Atletika Stará Boleslav

Historie

 Rok 2010 již tak úspěšný, jako roky předcházející, pro družstva nebyl.  Družstvo mužů se sice opět probojovalo do baráže o postup do extraligy, ale již to nebylo tak přesvědčivým způsobem, jako v roce předešlém. Ženy sestoupily z extraligy a druhé družstvo žen z první ligy.  Také družstva juniorů, juniorek, dorostenek a žáků skončila v krajském přeboru na nepostupových místech a do semifinále MČR se nedostala. A tak pouze  mladší žactvo dosáhlo v kraji dílčích úspěchů, když hoši vyhráli krajský přebor a děvčata skončila třetí.

 Nástup nejmladších adeptů atletiky v družstvu přípravek výrazně vzrostl a k utkání v rámci soutěží mladšího žactva jsme nastupovali až se sedmi družstvy. Je sice skutečností, že na krajských přeborech jednotlivců  v hale i na dráze získali naši závodníci ve všech kategoriích celkem  87 umístění do třetího místa, ovšem to svědčí i o nízké úrovni atletiky  ve Středočeském kraji, kde  náš oddíl spolu s TEPO Kladno a Sokolem Kolín patří mezi nejúspěšnější oddíly v kraji.

 V posledních letech každoročně dosahují atleti výborných úspěchů na mistrovstvích republiky. Podobně, jako v předchozích letech, i v roce 2010 byla vybojována na Mistrovství České republiky celá řada umístění na prvních třech místech.  Především to byla opět juniorka Markéta Červenková, která  vybojovala zlato ve vrhu koulí jak v hale výkonem 14,99m, tak  i na dráze 14,61m a na nejvyšší stupeň vystoupili i žáci  Nikola Kuklová  a Adam Holeček, kteří vyhráli disk. Vítězství přivezl i Jan Tesař z Akademického mistrovství ČR v hale, kde zaběhl 400 metrů za 50,54 s. Na druhých místech  jsme zaznamenali Lucii Tihonovou, která v hale skočila o tyči 361 cm, a na  mistrovství na dráze  pak Andreu Valešovou v kouli s výkonem 14,83 m , dorostence Vojtěcha Hájka a žáka Davida Matouška ve vícebojích a Jana Tesaře, který na Akademickém mistrovství zaběhl 400 m překážek za 53,56 s. Ale i sedm třetích míst přivezli naši atleti a opět především zásluhou Andrei Valešové, která v hale dosáhla výkonu v kouli  14,52 m , Hany Kavínové, která  ve víceboji nasbírala  3 730 bodů a žačky Nikoly Kuklové, která  zabojovala v kouli. Na dráze se dařilo pak i Elišce Škaloudové, která v kategorii do 22 let získala ve víceboji 4081 bodu, juniorům Patriku Drhlíkovi v běhu na 400 metrů časem 49,17 s a Markétě Červenkové, která k vítězství v kouli přidala i třetí místo v disku  39,82 m a  na mistrovství dospělých  Andrea Valešová přidala ke stříbru i bronz rovněž  v disku za výkon  49,17 m. Celkem se všech mistrovství zúčastnilo celkem 20 našich závodníků a i když někteří přijeli bez medaile, jejich výkony byly na dobré úrovni.

 V roce 2010 jsme opět pořádali Mistrovství ve vícebojích všech věkových kategorií a opět kromě českých atletů zavítali na náš stadión atleti z Nového Zélandu a Slovenska , aby si zde vytvořili výborné výkony.  V kategorii juniorů na sebe výrazně upozornil i nástupce našich nejlepších vícebojařů Šebrleho a Dvořáka, turnovský závodník Adam Sebastián Helcelet, který vyhrál kategorii juniorů.

 V roce  2010 se z ekonomických důvodů nepořádal tradiční atletický mítink s memoriály Josefa Machka, resp. Vladimíra Šimečka v běhu na 100 metrů  a profesora  Františka Šimka v běhu na 300 metrů, Štít města ve skoku vysokém mužů a Velká cena žen v dálce. Je běžnou praxí, že první tři  v každém závodě získávají finanční odměny, což je nemalá částka, kterou v současné době bylo třeba investovat jinak.

