Atletika Stará Boleslav

Honza Tesař si veze z univerziády pěkné dvanácté místo!!!

Autor: vh, foto: zdroj:atletika.cz,

Štítky: ,

Zatímco jsme se ve středu 23.8.2017 chystali na první atletickou středu v Houštce, nastoupil Honza Tesař do rozběhů na čtyřista metrů na světové univerziádě. Z nich postoupil sice časem, ale s přehledem do další fáze. V dnešním semifinále Honza dokázal zaběhnout své maximum v letošním roce, ale na postup do finále to bohužel nestačilo. Nenaváže tak na svůj životní běh ve finále univerziády a nebude obhajovat bronzovou medaili z předloni. Honza bude mít ještě šanci zabojovat o finále s kolegy v dlouhé štafetě. Rozběhy jsou na pořadu v neděli.

Třetí v rozběhu, ale jistý postup časem

Ve středu 23.8.2017 začal na 29. Světové univerziádě i program atletických disciplín. V Tchai-pei byly brzy ráno tamního času na programu rozběhy na 400 metrů mužů, které nás s ohledem na účast našeho Honzy Tesaře velmi zajímaly. Honza startoval hned v prvním z devíti rozběhů a papírově měl s Polákem Rafalem Omelkem (letos se s ním Honza přímo utkal už v rozběhu na HME viz ilustrační foto) útočit na přímý postup. Největším soupeřem jim měl být Kazach Mikhail Litvin. A jak se ukázalo, předpoklady byly správné. Zvítězil Omelko (46,77) a na druhé přímé postupové místo se dokázal dostat v letošním SB Litvin (46,92). Honza finišoval jako třetí v čase 47,22 (letošní druhá nejrychlejší Honzova hladká čtvrtka venku) a musel čekat na výsledky všech devíti běhů. Nakonec se však ukázalo, že se jednalo o rozběh nejrychlejší (Omelko v součtu všech časů první a Litvin třetí). Takže Honza s přehledem postoupil do čtvrtečního semifinále s desátým nejlepším časem.

Honza rozbh na 200m2

Z první dráhy k sezónnímu maximu a konečné dvanácté příčce

Ve čtvrtečním semifinále už šlo do tuhého, když se v rozbězích oddělilo zrno od plev. Honza byl opět na startu hned prvního ze tří běhů, z nichž postupovali do pátečního finále přímo vždy první dva plus další časem. Soupeři nebyli žádní nazdárci a Honza je měl z (nevýhodné) první dráhy pěkně před sebou - Senegalec Mbengue (PB 46,80), obhájce zlata Luguelin Santos (44,91), Kanaďan Keena George (45,94), Chorvat Mateo Ruzic (46,13), Polák Kajetan Duszynski (46,33), Ital Daniel Corsa (46,01) a konečně Švýcar Silvan Lutz (46,86).

Honza se letos spíše zaměřoval na čtvrtku s překážkami a tak jsme čekali jak si povede na té hladké, kde měl doteď sezónní maximum 46,84. V nesmírně vyrovnaném finále (dle časů, protože přímý přenos jsme narozdíl od stojící a čekající dálkařky bohužel vidět nemohli) Honza bojoval, co to šlo, ale cílem proběhl až pátý a bylo jasné že se do pátečního finále nepodívá. Jistým vítězem se stal Dominikánec Santos (45,85), kterého trochu překvapivě do finále doprovodí Polák Duszynsky s osobákem 46,30. Třetí Kanaďan George (46,47) a čtvrtý Ital Corsa (46,56) mohli ještě doufat v postup časem (jak se ukázalo tak jen chvilku). Honza proběhl cílem v letošním maximu 46,77 a dokázal porazit šestého Švýcara Lutze (46,89) i sedmého Chorvata Ruzice (46,90). Všech sedm prvních závodníků by svým časem s přehledem postoupilo ze třetího z běhů, kde mohl Polák Omelko prakticky celou cílovou rovinku vyklusávat a druhý v pořadí se nedostal pod 47 vteřin. Na kdyby se ale nehraje a tak si Honza z individuálního startu odváží Tchai-wanu pěkné dvanácté místo.

Šance na finále však bude ještě pro Honzu a jeho kolegy ve štafetě na 4x400 metrů. Rozběhy budou na programu v neděli 27.8.2017 po deváté hodině tamního času (po patnácté hodině našeho času). Držíme palce!