Atletika Stará Boleslav

Bára Veselá splnila na lize limit pro Mistrovství světa juniorů!!!!

Autor: vh, foto: Eduard Erben, zdroj: atletika.cz, Denisa Kisialová, zdroj: jojka.cz, Luboš Nováček a Fanda Schoval, Jiří Kottas, 2018,

Štítky: , , , , ,

V sobotu 19. května 2018 jela naše družstva mužů a žen na 1. kolo 1. ligy skupiny A do Kladna. Naše družstva vstoupila do sezóny celkem podle očekávání rozdílně. Děvčata některých opor vybojovala na úvod skvělé třetí místo. Muži, kteří se musejí letos obejít už bez obou našich elitních čtvrtkařů a o jejichž účinkování v extralize také bude řeč, doslova vydřeli šesté místo. První kolo pak přineslo velkou radost pro Báru Veselou, která na čtvrtce s překážkami dokázala už při druhém letošním startu splnit požadovaný limit na Mistrovství světa do 20 let, které se letos v červenci koná ve finském Tampere. Gratulujeme!!!!

Druzstva Houstka 209

Tahle čtvrtka s překážkami vejde do oddílové historie!!!

Na první kolo na kladenské Sletiště odjela tentokrát pouze šestnáctičlenná výprava žen a tak je jednoznačným pozitivem, že holky dokázaly vybojovat krásnou třetí příčku o dva body před středočeskými konkurentkami z Berouna. A to ještě bylo družstvo oslabené o Hanku Sládkovou, Nikolu Macháčkovou, Lucku Mojdlovou, Valentinu Wenigovou a další děvčata, které snad nastoupí na některém z dalších ligových kol. Potěšitelné je, že se do družstva dále zapracovávají mladé závodnice, což potvrdily skvělými výkony. A i letos máme jen jednu hostující závodnici, o které bude níže určitě řeč.

I proto začneme netradičně hodnocením jednoho startu resp. závodu, který vejde do historie ASB. Už na prvním kole KP družstev mládeže minulou sobotu v Houštce, naznačila Bára Veselá, že limit pro MS do 20 let na 400 metrů překážek je jasně v jejích silách. A hned při svém druhém letošním startu v této disciplíně Bára požadovaných 59,80 vteřin pokořila!!! Na kladenském stadionu finišovala na prvním místě v čase 59,76 a je tedy první atletkou ze Staré Boleslavi, která kdy zaběhla tuto distanci pod hranici šedesáti vteřin a další atletkou ASB, která by měla obléknout reprezentační dres na vrcholné akci. Obrovská gratulace pro Báru!!! A obrovská gratulace i pro Kristýnu Korelovou!!! Protože tyhle dlouhé překážky stály za to!! Kíťa totiž na Báru moc neztratila a zaběhla si skvělý osobák 60,27 čímž jen potvrdila svou nominaci na Mistrovství Evropy do 18 let a prakticky o jednu vteřinu vylepšila svůj vlastní oddílový rekord v kategorii dorostenek!!!!

Nejvíce bodů pro družstvo v prvním ligovém kole získala Radka Kurková, která dokázala bodovat ve všech třech vrhačských disciplínách, do kterých nastoupila. Nejlépe se jí vedlo v kladivu, které ovládla výkonem 49,97 metru a na pomyslné stupně vítězů vystoupala i v disku, kde skončila třetí (33,70 metrů). A body pro družstvo připsala i v koulařském sektoru, kde vybojovala šestou příčku (11,46 metru). Druhý největší bodový příděl zajistila jediná hostující závodnice Radka Hambergerová. Radka ukázala jak velkou posilou našeho družstva bude, když se jí podařilo prakticky to samé co Radce Kurkové. Radka totiž zvítězila v soutěži diskařek (37,75 metru) a dokázala bodovat jak v kouli, kde brala sedmé místo za 10,85 metru, tak v oštěpu, kde skončila s nejdelším měřeným pokusem 34,43 metru osmá! A do třetice vrhačka. Na třetím místě v pomyslném oddílovém žebříčku skončila Tereza Holcová. Ta potvrdila zejména vysokou výkonnost v kladivu, kde skončila druhá s výkonem 47,59 metru. A slušný bodový příděl zajistila našemu družstvu i v disku, kde s výkonem 30,31 metru vybojovala šestou příčku.

