Atletika Stará Boleslav

Bronz s hořkou příchutí pro Honzu Tesaře!

Autor: vh, foto: Jiří Kottas,2018,

Štítky: , , , ,

Na vrchol domácí sezóny se do Kladna vydala šestice atletů ze Staré Boleslavi, kteří si vybojovali účast na republikovém šampionátu dospělých svými kvalitními výkony v průběhu letošní sezóny. Na kladenském Sletišti jsme byli zvědaví zejména na Honzu Tesaře resp. na jeho útok na limit pro Evropu. A Honza rozhodně nezklamal, když po celkem vydařeném rozběhu ve finále zaběhl krásný osobák, ale pro Berlín mu zůstal v ruce Černý Petr jako čtvrtému v republikovém žebříčku. Náplastí mu může být bronz, nový oddílový rekord a konečně i nominace do čtvrtkařské štafety pro Berlín. Do finále se probojovaly i Bára Veselá, Lenka Čechová a Nikola Macháčková. A kdyby kladenský městský stadion měl osm drah, tak by o finálový běh nepřišli ani Kíťa Korelová a Kuba Veselý. Šest startů a všech šest proměněných v umístění do osmého místa je velkým úspěchem pro naše atlety!!!

V sobotu se ukázalo, že není třetí místo jako třetí místo

Jako první se z boleslavských atletů ve výhni na kladenské dráze představila Bára Veselá, která tentokrát dala přednost hladké čtvrtce před tou s překážkami. Těsně před jedenáctou hodinou startovala Bára hned v prvním ze tří rozběhů v páté dráze a nevedla si vůbec špatně. Bára zaběhla velmi solidní čas jen těsně za svým osobákem 56,29 a cílem proběhla na třetím místě. V tu dobu byla Bára s ohledem na tři rozběhy celkem a na kladenskou šestidráhu (jen vítězka jistý postup přímo do finále plus tři další s nejlepším časem) na předposledním postupovém místě. To jí patřilo i po druhém rozběhu, kde byla rychlejší jen vítězka a protože ve třetím rozběhu se před Báru časem dostala už jen druhá v cíli, mohla se Bára těšit na své první velké finále na republikovém šampionátu dospělých!!!

M CR Kladno 094

Hned po ženách nastoupili na svůj start i čtvrtkaři a v prvním rozběhu kromě největšího favorita Pavla Masláka startoval v šesté dráze i náš Kuba Veselý. Kuba bohužel nevybočil z trápení, které ho provází celou letošní sezónu a doběhl si pro třetí místo za Pavlem Maslákem (45,66) a druhým Romanem Flaškou z pražského Olympu (47,13), který nakonec postoupil díky času. Se svým časem 49,41 Kuba nemohl být spokojený a s ohledem na obsazení zbylých dvou rozběhů se mohl s postupem na čas rozloučit. Výsledky obou běhů toto potvrdily a Kuba se tak díky pouhým šesti drahám (nějak mi to stále nejde přes klávesnici Mistrovství ČR mužů a žen na šestidráze….) do finále nepodíval a obsadil celkovou sedmou příčku.

M CR Kladno 126

Časový pořad kvapil i na dále, ale houštecké barvy byly na Sletišti k vidění až v polovině odpoledne. Na start prvního ze tří rozběhů na ženské půlce se totiž postavila Lenka Čechová. A Lenka využila celkem příznivého rozlosování a velmi zkušeným výkonem si pohlídala druhé přímé postupové místo za jednoznačnou favoritkou Dianou Mezulianikovou. Cílem proběhla v čase 2:18,81 a mohla se stejně jako Bára v klidu připravovat na nedělní finále bez ohledu na výsledky dalších rozběhů.

M CR Kladno 231

V podvečer na kladenském stadionu nastoupily ke své soutěži i oštěpařky, mezi kterými nechyběla Nikola Macháčková. Nikola není stále úplně fit a tak nemohla prodat své nadějné tréninkové pokusy z Houštky mířící k padesátimetrové hranici. Nicméně zahájila velmi solidně pokusem dlouhým 42,94 metru a po první sérii jí patřila průběžná pátá příčka. Po nezdařeném druhém pokusu klesla o příčku na šesté místo a po třetí sérii, kdy zapsala pokus dlouhý 41,42 metru si mohla oddechnout po selhání jedné z favoritek Petry Andrejskové, protože se jen tak tak protáhla do užšího finále. Ani tam však nepřekonala svůj výkon z první série (4. pokus – 40,75 metru, 5. pokus – nezdařený a 6. pokus – 41,37 metru) a to stačilo pouze na obhájení svého umístění na osmé příčce z loňského roku.