 Naopak ostatní tradiční atletické závody se konaly. Jarní běh, který se nepřetržitě běhá od roku 1943, v poslední době získává stále více na popularitě především u mládeže a  běžně se na startovní čáru staví více jak 50 startujících od těch nejmenších, kteří běží spolu s rodiči, až po skutečné veterány. Také podzimní atletické středy přitahují závodníky, pro které byla hlavní sezóna krátká a rovněž i Zátopkova hodinovka – Velká cena Čelákovic, v roce 2010 již 48.ročník, organizovaná především Jaroslavem Rynešem z Čelákovic,  je velmi hojně obsazována.

 Ročně se pořádá na stadiónu více jak 25 atletických závodů a  organizace je velmi náročná především na rozhodčí a závodní kancelář. Cílovou kameru obsluhuje Ladislav Bartůněk st., který absolvuje prakticky všechny závody a to i v dopoledních hodinách v pracovní dny. Bez něho si lze jen těžko měření časů představit, neboť ručnímu měření je již dávno odzvoněno. Z ostatních rozhodčích pravidelně chodí  rozhodovat především Jaroslav Braborec, Hana Hatková, Josef Hanykýř, Květa Hájková,  Vladimír Stodola, Roman Starý, Karel Novotný, Jindřiška Pluhařová, Stanislav Pluhař, Ladislav Pytloun, Petr Ulč a další, z řad  závodníků  např. Ladislav Bartůněk ml., Tomáš Hatka, Eliška Škaloudová, Radek Vopršálek a další.  Přesto pro velké závody je nutné pozvat i rozhodčí z jiných oddílů Středočeského kraje.  Práci v závodní kanceláři pak zajišťuje především Květa Hájková a výsledky zpracovává Ladislav Bartůněk ml., který také spravuje webové stránky našeho oddílu, aby informovanost o dění v atletickém oddíle byla co největší.

 V anketě o Atleta roku přesvědčivě zvítězila koulařka Markéta Červenková, dvojnásobná juniorská mistryně ČR a druhá nejlepší koulařka ČR v uplynulém roce. Obhájila tak prvenství z loňského roku. Na druhém místě se umístila Andrea Valešová, která na mistrovství ČR obsadila jedno druhé a dvě třetí místa. Pomyslný bronzový stupínek obsadil Jan Tesař, akademický mistr ČR v běhu na 400m. Další pořadí : 4. Vojtěch Hájek, 5. Hana Sládková-Kavínová, 6. Petr Ogoun, 7. Patrik Drhlík, 8. Eliška Škaloudová, 9. Nikola Kuklová a 10. Adam Holeček.

           

 Sedmdesátá sezóna od založení atletiky ve Staré Boleslavi, to je rok 2011. Opět, stejně jako před pěti lety se žádné oslavy nekonaly. Bohužel není kde posedět pro množství atletů, kteří by určitě přišli, neboť menza v Houštce je již několik let  mimo provoz a ani Labín není možné pro setkání atletů využít.

 Po Květě Hájkové převzala funkci vedoucí trenérky Sportovního střediska Lucie Tihonová, která ve spolupráci s Andreou Žemličkovou a dalšími trenéry z řad rodičů a bývalých atletů, rozšířila počet atletických kroužků dalšími nábory.  Ke konci roku 2011 podal výpověď z pracovního poměru i vedoucí trenér SCM Pavel Sládek a tímto krokem ztratil náš oddíl profesionálního trenéra, neboť na tuto funkci byl následně vybrán trenér v Kladně. Pracovní poměr ukončila i dlouholetá vedoucí střediska v Houštce Marie Krumpolcová, která se starala  o chod ubytovny, vedla hospodaření oddílu a má velkou zásluhu i na rozvoji celého areálu v Houštce. Na její místo nastoupila Dagmar Krejzová.

 Rok 2011 přinesl  atletické veřejnosti smutnou zprávu. Ve věku 88 let zemřel vynikající staroboleslavský atlet Jaromír Sibera, který se zasloužil o proslulost stadiónu, když v padesátých letech vlastní technologiií vybudoval v Houštce škvárovou dráhu světové úrovně. Po celé republice postavil nespočet atletických drah, kurtů, fotbalových hřišť i dalších sportovních zařízení.

 Z důvodu nedostatku vyhovujících sportovních zařízení na stadiónu, se výbor atletického oddílu vedený předsedou Jiřím Kreuterem, kromě provozních záležitostí, vážně zabýval i možnostmi  výstavby atletické haly, nebo alespoň běžeckého tunelu pro zimní přípravu našich atletů.  Vše však závisí na získání finančních prostředků. I když oddíl využívá možnosti grantů, které vypisuje Středočeský kraj nebo město, jsou to však částky, které by  postavení tunelu zatím nepokryly.