Pak už co do počtu nasbíraných bodů následují výše zmíněné adeptky reprezentačního dresu. Bára Veselá i Kíťa Korelová kromě čtvrtky s překážkami zazářily i na dvoustovce, kde si vylepšily své osobáky. Úroveň na dvoustovce však byla velmi vysoká a tak ani čas Báry pod 26 vteřin, konkrétně 25,85, nestačil na body. Pro úplnost dodejme, že Kíťa si zaběhla nové osobní maximum 26,55. Holky pak byly samozřejmě členkami naší velmi silné štafety na 4x400 metrů na úplný závěr. Z naší stálé sestavy na poslední chvíli vypadla kvůli bolavému nártu Eliška Čechová, ale skvěle jí zastoupila žákyně Silva Koudelková! A když svůj part skvěle zvládla i čtvrtá členka štafety Lenka Čechová, tak holky nenašly přemožitelky a zaběhly výborný čas 3:54,29.

Eliška a Lenka Čechovy připsaly v individuálním startu družstvu stejnou porci bodů. Eliška na hladké čtvrtce proběhla cílem ve druhém nejrychlejším času dne (58,85), když jen lehce nestačila na slávistku Veverkovou a naopak odrazila útok nakonec třetí sparťanky Konopové. Lenka po týdnu opět zaběhla skvělou půlku, když si to o vítězství rozdávala až do posledních metrů s velezkušenou Kateřinou Ulrichovou z pražské Slavie. Ta nakonec proťala pomyslnou cílovou pásku jako první, ale Lenka vpadla do cíle hned za ní v čase 2:13,61. A to ještě Lenka zaběhla i pěknou dvoustovku za 26,16. A úplně stejně si vedla další dvojčata v našem družstvu. Veronika Nedvědová na stovce s překážkami zaběhla pátý nejlepší čas v součtu všech běhů 15,38. Lucka Nedvědová zase obsadila pátou příčku ve výškařském sektoru, kde dokázala přeskočit laťku nastavenou na stojanech ve výšce 161 centimetrů.

Velkou bojovnici v sobě nezapře Eliška Linhartová, která i s minimálním tréninkem nastoupila hned do tří disciplín a hned ve dvou z nich dokázala vybojovat body. Eliška pomohla družstvu díky osmému místu v kouli (10,62 metru) a desátému v trojskoku (10,45 metru). Ani Verča Procházková neměla optimální přípravu, ale o to více je cenné její sedmé místo v hodu kladivem, kde dokonce útočila na svůj osobák, který nakonec o necelé čtyři decimetry odolal (38,27 metru). A hned za Verčou skončila osmá Jana Čapková, která tentokrát kladivo poslala nejdále do vzdálenosti 37,87 metru.

Skvěle si ale vedly i nejmladší členky našeho družstva, byť na body nedosáhly. Na stovce si Kačka Tvrdá skoro vyrovnala osobák, když zaběhla výborný čas 12,75, který by v loňském roce stačil pokaždé alespoň na finále B. Jenže letos se ve sprintu na lize sešla velká konkurence a tak byla Kačka první nepostupující do finálových běhů. Stejně to dopadlo i na dvojnásobné distanci, kde Kačka rovněž atakovala svůj osobák, který nakonec o setinu odolal (26,17). O velké pomoci v dlouhé štafetě žákyně Silvy Koudelkové už byla řeč, ale Silva se nebojácně postavila i na start hladké stovky, kde zaostala jen o fous za svým osobákem (13,25). Cenné zkušenosti sbíraly na Kladně dvě další žákyně. Aneta Ruttová skončila se solidním výkonem 462 centimetrů na konci druhé desítky. Tereza Landová si vyzkoušela ligovou atmosféru na hladké stovce (14,43).

Komentář od vedoucí družstva Jindry Pluhařové naleznete zde.

Muži skončili šestí a kolo bylo ve znamení návratu ztracených synů

Družstvo mužů se i letos musí obejít bez Honzy Tesaře, který opět hostuje v týmu pražského Olympu v extralize, a na hostování do extraligové Olomouce zamířil i Kuba Veselý. Letos spoléháme zejména naše závodníky a máme opět pouze jediného hosta. Velkým pozitivem bylo, že se na Kladno vydala hned devetenáctka našich závodníků včetně navrátivších se ztracených synů Fandy Schovala a Ondry Novotného. A už si ani nepamatujeme, kdy naposledy bylo na lize víc kluků než holek jako tomu bylo tuto sobotu. První kolo bylo docela velkou neznámou a šestá příčka byla z naší strany hodně udřená.