M CR Kladno 388

V době kdy vrcholilo finále soutěže oštěpařek, se na svůj start chystaly závodnice na čtvrtce s překážkami. Hned v první rozběhu startovala největší favoritka Zuzana Hejnová a ve třetí dráze do bloků zaklekla i Kíťa Korelová. Kíťa za sebou měla náročné jaro s vyvrcholením v podobě evropského dorosteneckého šampionátu a po zasloužené dovolené se od ní nedaly očekávat zázraky. I přesto Kíťa zaběhla velmi dobře, když cílem proběhla jako třetí v čase 61,98. I Kíťa by se na oválu s osmi drahami dostala do finále, protože její čas byl v celkovém součtu všech tří rozběhů osmým nejlepším.

O necelou půl hodinu později se na start třetího rozběhu čtvrtky s překážkami řadili závodníci v čele s naším Honzou Tesařem. Honza sice nestačil na bezkonkurenčního Inda Dharuna Avyasamyho (49,75), ale jinak si poradil se všemi nástrahami trati bezvadně. Cílem proběhl mezi českými závodníky bezpečně první v letošním osobáku 51,02 s výrazným náskokem před zkušeným Martinem Juránkem z Univerzity Brno (52,60) a mohl se v klidu připravovat na nedělní finále, kde chtěl určitě zaútočit na medaili a hlavně na limit pro účast na Mistrovství Evropy v Berlíně.

M CR Kladno 422

V neděli tři běžecká finále s bronzovou tečkou

Velkou část nedělního programu republikového šampionátu jsme si mohli užít u televizních obrazovek (pokud jste nebyli na Kladně) a do přímého přenosu České televize se vešla všechna tři běžecká finále, která nás díky účasti našich atletů zajímala.

Nejprve se na start svého finále postavila Bára Veselá na čtvrtce. V půl druhé odpoledne zaklekla do bloků v první dráze, která letos našim holkám moc nesvědčí. Nejinak tomu bylo i na kladenském stadionu, kde Bára přes veškerou snahu doběhla do cíle jako poslední z účastnic v čase 57,02. I přesto může být Bára se šestým místem velmi spokojená a jsme zvědaví, co předvede na zářijovém Mistrovství ČR do 22 let.

M CR Kladno 670

Pak jsme se podívali na zajímavé finále mužské čtvrtky a hned nato se na start rovnaly účastnice finálového běhu na 800 metrů. V šesté dráze se na svůj start s momentálně nejlepšími závodnicemi v republice těšila Lenka Čechová. Tempo v prvním kole bylo hodně pomalé a čekalo se, kdo a kdy za to v takticky vedeném běhu vezme. Na pětistovce vystřelila do předu Simona Vrzalová, jejíž tempo zachytila pouze Diana Mezulianiková, které si to nakonec rozdaly v krásném souboji o vítězství. Pro bronz si celkem s přehledem doběhla Kristiina Mäki a čtvrtá doběhla stálice české půlky Kateřina Hálová. Na ty nejlepší Lenka podle očekávání neměla nárok, ale i tak se porvala o co nejlepší čas a výsledek. Až do cíle bojovala o šestou příčku, kterou pro sebe nakonec urvala Bušinová z Kyjova (2:16,34) a Lenka do cíle vpadla jako sedmá hned za ní (2:16:50). I pro Lenku se stejně jako pro Báru jednalo o skvělý výsledek a věřme i velkou zkušenost zúročenou při budoucích startech.

M CR Kladno 690

Ve tři hodiny odpoledne jsme u přímého přenosu hodně zpozorněli. Na start čtvrtky s překážkami se totiž jako jeden ze spolufavoritů postavil do páté dráhy Honza Tesař. Finálový závod nebyl vrcholem jen pro nás, ale byl ozdobou celých závodů. A Honza v neděli opět ukázal, že je velkým bojovníkem. Technicky sice za svými soupeři Michalem Brožem z pražské Dukly a Martinem Tučkem z Univerzity Brno zaostával a do cílové rovinky vbíhal s viditelnou ztrátou na třetím místě. Poslední dvě překážky však Honzovi vyšly výborně a Honza začal tuhnoucí soupeře dotahovat. Na vítězného Michala Brože (50,16) v neděli neměl, na druhého v cíli Tučka (50,50) mu chybělo velmi málo. Honza cílem proběhl třetí v novém osobním a tudíž i oddílovém rekordu 50,54!!! A protože limit pro Mistrovství Evropy v Berlíně byl stanovený na 50,70, zaběhl Honza i limit, ale…… Už druhému našemu atletu byl letos splněný limit na vrcholnou mezinárodní akci k ničemu. Po Lence Čechové i Honza zažil nepříjemný pocit, kdy jako čtvrtý v průběžných republikových tabulkách (o pouhých 12 setin vteřiny právě za Martinem Tučkem), jaké to je držet v ruce Černého Petra a pro ME v Berlíně je na čtvrtce s překážkami pouze jako první náhradník. Útěchou Honzovi může být, že v nominaci pro Berlín nakonec jako jeden z členů pro čtvrtkařskou štafetu nechybí.

Výsledky z Kladna zde.

Fotografie od Jiřího Kottase zde.

M CR Kladno 762