 Po sestupu žen z extraligy, soutěžila děvčata stejně, jako muži ve skupině „B“ 1. ligy.  I když   se spojila obě družstva žen opět v jeden celek, nestačilo to tentokrát na vítězství ve skupině, ovšem i druhým místem si naše děvčata opět vybojovala účast v baráži o postup zpět do extraligy. Bohužel postup unikl o 0,5 bodu a nepostupové,  čtvrté místo znamenalo i další setrvání v 1. lize. Nejúspěšnější závodnicí družstva  se stala Markéta Červenková, dále Eliška Škaloudová, Kristýna Šubrtová, Jana Melichová a  další.  Celkem v průběhu soutěže se v družstvu vystřídalo 29 atletek, z nichž téměř všechny bodovaly. V průběhu sezóny 2011 ukončila svou vynikající patnáctiletou sportovní kariéru Andrea Valešová, historicky nejúspěšnější závodnice našeho oddílu, velká bojovnice, která každoročně získávala řadu výborných umístění v soutěžích jednotlivců a byla velmi platnou a nejvíce bodující členkou družstva žen.

 Družstvo mužů skončilo v soutěži na čtvrtém místě, i když  mnoho nechybělo, aby jeho umístění bylo lepší. A tak tentokrát nejúspěšnějšími závodníky byli Lukáš Brenn, Ondřej Hunčovský, Jan Tesař, Roman Flaška, Vojtěch Hájek, Petr Ogoun, Patrik Drhlík a další.

 Z družstev mládeže si vedla nejlépe obě dorostenecká družstva, která se probojovala do druhého stupně soutěže Mistrovství Čech a družstva mladších žáků a žákyň pod vedením Terezy Veselé, Tomáše Linharta a Lucie Burdové  se umístila na prvních místech ve Středočeském kraji. Také družstva přípravek dávala v  soutěži o sobě vědět a systematická práce s těmi nejmladšími přináší úspěchy.

 Rok 2011 znamenal pro Markétu Červenkovou start na Mistrovství Evropy v kategorii do 22 let, když si účast vybojovala  na Mistrovství ČR dospělých, kde v kouli skončila druhá výkonem 15,04 před  naší Andreou Valešovou, která skončila třetí.  Bohužel, Markéta se v kvalifikační skupině na Mistrovství Evropy umístila až na osmém místě  s výkonem 14,51 m, což ji na postup do finále nestačilo.

 A podobně, jako v letech předchozích, byla vysoká účast našich atletů na krajských přeborech a i na Mistrovství ČR. Na Mistrovství ČR dospělých byly již zmíněny skvělé výsledky Červenkové a Valešové, které je třeba ještě doplnit čtvrtým místem Kristýny Šubrtové v běhu na 400 m  výkonem 57,08 s. Andrea Valešová přidala ještě ke třetímu místu v kouli i páté místo v disku 47,07 m, Jan Tesař v běhu na 400 m překážek doběhl ve finále šestý za  53,46s a sedmé místo přidala ještě Radka Hejretová v hodu kladivem 52,73 m.

 Také na Mistrovství ČR do 22 let byla vysoká účast našich atletů. A opět to byla Markéta Červenková, která vyhrála vrh koulí 15,24m a v hodu diskem přidala ještě čtvrté místo. Pátý skončil Jan Tesař na 400 m překážek za 53,69s a oddílová štafeta ve složení Drhlík, Hatka, Hájek a Tesař doběhla na šestém místě časem 3:21,26.

 Aby výčet medailistů byl úplný, nelze opomenout vítězství Jana Tesaře na Akademickém mistrovství ČR v hale v běhu na 400 metrů časem 48,93 s,  na Mistrovství ČR v hale dospělých třetí místo Petra Ogouna v dálce za výkon 732 cm a rovněž třetí místo Andrei Valešové v kouli 14,45 m, a dvě druhá místa dorostence Vojtěcha Hájka za 60 m př. 8,35 s a za skok o tyči 402 cm.

 Na Mistrovství ČR na dráze opět exceloval dorostenec Vojtěch Hájek. Celkem získal tři medaile, když tyč vyhrál výkonem 430 cm,  ve víceboji skončil druhý výkonem 6440 bodů, na 110m překážek si doběhl pro bronz časem 15,08 s a k tomu přidal ještě páté místo ve výšce.  V kladivu, ve stejné kategorii Adam Holeček hodil 50,35 m a bylo z toho rovněž třetí místo a v kategorii žáků se přeborníkem ČR stal David Matoušek, když zvítězil v běhu na 200 m překážek v čase 27,16s.