Kladno Holda

Lídrem družstva je opět beze sporu Adam Holeček. Na Adama letos budou čekat tuhé boje zejména se silnými kladenskými a sparťanskými vrhači a první kolo to hned potvrdilo. Adamův celkový výsledek je s ohledem na jeho prakticky nulový trénink techniky hodný obdivu. V kladivu zahájil sezónu solidním výkonem 55,76 metru a čtvrtým místem za kladenským trojblokem. V klání diskařů se Adam vytáhl, když dokázal disk poslat do vzdálenosti 44,14 metru (loni nepřehodil hranici čtyřiačtyřiceti metrů ani jednou), a kde skončil třetí. A naprázdno nevyšel Adam ani v koulařském kruhu. S výkonem 14,09 metru skončil pátý. Výrazný bodový přísun zajistil v sobotu našemu družstvu jediný host Jarda Doubek. Na patnáctistovce využil rychlého tempa vodiče, kterým byl Vojta Bouřil a ve finiši si poradil jak s domácím borcem, tak s Tomášem Martínkem. Jarda na patnáctistovce zvítězil v čase 4:00,27. A slušně se Jarda prosadil i na půlce, kde nakonec finišoval jako šestý v čase 1:57,94. A na úplný závěr byl ještě členem štafety na 4x400 metrů, kde společně s Vaškem Jislem, Tomášem Martínkem a Lukášem Podolákem vydřeli dva body za devátou příčku (3:44,97).

Kladno Ogy

Své družstvu odvedl Petr Ogoun, který se dokázal prosadit do první desítky ve všech skokanských disciplínách, do kterých nastoupil. Nejlépe se mu tradičně vedlo v dálkařském sektoru, kde dolétl nejdále na metu 674 centimetrů a obsadil výborné čtvrté místo. Po bodu za desáté místo vybojoval jak ve výšce (180 centimetrů), tak v trojskoku (11,51 metru). Naší nejlepší disciplínou byla v sobotu patnáctistovka, kde Jardu Doubka výborně doplnil Tomáš Martínek, který cílem proběhl třetí v čase 4:01,45. Další silnou disciplínou bude letos oštěp, kde se výrazně dokázali prosadit, oba naši borci. Luboš Nováček sice nebyl tak úplně spokojen s výkonem 57,89 metru, ale družstvu připsal cenné body za třetí příčku. Do formy se pomalu dostává i Vojta Korel, který si jen tak tak nepřipsal skalp zkušenějšího oddílového kolegy a s nejdelším měřeným pokusem 57,39 metrů obsadil čtvrté místo.

V dalších disciplínách už se tolik bodů neurodilo, ale o to cennější ty vydřené body byly. Adam Zach se představil ve výšce, jako obrovský bojovník, když už na své úvodní výšce opravoval na potřetí i další postupnou výšku 395 centimetrů překonal až na třetí pokus. Přes čtyři metry patnáct už se Adam nepřenesl, ale vybojoval důležité body za dělené šesté místo. Adam ještě nastoupil ve výšce, kde skončil na výšce 168 centimetrů, se kterou obsadil dělené dvanácté místo a v trojskoku, kde se mu nedařilo a nezapsal si jediný měřený pokus. Tam se naopak dokázal prosadit David Linhart, který skončil s nejdelším pokusem 12,66 metru osmý. Tři body kluci vybojovali na steeplu a ten závod měl navíc pěkný příběh a konec. Cílem totiž na devátém místě proběhl Vašek Jisl v čase 10:18,90, čímž pokořil jedenáct let starý oddílový rekord v kategorii juniorů, který do soboty držel Fanda Schoval. No a právě Fanda finišoval jako desátý v čase 10:47,06 a vybojoval pro družstvo jeden bod. Klobouk dolů i před oběma zbývajícíma bodujícíma klukama. Jakub Čížek nastoupil do kladiva i s natrženým lýtkovým svalem a z místa dokázal hodit 25,21 metru a díky tomu bral bod za desáté místo. A premiérový závod v tyčce absolvoval dorostenec Kryštof Novotný a hned při prvním startu na lize vybojoval díky přeskočené výšce 3,15 metru rovněž bod za desáté místo.

