Atletika Stará Boleslav

Petr Toman a Jakub Veselý mistry republiky!!!!

Autor: vh, s přispěním tv,

Štítky:

O uplynulém víkendu se konalo poslední atletické mistrovství ČR jednotlivců. Na pražské Slavii v Edenu si rozdělovali medaile strarší žáci a žákyně. Mezi téměř pětistovkou mladých závodníků byli rozhodně vidět i atleti ze Staré Boleslavi. Petr Toman a Jakub Veselý potvrdili svou letošní nadvládu ve svých parádních disciplínách a vezou z Prahy zlatou medaili!!! Petrovi a Jakubovi gratulujeme!!!

Starší žáci na vítězné vlně

V programu sobotního dopoledne se nejprve představil Petr Toman v koulařském sektoru. Do finálového závodu nastupoval jako osmý žák v letošních tabulkách. Prvním pokusem Petr založil na 12,65 metrech a patřilo mu průběžné osmé místo. Ve druhém pokusu se mu podařilo zlepšit na 12,88 metru a poskočil na místo sedmé. Nezdařený třetí pokus na postupu do užšího finále už nic nezměnil. Čtvrtý pokus byl rovněž neplatný, ale v pátém Petr přidal další centimetry a pokus dlouhý 12,96 metru mu zajistil konečné šesté místo, jeden centimetr před Petrem Urbánkem z pražské Slavie. Pro úplnost dodejme, že soutěž mladých koulařů vyhrál favorizovaný Petr Pleva ze Zlína.

Petr se však už odpoledne musel chystat na své další vystoupení. Čekala ho totiž ještě soutěž v kladivu, z našeho pohledu hřeb sobotního programu. Petr letos v kladivu v žádném ze závodů nepoznal přemožitele, dlouhodobě vévodil letošním tabulkám a několikrát překonal oddílový žákovský rekord. Nejinak tomu bylo i v Edenu. Petr nenechal nikoho na pochybách, kdo je v kladivářském sektoru nejlepší. Vyhrál rozdílem třídy o 4,5 metru před druhým Michalem Šípem z Hvězdy SKP Pardubice a o více než 7 metrů před třetím Janem Balátem z Kolína. Navíc opět posunul hranici oddílového rekordu, který má nyní hodnotu 53,76 metru!!!

Petr Toman mistr

V sobotu odpoledne se na dráze poprvé představil i Jakub Veselý. Jakub byl jako držitel druhého nejlepšího letošního času postaven do druhého z rozběhů na 300 metrů. Svůj rozběh hladce vyhrál ve velmi kvalitním čase 36,28, který byl  nakonec nejrychlejším v součtu ze všech rozběhů. Jakub se tak před finále mohl uklidnit, zejména když mu ubyl jeden ze soupeřů. Pavel Gocala se totiž rozhodl neriskovat a s ohledem na nabitý program a svůj postup do finále na 60 i 150 metrů na třístovce nenastoupil.

V nedělním finále se Jakub postavil svému letošnímu největšímu soupeři. Matouš Vojtek si rovněž počínal jako mazák a v sobotním prvním rozběhu s přehledem zvítězil. Ve finále se tak po necelých dvou týdnech opakovala bitva z European Kids Athletics Games v Brně a opět se stejným výsledkem. Jakub nedal soupeřům šanci a ve skvělém čase 35,85 si doběhl pro mistrovský titul!!! Na druhém místě doběhl Matouš Vojtek z AC Moravská Slavia Brno v čase 36,24 a na třetím místě Tomáš Bach z TJ Klášterec nad Ohří v čase 36,68.

