Atletika Stará Boleslav

Honza Tesař rozbíhal čtvrtkařskou štafetu ve finále ME!!!

Autor: vh, foto: Aleš Gräf, zdroj: atletika.cz,

Štítky: ,

Závěr sobotního programu mistrovství Evropy v Berlíně obstaraly finálové běhy dlouhých štafet. Trochu překvapivě naši čtvrtkařskou štafetu opět rozbíhal Honza Tesař. Reprezentační kvarteto ve složení Honza Tesař, Pavel Maslák, Patrik Šorm a Filip Šnejdr neběželo špatně, ale šest soupeřících štafet bylo tentokrát lepších. Naše čtveřice protnula cíl jako sedmá, ale pěkně po pořádku.

18 berl 8211

Pro někoho hodně netradiční a drsný zásah do čtvrtkařské štafety ze strany trenéra Dalibora Kupky znamenal, že se Honza Tesař v sobotním večeru postavil po bok Pavla Masláka, Patrika Šorma a Filipa Šnajdra ve finálovém závodě štafet na 4x400 metrů. Ze sestavy, která v rozběhu dokázala vylepšit národní rekord, tak vypadli Michal Desenský a Vít Müller. Pokud si však vzpomenete na vystoupení naší štafety před dvěma roky v Amsterdamu, tak tam naše čtveřice zaběhla v rozběhu nový český rekord, ke kterému se pak ve finále ani zdaleka nepřiblížila.

18 berl 8089

Dalibor Kupka tedy vsadil na "čerstvou krev" a Honza Tesař na prvním úseku jeho důvěru rozhodně nezklamal. Bylo vidět, že jeho forma byla směrem k evropskému šampionátu dobře naladěná i s ohledem na to že Honza běžel letos venku teprve počtvrté ostrou hladkou čtvrtku. Honza se opět musel vypořádat s faktem, že bude rozbíhat naší štafetu v poslední osmé dráze a nebude tak mít přehled o svých konkurentech. Byť závěr jeho úseku nebyl úplně povedený, tak Honza předával na sedmém místě jen s nepatrným odstupem za ostatními štafetami a časomíra na předávce se zastavila na 46,7, což byl o 4 desetiny rychlejší čas než měl Patrik Šorm v rozběhu při českém rekordu. 

18 berl 8099

Pavel Maslák na druhém úseku sbíhal k mantinelu na sedmém místě a skvělým výkonem posunul naš kvartet na úroveň třetího místa. Třetí úsek vyšel velmi dobře Patrikovi Šormovi, který jednak udržel kontakt s čtvrtou Francií a rovněž udržel pátou příčku před polským borcem. Filip Šnejdr tedy vybíhal na velmi dobré pozici a v první polovině svého úseku ji s úspěchem hájil, bohužel úplný závěr Filipovi nevyšel a v cílové rovince se před něj lehce posunuli finišmani Polska a Itálie. Naše štafeta tedy cílem nakonec proběhla na sedmé příčce a ani avizovaný útok na další vylepšení národního rekordu nevyšel. Cílová kamera zastavila časomíru u našeho kvarteta na 3:03,00. Škoda. Kdyby se Filip Šnejdr udržel na úrovni Poláků či Italů, tak by se národní rekord opět posunul směrem ke tříminutové hranici. Na druhou stranu s tímto časem by před dvěma roky byla naše štafeta s přehledem čtvrtá, i to svědčí o velké kvalitě finálového závodu.

V dramatickém finiši nakonec zvítězili Belgičané v čase 2:59,47, když Kevin Borlée fantasticky přesprintoval trápícího se Španěla. Před toho se dostali ještě druzí Britové (3:00,36). Třetí tedy proběhli cílem Španělé (3:00,78) a na čtvrtém Francouzi v čase 3:02,08. O páté a šesté místo si to tedy nakonec rozdali Poláci (3:02,27) s Italy (3:02,34). Domácí německé kvarteto pak doběhlo beznadějně poslední (3:04,69).

18 berl 8103