Body sice nevybojovali, ale cenné zkušenosti určitě posbírali další mladí závodníci. Adam Raška si na stovce zaběhl výborný osobák 11,58 a jen těsně nepostoupil do finále B. Jakub Holec mezi výbornými dospělými výškaři neměl moc šancí, ale skočil solidních 168 centimetrů a dělil se o dvanáctou příčku. Lukáš Podolák na půlce bojoval seč mu síly stačili, ale přece jen liga je liga a Lukáš proběhl cílem na úplném chvostu v čase 2:17,32. David Martínek bojoval až do konce na steeplu o desáté místo, ale nakonec cílem proběhl jedenáctý v čase 10:51,63. A velký respekt si na úplný závěr zaslouží Ondra Novotný, který se po letech vrátil na dráhu v ostrém závodě. A přestože při premiéře do cíle patnáctistovky nedoběhl, tak už byl opět viděn v Houštce na tréninku a budeme zvědaví, co předvede příště.

Kompletní výsledky závodů prvního kola 1. ligy družstev mužů i žen naleznete zde

Ondra a Fanda

Honza Tesař a Kuba Veselý na extralize

Ve stejný den se v Praze na Julisce konalo i první kolo Extraligy družstev mužů a žen a v dresu pražského Olympu nechyběl jako host náš Honza Tesař a v pro nás nezvyklém červeném dresu olomouckého AK poprvé i Kuba Veselý.

Extraliga KUBA3

Nejprve se Kuba představil na individuální čtvrtce, kde nastoupil do druhého z běhů. V něm nestačil pouze na reprezentačního kolegu Holuba z Hvězdy Pardubice a v čase 49,03 finišoval druhý. Na začátku sezóny se tedy Kuba zatím hledá, ale družstvu Olomouce připsal pět bodů z celkové šesté místo.  

Extraliga Honza2

Poté přišla na řadu čtvrtka s ploty a zde se v nabitém prvním rozběhu představil Honza. Honza si sice vylepšil letošní maximum skoro o dvě vteřiny na 52,12, ale spokojený zatím určitě nemůže být, protože cílem před ním proběhla hned pětice závodníků, přičemž Vítek Müller, dokonce při prvním startu v sezóně splnil nominační limit na Mistrovství Evropy v Berlíně.

Náladu si Honza trochu spravil na dvoustovce, kde sice nedoběhl na bodovaném místě, ale zaběhl si ve druhém z běhů nový osobák 21,83.

Extraliga Honza8

Na Kubu v prvním kole nečekala jen dlouhá štafeta, ale nakonec se stal i finišmanem olomouckého béčka ve štafetě na 4x100 metrů. Jeho kolegové mu předávali Pokorný, Samuel a Smutný mu předávali v popředí druhého běhu a Kuba na cílové pásce přetlačil finišmana slávistické štafety a cílem proběhl v celkově osmém nejrychlejším čase 43,05.

Extraliga Juliska 442

Ve dlouhé štafetě se kluci představili v áčkových štafetách svých družstev tzn. oba v prvním běhu. Honza Tesař mohl s kolegy Desenským, Procházkou a Flaškou jásat, když dokázali těsně porazit rivaly z Dukly a zvítězili ve velmi kvalitním čase 3:12,85. Kuba Veselý zase s parťáky Pavlíčkem, Sadilem a Pospíšilem finišovali jako šestí v čase 3:18,42..

Honza Tesař ambasadorem Štafetového poháru

Honza Tesař se spolu s reprezentačními kolegy z dlouhé štafety Patrikem Šormem, Vítkem Müllerem a Danielem Němečkem stal pro letošní ročník Štafetového poháru jeho ambasadorem. Honza tak ve čtvrtek 24.5.2018 nemohl chybět na kolínském stadionu, kde se konalo jeho celorepublikové finále.

Finale stafetoveho poharu Kolin 2

Všichni členové reprezentační štafety byli doslova v obležení dětí, se kterými se při rozcvičce proběhli po dráze, absolvovali autogramiádu a vyzkoušeli si i nezvyklou roli gratulantů a ceremoniářů při závěrečném defilé vítězů. To vše zachycují pěkné fotky od Eduarda Erbena (zdroj: atletika.cz).

Finale stafetoveho poharu Kolin 8Finale stafetoveho poharu Kolin 10Finale stafetoveho poharu Kolin 11