MCR Jakub Vesely

V hlavní roli zdraví

Velké naděje jsme vkládali do Adama Pecky, který se letos na půlce v žákovské kategorii zatím nepoznal porážku. Adam letos posunul oddílový rekord na 2:04,04 a do Prahy odjížděl s medailovými ambicemi jako třetí “muž” letošních tabulek. Adam byl na dráze v Edenu v úžasné formě a pohodě. V sobotním třetím rozběhu si závod odvedl jak potřeboval a zvítězil v nejrychlejším čase 2:09,08. Nedělní finále probíhalo dle očekávání. První ovál finalisté zvládli velmi rychle, celá osmička probíhala ještě společně v mezičase kolem 58 vteřin. Chleba se začal lámat na pětistovce, kde se zbytku pole začala vzdalovat trojice Staněk, Pecka a Mlynář, která si rychle vytvořila dvacetimetrový náskok. Takto všichni tři vbíhali do cílové rovinky. Adam měl viditelně dost sil a závěr byl velmi vyrovnaný. Bohužel padesát metrů před cílem Adama zradilo zdraví, podlomila se mu noha. Adam se sice ukázal jako veliký bojovník, několikrát vstal a snažil se do cíle doběhnout alespoň volně. Bohužel na nohu už se nemohl postavit, a tak ho přímo na dráze musel ošetřit lékař. Adam po ošetření sklidil potlesk zaplněné tribuny. 

Na závěr slovo trenérky Terezy Veselé: “Je to velká škoda, protože jak Staněk, tak Mlynář doběhli do cíle pod dvě minuty a Adam by se pod tuto hranici rozhodně dostal také a samozřejmě by za svůj výkon bral i některou z medailí. Adam si zaslouží velkou pochvalu za to, jak byl na vrchol sezóny připraven, letos v tréninku opravdu nic neošidil. Snad se mu podaří zranění brzo vyléčit a vynahradí si vše příští sezónu. Ovšem na MČR družstev na Kladně nám bude velmi chybět!”

Adamovi samozřejmě přejeme velmi brzké uzdravení!!!

Velmi očekávaný z našeho pohledu byl i plánovaný start Báry Veselé na 200 metrů překážek. Bára si v rámci jedné z Atletických střed v Houštce zaběhla pěkný osobák v hodnotě 30,85 a tak jsme doufali, že se Báře podaří postoupit do finále a tam se poprat o co možná nejlepší umístění. Bohužel i Báru zradilo zdraví a k závodu vůbec nenastoupila. Tréninkové a závodní zatížení po tříměsíční pauze způsobené zraněním kotníku si vybralo svou daň v podobě zánětu achilovky. Báře přejeme rovněž brzké uzdravení, protože již tuto neděli je nominována na mezikrajové utkání žactva na tratích 300 metrů a 60 metrů překážek!!!

Další boleslavská stopa na šampionátu

Celkově se v Edenu na dráze představilo sedm atletů ze Staré Boleslavi. Se čtvrtým letošním výkonem v průběžných tabulkách se do kladivářského kruhu postavil Jiří Kubeš. Ten však stejně jako před týdnem v Jablonci své postavení nepotvrdil, jako by mu jiný kruh než v Houštce nevyhovoval. Jirka si za výkon hluboko pod své možnosti (35,03 metru) připsal konečné dvanácté místo a do užšího finále bohužel nepostoupil.

Skvěle si vedla Žaneta Tvrdíková na trati 1500 metrů, kam se do finále dostala posledním postupovým časem z průběžných letošních tabulek. Ve finále to však nebylo znát. Žaneta se sice nedokázala udržet vedoucí pětice, ale v pronásledující skupince čtyř závodnic vydržela až do finiše. V dramatickém závěru se pokoušela o co nejlepší umístění. Nakonec v těsném doběhu brala velmi pěkné osmé místo za čas 5:03,98.

Na půlce se mezi děvčaty představila Eliška Boháčová. Elišku jsme měli možnost vidět ve druhém a bohužel nejpomalejším rozběhu. Eliška skončila na čtvrtém a tedy nepostupovém místě v čase 2:27,62. Na finále by musela svůj čas stlačit o více než dvě vteřiny.

Poslední účastnicí šampionátu v barvách Slavoje byla Karolína Barešová na trati 300 metrů. Karolína skončila v čase 44,61 ve druhém rozběhu na čtvrtém místě. Na postup do finále by potřebovala čas o více než vteřinu lepší.

Kompletní výsledky ze šampionátu naleznete zde.