmine Jolly si vylepšila osobák na 59,79.

Kíťa si za své vystoupení na evropském šampionátu zaslouží absolutorium, byť jí asi mrzí chybička ze semifinále, díky které přišla s největší pravděpodobností o svůj premiérový čas pod jednu minutu. Teď Kítě přejeme klidný odpočinek na dovolené a následně vydařenou přípravu na podzimní vrcholy sezóny včetně toho nejvyššího v podobě Letních olympijských her mládeže, kde se svými soupeřkami z finále opět potká!!!

Gyor 2018 Kia a maskot