Atletika Stará Boleslav

Markéta Červenková potřetí v řadě halovou mistryní ČR!!!

Autor: vh, foto: Přemysl Kočí, Jiří Kottas 2016,

Štítky: , ,

Uplynulý víkend se konalo v nové atletické hale v Ostravě-Vítkovicích halové mistrovství ČR dospělých. A atleti ze Staré Boleslavi přivážejí ze severní Moravy zlato a stříbro, tedy stejné úlovky jako v roce loňském. Markéta Červenková obhájila svůj loňský titul, halovou mistryní se stala již po třetí v řadě a celkově již po čtvrté!!! Navíc dokázala opět vylepšit oddílový rekord a díky svému výkonu se vrací do reprezentačního výběru a v sobotu 12. března bude Českou republiku reprezentovat na Zimním evropském poháru vrhačů v rumunském Aradu!!!! Pro Honzu Tesaře už byla samotná účast na šampionátu vítězstvím. V dramatickém finále Honzovi bohužel nevyšlo seběhnutí, ale ve finiši opět zabojoval a odměnou mu bylo stříbro ve svém letošním nejlepším čase. Markétě i Honzovi gratulujeme!!!

Marketa Ostrava MR 2016

Zlatá sobota

V sobotu pět minut po jedné začala soutěž koulařek, a protože se prezentovalo pouze dvanáct závodnic, bya to první soutěž, ve které byl znám halový mistr republiky pro rok 2016. Markéta Červenková šla do soutěže s cílem obhajovat loňský titul a také se pokusit o limit pro Mistrovství Evropy. Největší soupeřkou jí měla být jedenáctinásobná šampionka Jana Kárníková, která letos před sobotou jako jediná dokázala překonat hranici šestnáct metrů. V závodě však bylo vše úplně jinak. Kárníkovou limitovaly bolavá záda a Markéta od prvního pokusu útočila na titul. V první sérii koule z vržená její rukou dopadla do vzdálenosti 15,50 metru a Markéta se jednoznačně ujala vedení. Své postavení ještě posílila ve druhé sérii, když poprvé překonala hranici šestnácti metrů o jeden centimetr. Ve třetí sérii změřili rozhodčí výkon 15,86 metru. Čtvrtý a pátý pokus Markétě z přemíry snahy technicky nevyšly, ale v šesté sérii už Markéta jako jistá mistryně republiky ukázala, že to s útokem na limity na letošní vrcholné akce myslí vážně. S výkonem 16,31 metru se ujala vedení v průběžných republikových tabulkách a překonala své absolutní maximum, o oddílovém nemluvě. Díky tomu Markétu nemine nominace na Zimní evropský pohár vrhačů, který proběhne již příští sobotu 12. března v rumunském Aradu. O další zlepšení navíc bude svěřenkyně Stanislava Pluhaře usilovat už tuto sobotu na skvěle obsazeném mítinku v Jablonci. Tak držte Markétě palce, ať se jí i nadále daří!!

Marketa pokus1

V půl třetí patřil ovál čtvrkařům a na start třetího rozběhu se postavil i náš Honza Tesař. Honza kvůli bolavým zádům starty šetřil a nebylo vůbec jisté jestli do Ostravy pojede. Nakonec tedy ve vítkovické hale nechyběl, narozdíl od nemocného reprezentačního kolegy Daniela Němečka, který měl původně s Honzou v tomto běhu startovat. Honza si rozběh v pohodě pohlídal, když zvítězil v čase 47,42 před víkendovým překvapením Vítem Müllerem z hradeckého Sokola (47,70) a Václavem Barákem z pražské Slávie (48,27). A protože se jednalo o nejrychlejší rozběh postupovali všichni tři a Honza si vybojoval právo v nedělním finále startovat z nejvýhodnější páté dráhy.

Honza v cili rozbhu

Těsně po čtvrté hodině odpolední se postavily na start přěkážkářky včetně naší Elišky Linhartové. Eliška startovala ve druhém rozběhu a v Ostravě si vylepšila své letošní maximum. Cílém proběhla v čase 9,09 na pátém místě. V součtu časů ze všech tří běhů obsadila dvanáctou příčku. O necelou půlhodinu později na startu zaklekli i jejich mužští kolegové, mezi kterými byl i David Linhart. David narozdíl od Elišky zaběhl na úrovni svého letošního průměru a s časem 8,84 obsadil konečnou jednadvacátou příčku.

Eliska Linhartova v cili pekazek

Stříbrná neděle

V neděli jsme s netrpělivostí čekali na finále čtvrtkařů, které jsme mohli sledovat v přímém přenosu České televitze. V 15:50 se na start představila nejlepší šestice a my doufali, že Honza Tesař vylepší své loňské stříbro a naváže na svůj titul z roku 2014. Ve hře také byly limity jak pro individuální start, tak pro start štafety na HMS v Portlandu. Elitní čtvrkaři rozběhli závod velmi rychle, chvíli se zdálo, že Honza stahuje handicap Patrika Šorma a drží si za zády Michala Desenského. Na seběhu však oba reprezentační kolegové startující v okolních drahách secvakli Honzovi nůžky. Strkanice všechny tři závodníky rozhodila a bohužel Honza do druhého kola vbíhal na třetí pozici. Držel se ale v těsném kontaktu a takticky čekal na svou šanci. Ta přišla v závěrečné zatáčce, kdy Honza začal předbíhat tuhnoucího Patrika Šorma. Na Michala Desenského už Honza bohužel neměl, naopak musel společně s Šormem odrážet útok mladého překážkáře Víta Müllera. Narozdíl od Patrika Šorma to Honza dokázal a s časem 47,33 vybojoval stříbro. S časem určitě spokojený být nemohl (připomeňme si loňský stříbrný čas 46,21!!!) a stejně tak na tom museli být i zbylí čtvrkaři, protože se jim nepodařilo srazit požadovaný průměr pro start štafety (47,20). Honzovi gratulujeme a přejeme mu zejména pevné zdraví, které bude potřebovat pro přípravu na další vrcholy sezóny!!!

Honza na obrazovce

 Hala Ostrava M CR 525Hala Ostrava M CR 2