  V anketě o Atleta roku poprvé zvítězil Vojta Hájek s minimálním odstupem před Markétou Červenkovou a třetím Janem Tesařem. Pořadí první destíky bylo následující: 1. Vojta Hájek 305 bodů, 2. Markéta Červenková 291, 3. Jan Tesař 212, 4. Petr Ogoun 151, 5. Andrea Valešová 145, 6. David Matoušek 134, 7. Eliška Škaloudová 115, 8. Kristýna Šubrtová 111, 9. Adam Holeček 89 a 10. Patrik Drhlík 63.

 V roce 2012  nahradil Lucii Tihonovou ve funkci trenéra  SpS Ladislav Jedlička, učitel ze Základní školy ve Staré Boleslavi, který ve spolupráci s dalšími vedoucími atletických kroužků, pokračoval v trendu, který nastolila Lucie Tihonová a rozšířil členskou základnu přípravky až na 200 dětí.  Plný stadión těch nejmenších, plné ochozy rodičů, to je obrázek tréninků a závodů nejmladších kategorií.

 Stadión, který od postavení nové dráhy s umělým povrchem nese název Atletické středisko Emila Zátopka je stále populární. V průběhu roku zde natáčela berlínská redakce televize CNN medailon k výročí 90ti let od narození Dany a Emila Zátopových a také Američan Furman Ashrita přijel do Houštky pro zápis do Guinessovy knihy rekordů, když „běžel“ v ploutvích za žonglování s míčkem 5 km v čase 32:03,00 minut. Jistě tento výkon nemá s atletikou nic společného, ovšem Američan si chtěl udělat výkon právě na světoznámém stadiónu v Houštce.

 V roce 2012 byl zvolen i nový výbor atletického oddílu. Předsedou oddílu byl opět zvolen Jiří Kreuter, dále Květa Hájková, Ladislav Bartůněk st., Dagmar Krejzová, Tomáš Linhart, Ladislav Jedlička a  Vojtěch Holoubek.  Kandidatury do výboru se vzdali někteří dlouholetí funkcionáři: Marie Krumpolcová v souvislosti s ukončením pracovního poměru, dále Petr Ulč, který vedl propagaci v mediích a pomáhal především z pozice právníka při řešení sporných a smluvních vztahů, Jindřiška Pluhařová, trenérka a vedoucí družstva žen a Ladislav Pytloun, který ve výboru pracoval nepřetržitě od roku 1964 v řadě funkcí jako organizační pracovník, předseda, místopředseda a vedoucí družstva mužů. Samozřejmě, že všichni však  pomáhají v oddíle i dále.

 Družstva mužů a žen jezdí na utkání společně, neboť jsou ve stejné „B“ skupině první ligy a  vedou si velmi dobře. Obě družstva skončila shodně na druhých místech. Ženy porazil pouze LIAZ Jablonec a muže Slovan Liberec. Za družstvem žen pak skončil Sokol Hradec Králové, AC Česká Lípa, TJ Jičín, Slovan Liberec, SK Jeseniova Praha a Lokomotiva Trutnov. Muži zdolali AC Mladou Boleslav, Sokol Hradec Králové, Jiskru Litomyšl, LIAZ Jablonec, SK Nové Město nad Metují a SK Jeseniova Praha. Druhá místa opět přinesla start v baráži o postup do extraligy. Pro ženy je tento start prestižní záležitostí, neboť již v extralize úspěšně startovaly. Čtvrté místo v baráži jim však postup nezajistilo. Pro muže je tento start pouhým dalším závodem, neboť ambice na postup do extraligy muži nemají a ani není reálné, aby v extralize startovali.

 Nejúspěšnějšími ženami družstva byly Markéta Červenková, Hana Sládková, Eliška Škaloudová, Nikola Strachová, Monika Vomáčková, Lucie Mojdlová, Bohuslava Váňová, Kristýna Šubrtová, Pavla Cabrnochová, Jana Melichová a další. V družstvu mužů zase nejvíce bodoval Jan Tesař, Ondřej Hunčovský, Vojtěch Hájek, Petr Ogoun, David Linhart, Pavel Honal, Luboš Nováček, Jakub Čížek, Milan Syrovátka, Tomáš Hatka a další.

 Z ostatních družstev si nejlépe vedlo družstvo starších žáků, vedené Terezou Veselou a Tomášem Linhartem, které se umístilo na 4. místě v semifinále mistrovství ČR za družstvy z Hradce Králové, Pardubic a Třebíče. Naopak žáci  porazili Kolín, Jemnici, Chrudim, Bechyni, Tábor a Novou Paku. V družstvu startovali především Pavel Gocala, David Matoušek, Jakub Veselý, Václav Veselý, Vojtěch Zethner, Pavlo Kovalčuk, Adam Pecka, Marek Zeman, Matěj Šimůnek, Radek Stránský, Petr Toman a další. Je skutečností, že i v družstvu žáků se projevuje dlouholetá spolupráce s oddílem SK Čečová České Budějovice, který kromě posil do družstva žen a mužů přispěl tentokrát posilami i do družstva žáků.

 Rok 2012 přinesl Janu Tesařovi mimořádný úspěch. Na akademickém mistrovství zvítězil na 400m v čase 48,07 a na mistrovství republiky skončil druhý ve výborném čase 46,56s. Na základě výsledku z MČR byl nominován na Mistrovství Evropy do Helsinek. V historii staroboleslavské atletiky je to teprve druhý náš závodník, který se tak vrcholného závodu zúčastnil. V roce 1950 startoval na Mistrovství Evropy v Bruselu Ladislav Jirout, který ve vrhu koulí skončil šestý. Jan Tesař si v Helsinkách ve velmi silné konkurenci vedl velmi dobře. Ve čtvrtém rozběhu doběhl na pátém postupovém místě v čase 46,75s. V semifinále pak skončil na sedmém místě v čase 47,27s a   celkově se umístil na 20.místě v Evropě.  Za vynikajícím úspěchem stojí nejen vysoká píle samotného závodníka, ale i skvělé trenérské vedení, které mu zajišťuje  jeho otec, rovněž Jan Tesař.

 Také z Markéty Červenkové vyrostla vynikající závodnice. Největšího úspěchu dosáhla  při halovém Mistrovství ČR. Zvítězila v kouli výborným výkonem 16,03m a stala se vlastně první staroboleslavskou atletkou, která pro oddíl získala mistrovský titul v kategorii dospělých. Na Mistrovství ČR na dráze skončila druhá s 15,60m a další vítězství v kouli získala i na mistrovství v kategorii do 22 let za výkon 15,38m.

 Další vítězství na Mistrovství ČR získal v kategorii juniorů v halovém víceboji Vojtěch Hájek s 5357 body, a na dráze pak dorostenec Adam Holeček v kladivu za výkon 60,28m a žačka Pavla Cabrnochová ve výšce  za výkon 169 cm. Na druhý nejvyšší stupeň vystoupal i žák David Matoušek za 200 m překážek a  třetí místa pak ještě vybojovali na halových mistrovstvích Jan Tesař  v běhu na 400 m a junior Vojtěch Hájek v tyči, na dráze pak dorostenka Nikola Strachová ve výšce, žáci Petr Toman  v kladivu, Jiří Feigl na 60m a štafeta na 3x300m žáků ve složení Veselý, Matoušek a Feigl.

 Celkem v roce 2012 na krajských přeborech v hale i na dráze získali naši atleti 108 medailí a na MČR 15 medailí. Reprezentací ČR bylo pověřeno celkem 5 členů oddílu.

 Práce v oddíle je stále víc a víc. Je to především organizační práce, jak zajistit chod oddílu nejen po stránce trenérské, ale především po stránce ekonomické. Zajišťování finančních prostředků pro možnosti startů všech družstev od přípravek až po družstva dospělých a pro starty jednotlivců vyžaduje mimořádné úsilí všech, kteří se na činnosti atletického oddílu podílejí. Především je to ale zásluha dlouholetého předsedy atletiky Jiřího Kreutera. Ale ani bez ostatních obětavých pracovníků působících v oddíle by jistě úspěchy, které oddíl dosahuje, nebyly. Kromě funkcionářů jsou to i obětaví trenéři, kteří výchovou nových závodníků přispívají k aktivní činnosti oddílu. V posledních letech trenérsky působili Lucie Burdová, Květa Hájková, Jiří Kreuter, Jindřiška Pluhařová, Stanislav Pluhař, Tereza Veselá, Tomáš Linhart, Pavel Sládek, Roman Starý, Jan Tesař a Petr Ulč.